Ocena wątku:
  • 62 głosów - średnia: 2.58
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DOGRZEWACZ pomocy - Eberspächer "Webasto"
Podpowiedzcie proszę co mogę jeszcze sprawdzić, bo już mi pomysłów brakuje.
Przez ostatni miesiąc pięć pracował super. Od około tygodnia nie za każdym razem odpalał - wyglądało na kaprysy czujnika temperatury. Zmostkowałem go postępując zgodnie z instrukcją z forum, chciałem jeszcze wypuścić zasilanie do wyłącznika, by nim móc włączać pięć gdy nie pracuje silnik, ale tego nie zrobiłem. Miałem tylko taki zamiar.
Po zmostkowaniu czujnika w momencie przekrecania kluczyka do pozycji "zapłon" odzywał się może na 2 sekundy wentylator pieca, potem była cisza i po chwili - po uruchomieniu silnika oczywiście piec startował.
Od wczoraj jest absolutna cisza że strony pieca. W ogóle się nie uruchamia, a nie mogę się z nim połączyć przez kompa - wcześniej też nie mogłem.
Dziś przez jakiś czas też piec spał, więc stwierdziłem, że spróbuję wymusić start poprzez zmostkowanie przewodów od czujnika i od alternatora. Gdy to zrobiłem odezwał się może na 1 sekundę, może na 2 wentylator i się wyłączył. Przez 5 minut dalej nic się nie działo. Po wszystkim polaczylem wszystko w jedną całość tak jak było fabrycznie.
Potem znów trochę jeździłem i za którymś razem podczas jazdy piec się uruchomił. Działał całą drogę. Po zgaszeniu auta piec normalnie poprzez wybieg się wyłączył. Każde kolejne odpalenie silnika i jazda piec już znowu spał.
Piec około 2 miesiące temu przeszedł duży przegląd w autoryzowanym serwisie eberspachera (nie tani) i po tym działał rewelacyjnie.
Pompka wody działa - jest nowa.
Czy może ktoś spotkał się z podobnymi objawami? Gdzie mogę jeszcze szukać? Problem może leżeć w piecu czy w kabelkach?
Serwis na chwilę obecną ma podpisaną umowę i robi flotę innych pojazdów - cały parking zawalony i najbliższy termin ma na końcówkę lutego - nie tylko ja taki dostałem (niestety jest tylko jeden serwis u nas co robi osobówki i busy), a ja dziennie robię tylko 8km w jedną stronę, więc bez sprawnego pieca silnika się w ogóle nie zagrzeje...
Odpowiedz




Uzupelnij profil tak jak jest to wymagane w regulaminie i dobrym wychowaniu. Bedzie mozna ci pomoc. Podstawa to diagnostyka potem przetrzepanie kabloteki. Nikt za ciebie tego nie zrobi. Jesli nie to wyciagnij piec i wysylaj do Janusza.
3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
Odpowiedz
W profilu chyba wszystko jest... Porownywałem u innych to mam wszystko to samo.
Co do pieca to jeszcze się zastanawiam czy może gdzieś nie ma styku? Tylko kostka jest nowa, piny nowe, bo podczas serwisu okazało się, że starego nie było warto naprawiać, więc kupiłem używkę. Serwisant wziął go na stół, podpiął swój tester, nie było błędów, odpalił sprawdził poziom CO, rozebrał i powiedział, że jak elektronika wytrzyma to co najmniej 3 lata powinien chodzić bez problemów. Kostkę i piny dał nowe, bo piec był z vito, ale też d5wz. Numer ten sam co stary.
Zastanawiam się, czy może ta kostka co wychodzi z budy gdzieś na kablach może nie kontaktuje... Od wewnątrz - czyli do progu jest wszystko ok. Nie mam za bardzo jak wejść pod auto by sprawdzić z dołu.

Chyba, że może gdzieś w okolicach opolskiego jest jakiś spec klubowy, który się bawi takimi rzeczami? Bo ja niestety mam tylko dostęp do testera firmy webasto i to do dużych pieców (24V) z osobną kostką diagnostyczną, ewentualnie przez MAN-cats.
Odpowiedz
No jak ci spapral robote i dal sterownik od vito to sie lacz sprzetem od merca a nie vagiem. Logiczne ze sie nie polaczysz teraz. A bez tego to wrozenie bo moze byc wszystko od problemow ze sterownikiem po czujnki temp wiatraczek silniczek wiatraczka swiece sitko itd itd.
3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
Odpowiedz
Wcześniej też się nie dało bo linia diagnostyczna nie jest i nie była nigdy połączona z autem. Jest wolny przewód. Skoro numer sterownika był taki sam to chyba nie ma różnicy. Przynajmniej było tak w scanii, man-ie czy mercedesie. Piece były zamienne między autami. Ważne by symbol się zgadzał. Druga rzecz - skoro ASO twierdzi, że się da to chyba wie co mówi, bo autoryzacji za worek jajek nie dostał.
Ale mniejsza z tym.
Chodzi mi o to czy mogę w jakiś sposób bez demontażu pieca sprawdzić te wszystkie czujniki i jakie wartości powinny mieć?
Nie mam dostępu do kanału ani do podnośnika a co się z tym wiąże nie mam możliwości demontażu pieca i dlatego pytam. Gdybym taką możliwość miał to nawet wizyta w serwisie nie byłaby potrzebna, bo kilka lat temu pracowałem m.in przy serwisowaniu pieców tylko, że z ciężarówek i autobusów.
Chyba, że może jest gdzieś instrukcja serwisowa tego pieca z pełnymi danymi ( jak do DBW 230/300)a ja źle szukałem i nie znalazłem?
Odpowiedz
No wlasnie nie jest to samo. Majac te same piece d5wz np z opla i z vaga to nie bedzie diagnozowalne zamiennie. wsady w elektronice sie roznia. Pomijam tez fakt taki ze piec np od opla vectry C tez D5WZ bedzie juz ze sterownikiem na CAN a D5WZ z sharana jest po analogu. Linie diagnostyczna D5WZ maja i beda dzialac ale ze sprzetami diagnostycznymi od danej marki. Dlatego tez na sterowniku pieca masz naklejke z opisem co to za sprzet i takze na dole masz znaczek np merca albo czegos innego. Sam piec d5wz to mzona powiedziec ze jest taki sam w roznych markach ale elektronika jest inna. Co tam potrzebujesz to ja nie wiem. Generalnie piec jest prosty w swej budowie. Dwa czujniki temperatury wody, czujnik polmienia swieca zarowa wiatraczek i pompka paliwa. Swieca ma sie grzac, pompka paliwa pompowac pulsacyjnie, wiatrak dmuchac itd.
3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
Odpowiedz




