Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA

Pełna wersja: Opony zimowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
(16-10-2013 21:48)raventes napisał(a): [ -> ]sharan2004 Na pewno nie założę opon które nie są dedykowane do Sharana i to jest pewne na 100%

Ja Ci nie każę zakładać takich opon,po prostu wyrażam swoją opinię z własnego doświadczenia, Jak dla mnie to możesz i od traktora zakładać, dla mnie to jest bzdura i zbędne wydawanie kasy. I tak np opona o nośności 91 (615kg) wytrzyma conajmniej pół razu tyle (900kg).
Może i wytrzyma i pól raza tyle, ale w razie kontroli policyjnej to spróbuj wytłumayczć policmajstrowi, że zakładanie takich opon jest bezpieczne. I nie pisze tego bezzasadnie - miałem kilka razy kontrole zgodności opon z dedykacją producenta ( i osoba od której kupiłem też ) więc wolę dmuchać na zimne bo to się może okazać dopiero strata kasy.
nie spotkałem się z czym takim jak kontrola zgodności opon, to co policjant ma przy sobie książke do sharana czy innego auta ze to sprawdza??????według mnie to bzdura,bo skoro auto przechodzi przeglad to co ma policjant do tego na jakich ja oponach jeżdze.ja u siebie mam dwie dębicy na przodzie i na tyle BRIDGESTONE jakieś i powiem wam szczerze ze dojeźdzam do pracy 25KM dziennie zimą jest naprawde przekichana droga a mimo to bardzo dobrze się trzyma drogi auto i swietnie wybiera z pod kół.nie chwaląc się ,ale jezdze przeważńie 80-90KM/h i zero jakich kolwiek poślizgów chodzi oczywiscie o zime
(16-10-2013 22:24)marcyb3 napisał(a): [ -> ]nie spotkałem się z czym takim jak kontrola zgodności opon, to co policjant ma przy sobie książke do sharana czy innego auta ze to sprawdza??????

Wystarczy, że zajrzy na wlepe pod klapkę paliwa - nie musi mieć przy sobie żadnych książek.
(16-10-2013 19:39)Pawel BMW napisał(a): [ -> ]Też mam 205/60/16 bieżnikowane. 195/60 to jakaś pomyłka do tego auta.

Kolego Też piotto0 nie masz racji, na mokrej nawierzchni im węższa opona tym lepsza.

polecam poczytać trochę o ogumieniu i co ma na co wpływ i nabrać trochę doświadczenia, a nie wypowiadać się z tego co mi się wydaje
zresztą dużo mówi też czyjaś wiedza na temat gum podczas gdy ktoś używa bieżnikowanych opon ... szczególnie w takim aucie.

przytoczę pierwszy lepszy test: http://www.oponeo.pl/artykul/szersze-czy-wezsze-opony

i wycinek tekstu: " Szersze opony charakteryzują się krótszą drogą hamowania zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Opony w rozmiarze 225/40 R18 Y wyhamowały samochód do 0 km/h ze 100 km/h na odcinku 35,8 m. W przypadku ogumienia w rozmiarze 185/65 R15 T droga hamowania wyniosła 41 metrów, czyli o 5,2 metra więcej. Podobnie było w czasie prób hamowania na mokrej drodze.

Taka różnica w drodze hamowania wielokrotnie może zadecydować o czyimś życiu lub zdrowiu. "

Co do opon 195/60 no znajdziesz oczywiście tylko jak sam mówisz z dedykacją do aut dostawczych.
Sam mam dwie sztuki właśnie 195/60 ( 6,5-7mm opony ) I jeszcze przynajmniej sezon oblatają - mimo to w porównaniu do nowych UG8 205/55 które teraz mają około 7,5mm to powiem nie ma porównania w żadnych warunkach. Ale to raczej przez wiek opony + też "segment".
Osobiście nie odpowiada mi opona 195 za bardzo z powodu słabej przyczepności na właśnie mokrym - bo jak jest sucho to ta przyczepność jeszcze jest jednak gdy na mokrym zdarzało mi się na 3'cim biegu tracić trakcję ... to coś nie tak jest Dodgy

Dlatego też rozważam zakup kolejnych dwóch sztuk o ile to w rozmiarze 205 lub 215 właśnie.
No fakt jeśli jeździsz po śniegu! To węższa opona będzie lepsza, ale mi się udało może z cztery razy jechać po drodze na której był sypki śnieg, w górach na nartach ...
Mieszkam w takim terenie że jak jest prawdziwy atak zimy to pługopiaskarki / solarki nie szybko można uświadczyć i wtedy dobre opony to podstawa.

