Ocena wątku:
Sharan 2.8 4motion czy 1.9 tdi
05-02-2020, 14:31
Post: #11
RE: Sharan 2.8 4motion czy 1.9 tdi
Witam to znów ja zauwazylem pewien dziwny dzwięk w tym 2.8 w okolicy rozrządu jak odkrece korek oleju bardziej słychać. na wolnych obrotach jest słyszalne jak dodam troszkę gazu cichutko czy to może być jednak rozrząd przy potwierdzonym przebiegu 160 tys.
Reklama

05-02-2020, 15:06
Post: #12
RE: Sharan 2.8 4motion czy 1.9 tdi
Tak, to może być rozrząd.
Sprawdź kanały 208 i 209 - prawdę Ci powiedzą :-)

160 tys „potwierdzonego” przebiegu nie zabije rozrządu pod warunkiem, że np. nie zawiesił się zawór pompy oleju. No i nieszczęsna zębatka, o której ASO w teorii nic nie wie :-)



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
05-02-2020, 16:39
Post: #13
RE: Sharan 2.8 4motion czy 1.9 tdi
Jeśli się powiesil jest to do odkręcenia czy łańcuch wyciągało bo za bardzo był napięty?
05-02-2020, 16:53
Post: #14
RE: Sharan 2.8 4motion czy 1.9 tdi
Jak było za duże ciśnienie to łańcuch był zbyt mocno naciągany więc się nadmiernie wydłużał oraz wycierał ślizgi - więc do wymiany.
Ale najpierw sprawdź ciśnienie.



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
05-02-2020, 19:14
Post: #15
RE: Sharan 2.8 4motion czy 1.9 tdi
Czy jest różnica w wskazaniach rozrządu zimny a ciepły? Na zimnym? Zimny miał 6 i 8 tylko nie pamiętam czy minus czy plus. To co sprawdzić pompę oleju najpierw? Wygląda jakby to górny łańcuch robił można wyciągnąć ten napinacz czy trzeba rozebrać bo może przeskoczyc. Widziałem na jakichś zdjęciach że on napina w ślizg kurde mam 4 motion przeraża mnie ta robota.
05-02-2020, 22:00
Post: #16
RE: Sharan 2.8 4motion czy 1.9 tdi
Tak czy siak będziesz musiał to rozebrać - roboty trochę jest. Ja wyjmowałem górny napinacz, rozrząd sam mi nie przeskoczył.
Jednak przed robotą sprawdź ciśnienie oleju bo zrobisz i temat może powrócić. Ciśnienie sprawdzisz w zaślepionym otworze na podstawie filtra oleju.

Może być też to kółko pośrednie. Poczytaj moje posty bo walczyłem z rozrządem w tym silniku i trochę to opisałem.



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
07-02-2020, 09:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-02-2020 10:02 przez junak1956.)
Post: #17
RE: Sharan 2.8 4motion czy 1.9 tdi
witam mam jeszcze takie może głupie pytanie czy mogę zalać płukankę do tego silnika nie chcę czegoś pogorszyć, nie wiem na jakim oleju chodził bo sprowadzony jest i co polecacie motul się nadaje?? dieslem do tej pory własnie jeździłem na motulu. Jaka specyfikacja jak cos najlepiej. Jutro zmierzę to ciśnienie oleju na zimnym wolne obroty ok 4bar ciepłły wolne obroty ok 2.5bar ciepły czy zimny 2000 obr ok 7 bar tak wyczytałem u nas na forum będzie prawidłowo??? pozdrawiam
i kolejne pytanie się mi nasuwa czy jest sens robić ten łańcuch dopóki nie sypie błędami chciałbym założyć gaz jednak mam obawy a druga sprawa będzie z gazem ciaśniej.
08-02-2020, 22:13
Post: #18
RE: Sharan 2.8 4motion czy 1.9 tdi
Szukaj dokładnie z tym ciśnieniem, nie pamiętam ale chyba 7 barów to było sporo (choć mogę się mylić bo to już trochę czasu minęło).

Polecanym olejem do tego silnika jest Liqui Moly Synthoil 5W40. Na niemieckich formach go rekomendowali - w kwestii trwałości nastawników rozrządu.
Co do płukanki - jedni mówią płukać, inni nie. Ja miałem w silniku czyściutko więc żadnych płukanek nie stosowałem.

Co do gazu. Jak masz kanały w okolicach +-8 to zaraz zacznie sypać błędami. Jeśli chcesz to kompleksowo rozwiązać i pojeździć dłużej tym samochodem to zrób porządny serwis:
Zdejmujesz skrzynię.
Weryfikujesz sprzęgło, dwumasę i siłownik sprzęgła. Może warto nabić nowe okładziny na tarczę lub wymienić ją w całości
Rozkręcasz rozrząd.
Ściągasz miskę olejową, czyścisz, sprawdzasz pompę, smok i zawór nadciśnieniowy.
Wymieniasz uszczelniacz wału (nawet jak nie cieknie to daj nowy - tylko Corteco bezsprężynowy dedykowany do tego silnika, żadnych zwykłych simeringow).
Wymień też uszczelniacz skrzyni biegów.
Jak wszystko będziesz składać to przy okazji zrób wkrętki do LPG w kolektor (bo i tak aby to porządnie zrobić to musisz go zdjąć).
Ogarnij wszystko zgodnie ze sztuką i będzie OK.

