Ocena wątku:
Sprężarki śrubowe
27-12-2014, 23:04
Post: #1
Sprężarki śrubowe
Witam szanowne grono zmotoryzowanych.

Od jakiegoś czasu zastanawiam sie nad kupnem innej niz
tłokowa, sprężarki -śrubowej.
Jednak od jakiegoś czasu przed zakupem zbieram info,co by bylo dla mnie najlepszym wyborem.
Moje narzędzia dotychczas zgromadzone i działające na sprężarce standardowej to dwa pistolety Sata RP oraz szlifierka obrotowa Firmy Dynabrade. Oraz Mala piaskarka (odkupiona od wulkanizatora) do piaskowania felg i małych elementów.
Nie wspominając już o kluczu pneumatycznym do odkręcania kol,który leży już kilka lat nieużywany.
Sprzętu wyżej wymienionego używam kilka razy na rok,przeważnie w sezonie letnim (gdyz pracuje za granica).
Chce coś kupić profesjonalnego gdyz mala sprężarka dwu - tłokowa pod urządzeniem - Dynabrade 69029 6" (Szlifierka orbitalna Silver) i zapotrzebowaniu 450/min po prostu nie daje rady.
W pracy z pistoletem SATAjet® 100 B F RP® jeszcze pracuje.
Niżej link do szlifierki która nabyłem w lato tego roku.
https://www.univar.pl/Szlifierki_orbital...s/101.html

Licze na zrozumienie, wsparcie,pomoc w wyborze odpowiedniej sprężarki śrubowej,gdyż jestem zielony w temacie.Confused



Sprzedam pod zamowienie nowe Navi i Antyrady.50% Taniej. Mam rowniez Seata Alhambre AFN.
Reklama

28-12-2014, 00:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2014 00:16 przez smok_wawelski.)
Post: #2
RE: Sprężarki śrubowe
Ok - nie ma problemu tak jak pisałem oczywiście że pomogę w doborze i podam też namiary na to co miałem sprawdzone - ale to tak z powietrza niestety nie strzelimy - tu się nie da wróżyć - musimy policzyć Smile
Potrzebne bądą:
1. ciśnienie pracy narzędzi które będziesz używał
2. zużycie powietrza przez każde z narzędzi
3. założenie które narzędzia będą pracować jednocześnie - chodzi o zsumowanie zapotrzebowania na sprężone powietrze
4. info czy będzie zbiornik wyrównawczy i jaki
5. info jak długa będzie sieć sprężonego powietrza

Dawaj te dane i jedziemy dalej Smile



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
28-12-2014, 00:19
Post: #3
RE: Sprężarki śrubowe
Z tego co piszesz to sprzętu używasz sporadycznie więc czy będzie ekonomiczny zakup sprężarki śrubowej? To trochę drogawe urządzenia... no ale Ty płacisz.

Znajomy ma od lat sprzęt Boge i nie narzeka, solidna firma. Dobierz tylko wydajność do potrzeb.



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
28-12-2014, 02:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2014 02:28 przez smok_wawelski.)
Post: #4
RE: Sprężarki śrubowe
Dlatego właśnie dąże do oszacowania potrzebnej wydajności sprężarki. Utarło się że śruba to duże maszyny ale są i maluchy Smile
Taka np. malizna K3 z Airpola - nie jest dużą maszyną 0,42m3/min

Tak jak już pisałem przy śrubie ważny jest dobór aby praktycznie cały czas pracowała i schodziła tylko na bieg jałowy, najgorzej w kość daje jej start i zatrzymanie. Zatem zawsze należy wyjść od ciśnienia i zapotrzebowania na powietrze.



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
28-12-2014, 21:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2014 21:30 przez peters.)
Post: #5
RE: Sprężarki śrubowe
(28-12-2014 00:15)smok_wawelski napisał(a):  Ok - nie ma problemu tak jak pisałem oczywiście że pomogę w doborze i podam też namiary na to co miałem sprawdzone - ale to tak z powietrza niestety nie strzelimy - tu się nie da wróżyć - musimy policzyć Smile
Potrzebne bądą:
1. ciśnienie pracy narzędzi które będziesz używał
2. zużycie powietrza przez każde z narzędzi
3. założenie które narzędzia będą pracować jednocześnie - chodzi o zsumowanie zapotrzebowania na sprężone powietrze
4. info czy będzie zbiornik wyrównawczy i jaki
5. info jak długa będzie sieć sprężonego powietrza

Dawaj te dane i jedziemy dalej Smile

ad1) Ciśnienie ,chce mieć trochę w zapasie mysle ze 9/10 barów mi wystarczy.
ad2) niżej:
Myślę ze największe zapotrzebowanie na powietrze bedzie miala ta mala piaskarka.
Ale to samoróbka wiec jest maly problem z wyliczeniem zapotrzebowania.
Jedynie mogę zrobić zdjęcie ,bo jest fabrycznie kupiony do niej jakis zasobnik (nie wiem do czego,czy na piasek czy na powietrze) będę u teściów to spisze dane i zapodam na forum.( w najbliższym tygodniu,napisze)

Odnośnie pistoletów Saty zaraz spójże w dane techniczne.
Sata 3000 B RP Zużycie powietrza przy 2,0 bar 295Nl/min (nie wiem co znaczy ta 'N')
Sata Jet 100B RP Zuzycie powietrza wynosi ok. 290l/min przy cisnieniu o wartosci 2,0 barow.
Szlifierka Dynabrada 69025 6" Szlifierka orbitalna
Zapotrzebowanie powietrza: 16 SCFM (450 litr/min.) Moja dwutłokowa sprężarka wysiada,nie nadąża pompować powietrza.
Ciśnienie robocze: 6.2 Bar
Klucz pneumatyczny (dam znać gdyż po szlem szukać ale ze nie używam go to nie mogę znaleźć) Ale bedzie zmiana na większy cos kolo 1000Nm
Mam jeszcze cos takiego :
Disc Sanders firmy : Ata Tools RA10LR zapotrzebowanie jest Air Usage (m³/min) 0.57 (ale to daje rade dwutłokowa sprężarka)

ad3) Raczej nie będą działać narzędzia jednocześnie gdyż pracuje sam osobiście.
ad4) Odnośnie zbiornika wyrównawczego jestem zielony (czy zakładać czy nie) Chodzi o zasob powietrza ?
Jeżeli tak to będę zakładać ,jak duży nie wiem myślę ze 300 -500 litrów (tak strzeliłem)
ad5) Nie wiem jak długa będzie stała siec rurek( na ścianie -w przyszłości) myślę ze wyrobie sie w 50 -100 metrach bieżących.
Na razie wszystko robię na przewodach zwijanych na bęben.

http://www.airpol.com.pl/site.php/pl/pro...00,8%20MPa

Weszlem na ta stronkę co zapodałeś wyżej kolego i tam sa trzy typy sprężarek :
śrubowa,
tłokowa
spiralna- to tez śrubowa ?
Im dalej w las tym więcej drzew,zaczynam czytać i nie rozumie :

Sprężarka śrubowa Aerzenera

Firma Aerzener Maschinenfabrik produkuje sprężarki śrubowe, pracujące wg. zasady Lysholma od 1943 roku. Początkowo produkowano tylko sprężarki bezolejowe. Efektem wieloletnich prac rozwojowych było rozszerzenie - w 1968 - roku programu produkcyjnego firmy o sprężarki z wtryskiem oleju serii VMX oraz VMY.
Myślę ze olejowa była najlepsza,ale nie wiem moze sie myle.
O co tu chodzi z tym wtryskiem oleju,do smarowania maszyny ?



Sprzedam pod zamowienie nowe Navi i Antyrady.50% Taniej. Mam rowniez Seata Alhambre AFN.
30-12-2014, 18:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2014 19:52 przez smok_wawelski.)
Post: #6
RE: Sprężarki śrubowe
No zgadza się im głębiej w las tym więcej drzew Smile
Od razu chciałbym zaznaczyć 2 sprawy:
Sprężarki z którymi miałem styczność - to sprężarki właśnie z grupy olejowych gdzie wtrysk oleju zapewnia smarowanie, uszczelnienie i chłodzenie bloku śrubowego - schemat i opis tutaj.
Absolutnie też nie chciałbym reklamować tylko Airpola - i wręcz przed zakupem namawiam do zapoznania się z ofertami innych firm, po prostu ja użytkowałem właśnie sprężarki z Airpol'a i dlatego tu najłatwiej mi coś doradzić czy wypowiedzieć się o wadach i zaletach z doświadczenia użytkownika - używałem średniej wielkości sprężarek C15 z dodatkowym zbiornikiem i osuszaczem chłodniczym.

