Ocena wątku:
  • 4 głosów - średnia: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przegląd klimatyzacji
#1
No właśnie. Niedługo trzeba będzie się zająć klimatyzacją, gdyż lato zbliża się wielkimi krokami Smile Czy są jakieś specjalne wytyczne luz zalecenia co należy zrobić ( bądź wymienić ) podczas przeglądu 2 strefowego klimatronika ???
Odpowiedz




#2
właśnie, nie wiem na ile to prawda ale raz na rok podobno sprawdzenie czynnika a raz na dwa sezony wymiana i czyszczenie. ale to tylko gdzieś tam usłyszana opinia. dobrze jest jednak się klimą zajmować, bo potem grzyby i inne pleśnie się robią i bardziej sobie człowiek szkodzi niż sprawia przyjemność Wink
nie mam już galaxy ale ciągle chcę galaxie Big Grin
Odpowiedz
#3
Po zakupie auta, 2 lata temu postanowiłem sprawdzić swoją klimatyzację. Planowałem uzupełnić czynnik chłodzący. Bardzo się zdziwiłem, gdy serwisant mi uświadomoł, że niczego się nie uzupełnia. Gdy układ jest szczelny klima musi działać. Wytłumaczył też, że klimatyzacja działa jak lodówka, gdzie niczego się nie uzupełnia. Przy sprawnej klimie temp. powietrza wylatującego z nawiewu powinna mieć koło 5-6 stopni. Tak też było i działa do dzisiaj. Odgrzybianie to inna sprawa, ale można to zrobić samemu środkiem kupionym w markecie.
Odpowiedz
#4
no w sumie to by było logiczne, że w przypadku szczelnej instalacji nic się wymieniać nie powinno. co innego jak nie działa...

a co do odgrzybiania to jak to się robi? czyżby tak jak na tym obrazku?

http://www.autokosmetyki.pl/images/carpl...yzacji.jpg
nie mam już galaxy ale ciągle chcę galaxie Big Grin
Odpowiedz
#5
Dokładnie tak. Włączamy auto, klime, ustawiamy obieg zamknięty z max. nadmuchem, uruchamiamy środek odgrzybiający, wychodzimy, zamykamy auto. Po 15 minutach otwieramy, wietrzymy i gitara Big Grin
Odpowiedz
#6
ciekaw jestem na ile to skuteczne jest, czy ktoś może korzystał z jakiegoś skutecznego środka żeby to zrobić?
znalazłem Wurtha, mam odrdzewiacz i jest rewelka, więc może odgrzybiacz też będzie ok Wink:
http://www.autokosmetyki.pl/images/serwi...yzacji.jpg

i nawet link z forum golfa, jak można to zrobić:
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=338612

jak macie jakieś sprawdzone środki do odgrzybiania lub sposoby na jej czyszczenie to piszcie!
nie mam już galaxy ale ciągle chcę galaxie Big Grin
Odpowiedz




#7
(31-01-2013, 13:39)robertkol napisał(a): Planowałem uzupełnić czynnik chłodzący. Bardzo się zdziwiłem, gdy serwisant mi uświadomoł, że niczego się nie uzupełnia. Gdy układ jest szczelny klima musi działać. Wytłumaczył też, że klimatyzacja działa jak lodówka, gdzie niczego się nie uzupełnia.
Czynnika zawsze będzie ubywać, nawet jak układ jest szczelny. Wtedy się go nie uzupełnia, tylko odsysa cały czynnik z układu i napełnia na nowo. Ja stosowałem do odgrzybiania środek z firmy PLAK, tzw. bomba (to co wyżej jest pokazane na obrazku)
Odpowiedz
#8
te wurtha to uzywalismy w aso opla do odgryzbiczania. Zostalo mi kilka i w swoich uzywam. Te bomby tez uzywalem ale w fordzie. Lepsze te wurtha. Wyciagamy filtr kabinowy i odpalamy nawiew ale klima na off. Psikamy wkladajac ten wezyk w kratki nawiewu i od strony szyby czolowej takze. Nastepnie psikamy ten prepart od strony wejscia powietrza do kabiny czyli od strony silnika i wiatrak sobie juz rozprowadza po calym ukladzie. Psikamy tak ze 10 sekund i w kratki i 10 sekund przy wlocie powietrza. Przelaczamy na obieg zamkniety i zamykamy auto. Ma tak pochodzic z 10-15 minut i po sprawie. W trakcie tego dmuchania w kabinie mozna jeszcze włozyc wytwornik ozonu i wezyk od tego aparatu wklada sie w jedna z kratek.

Aha jesli uklad kily jest szczelny to w zasadzie nic nie trzeba robic pryz niej. Co kilka lat mozna podjechac do zakladu i sprawdzic ile czynika pozostalo i w razie potrzeby uzupelnic. Pisalem na forum ze umnie raczj dlugo nikt nie zagladal do klimy i po sprawdzeniu bylo 250 g czynnika i klim chlodzila slabo bo w lato dluchalo temp okolo 17 stopni. po uzupelnieniu juz dmucha powietrzem 5 stopni.
3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
Odpowiedz
#9
Dlaczego ubywa jak jest wszystko szczelne?
Odpowiedz
#10
drobne ilosci moga ubywac bo kompresor nie jest w 100% szczelny - ma ruchome czesci ktore wychodza na zewnatrz co nie i na osi masz to sprzegielko. nie powinno ubywac czynnika w znacznym stopni. Zreszta to czy bedzie 650 czy 750 g tez nie ma znaczenia za duzego. Ani nie bedzie chlodzic mocniej ani nic innego. Czasami moze byc tak ze za duzo czynnika powoduje ze cisnienie wu kladzie zwrasta za bardzo i presostat rozlaczy klime az nie spadnie cisnienie. To zazwyczaj ma miejsce w lato i jak naprawde bedzie za duzo czynnika.
3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
Odpowiedz




Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Padnieta sprezarka klimatyzacji smithpl 0 592 14-10-2021, 08:48
Ostatni post: smithpl
  Z górnych nawiewów klimatyzacji w 2/3 rzędzie leci ciepłe powietrze dawidwalczewski 7 2,028 13-08-2020, 18:56
Ostatni post: dawidwalczewski
  Wentylator klimatyzacji qnick 12 2,952 24-06-2020, 13:10
Ostatni post: wesol
  Objawy zatartej sprężarki klimatyzacji Neyson 7 4,113 29-04-2020, 13:06
Ostatni post: Neyson
  Regeneracja kompresora klimatyzacji manieeek14 16 3,218 22-07-2019, 13:12
Ostatni post: wesol
  Chłodnica klimatyzacji/skraplacz - demontaż/montaż/wymiana rafik114 7 3,411 07-07-2019, 12:14
Ostatni post: go2-jacek
  Dziwne zachowanie klimatyzacji w Galaxy MK2 marcus93 15 8,007 24-06-2019, 18:30
Ostatni post: wesol
  Sprzęgło kompresora klimatyzacji - awaria/naprawa/wymiana maselinho 35 9,169 20-03-2019, 23:38
Ostatni post: zdroyek
  Wentylator chłodnicy/klimatyzacji wibruje skimir 11 4,993 05-08-2018, 21:51
Ostatni post: sision
  Dziura w przwodzie aluminiowym klimatyzacji. Motorek4612 37 28,471 28-07-2018, 14:39
Ostatni post: o1234

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości