Ocena wątku:
Czujnik temperatury AdBlue
23-06-2015, 14:48
Post: #1
gdzie się znajduje czujnik temp. adblue?
Hej
W Aucie znajomego zapaliła się lampka silnika i na odczycie wyskoczył taki oto błąd:
9688- czujnik temp. czynnika redukującego p205B00 (237 niewiarygodny sygnał).

Auto : Sharan 2011, 2.0 tdi CR 140 KM bluemotion (niestety nie znam oznaczenia silnika).
Wszystko wskazuje zatem że jest awaria czujnika temp. adblue.
Patrząc w etce online nie znalazłem takiego czujnika, czy ktoś się orientuje gdzie się znajduje i jaki ma nr części? a może jest zintegrowany z elementem grzejnym do adblue?
Jakieś pomysły jak go sprawdzić?

Pozdrawiam
Reklama

23-06-2015, 16:29
Post: #2
RE: gdzie się znajduje czujnik temp. adblue?
pewnie gdzies na wydechy jest. Sprawdzona jest kablotek a od tego czujnika, wtyczki do ECM i do tego czujnika tez??



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
23-06-2015, 19:03
Post: #3
RE: gdzie się znajduje czujnik temp. adblue?
czy to skrzynia jest automatyczna?
24-06-2015, 09:14
Post: #4
RE: gdzie się znajduje czujnik temp. adblue?
Wg. ElsaWin to jest element grzałki zbiornika AdBlue. Co, przynajmniej u mnie, oznacza że aby się tam dostać trzeba wymontować cały zbiornik.

W ETKA to jest grupa 2, zdjęcie 253-67, pozycja 5,6.

Ale jak sugeruje przedmówca, potwierdziłbym to na schematach elektrycznych.

ASO w Warszawie, gdy przyszedłem do nich z problemami z AdBlue powiedziało, ze problemy z ogrzewaniem instalacji to najczęstszy problem z instalacją SCR. u mnie niestety winna jest sonda NOX...

PK
24-06-2015, 13:56
Post: #5
RE: gdzie się znajduje czujnik temp. adblue?
Hej
odnośnie pytania czy skrzynia jest automatyczna: jest manualna.

Czy kabloteka sprawdzona? jeszcze niestety nie było na to czasu/ dostępu do kanału.

Więc zakładając że uszkodzeniu uległ czujnik przy elemencie grzejnym to czeka go wymiana całego elementu. który wg etki online kosztuje ok 150 EUR.

Może w weekend będzie coś więcej wiadomo.
Pozdrawiam
21-07-2016, 09:24
Post: #6
RE: gdzie się znajduje czujnik temp. adblue?
Ponieważ dotknął mnie ten sam problem dołączam się do tematu.
Gdzie jest ten czujnik? Gdzie sprawdzić jego podłączenia

Marek
10-04-2018, 19:24
Post: #7
Naprawa czujnika temperatury Adblue
Witam forumowiczów.
Jako że i mnie dopadł czujnik temperatury adblue, postanowiłem sam naprawić ten czujnik tanim kosztem. Może komuś się wydawać mój sposób tandetny i nie trwały, ale działa bardzo dobrze i VCDS nie wyrzuca błędów i cheka.
Poza tym normalnie jest mierzona temperatura adbule i nic w zimę nie zamarznie.
VCDS pokazywał błąd 9688 P205B i check engine na desce.
   
Najpierw kupujemy w sklepie eletronicznym termistor 10k za 1,50 pln.
   
Doklejamy termistor do kawałka aluminium, przed tym dolutowujemy kabelki około 30cm, robimy izolację z jednej strony blaszki.
   
Więc do dzieła koło zdjęte i kilka śrubek nadkole też wyciągnięte
   
Znajdujemy wiązkę do czujnika temperatury, interesują nas dwa kabelki biały i czarny idą razem z białym i czerwonym to są do grzałki, je zostawiamy,
   
Przecinamy biały i czarny przed wtyczką. Nie ma strachu w razie kiedykolwiek będziemy wymieniać pompę ta wiązka będzie nowa z pompą.
   
Dolutowujemy nasz zrobiony czujnik do kabelka,
   
Izolujemy kabelek odtłuszczamy zbiornik i doklejamy nasz blaszkę do zbiornika. Ja przykleiłem kropelką i jest OK.
   
Okleiłem całość taśmą samo wulkanizacyjną żeby nie dostała się tam woda.
   