Na pewno jak trochę tu pogadamy wskazany byłby również kontakt z doradcą producenta - ja coś tam kumam z tego katowałem te sprężarki przez ponad 10 lat ale też nie czuję się 100% fachowcem w tej dziedzinie.
Miałem też nieco łatwiejsze zadanie z doborem bo maszyny które zasilałem nie wymagały aż tak różnych parametrów ciśnienia jak u Ciebie.

Myślę że dla Twoich potrzeb właśnie należałoby skoncentrować się na segmencie sprężarek śrubowych-olejowych, tu właśnie mamy też ten temat o którym pisałem - właśnie sprężarka olejowa powinna pracować tak aby po cyklu pracy (bicia powietrza) schodziła na tryb pracy jałowej a nie wyłączała się całkowicie - to ta sama zasada jak dla silnika spalinowego - w momencie rozruchu i zatrzymywania ciśnienie oleju jest jeszcze słabe powodując zwiększone tarcie i zużycie tu stopnia śrubowego. W obecnych sprężarkach korekty nastaw realizuje się już banalnie łatwo po prostu z klawiatury, może to spokojnie robić użytkownik optymalizując do swoich potrzeb.

U Ciebie na pierwszy rzut oka widzę:
- dość duże różnice w tych parametrach ciśnienia urządzeń - to wskazuje mi jednak na konieczność zastosowania zbiornika i dobrej klasy reduktorów ciśnienia, myślę że nie najgorszym pomysłem była by wstępna redukcja ciśnienia już ze zbiornika na sieć
- dość długa sieć i lakierowanie oraz piaskowanie - wskazuje mi to na konieczność rozważenia dobrego osuszacza - niestety kolejne koszty.
- zapotrzebowanie na powietrze wcale nie jest takie małe - myślę że warto rozważyć sprężarkę śrubową - oczywiście trzeba po ustaleniu sprężarki i osprzętu porównać koszty eksploatacji z innymi urządzeniami.

U mnie sieć miała też ok. 100-140m (przyjmując od sprężarki do najbliższej i najdalszej maszyny) pierwotnie sieć zasilana z 2 później 3 tłokówek spiętych równolegle. Początkowo zakupiona pierwsza sprężarka śrubowa pracowała bez osuszacza - tragizm (wody chyba więcej niż przy poprz. tłokówkach), pomimo tego że sieć nie przebiegała przez pomieszczenia o b. różnych temp. oraz systematycznym odwadnianiu zbiornika - odwadniacze na maszynach praktycznie nie nadążały wyłapywać wody - skutki były już zauważalne po 2-3 miesiącach początki korozji gładzi cylindrów i początki poszarpań uszczelnień tłoczysk - dyrekcja wiadomo niechętna wydatkom po wydaniu kasy na śrubę ale uległa i kupiliśmy osuszacz.
Po zastosowaniu osuszacza chłodniczego - sytuacja zmieniła się diametralnie, do tego stopnia że zastanawialiśmy się czemu rozszczelniają się nam po kolei wszystkie zespoły przygotowania powietrza.
Odpowiedź była w sumie prosta ale chwilę trwało nim załapaliśmy. Otóż poszczególne człony zespołów przygotowania powietrza (głównie z Premy-Kielce) były uszczelniane uszczelkami fibrowymi, gdy na sieć szło nieco wilgotne powietrze powodowało to rozpęcznianie uszczelek fibrowych, jak poszło przez osuszacz uszczelki wysychały i się nieco kurczyły powodując nieszczelności.

Jeśli chodzi o zbiornik - tak to bufor powietrza, pobór też będzie lepszy (stabilniejszy) ze zbiornika niż bezpośrednio ze sprężarki, reduktory ciśnienia przy urządzeniach będą pracować lepiej i stabilniej.
Ja miałem jeszcze dużym reduktorem dodatkowo redukowane ze zbiornika na sieć - dawało mi to bardzo stabilną pracę maszyn ponieważ sieć dostawała praktycznie stałe ciśnienie a na maszynach ustawiałem już tylko indywidualnie dla każdej z maszyn.

