Ocena wątku:
Poprawa jakości dźwięku
08-05-2017, 11:36
Post: #21
RE: Poprawa jakości dźwięku
No odsłuchałem kawałka przez poprzednika polecanego, dobry utwór pod sprawdzenie, choć ja wycinam średnie tony w korektorze i musiałem je na chwilę podkręcić, żeby to brzmiało.
Głośniki nie trzeszczały, ale był włączony filtr.

Ja słucham trochę innej muzyki, głównie amerykańskiego starego hip-hopu, a tam głośniki mają kiedy trzeszczeć.

Zobaczymy jak będzie w Sharanie.



150KM -> 150kW Tongue
Reklama

08-05-2017, 13:15
Post: #22
RE: Poprawa jakości dźwięku
Ja też nie słucham - jak sam jadę - takich utworów, ale masz rację, ten utwór jest niezły do sprawdzenia systemów audio pod kątem brzmienia niskich dźwięków, dlatego zapodałem ten link.
Takich kawałków do sprawdzenia jest sporo...
Natomiast jego zaletą jest to, że nie ma sztucznego basu tylko prawdziwy - gitara gra główną rolę.
Dlatego nawet nie słuchając zbyt głośno trza dołożyć wzmacniacz i skrzynię, bo inaczej bez HPF nie będę zadowolony Wink



Pozdrawiam, Darek.
19-05-2017, 10:09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-05-2017 10:17 przez kalamb.)
Post: #23
RE: Poprawa jakości dźwięku
(06-05-2017 21:01)grzeczny_52 napisał(a):  Jak tam wrażenia po wygłuszeniu drzwi?
Nie robiłem tego w swoim mod.96. Natomiast wymieniłem radio na używane.

Pioneer DEH-P4900IB.

Jeszcze raz - drzwi nie wygłuszałem, nic w nich nie brzęczy (luzy czy rezonans elementów) - i jednego mi brakuje... mocy RMS tych głośników!

Pioneer wniósł do wnętrza tak wiele, że w sumie jestem zadowolony. I to bardzo. Pojawił się bas dotąd mi nie znany. Niski, głęboki i czasami aż się dziwię.
Mogę się tylko domyślać ich pracy w wygłuszonych drzwiach.
Natomiast tak jak pisałem powyżej brakuje im mocy. W niektórych utworach niestety nie mogę zbytnio podkręcić, bo nie wyrabiają resory...

Uprzedzę pytanie o ustawienia niskich tonów: 40Hz na +3 w skali do +6.
Ich przenoszenie, takie słyszalne na normalnym poziomie, zaczyna się od 30Hz.
Tu mała uwaga.
Odsłuch robiłem za pomocą:
https://www.youtube.com/watch?v=M8gjsefNYpE
i te 30Hz raczej jest granicą przenoszenia toru m.cz. smartfona i wzmacniacza Pioneer'a. Jak na moje odczucia jest to zakres wystarczający.

Po pierwsze Darku 40 Hz podbicia dla tych głośników to trochę za nisko polecam częstotliwość środkową dla filtra położoną na 60 Hz.
Resory nie wyrabiają dlatego ze głośnik znajduje się w wolnej przestrzeni dobre wytłumienie a zwłaszcza uszczelnienie spowoduje ze powietrze przytrzyma membranę przed nadmiernym wychyłem. Spowoduje to zwiększenie emisji basu a i tez częstotliwości niższego środka rzędu 200-400 Hz ( ktorych trochę brakuje) co skutkować będzie lepszym zrównoważonym brzmieniem i pozornie większa mocą. Bas będzie bardziej punktualny, przy braku tłumienia mówiąc w prosty sposób zostaje pochłonięty częściowo w czeluści drzwi.
Reasumując po wytłumieniu poziom basu będzie można ustawić na niższa wartość podbicia eq a efekt będzie porównywalny z ustawieniami obecnymi. Atomatycznie będzie można "odkręcić" gałkę Volume bardziej nie obawiając się zjawiska szarpania resorem :-)
Masz racje głośnik fabryczny potrafi grać jeszcze wyraźnie na 32 Hz przy spadku ok -6db czyli zupełnie przyzwoicie. Niewiele głośników z tzw wyższej półki to "potrafi"
Drzwi można wytłumić używając http://www.wycisz-auto.net/c53,wersja-delux niezbyt kosztownie skutecznie w dość prosty sposób nie obciążając drzwi dodatkowa ilością kilogramów.
19-05-2017, 19:28
Post: #24
RE: Poprawa jakości dźwięku
Jak tam po Urlopie?
Big Grin
Korektor obsługuje nst. częstotliwości:
Low: 40—80—100—160 (Hz)
Mid: 200—500—1k—2k (Hz)
High: 3k—8k—10k—12k (Hz)
... przy czym można ustawić "szerokość" krzywej podbicia przy fo w zakresie wąskim lub szerokim w dwóch zakresach dla każdej szerokości.

