Ocena wątku:
ZNIKŁO PRAWE ŚWIATŁO DROGOWE+INNE CUDA
07-04-2023, 17:34
Post: #1
ZNIKŁO PRAWE ŚWIATŁO DROGOWE+INNE CUDA
Witam serdecznie. Prośba o pomoc w diagnostyce usterki.
Mam problem z Sharanem MK1 - 1999, 1.9 tdi 110 km.

Mianowicie, od jakiegoś czasu zaczęły się dziać dziwne rzeczy z światłami pojazdu.
Co jakiś czas, zaczęła blokować się prawa strona migaczy. Objawiało się to tym, że sobie jadę normalnie ulicą... A tu nagle "zwara na prawej stronie migaczy". Cały prawy pion migaczy non stop świeci. Ruszanie manetką migaczy, nic nie pomaga.
Wskakiwało samoistnie. Czasami potrafiło przytrzymać. Wiec trzeba było się zatrzymać na kilka minut. Odpiąć klemę. Aż wskoczyło.
Aktualnie się nie pogorszyło , ale... Doszła kolejna usterka. Lub być może zaistniała w tym samym czasie. Gdyż trudno mi to już aktualnie zweryfikować.

Mianowicie zanikło prawe światło drogowe. Mijania działa. Sprawdziłem bezpieczniki, żarówki, przewody i łączenia obok lampy. Nic nie pomogło. Lewe od strony kierowcy świeci. A prawe nie.

Podejrzewam czy gdzieś się nie przetarła jakaś wiązka w drzwiach? Na razie organoleptycznie sprawdziłem te wiązki. Nic na "oko" nie wyczaiłem...

Bardzo bym prosił kolegów z wiedzą o podpowiedzi, gdzie może leżeć przyczyna?
Pewnie to jakiś typowy problem gdy przebieg auta to już blisko 450K.?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc i podpowiedzi
Reklama

08-04-2023, 12:07
Post: #2
RE: ZNIKŁO PRAWE ŚWIATŁO DROGOWE+INNE CUDA
Witam
Co do kierunków to jest pewien problem, najprawdopodobniej przyczyną jest uszkodzony ( mogą być tez tzw zimne luty na płycie głównej) przekaźnik kierunkowskazów, kłopot tylko w tym ze znajduje się on wewnątrz modułu centralnej elektryki ( BSI, czarna skrzynka w której są bezpieczniki mini i dużo wtyczek )
Odnośnie świateł drogowych albo instalacja, bezpiecznik 62, problem w samej lampie lub kostce do lampy
08-04-2023, 16:44
Post: #3
RE: ZNIKŁO PRAWE ŚWIATŁO DROGOWE+INNE CUDA
Co do świateł drogowych, to bezpieczniki sprawdzone. Dana nowa żarówka, lampa zarówki ok, wszystkie styki nie zaśniedziałe, ładne połaczenia. Kostka również ok.
Cały czas mi chodzą po głowie te typowe usterki w tym modelu, tzn. przecieranie się wiązek w drzwiach...
Już miałem z tym problemy w tylnej klapie. I tam polutowałem.
Ale z tym prawym światłem drogowym, bez naprowadzenia sam nic pewnie nie zrobię.





(08-04-2023 12:07)kalamb napisał(a):  Witam
Co do kierunków to jest pewien problem, najprawdopodobniej przyczyną jest uszkodzony ( mogą być tez tzw zimne luty na płycie głównej) przekaźnik kierunkowskazów, kłopot tylko w tym ze znajduje się on wewnątrz modułu centralnej elektryki ( BSI, czarna skrzynka w której są bezpieczniki mini i dużo wtyczek )
Odnośnie świateł drogowych albo instalacja, bezpiecznik 62, problem w samej lampie lub kostce do lampy
09-04-2023, 00:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-04-2023 00:02 przez ninja-saj.)
Post: #4
RE: ZNIKŁO PRAWE ŚWIATŁO DROGOWE+INNE CUDA
Cały dzień dzisiaj wszystko sprawdzałem. Okazało się że jednak przy żarówce, w oprawce jeden przewód był upalony.
Naprawiłem i prawe światło drogowe już działa.
Wykryłem jednak kolejną usterkę przy światłach przeciw mgielnych.
Mianowicie, prawy klosz miałem zaparowany wodą.
Wyczyściłem, wymieniłem żarówkę i przeczyściłem styki.
Efektem gdy załączam lewe światło mgielne zapalają się oba...
A gdy załącze dodatkowo prawe. Całość przygasa...?
Chyba gdzieś jest zwara?
Może ktoś miał podobnie? I wie co w pierwszej kolejności sprawdzać? Dzięki.
09-04-2023, 11:51
Post: #5
RE: ZNIKŁO PRAWE ŚWIATŁO DROGOWE+INNE CUDA
Mgielne? Możesz precyzyjnie ? Bo przeciwmgielne zapalają się obydwa na raz
09-04-2023, 15:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-04-2023 16:17 przez ninja-saj.)
Post: #6
RE: ZNIKŁO PRAWE ŚWIATŁO DROGOWE+INNE CUDA
Tak, oczywiście "przeciw-mgłowe"...:-)