Moje maszyny były to głównie nitownice radialne i większość miała ciśnienia nominalne ok. 4-6 Bar (w zależności od nitowanego wyrobu), sprężarka pracowała w zakresie ok. 7,0-8,5 Bar - ładując w zbiornik, było to również korzystne z powodu wykraplania się wody, część wykraplała się już na zbiorniku, resztę wyłapywał osuszacz. Duże znaczenie miało również częste odwadnianie zbiornika - jeśli to się zaniedba wpadające powietrze tworzy w zbiorniku mgłę wodną i leci ona na sieć, osuszacz ma wtedy ciężej bo musi więcej wyłapać.

Przy długiej sieci i wysokich wymaganiach dla suchości powietrza można się też zastanawiać nad odwadniaczami umieszczonymi na sieci co np. 30-40m ale wg mnie niestety nie zastąpią one osuszacza, stosowałem to w sytuacjach awaryjnych (jak mi osuszacz padł) wyłączałem wtedy 1-szą maszynę z ruchu i robiła za łapacz wody na praktycznie cały czas uchylonym odwadniaczu - poprawiało to sytuację jednak nie załatwiało sprawy tak jak osuszacz.

Rzeczywiście prawdę też piszą o wykorzystaniu ciepła odlotowego - u mnie C15 potrafiła ogrzewać magazyn ok 10mx10m wys. ok 3,5m z marnie ocieplonym dachem i ledwie 2 marnymi grzejnikami co Smile - natomiast w lecie konieczne było doprowadzenie dolotu z zewnątrz i odprowadzenie kanałem wylotu na zewnątrz bo piekarnik się robił.

Dziwi mnie to co piszesz:
1/ Szlifierka Dynabrada 69025 6" ....... 16 SCFM (450 litr/min.) Moja dwutłokowa sprężarka wysiada,nie nadąża Ciśnienie robocze: 6.2 Bar
450 litr/min to przecież 0.45m3/min - piszesz sprężarka nie daje rady
2/ Disc Sanders firmy : Ata Tools RA10LR zapotrzebowanie jest Air Usage (m³/min) 0.57 (ale to daje rade dwutłokowa sprężarka)
chyba że mniejsze ciśnienie ? bo zapotrzebowanie jest tu większe 0,57m3/min - piszesz sprężarka daje radę

To absolutnie nie po to żebym się czepiał - ale to wszystko trzeba dokładnie posprawdzać nim wyłożysz kasę na nową maszynę



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
01-01-2015, 00:51
Post: #7
RE: Sprężarki śrubowe
(30-12-2014 18:56)smok_wawelski napisał(a):  No zgadza się im głębiej w las tym więcej drzew Smile


Dziwi mnie to co piszesz:
1/ Szlifierka Dynabrada 69025 6" ....... 16 SCFM (450 litr/min.) Moja dwutłokowa sprężarka wysiada,nie nadąża Ciśnienie robocze: 6.2 Bar
450 litr/min to przecież 0.45m3/min - piszesz sprężarka nie daje rady
2/ Disc Sanders firmy : Ata Tools RA10LR zapotrzebowanie jest Air Usage (m³/min) 0.57 (ale to daje rade dwutłokowa sprężarka)
chyba że mniejsze ciśnienie ? bo zapotrzebowanie jest tu większe 0,57m3/min - piszesz sprężarka daje radę

To absolutnie nie po to żebym się czepiał - ale to wszystko trzeba dokładnie posprawdzać nim wyłożysz kasę na nową maszynę

Ze wzgledu na chwilowy brak czasu odpisze tylko na ostatnia kwestie.

Właśnie skoro to przeliczyłeś to nie rozumie tego.
ad1) Szlifierka Dynabrade ma ciśnienie pracy 6,2bar
ad2)ATA Tools ma ciśnienie pracy 6,3bara

Moze te pierwsze urządzenie potrzebuje większego przekroju przewodu.
Oba pracowały na typowym standardowym zwijanym przewodzie.
Ale na zdrowy rozum coś tu nie gra.