Jeśli nie potrafisz tego zrobić sam to znalezienie mechanika który to ogarnie będzie problematyczne.



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
09-02-2020, 12:51
Post: #19
RE: Sharan 2.8 4motion czy 1.9 tdi
Mechanikiem nie jestem ale rozrzad na łańcuchu w oplach nissanach już przerabialiśmy z tatą myślę że ogarne powoli. Kolejne pytanie się mi nasuwa jak mocno strzelę w gaz ma głośny wydech jakby przepalony tłumik w środku można coś z tym zrobić. Powiem że silnika podczas przyspieszania nie słychać tylko wydech żeby to był pomruk to ok ale to takie jakby w pustej puszce dźwięk one tak mają? Dziś jeszcze raz podpinalem vcds 208 -6 blok 209 -7. Skoro robiłeś to to co sądzisz muszę z silnikiem wyjechać czy dam radę tak mam 4 motion. Zauważyłem jeszcze taka przypadłość jak ruszam do tyłu słyszę stuknięcie jakby przez gumę i cisza później co to może być czytałem o halex to piszą ze tak mają nowe octaie nawet. Dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi będę gromadził graty. Masz nr może tego koła pośredniego.
09-02-2020, 17:53
Post: #20
RE: Sharan 2.8 4motion czy 1.9 tdi
Silnika nie musisz wyciągać choć i tak będziesz już bardzo bliski tego... więc jeśli masz warunki to czemu nie...
Jeśli nie masz to:
Rozbierasz cały przedni pas: chłodnice itp... Spuszczasz czynnik chłodniczy, wodę.
Zdejmujesz kolektor dolotowy. Pokrywę głowicy.
Podwieszasz silnik aby nie opadł bo z poduszki skrzyni musisz go zdjąć.
Odkręcasz wózek przedniego zawieszenia. Nie odkręcaj sworzni od wahacza tylko od zwrotnicy.Spróbuj oznaczyć czymś jak wózek był przykręcony bo niestety jest możliwość przestawienia go na boki i utrata kątów pochylenia kół (konieczna wizyta na ustawienie geometrii) ale jeśli nie przestawisz sworzni oraz końcówek drążków to jeśli po zamontowaniu wózka samochód będzie jechać prosto i kierownica będzie na wprost to znaczy, że jest OK (mała zmiana kąta pochylenia kół spowoduje ściąganie).
Wtedy będziesz mieć całkiem niezle pole manewru do wyjęcia skrzyni z reduktorem na tylny napęd.

Oczywiście wszystko z góry idzie out. Akumulator, podstawa, zbiornik płynu, mechanizm wycieraczek, osłona grodzi itp...
W tym silniku jest na tyle ciasno, że im więcej wywalisz gratów tym później łatwiej zrobisz robotę. Ja raz rozbiłem - próbowałem wersję z oszczędnym demontażem - naszarpałem się jak glupi z wyjęciem skrzyni a poźniej z jej włożeniem.
Drugim razem odkręcałem wszystko co się da i poszło szybciej i bezboleśniej.

Uwaga na:
Docisk sprzęgla - jest samonastawny. Wymagane cofnięcie na przyrządzie lub ewentualnie (jeśli nie bedziesz zmieniać tarczy) odkręcanie i przykręcanie „z głową”.
Ustawienie rozrządu. Są tam nastawniki (wariatory). Trzeba postępować DOKŁADNIE z instrukcją bo może Ci się tylko wydawać, że ustawiłeś rozrząd. (do blokady wałków wystarczy kawałek płaskownika lub długi plaski klucz - obejdzie się bez przyrządu).

Nr koła pośredniego nie mam.

U mnie nie stukało przy ruszaniu do tyłu. Sprawdź łącznik elastyczny. Wymień olej w haldexie na oryginalny (zamienniki nie dają rady).



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sharan VR6 4Motion 2003r nie wysprzęgla jaka przyczyna kefas 3 969 21-10-2022 17:42
Ostatni post: kefas
  Blokowanie przedniego koła 4motion Goffyy 4 1,884 24-07-2019 21:54
Ostatni post: Goffyy
  Sterownik silnika vw sharan 2.8 v6 204 km. AYL 2001r 4motion viper81 2 1,914 24-04-2017 14:36
Ostatni post: viper81
  Jakie sprzęgło Sharan VR6 4Motion marcin_kielce 5 2,357 04-10-2016 17:20
Ostatni post: wesol
  2.8 VR6 4MOTION pytania przed zakupem skorpionxx 55 39,799 09-06-2016 07:53
Ostatni post: Bruce
  4MOTION AWARIA bilacz 0 2,561 10-10-2012 00:12
Ostatni post: bilacz

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name