Co do testu opon to w przynajmniej moim przypadku jest on bez znaczenia bo używam tylko opon 16 cali, a jedyną różnicą jest szerokość - letnie 215, a zimowe jeszcze obecnie stare 205, a nowe się zobaczy. Poza tym z testu wynika że właśnie węższa opona później traciła przyczepnośc niż szersza.

I ostatnie zdanie w teście: Powyższe wnioski dotyczą tylko opon letnich.
I jeszcze mały artykuł http://www.opony.com.pl/artykul/jakie-op...e/?id=1070
I bądź tu człowieku mądry.
(16-10-2013 21:48)raventes napisał(a): [ -> ]sharan2004 Na pewno nie założę opon które nie są dedykowane do Sharana i to jest pewne na 100%
norbic na krótką metę może i będziesz zadowolony z dobicia do 3.0. Ciekaw jestem jednak co będzie po kilku tysiącach przejechanych km na takim ciśnieniu ( mam na myśli ścieralność opony ).

jak na łyżwach i srodek opowy wyłysieje
Ogólnie testy opon / np. jakości w różnych rozmiarach są zbliżone do siebie ( czy to 205/55 czy 225/45 )- a nie których testów jest więcej niż innych.
Ten test powyżej był na szybko pierwszym lepszym który wygooglowałem, nawet nie doczytałem że piszą tylko o porze letniej. Jednak jakiś czas temu się interesowałem głębiej tematem opon - i trochę się nasłuchałem od ludzi którzy w tym siedzą + poczytałem kilka artykułów i wynikało z tego tak jak by to pokazywał rozsądek - szersza opona ( czy letnia czy zimowa ) lepiej w warunkach typu: sucho ( al'a letnie warunki ), mokro ( w lecie też tak mamy ;D ) - większa powierzchnia styku gumy z podłożem itd... Co do aquaplaningu to lepsza jest węższa opona ( ale wtedy tracimy na drodze hamowania / przyspieszania ) , no i tak samo z sypkim śniegiem - węższa opona lepiej będzie się kopać. Jeśli mieszkasz w takim terenie jak piszesz to pewnie takie opony jakich szukasz będą lepsze. ok bo mały OT się zrobił. Z mojej strony dodam że jak już coś wybierzesz to podziel się odczuciami, pomoże to zapewne innym w przyszłości. No i pochwalić się też trzeba Big Grin
Macie racie co do cisnienia 3,0 to za duzo. Napompowalem tak tylko na probe. Po porannej jezdzie (2h pozniej) spuscilem na 2,7 i potestuje wracajac. Ten Uniroyal musi miec bardzo miekkie scianki gdyz na poprzednim komplecie opon zimowych (Falken) pompowalem 2,4 a ugiecie bylo o wiele mniejsze i nie mialem uczucia plywania na zakretach. Ale moze to zmiana z 17" lato na 15" zima powoduje, ze tak dziwnie sie czuje i jak troche pojezdze to znow sie przestawie Big Grin.
(16-10-2013 22:10)raventes napisał(a): [ -> ]Może i wytrzyma i pól raza tyle, ale w razie kontroli policyjnej to spróbuj wytłumayczć policmajstrowi, że zakładanie takich opon jest bezpieczne. I nie pisze tego bezzasadnie - miałem kilka razy kontrole zgodności opon z dedykacją producenta ( i osoba od której kupiłem też ) więc wolę dmuchać na zimne bo to się może okazać dopiero strata kasy.

Big Grin Big Grin Big Grin w życiu nie miałem żadnej kontroli co by mi opony trzepali, pierwszy raz w ogóle o takim czymś słyszę, rozumiem u przewoźnika co lata busem itp to tak jak najbardziej
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
Przekierowanie