Po skasowaniu błędów OK
   
Mój nowy czujnik teraz mierzy dobrze i myślę że nie będzie to miało znaczenia że mierzy temperaturę zbiornika nie samego adblue.
Na pewno można to było zrobić w inny sposób, ale ten był najłatwiejszy, zobaczymy z czasem.
Pozdrawiam
10-04-2018, 21:08
Post: #8
RE: Naprawa czujnika temperatury Adblue
Każdy sposób jest dobry , by oszwabić to upiertdliwe ustrojstwo . Zobaczymy tylko jak ten czujnik będzie się trzymał zbiornika . Jak się utrzyma taśma do zbiornika z polietylenu PE .
Tylko teflon jest gorszy do klejenia . Huh
10-04-2018, 21:12 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-04-2018 21:29 przez tolus24.)
Post: #9
RE: Naprawa czujnika temperatury Adblue
Witam.

Gratulacje za samodzielną naprawę. Problem nie jest jednak tak prosty do rozwiązania jak by się to wydawało, aczkolwiek w naszych warunkach klimatycznych generalnie się sprawdza. Problemem nie są warunki letnie/wiosenne/jesienne, gdy temperatura adblue nie ma znaczenia bo nie zamarza i tak i przekłamania kilku stopni w tą czy w tą nie mają znaczenia, natomiast przy dużych mrozach już tak. Termistor 10k Ohm to ogólne oznaczenie (pomijam,że zapomniałeś dodać, że ma być NTC, a nie PTC czy CTR Wink) oznaczające, że w temperaturze 25st.C osiągnie rezystancję 10k Ohm ale termistory posiadają jeszcze własną charakterystykę, stałą materiałową itp. i tu jest problem, bo te stosowane w grupie vag-a są generalnie niedostępne do kupienia, a ich charakterystyka szczegółowa jest praktycznie nie do zdobycia (ten sam problem jest z czujnikiem temperatury zewnętrznej, który ludzie zastępują termistorem i w granicach 20-25st.C wskazania są raczej prawidłowe ale już w innych zakresach różnice sięgają kilku stopni, a przy źle dobranym nawet kilkunastu). Wracając do tematu adblue, w zależności z jaką charakterystyką zamontujemy termistor, będzie on "pokazywał" dla sterownika albo zamiast -20 np. -15 co spowoduje, że grzałka będzie grzała krócej/słabiej i adblue będzie miało konsystencję kaszy, albo zamiast -20 pokaże np. -25 i wtedy grzałka będzie niepotrzebnie długo grzała co wpłynie na szybsze jej zużycie, a to też nie za trwały element w tych autach. Poza tym montując taki termistor na zewnątrz, będzie on dodatkowo przekłamywał, bo temperatura jest inna niż wewnątrz zbiornika, tak jak inna jest na zewnątrz samochodu, a inna wewnątrz. A to, że błąd daje się wykasować po zamontowaniu termistora, to normalna rzecz, gdyż zakres temperatury przez niego wskazywanej mieści się w tolerancji sterownika. Ale tak jak pisałem przy naszych ostatnich zimach raczej tego za mocno się nie odczuje.

Pozdrawiam
10-04-2018, 22:00
Post: #10
RE: Naprawa czujnika temperatury Adblue
Tak zapomniałem dodać że ma to być czujnik NTC, jeśli chodzi o mocowańe do zbiornika trzyma bardzo mocno, próbowałem oderwać, dokładność tego czujnika sprawdziłam omomierzem i według tabeli dobrze pokazuje. czas pokaże ile ta prowizorka wytrzyma. Jeśli chodzi o temperaturę w zbiorniku i na zewnątrz kiedy auto będzie stało całą noc na mrozie będzie bardzo podobnie. Grzałka zapewne patrząc na forum też zrobi papa i wtedy wymienię całą pompę.




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czujnik poziomu czynnika redukującego popo666 2 77 22-03-2024 14:10
Ostatni post: popo666
  Adblue - kontrola stanu w komputerze Kogel 9 4,543 06-09-2020 00:40
Ostatni post: billykrakow
  Grzałka ADblue Maciej_F 35 11,323 02-01-2020 22:27
Ostatni post: rokef
Exclamation Adblue - uzupełnienie marianex 8 6,239 06-05-2019 23:27
Ostatni post: Marco_Polo
  czujnik ciśnienia spalin (dpf) whuk@wp.pl 8 3,291 04-05-2019 21:59
Ostatni post: wesol
  AdBlue - czujnik poziomu płynu piok 122 64,755 19-01-2019 21:36
Ostatni post: wesol
  Problemy z AdBlue lukas_gr 22 13,892 03-10-2017 16:31
Ostatni post: Maciej_F
  wyłączenie AdBlue zrezur 24 21,442 08-05-2017 10:47
Ostatni post: elektronika samochodowa
  Wlany AdBlue do zbiornika paliwa AleksandrA 28 23,288 01-12-2016 15:20
Ostatni post: wesol
  Adblue - brak resetu po dolaniu shreku 33 34,339 04-11-2016 16:59
Ostatni post: Maciej_F

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name