Ocena wątku:
Alhambra 07 1.9TDI-Stuki w zawieszeniu. Pytania
24-01-2016, 18:11
Post: #11
RE: Alhambra 07 1.9TDI-Stuki w zawieszeniu. Pytania
Nawet w aso się nie wymieniał parami. Skąd te pomysły. Czekaj z internetu? A łożyska w kołach to jak padnie jedno to pozostałe trzy tez wymieniać? Nigdy w życiu. Każda część ma prawo zepsuć się dużo wcześniej niż zazwyczaj.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
 Thanks given by: Dawidos01111
Reklama

24-01-2016, 22:35
Post: #12
RE: Alhambra 07 1.9TDI-Stuki w zawieszeniu. Pytania
Dopiero przerabiałem to u siebie i pomogła wymiana łączników stabilizatora (jeden był naprawdę wybity), to i w między czasie też końcówki drążka kierownicy też obie, a i przy okazji również gumy stabilizatora, koszt nie duży a za jednym podejściem na podnośniku, Wymieniłem obie strony i tak.
O ile przy wymianie łączników nie trzeba ustawiać zbieżności, o tyle po wymianie sworznia, łożyska amorka, a na pewno już po końcówce drążka kierownicy trzeba na zbieżność jechać. Tak więc lepiej zrobić już dwie strony moim zdaniem.
 Thanks given by: Dawidos01111
24-01-2016, 23:56
Post: #13
RE: Alhambra 07 1.9TDI-Stuki w zawieszeniu. Pytania
Dziękuje wszystkim za podzielenie się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Postanowiłem wymienić jak na razie prawą stronę ponieważ z lewej nic nie słyszę. Jak będzie trzeba to wymienię też lewą stronę. Zamówiłem wszystko z Lemforder. Kupiłem dokładnie:
Gumy stabilizatora L-P 2szt 32zł
Tuleje wahacza-P 2szt 13zł
Końcówka drążka-P 82zł
Sworzeń-P 63zł
25-01-2016, 00:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-01-2016 00:43 przez piotto0.)
Post: #14
RE: Alhambra 07 1.9TDI-Stuki w zawieszeniu. Pytania
(24-01-2016 18:11)wesol napisał(a):  Nawet w aso się nie wymieniał parami. Skąd te pomysły. Czekaj z internetu? A łożyska w kołach to jak padnie jedno to pozostałe trzy tez wymieniać? Nigdy w życiu. Każda część ma prawo zepsuć się dużo wcześniej niż zazwyczaj.

W ASO to się dużo rzeczy robi.. szkoda, że jeszcze więcej źle ...
Mimo wszystko, nie mówię że tak się musi robić i nie ma innego wyjścia, jasne jak coś się zepsuje to można wymienić tylko to i gra.
Jednak ja jak robię coś "dla siebie" i wymieniam to wymieniam parami ( dodam ponownie, jeśli te części mają na siebie wpływ ).

Przykładowo, a) pęknie Ci jedna sprężyna -> to kupujesz tylko jedną? Bo po co dwie jak jedna jest zła.
Lub wyleje Ci jeden amor -> ew będzie uszkodzony, a nawet mechanicznie go uszkodzisz ? I wymienisz tylko jego ?


Tak moje podejście jest trochę inne i ja w inny sposób "dbam" o samochody, może i trochę na wyrost ( każdy robi jak uważa ) ale często gęsto można czytać opinie w internecie jak to ludzie "robią zawieszenie" a potem za rok czasu robią je / lub jakąś część ponownie bo coś się posypało itd.

Ja auta którymi jeżdżę mam przynajmniej po 4 lata, i jak raz zrobię zawieszenie to już do niego nigdy nie wracam bo nie ma takiej potrzeby.


a czasami warto przeliczyć czas i pieniądze które możemy zaoszczędzić lub też stracić - a szczególnie jak ktoś nie robi sobie samemu auta..
Bo powiedzmy, masz do wymiany np. amory, jeden łącznik, poduszkę kolumny (niech będzie jedna czy też łożysko w kolumnie ). I zamiast zapłacić powiedzmy 50zł więcej za część i wymienić dwa łożyska i gumy. No albo 120zł za część i wymienić dwa łączniki i już nie wracać do tematu przez xxx czasu.
To taki "kowalski", zaoszczędzi trochę -> kupi tylko to co się całkowicie zepsuło zapłaci mechanikowi powiedzmy 300zł za robotę. a potem po miesiącu ? pół roku ? coś znowu się tłucze, znowu trzeba wrócić do tematu i nagle wymienić tą drugą gume / łożysko kolumny, lub drugi łącznik stabi -> i znowu zapłacić za robotę drugi raz. Czy to będzie komuś na pewno odpowiadało? Niech sie zastanowi i przeliczy :-), jednym będzie innym nie.. to tylko moje zdanie niech kolega się zastanowi, przeliczy $$$ i podejmie decyzję.

