Ocena wątku:
Skrzynia biegów 6-cio biegowa
19-02-2015, 17:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-02-2015 17:28 przez Fura.)
Post: #1
Skrzynia biegów 6-cio biegowa
Witam.
Mam Sharana 1.8t z 2001 awc. Przerobiłem rok temu na gaz. Problem zaczął się ze skrzynią. Samochód kupiony około 2 lata temu z Niemiec. Niemiec płakał jak sprzedawał . Skrzynia zaczęła szumieć szczególnie przy hamowaniu silnikiem np.na 2 biegu. Pierwszy mechanik wymienił łożyska na wale. Po tej usłudze zaczęło zgrzytać z 1 na 2. Nie mógł wyregulować. Wymieniliśmy drążek zmiany biegów z linkami. To samo. Zaproponował wymianę skrzyni na używaną. Rozstaliśmy się. Drugi mechanik, mój wujek spod Radomia zabrał się za skrzynię i wymienił to co podejrzewał pierwszy czyli synchronizatory biegu 1 i 2. I to samo a nawet gorzej. Biegi się haczą czasem zgrzytanie. No chyba ze jedziesz totalnie jak emeryt. To wtedy nawet nawet. Teraz wujek planuje wymienić wybierak. Właśnie kupiłem ze szrotu za 200. W skrzyni niby wszystko wygląda ok. Przy okazji miałem regenerowaną dwumase (uszkodzona piasta wybiła z osi co powodowało drgania).
Reasumując niby ok a wyregulować się nie da lub wujek nie umie. Chcę wypytać w serwisie WV czy znajdą jakieś triki czy szablony wg których ustawiają . .. bo temat wypada słabo. 
Proszę Was o informację co o tym sądzicie i co proponujecie. Czy faktycznie skończy się na w wymianie skrzyni? Używana na szrocie 1000 zł. 
Pozdrawiam.
Reklama

19-02-2015, 17:54
Post: #2
RE: Skrzynia biegów 6-cio biegowa
Poszukaj mechanika, który specjalizuje się w naprawie skrzyń bo takie łatanie, tu łozysko, tam wybierak nie wiele wnosi.

Skrzynie trzeba rozebrać, ZWERYFIKOWAĆ! podzespoły i wymienić wszystko co poniżej normy. Nastepnie wszystko ustawić jak trzeba, zachować właściwe luzy itp.

Oprócz wiedzy, trzeba mieć sprzęt. Jeśli pytasz o szablony to takowe istnieją i słuzą do blokowania elementów w położeniu neutralnym.

Jak nie masz prawdziewgo speca a i nie chcesz wydawać sporo kasy to faktycznie, poszukaj używanej skrzynki. Problem może być taki, że trafisz na gorszą.



