Ocena wątku:
Bezpiecznik, przekaznik swiec Sharan AUY
23-11-2017, 22:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-11-2017 22:58 przez tolus24.)
Post: #11
RE: Bezpiecznik, przekaznik swiec Sharan AUY
Witam.

W modelach poliftowych występuje tylko w benzynach i jest to zasilanie przekaźnika sterownika silnika, w przedliftowych występował we wszystkich, jako jedno z zasilań modułu centralnej elektryki i przekaźnika podgrzewania przedniej szyby, tak więc prawdopodobnie masz moduł założony od przedlifta, pierwsze polifty tak mogły mieć, albo obsadzone puste miejsce.

Pozdrawiam
Reklama

23-11-2017, 23:18
Post: #12
RE: Bezpiecznik, przekaznik swiec Sharan AUY
(23-11-2017 22:24)kalamb napisał(a):  Nie udało mi sie znaleźć lepszego zdjęcia ta blacha na gorze jest przykręcona

Odkręciłem ten metalowy język i dalej trzymało, że aż deska się wyginała i musiałem złożyć z powrotem do kupy bo za nic nie mogłem tego modułu wyciągnąć.

@tolus24 - dzięki za wyjaśnienie, u mnie polift 2001 rok.
24-11-2017, 11:25
Post: #13
RE: Bezpiecznik, przekaznik swiec Sharan AUY
No cóż ostatnio grzebałem dwukrotnie w tej czesci auta ( wymiana przekaźnika 430) i zwolnienie blokad oraz odkręcenie blachy pociągnięcie lekko do góry i do siebie dawało radę ;-)
24-11-2017, 11:34
Post: #14
RE: Bezpiecznik, przekaznik swiec Sharan AUY
Jeszcze tak dopowiem ze bezpoecznik duzego pradu od swiec zarowych powinien byc w tej puszce na aku.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
24-11-2017, 12:25
Post: #15
RE: Bezpiecznik, przekaznik swiec Sharan AUY
Bezpiecznik 60A jest sprawny.
13-12-2018, 01:11
Post: #16
RE: Bezpiecznik, przekaznik swiec Sharan AUY
Witam, czy udało się rozwiązać problem?
12-01-2019, 18:09
Post: #17
RE: Bezpiecznik, przekaznik swiec Sharan AUY
witam, mam podobny a moze troszke inny dylemat, w zeszlym roku byly wymieniane oringi na pompkach poniewaz rano byly problemy z odpaleniem auta, krecil a po malej chwili juz lapal i odpalal, diagnoza ze oringi, wymiana i sprawa zniknela... fajnie... przez ok pol roku i temat powrocil Sad fakt faktem byly juz lekkie wrzery na "szklankach" w ktore wchodza pompki... ale co setna sprawy ... ktoregos pieknego poranka odpalam auto na podworku i przekladam foteliki do zony auta (max 5 min) wsiadam do galaxy (1.9 auy ok 300tys nalotu) i w droge ... 200m od domu auto zgaslo Sad pokrecilem rozrusznikiem ale juz nie odpalilo a ze jezdze po 5km do pracy to tez troszke akumulator usiadl, wiec poszedlem po drugie auto, kable i troche podladuje... znow kilka razy zakrecilem i klops... po przekreceniu zaplonu przestala swiecic sie kontrolka od swiec... auto sciagnalem pod dom i wieczorem podpialem pod vaga... brak polaczenia z ecu Sad dzis rozebralem lewa strone zeby sprawdzic bezpiecznik (50A) i jest ok, wyciagnalem przekazniki 103 i 109 i w srodku wygladaja tez na OK... przy wkladaniu ich w swoje miejsce na zaplonie "cykaja"chyba tylko w 109 na pinie 58 jest brak "pradu" nawet na zaplonie... jakies porady ?? ahaaa male bezpieczniki sprawdzone wyglada ze sa OK...
12-01-2019, 21:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-01-2019 21:06 przez tolus24.)
Post: #18
RE: Bezpiecznik, przekaznik swiec Sharan AUY
Witam.

Nie na nóżce 58 tylko 85 Wink czyli sterowaniu masą, cewki przekaźnika 109, bodajże z pin18 ECU i tam chyba rzeczywiście jest brak napięcia przy włączonym zapłonie ale za to powinno być przy wyłączonym, musisz sprawdzić. Co do bezpieczników to w zależności od rocznika, bo były pewne zmiany w zasilaniu/instalacji i chyba w pierwszych rocznikach przekaźnik 109 brał prąd z bezpiecznika w kabinie ale ten brał z bezpiecznika blaszkowego w tej małej puszce na akumulatorze i tam też musisz sprawdzić bo być może przy odpalaniu z drugiego akumulatora on się przepalił (wbrew pozorom zdarza się często, że przy odpalaniu z drugiego akumulatora przepali się któryś bezpiecznik), a w późniejszych wersjach już chyba tylko z bezpiecznika w kabinie był zasilany. Jeżeli masz brak połączenia z ECU, to musisz sprawdzić czy masz zasilanie na nim i tu chyba bez względu na rocznik, zasilanie "+" powinno być na pin-ach 1, 2, 37, 88, a masa powinna być na 4, 5 ale najpierw bezpiecznik/bezpieczniki.