(23-12-2016, 22:58)kaskader83 napisał(a): Podpowiedzcie proszę co mogę jeszcze sprawdzić, bo już mi pomysłów brakuje.
Sprawdż pompkę paliwa. Jeśli jest ok to oddaj piec na gwarancję. W końcu jakąś dostałeś.

Odpowiedz
Dzięki za podpowiedzi. Zaraz po świętach sprawdzę. Spróbuję jeszcze przycisnąć serwis. Niech chociaż podłączy tester, a z resztą to już sobie poradzę, w końcu jak zaczynałem pierwsze sirokko robić to nie miałem nic.
Obawiam się tylko tego, że sterownik mógł się wysypać... To znów koszta... Undecided
Odpowiedz
W tym wszystkim to bardzo dziwne co piszesz, że wzieli piec niby uszkodzony piec od sharana, a wstawili ci inny od Mercedesa Vito. Gryzie sie teraz sterownik pieca Mercedes z pozostałymi modułami auta VW i masz brak diagnozy.
Co to za serwis?
Serwis; dogrzewacze i ogrzewania postojowe, Webasto i Eberspacher, TEL. 601052155
Odpowiedz
Nawet pomimo tylko połączonych kabli zasilania, masy, sterowania czyli czujnik oraz alternator oraz pompy? Kabel diagnozy jest wolny, w starym też był wolny. Nie ma nawet wolnego kabla we wiazce - ten pin jest i był wolny.
Podkreślam, że jest to dogrzewacz, nie jest rozbudowany na typowy piec z modułem i sterowaniem nagrzewnicą.
Piec z vito został założony z powodu takiego, że stary był tak uwalony, że nie opłacało się go naprawiać - łącznie ze sterownikiem. Chociaż adaptacja tego też do tanich nie należała, ale mniejsza z tym.
A mam jeszcze jedno pytanie - czy gdyby któryś z czujników był uwalony to czy nie powinno być tak, że piec tylko będzie pracował na przedmuchu/wybiegu?
Czy przedmuch/wybieg będzie tylko w przypadku usterki czujnika płomienia, pompki paliwa i iskrownika/świecy? Bo jeśli tak to już zawęża nam to krąg podejrzanych...

Ps.
Jeżeli chodzi o serwisy i fachowców u nas w regionie nie ma dobrych specjalistów. Wszyscy dobrzy wyjechali do DE. A co do pieców z osobowek to jest tylko jeden gość co to robi. Nikt inny. Pozostali to tylko waga ciężka, więc nie mam wyboru. Znajomi co mają te auta na wypożyczalniach to tylko mówią, że dopóki działa to działa, a potem nie robią tego bo nie ma kto tego robić to raz a dwa, że im się to nie opłaca.
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Webasto brak w wyposażeniu - dokupienie i montaż sebecco 21 9,494 14-11-2021, 19:33
Ostatni post: Piter1028
  Jaki tłumik do Eberspacher Hydronic 2-F D5S-F ? necik 3 1,153 26-10-2021, 08:42
Ostatni post: Niemago
  Nie działa webasto d5z-f mechanik_123 65 20,035 27-09-2021, 12:03
Ostatni post: kisand
  WEBASTO pracuje cały czas :-( Lajkonic 24 8,186 16-01-2021, 15:10
Ostatni post: Mazur1908
  Dogrzewacz Touran.Nie odpala po urchomieniu silnika Bogos 5 2,065 14-01-2021, 23:46
Ostatni post: Bogos
  Pompa Wody Dogrzewacz tomwawa 51 18,883 13-10-2020, 14:09
Ostatni post: wesol
  webasto mokre załaczanie miggi_1980 14 3,592 12-10-2020, 11:25
Ostatni post: miggi_1980
  Problem Dogrzewacz D3WZ Alhambra 1999 r Szybki 20 6,842 18-12-2018, 18:54
Ostatni post: DDiablo
  Dogrzewacz Sharan FL - nie działa Porsche Design 42 17,585 13-12-2018, 04:41
Ostatni post: wesz82
  Dogrzewacz rozładowywuje akumulator klimekjanek 3 1,301 10-12-2018, 20:10
Ostatni post: klimekjanek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 12 gości