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
19-02-2015, 18:23
Post: #3
RE: Skrzynia biegów 6-cio biegowa
kiedys o tym pisalem ze to sie na stle robi. Sa podane odpowiednie wymiary ajkie maja byc od podstawy. Temat bardzo czuly i precyzyjny. Osobiscie grzebalem moze w dowch skryzniach w pracy i powiem ze to operacja na otwartym sercu i nie ma pewnosci powodzenia. To co fabryka zrobila to najlpiej. Lepsza i pewniejsza skrzynia z uzywki. Dwumasy tez sie raczje nie regneruje. TO mit z ta regeneracją. Pisalme o tym na forum TDI Tuning. Nie ma czesci by regenerowac dwumasy a po drugie rozebranie dwumasy bez szlifierki katowej i palnika to mit. Nie da sie poprostu. Mam tkai dwumas od tdi w piwnicy pociety na czesci i chyba ze dwa jeszcze cale w piwnicy lezą sobie takie zaorane.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
20-02-2015, 13:41
Post: #4
RE: Skrzynia biegów 6-cio biegowa
Dwumase mi zregenerował. Choć za pierwszym razem drgania powróciły to za drugim wydaje się być ok ale jeżdżę z tym dopiero 3 tydzień. Jednak mam takie subtelne odczucie że mimo wszystko szczególnie przy wysokich obrotach czuć drgania o bardzo małej amplitudzie które raczej odczuwa się jako mrowienie. I może się okazać że "regeneracja" dwumasy jest nieudana bo wymaga takiej samej precyzji jak regulacja skrzyni.
Przy okazji może wiecie skąd zdobyć coś ala instrukcja do ustawiania skrzyni?
20-02-2015, 16:47
Post: #5
RE: Skrzynia biegów 6-cio biegowa
W jakims programie serwisowym pewnie jest opisane co i jak ze skrzynią ale tak jak pisalem wyzej. Odradzam ci tego typu manipulacje. Kase juz tam spora utopiles i chyba jeszcze chcesz utopić. Tez pytalem ile kosztuja synchronizatory do skrzyni 6 biegowej do 1 i 2 biegu to wyszlo ze cos kolo 600 zl. Gdzie tu logika by ryzykowac uda sie albo sie nie uda?? Lepiej uzywke zapodac w tej cenie albo moze deczko drozej i po sprawie. Tak samo dwumas regenerowac hmm koszt nie wiem jaki ale za 100 czy 200 zl to nikt by palcem nie kiwnal w bucie z tym dwumasem a wiem ze robia szwindle z tymi DM i je poprostu czyszczą, ropuja by cale ustrojstwo przywrócic do pracy jak jest zatarte i tyle. A mozna bylo sobie zapodac jednomas za kafla i tez sprawa na wieki zalatwiona.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
21-02-2015, 00:17
Post: #6
RE: Skrzynia biegów 6-cio biegowa
Gdyby z Was ktoś znał jakiegoś magika od skrzyni biegów : Warszawa, Radom i okolice tych miast, to był bym wdzięczny.
Na szrocie używana z gwarancją montażową - 1000 zł
A czy wiecie ile nowa?
21-02-2015, 00:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-02-2015 00:59 przez Stefano.)
Post: #7
RE: Skrzynia biegów 6-cio biegowa
Skrzynię kupisz spokojnie za 800 zł z gwarancją. Dobrze poszukaj, a będzie jeszcze taniej. Oczywiscie kupuj tam gdzie juz ktoś brał i jest pewny sprzedawca, co ci uwzględni ewentualną reklamację.



Serwis; dogrzewacze i ogrzewania postojowe, Webasto i Eberspacher, TEL. 601052155
21-02-2015, 11:21
Post: #8
RE: Skrzynia biegów 6-cio biegowa
(21-02-2015 00:17)Fura napisał(a):  A czy wiecie ile nowa?

Spodziewałbym się ceny oscylującej w granicach wartości Twojego samochodu :-) (jak nie więcej).
Oczywiście cena serwisowa.

Czasem można trafić na jakieś wyprzedaże magazynowe. Wtedy cena może być atrakcyjna choć i z tym rożnie bywa.
Jest na allegro taki gościu co ma dużo gratów do VW - leżaki magazynowe.
Kupiłem kiedyś od niego maglownicę. Faktycznie, nie używana. Po zamontowaniu ciekł płyn. Okazało się, że listwa była niewłaściwie zakonserwowana i pojawiły się wżery. Gość kasę zwrocił, ale robota moja...