Nie leży mi podbicie dla 80Hz -> nienaturalne, jakieś takie butelkowe i rozmyte i rozciągnięte jak jakieś flaki z olejem. Dla 40Hz jest OK -> naturalny, niski i bez zniekształceń w postaci dziwnie brzmiących podbić.
Bez wzm. i suba m u s i być, dla mojego dobrego samopoczucia, podbicie przy 40Hz.
Później przycięcie w HPF na 63 lub 80. Ale która częstotliwość zostanie wybrana, to zobaczę w "praniu" po zabudowie skrzyni.
Zdjęcie boczków i wytłumienie drzwi poczeka do ustabilizowania się temperatur. Z drugiej strony nie wiadomo jak długo wytrzymają ori głośniki. Swoje lata mają, a zmęczenie materiału robi swoje.
Zdejmując boczki może trzeba przy okazji pomyśleć o wymianie głośników...



Pozdrawiam, Darek.
19-05-2017, 20:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-05-2017 20:33 przez kalamb.)
Post: #25
RE: Poprawa jakości dźwięku
Po "urlopie" tak samo jak i przed ;-) zdania co do poniektórych nie zmieniam ;-)
80 Hz faktycznie bulgocze i bas robi się twardy. Kilka dni temu korzystając z urlopu nabyłem Alpine UTE 72 BT z potrójnym parametrykiem jest 60 Hz i brzmi świetnie :-)
Ciężko będzie znaleźć głośniki płytkie pasujące głębokością montażową do Sharana schodzące tak nisko. Raczej z dużo wyższej półki. Blaupunkta trudno przebić :-)
11-11-2017, 15:16
Post: #26
RE: Poprawa jakości dźwięku
Pozwoliłem sobie na "zainstalowanie" źródła, które uzupełnia bas w fabrycznej instalacji.
Skromny STX 8' 2x2. Skrzynia własnoręcznie zrobiona ok.24litrów i b-r dla 36Hz. Wzmacniacz z dolnej półki Mac Audio APM 2x65W przy 2 ohm - mostek 130W.
Pewnie poczuję niedosyt, ale na razie jest wystarczający przy pracy radia. Później pójdzie na przód, a na tył coś odpowiednio mocniejszego.

PS. Ten wzmacniacz przy normalnym słuchaniu w obecnych warunkach jest zimny.



Pozdrawiam, Darek.
12-11-2017, 10:28
Post: #27
RE: Poprawa jakości dźwięku
Mam nadzieje ze b r szczelinowy przy tych gabarytach ;-)
12-11-2017, 14:48
Post: #28
RE: Poprawa jakości dźwięku
Jasne, że szczelinowy - z boku, na zdjęciu u góry.
Ustawiony na boku od strony pasażera, b-r'em w stronę fotela.
Radio ma ustawienia na 'zero' jeżeli chodzi o podbicie basu, to samo na wzmacniaczu.
Brzmi jak na moje ucho bardzo dobrze. Cięcie na 80 Hz.


Załączone pliki Miniatury
   



Pozdrawiam, Darek.
12-11-2017, 15:21
Post: #29
RE: Poprawa jakości dźwięku
Głośnik taki sobie ale schodzi dość nisko jak na 8’ jednak osobiscie bede szedł (jak pokonam drobne przeszkody mechaniczne) w wytłumienie drzwi i uzyskanie pasma bez „dopalaczy” :-)
12-11-2017, 15:53
Post: #30
RE: Poprawa jakości dźwięku
Taki sobie to za mało powiedziane.
Po odpaleniu wzmacniacza usłyszałem stuki, które przez kilka dni nie ustępowały.
W pewnym momencie przy dość mocnym podkręceniu vol w radiu stuki ustały. Te stuki są jego znakiem rozpoznawczym, który to znak pojawia się dość często. Zaryzykowałem ze względu na wspomniane przez Ciebie niskie zejście i opinie brzmiące raczej w pozytywnym tonie...
Teraz nie występują. Moja diagnoza - wygrzanie się głośnika i "wyćwiczenie" dolnego resoru i złapanie równomiernej charakterystyki uginania się podczas pracy membrany w miejscu umocowania cewki.



Pozdrawiam, Darek.




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Radio - działa ale nie ma dźwięku vwsharan2001 4 10,020 09-05-2016 20:43
Ostatni post: vwsharan2001
  Poprawa akustyki skimir 7 4,878 01-10-2013 17:05
Ostatni post: piwek86

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name