Sprzedam pod zamowienie nowe Navi i Antyrady.50% Taniej. Mam rowniez Seata Alhambre AFN.
02-01-2015, 20:01
Post: #8
RE: Sprężarki śrubowe
Może wtrącę się trochę przewrotnie.
Mi tu wygląda, że kolega peters ma trochę narzędzi pneumatycznych w których posiadanie wszedł mniej lub bardziej przypadkowo :-)
Robi coś tymi narzędziami amatorsko lub półprofesjonalnie typu różne sporadyczne fuchy.

Ponieważ nie działa mu to tak jak to sobie wyobraża więc chciałby jakoś unowocześnić wyposażenie własnego warsztatu no i nieopatrznie wszedł na temat sprężarek śrubowych i całej instalacji sprężonego powietrza...

No i chyba robi się z tego "armata na muchy" bo prościej byłoby zapodać jakąś sprężarkę tłokową z solidnym zbiornikiem, dobrać do tego elastyczny wąż o stosownej średnicy a aby zrobić już full wypas to ewentualnie dociągnąć gdzieś w dogodne miejsce punkt "poboru" sprężonego powietrza (wtedy wąż elastyczny mógłby być krótszy).

I to byłoby na tyle :-)

Smok_wawelski, ponieważ ma jakąś wiedzę próbuje dorzucić do tego osuszacze, odwadniacze, reduktory... Zaraz peters będzie robić panel na ścianie z kilkoma zaworami automatycznymi podpisanymi stosownymi ciśnieniami :-)
No



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
03-01-2015, 16:52
Post: #9
RE: Sprężarki śrubowe
Może i słusznie @skimir - bardzo możliwe że robi się armata na muchy jak piszesz i bardzo możliwe że wystarczy sprężarka tłokowa taka czy inna. Choć trudno chyba sprężarkę śrubową o wydajności 0,33 czy 0,57m3/min nazwać armatą Smile Oczywiście należy również porównać i koszty zakupu i koszty eksploatacji.

Kol. peters chwilę temu poprosił w schoutboxie o informacje n/t sprężarek śrubowych, mając trochę doświadczenia w tym temacie podjąłem tę dyskusję i staram się przekazać moje doświadczenia w temacie tego typu sprężarek.
Ponieważ @peters podał zastosowanie w lakiernictwie i piaskowaniu a tu są dość duże wymagania co do przygotowania powietrza więc poruszyłem też ten temat - choćby dlatego że jest on konieczny i niestety rodzi to koszty osprzętu. Owszem można np. nie osuszać - jak się wypowiadali fachowcy w lakiernictwie skutek będzie opłakany. Można również dać jeden reduktor i kręcić nim nieustannie pomiędzy podanymi wartościami ok. 6 i 2 Bar - wg mnie nie pożyje długo, może lepiej dać 2 reduktory - to wybór tego co kasę z kieszeni wykłada Smile

Absolutnie nie twierdzę że kol. peters ma wybić sobie z głowy tłokówkę i kupić śrubę, osuszacz i budować stację uzdatniania powietrza - to jego wybór a pogadać na temat zalet i wad sprężarek przed zakupem wg mnie nie zaszkodzi Smile

@peters - te szlifierki mają praktycznie jednakowe ciśnienie pracy nie wydaje mi się żeby urządzenie o mniejszym poborze powietrza potrzebowało większego przekroju przewodu - zerknij w dokumentację czy nie ma tam jakichś uwarunkować dotyczących np. natężenia pracy.



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
04-01-2015, 01:45
Post: #10
RE: Sprężarki śrubowe
Mam sprężarkę tłokowa ale moim zdaniem srobowa jest lepsza choc nigdy nie mialem z nia doczynienia.
Kiedy nabyłem mała piaskarkę to kiedyś rozmawiałem z kilkoma osobami ze do piaskarki najlepsza sprężarka śrubowa.Prędzej czy później to i tak taka kupie,bez względu na komentarze typu wyżej.
Narzędzia kupuje z dużym dystansem (jeśli nawet przepłacam wiem co mam,gdyż tylko ja ja używam).

Jednak klinem w całość okazało sie kupienie ostatniego narzędzia Dynabrade.Mysle ze z czasem dojde co jest grane.



Sprzedam pod zamowienie nowe Navi i Antyrady.50% Taniej. Mam rowniez Seata Alhambre AFN.




Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name