Jako że mam MK1 przed lift, to załączam manetką świateł. Po prostu wyciskam do siebie.
Za pierwszym "wyciśnięciem manetki" na podświetleniu poniżej manetki pokazuje zapalenie się przednich świateł przeciw-mgłowych, zgadza się?
Za kolejnym "wyciśnięciem" zapala się kolejna kontrolka, i wtedy powinny się palić oba czyli przód i tył?
A ile żarówek z tył?

Byłem kiedyś na przeglądzie, i technik tak mi to nakręcił co sprawdzał i tłumaczył.
Albo on był nieuświadomiony? Albo głupi.
Że na pierwsze wyciśnięcie pali się lewe przód, a na drugie prawy przód i tył...?

Ogólnie to technik na przeglądzie ma prawo sprawdzać przeciw-mgłowe?



(09-04-2023 11:51)kalamb napisał(a):  Mgielne? Możesz precyzyjnie ? Bo przeciwmgielne zapalają się obydwa na raz
09-04-2023, 21:23
Post: #7
RE: ZNIKŁO PRAWE ŚWIATŁO DROGOWE+INNE CUDA
No i te tylne przeciwmgielne mi faktycznie nie świecą. Przy próbie załączenia. Wywala bezpiecznik.
Kurcze mam jednak problem.
Gdzie szukać usterki? Nie czasem w wiązce z prawej strony bagażnika?
09-04-2023, 22:11
Post: #8
RE: ZNIKŁO PRAWE ŚWIATŁO DROGOWE+INNE CUDA
Przewody do klapy wchodzą po prawej stronie i potrafią się w tej gumie przecierać. Ale czytając Twoje objawy to może być więcej.
09-04-2023, 22:45
Post: #9
RE: ZNIKŁO PRAWE ŚWIATŁO DROGOWE+INNE CUDA
Tak, tylko że te tylne przeciwmgielne wywalają mi bezpiecznik, który odpowiada również za światła mijania. Więc muszę w pierwszej kolejności dojść przyczyny.
Może ktoś wie które przewody w wiązce tylnej klapy odpowiadają za tylne przeciwmgielne?
09-04-2023, 23:22
Post: #10
RE: ZNIKŁO PRAWE ŚWIATŁO DROGOWE+INNE CUDA
Wiązkę w tylnej klapie zrób konkretnie czyli wymień po 50 cm każdego kabla a nie ze tam je lutujesz. Lutujac usztywniasz kabel który ma 25 lat więc siła rzeczy zaraz się coś dzieje. A na próbę w tylnym prawym słupku masz wtyczkę łącząca z klapa bagażnika. Ja ją odepniesz to już nie powinno wywalać tego bezpiecznika przy załączaniu przeciwmgielnego. A jak będziesz dalej zwlekał to jeszcze upalisz główny włącznik świateł.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Brick Szyba kierowcy/inne nie podnosi/opuszcza się sama po przytrzymaniu przycisku BIGer71 6 3,583 28-07-2019 02:45
Ostatni post: rodzynek
  Alternator - brak ładowania/za duże ładowanie, inne problemy, naprawa/regeneracja ryju1468 188 46,992 24-02-2019 20:22
Ostatni post: tolus24
  Demontaż/niedziałające trzecie światło stop markus 20 6,259 09-01-2018 18:15
Ostatni post: kalina_25
  światło cofania - kiepsko widać:) m-blue 14 8,129 26-05-2014 20:24
Ostatni post: wesol
Information Światło lewe przestało świecić żarówka cała CIUT11 7 4,972 22-02-2014 12:01
Ostatni post: red

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name