Pozdrawiam
19-01-2019, 17:49
Post: #19
RE: Bezpiecznik, przekaznik swiec Sharan AUY
witam, dzieki tolus24 za info...
bezpieczniki sprawdzone i wszystkie sa OK Sad
na wtyczce ecu na 1,2 jest napiecie 12V ale na 18 pinie we wtyczce jest ok 6,8V, jak wyciagne przekaznik 109 to napiecie na pinie zanika.podobne napiecie jest jak wepne sie w pin 85 przy przekazniku podobnie pokazuje 6.8V, gdy podlaczam probowke przez mase to na pin 85 jest nizsze napiecie i przekaznik reaguje...
nadal brak reakcji na liczniku swiec zarowych i nadal nie ma polacznia z ecu Sad
rozebralem ECU i nie zauwazylem zimnych lutow.
19-01-2019, 20:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-01-2019 22:43 przez tolus24.)
Post: #20
RE: Bezpiecznik, przekaznik swiec Sharan AUY
Witam.

Tak trochę chaotycznie to opisałeś/zrobiłeś. Teraz patrzę, że piszesz o AUY ale z opisu dojrzałem, że masz Galaxy, a nie Sharana, ale generalnie co do pin-ów, to mają te same z tego co pamiętam, kontrolka świec żarowych Ci się nie zaświeci, bo przekaźnik od świec dostaje swoje wysterowane + na cewkę przekaźnika właśnie z przekaźnika silnika po jego zadziałaniu, masę - bodajże z pin42 ECU więc dopóki przekaźnik 109 nie zadziała, to jest jak jest. Sprawdziłeś zasilanie na pin 1 i 2 ECU, a co z pozostałymi, które podałem, a zwłaszcza z masą, bo to przecież jej Ci brakuje na nóżce 85 przekaźnika 109 i na wyjściu z pin18 ECU, jak zrozumiałem dobrze. Teraz najważniejsze, zasilania sprawdzaj na podpiętej wtyczce do ECU, przebijając się tylko przez izolację, bo to pozwoli wychwycić ewentualne zwarcie na ECU, masę na wyjściu z pin18 (dla 109) i pin42 (dla 103) sprawdzasz na włączonym i wyłączonym zapłonie, tak samo jak pozostałe zasilania/masy, bo to nam powie czy jest prawidłowe zasilanie. Nie za bardzo też mogę zrozumieć to co piszesz, bo skoro masz +12V na pin1 i na pin2 ECU, to znaczy, że przekaźnik 109 działa (chociaż niby brak masy, chyba, że się skleja/nie trzyma itp.) bo to dopiero po jego załączeniu na tych dwóch pin-ach może pojawić się zasilanie. Czyli podsumowując, na pin1 i pin2 ECU na wyłączonym zapłonie brak zasilania, na zapłonie 12V; na pin37 ECU na wyłączonym zapłonie brak zasilania, na zapłonie i podczas kręcenia i podczas pracy silnika 12V; pin88 ECU na wyłączonym zapłonie i podczas kręcenia brak zasilania, na zapłonie i podczas pracy silnika 12V (nie jestem tylko pewien czy we wszystkich rocznikach ten pin był zasilany ale sprawdzić trzeba); co do masy, to powinna ona być na pin4 i pin5 ECU. Jeżeli tu wszystko dobrze, a brak wysterowania masą na przekaźniki, to znaczy, że ECU uszkodzone, jeśli wysterowanie masą jest, to wiadomo instalacja, przekaźniki bądź ich gniazda, trzeba dobrze sprawdzić, jakieś zwarcie. Jeżeli problemem był by tylko brak masy na nóżce 85 przekaźnika 109 (nie z winy ECU tylko instalacji), to po jej podaniu tam problemy powinny ustąpić. Co do tego, że jak wyciągasz przekaźnik to zasilanie Ci znika, na pin-ach od cewek to normalne, bo cewka to inaczej "zwarcie" w instalacji więc jeśli np. nie masz masy to obwód dla + się zamknie przez cewkę i po drugiej stronie też zmierzysz napięcie, dlatego ważne jest aby rozróżniać co się mierzy i + mierzyć względem masy, a masę względem +.

Pozdrawiam




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bezpiecznik 30a hubertus200 0 543 06-06-2021 22:15
Ostatni post: hubertus200
  2.0 TDI BRT - czas grzania świec żarowych iksiak 8 3,322 12-12-2019 22:00
Ostatni post: iksiak
  ford galaxy tdi98 66kwzmiana swiec i akumulatora....... romekgalaxy1998 0 1,003 28-05-2015 10:55
Ostatni post: romekgalaxy1998
  Różnica długości świec żarowych 1,9 TDI po lifcie marcyb3 1 2,620 01-02-2015 22:34
Ostatni post: wesol
  Brak sterowania przekaźnikiem świec żarowych Hacoon 2 4,904 21-09-2013 21:08
Ostatni post: wesol
  lista swiec żarowych pawelek1997 1 1,881 18-01-2012 23:12
Ostatni post: wesol

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name