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
28-02-2015, 01:46
Post: #9
RE: Skrzynia biegów 6-cio biegowa
Witam.
Podzielę się z Wami dotychczasowymi osiągnięciami w powyższym temacie skrzyni.
Dzis wróciłem od wujka mechanika i co się udalo a z czym wujek poległ :
- zregenerowana dwumasa działa - w niej do robienia była tylko piasta i narazie jest ok. Mialem podejrzenia że mimo wszystko są delikatne drgania ale po dzisiejszych dodatkowych regulacjach wydaje się wporządku
- skrzynia i zgrzytnięcie przy przerzucaniu z 1 na 2 - no cóż .... jak wujek zasugerował kupiłem wybierak ... (dotychczas kupione : drążek zmiany biegów z linkami, synchronizatory i dzisiejszy wybierak) ... niestety wciąż jest zgrzyt lub chaczenie. Da się to obejść wolniej wrzucając lub np po wybiciu z 1 lekko na luzi w bok i ponownie w dół na 2. zapomniec mogę o przerzuceniu tzw. jednym ruchem. Jest więc parę opcji ale to wciąż pozostaje w pewnym sensie samochód kaleka. Jest zdeczka lepiej niż było ale powala mnie fakt że niby mechanicznie wszystko ok, skrzynia cała rozłozona i zlożona ponownie z wytycznymi wv, wsjo sprawdzone i niestety wujek kompletnie nie wie czemu tak się dzieje, czemu przy wybijaniu z 1 i przy wbijaniu na 2 cos chaczy (wybicie z 1 i lekki opór dalej na 2 i czuć jak się dopiero ciś przestawia i wtedy dalej na 2). Sharan ma "krótką" jedynkę i od razu, szczegolnie jak się chce jeździć dynamicznie, wrzucam dwójkę. I niestety z powyższym problemem ten czas się zdeka wydłuża jeśli chcę to zrobić bez zgrzytu. Masakra. Spasowałem. Myślałem że kupie skrzynię używaną ale to już chyba za duże ryzyko bo to może mimo wszystko być coś poza nią (wybierak, linki ...). Sprawdzanie samo w salonie WV 1300 ....nie licząc ewentualnych zmian w elementach .... PAS. Trudno, taki tyci tyci mankament. Widac Góra chce abym uczył sie jeździć wolniej i spokojniej.
Pozdrawiam.
28-02-2015, 08:44
Post: #10
RE: Skrzynia biegów 6-cio biegowa
po tych objawach co podajesz czyli haczenie przy zmienie biegów to znaczy zmieniasz bieg i jest opor przy wijaniu biegu tak jakby cos trzymalo za mechanizm, linke itp. Trzeb auzyc sily znacznej by wbic bieg. Do teog mozliwy jeszcze zgrzyt przy tym wbijaniu to powiem ci ze chyab nawet pisalem ze na 50% jestem przekonany ze to dwumas ma luz poprzeczny. Nie po luku i nie po osi tylko w poprzek osi. Tak jak tu teraz napisales ze luz byl na tej tulei centralnej w dwumasie to wlasnie tu.
Oczewiscie te zgrzyty tez moga pochodzic od samej skrzyni czyli problemy z synchronizatorami. Tez to przechodzilem rok temu. Tez wymienilem olej w skrzyni i juz sie rozgladalem za synchronizatorami do 1 i 2 ale ze koszty okolo 700 zl mnie odstraszyly to mówie do zony dejemy jednomas. Zalozylem jednomas i problem zniknął.
NA zimnym objawy byly znaczniejsze a jak juz sie rozgrzal to troszke ustepowalo ale tak jak piszesz zmiana biegu w trybie ekspresowym byla niemozliwa.
po mojemu to zle zrobiles ze dales dwumas do regeneracji i zle zrobiles ze zacząłes grzebac w skrzyni. Skryznia jest na tyle elementem czulym ze nie jeden fachowiec od skrzyn partoli robote a co dopiero amator.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zaślepką na wybieraku biegów przy skrzyni Krzysztof79 10 2,545 13-07-2021 19:24
Ostatni post: Krzysztof79
  Skrzynia biegów vw sharan 1.8t automat 2001 maniuteek 1 1,816 03-01-2020 14:52
Ostatni post: wesol
  Skrzynia automat - przełożenia Emsi007 4 2,584 22-03-2018 22:07
Ostatni post: slawiec
  Galaxy 2,0-2,3 - linki biegów - jak wymienić? rodzynek 3 7,560 12-07-2017 14:04
Ostatni post: Bobo_2008
  Wymiana oleju w skrzyni biegów. ESTIA 15 10,134 04-07-2017 19:50
Ostatni post: go2-jacek
  Jaka skrzynia biegów skimir 5 3,487 09-02-2017 22:57
Ostatni post: tolus24
  Kiedy zmienić olej w skrzyni biegów? siller 1 1,685 09-02-2017 21:43
Ostatni post: dyzioNR1
  1.8T automat 5 bieg - zmiana biegow Marfoto 0 1,334 16-12-2016 20:20
Ostatni post: Marfoto
  Manual Skrzynia biegów szarpanie VW esemix 10 5,162 04-11-2016 08:50
Ostatni post: PAMONIUSZ
  [Alhambra '98 1.8t AJH] Skrzynia biegów + jednomas + sprzęgło xiondzu 7 3,588 10-08-2016 10:20
Ostatni post: xiondzu

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name