Każda decyzja będzie dobra -> bo już się zdecydował na wymianę tego co "stuka" i to widzę na odpowiednią firmę. Więc już jest sukces. Oby wszystko "ucichło" i było OK Smile



Sharan 1.9 TDI AUY + Suszarka ARL = 166KM i 393Nm
25-01-2016, 07:38
Post: #15
RE: Alhambra 07 1.9TDI-Stuki w zawieszeniu. Pytania
(25-01-2016 00:40)piotto0 napisał(a):  Przykładowo, a) pęknie Ci jedna sprężyna -> to kupujesz tylko jedną? Bo po co dwie jak jedna jest zła.
Lub wyleje Ci jeden amor -> ew będzie uszkodzony, a nawet mechanicznie go uszkodzisz ? I wymienisz tylko jego ?

Wymiana jednago lacznika w aso to koszt okolo30 zl plus kost czesci czyli gdzies 180 ( tak przynajmniej kosztowal do astry H). Jesli bedzie wymienial dwa to koszty razy dwa.
Z podwojna wymiana nawet sprezyn cyz amorka sprobój zaserwowac to w aso np po kolizji drogowej gdzie za wszystko placi PZU. Zreszta jaka ma byc roznica miedzy sprezyna z odpowienim kodowaniem lewa a prawa skoro sa te same. Nie powinno byc zadnej. Sporo tak wymienialem i tak ludzie wyjezdzali i ani auto nei bylo krzywe ani nie prowadzilo sie zle.
drazek lewy wytrzaskany nie ma wplywu na drazek prawy. Łaczniki np sie sprawdza i bedzie czuc czy jest jeden do wymiany czy drugi tez. A jak bys wyienil parami i przy odbiorze dostal bys od klienta tekst ze ten drugi łacznik wymieniał np 2 miesiace temu. Co bys mu odpowiedzial wtedy? ze co go naciagnaleś na wymiane niepotrzebna drugą. Wiesz jacy sa dzisiejsi ludzie, wszystko sprawdzą. Czy jak siada lozysko w jednym kole wymieniasz pozstale trzy kołą. Czy jak siadzie ci jeden pompowtrysk za okolo 2000 zl to wymienisz pozostale trzy stuki tez czy tu juz uznasz ze jednak szkoda wydawac tych dodatkowych 6000 zl??

Naprawde cieszy mnie ze dbasz o auto ale mowmy o tym jak sie robi i jak sie powinno robić a nie jak robisz w swoim aucie. Majac np dwa auta i jedno bedzie do latania ze tak powiem "po polu" takie by skoczyc nim po bułki itp to tez bedziesz inwestowal takie wymiany jesli samo auto warte moze ze 2 tys zl. bedzie??
Ja napisalem jak sie robi w aso czy nawet zwyklych prywatnych warsztatach. Ile razy nawwt tu na forum czytam jak ktos ma problem i opowiadam żonie ( wierny sluchacz) i ktos tu radzi to czy tamto zrobic a ja mowie ze to nie bedzie to , daje reke uciac ze to nie pomoże i co sie pozniej okazuje?? To nie pomogło.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
 Thanks given by: Jędrek Z
25-01-2016, 13:51
Post: #16
RE: Alhambra 07 1.9TDI-Stuki w zawieszeniu. Pytania
Oczywiście tu masz rację, wiadomo że jak klient przyjedzie i powie, że coś mu stuka z lewej strony to nie powiesz w ASO że wymieniłeś mu od razu z prawej Big Grin

Mi chodziło o wymianę dla "siebie" Ty przedstawiłeś koledze jedną możliwość jak można zrobić, ja drugą jak ja robię i można ew. zrobić kolega już z tego co widziałem wybrał i jest OK Smile

I jasne jak ktoś ma auto za 2 tyś albo byle by jeździło to nie bedzie wymieniał innych elementów "na zapas"..

I ponownie np. wymiana pompowtrysku to jasne że bardziej opłaca się wymienić jeden jak reszta jest OK, zresztą wszystkie "nowe" po jakimś czasie i tak będą różniły się od siebie. No ale elementy zawieszenia jak dla mnie "kończą" się w miarę równo.
Taka ciekawostka jak poruszyłeś ubezpieczyciela, to kolega tylko w e46 miał małą przygodę i lewe koło z przodu było ciachnięte ( krzywy amor ). Mimo że założył nowe amory rok temu, to poszła diagnoza krzywy amor i wymiana "zalecana" 2 przednie amortyzatory -> i dostał 2 nowe.

( I tak dwa, nie cztery bo na jednej osi amory / sprężyny itd zużywają się w miarę "tak samo", no a wiadomo że różnica jest pomiędzy przednią a tylną osią ).



Sharan 1.9 TDI AUY + Suszarka ARL = 166KM i 393Nm
25-01-2016, 16:07
Post: #17
RE: Alhambra 07 1.9TDI-Stuki w zawieszeniu. Pytania
Co jak co, ale łączniki w naszych autach trzeba wymieniać parami. Jeśli jeden jest już wystukany, to drugi, choćby był tydzień po wymianie, wystuka się na 200 metrach kocich łbów. W SGA są to tak słabe elementy, że szkoda gadać i wymieniać trzeba je parami. Są przecież ze sobą połączone. To nie łożyska w kołach.
25-01-2016, 18:32
Post: #18
RE: Alhambra 07 1.9TDI-Stuki w zawieszeniu. Pytania
Tyle ze ja nadal nei kumam po co wymieniac cos np w lewej strony jak jest dobre bo wymacalem ze luzu nie ma a z prawej jakis element mial luz. Mi cos sie nei podoba ze ten mechanik tyle nawymienial ze do wymiany. TO jest jakos malo prawdopodobne zeby tyle bylo wychlastane jednoczesnie. Chyba ze auto mocno zapuszczone jest.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
25-01-2016, 21:34
Post: #19
RE: Alhambra 07 1.9TDI-Stuki w zawieszeniu. Pytania
Po pierwsze to polecam szarpaki.
Koszt 20zł a prawie całe zawieszenie da się zdiagnozować.
Po drugi Febi to zło.
Jak koledzy mówili LEM ew ja polecam TRW.
Po trzecie dlaczego wymiana parami?
A dlatego, że jeśli ktoś nie robi tego sam, to tak się po prostu opłaca.
Bez dobrze zrobionej diagnostyki po wymianie elementu z jednej strony może okazać się że druga też jest do wymiany, tylko "stukała" ciszej.

Jeżeli kupujesz np na allegro to polecam tego gościa: http://allegro.pl/listing/user/listing.p...t-1-5-0118
ja od niego kupuję i jest ok, poza tym mam odbiór osobisty więc troszkę taniej



Apetyt żarłoka [Obrazek: icon3.png]
[Obrazek: 5uo8iu.gif]
25-01-2016, 22:15
Post: #20
RE: Alhambra 07 1.9TDI-Stuki w zawieszeniu. Pytania
tak sprawdzenie na SKP to koszt 20 zl brutto narzucony odgórnie przez organy odpowiednie w naszym panstwie.
Przede wszystkim niech wkoncu sprawdzi co tam jest wytrzaskane w tym ucie i niech mu jakis mechanik ( chyba ze sam bedzie naprawial/wymienial czesci) postawi wycene i tyle. Jelsi bedzie to koszt do przyjecia to czemu nie niech wymienia jak leci ale jesli kwot abedzie znaczna to ja bym faktycznie przemyslal sprawe czy aby az tyle trzeba wymieniac. Nie chce mi sie werzyc ze tyle siadlo bo w swoim kaurat chyba ze dwa lata temu wymienialem tuleje wahacza a byly oryginalne. Mimo z emialy troszk ejuz natrzakane km i za soba jakies 13 lat to dopiero poddaly sie. TO nie sa elementy ktore siadaja dwa razy do roku.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Thumbs Up Szybkie pytania - Szybkie odpowiedzi bencao 3,121 799,124 06-04-2024 16:48
Ostatni post: Niemago
  Skrzynia biegów Alhambra 05 4x4 Piotrek2049 3 369 27-07-2023 16:28
Ostatni post: Bogos
  Montaż skrzyni automatycznej w Alhambra I FL smithpl 4 1,640 16-09-2021 11:49
Ostatni post: smithpl
  Wymiana skrzyni automat 1.9tdi jaka skrzynia ??? Kony 11 3,193 16-06-2021 21:44
Ostatni post: Kony
  Ford Galaxy 2005 1.9tdi 150km beny2002 2 906 17-03-2021 00:13
Ostatni post: beny2002
  Z 1.9TDI PD na TDI z pompą wtryskową rotacyjną yark 2 1,295 13-03-2021 00:34
Ostatni post: Maciej_F
  sharan vs alhambra ,porównanie? Piter1028 11 2,538 03-11-2020 17:47
Ostatni post: Mazur1908
  stuki przy zmianie biegów vito33 2 3,021 16-09-2020 20:49
Ostatni post: Slowik8609
  Seat alhambra 2003r 1.9 tdi 130km 6 biegów , problem ze sprzegłem buks_89 14 4,384 25-01-2020 00:03
Ostatni post: kisand
  VW Sharan 1.9tdi / demontaz puszki immo/ jak rozmontowac obudowe kierownicy lo_ka_ta 4 2,464 19-12-2019 01:26
Ostatni post: rodzynek

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name