Ocena wątku:
zapowietrza się sprzęgło
09-02-2016, 21:55
Post: #1
zapowietrza się sprzęgło
Witam.Czy miał ktoś taki problem,że po przejechaniu odcinka np.150-200km zapowietrza się sprzęgło?Nie wiem co się dzieje,bo jak jeżdżę po mieście na krótkich odcinkach to jest o.k biegi wchodzą normalnie,ale jak polecę gdzieś dalej sprzęgło opada i czasami jest tak że nie mogę wyrzucić na luz,a jeśli się uda to pojawia się problem z włożeniem biegu np.2 czy 3.Po zjechaniu i odpowietrzeniu skrzyni sprzęgło pedał się podnosi i po 50km znowu to samo.Czyżby układ się zapowietrzał?Ale jak skoro hamulce są na tym samym zbiorniczku płynu?
Reklama

09-02-2016, 22:30
Post: #2
RE: zapowietrza się sprzęgło
Jakiś wyciek tegoż płynu odnotowales? Znaczy się gdzieś mokro się robi?
Na postoju wciśnij pedały sprzęgła i go tak trzymaj z minute dwie i po puszczeniu czy wraca w 100% pedał?



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
09-02-2016, 22:53
Post: #3
RE: zapowietrza się sprzęgło
Na zewnątrz auta żadnych wycieków nie widzę,ale coś się zaczyna dziać z tylnymi hamulcami.Prawe tylne przestaje hamować i na recznym hamulcu nie trzyma.Natomiast lewe tylne koło hamuje lecz wg mnie nie tak jak być powinno.Zauważyłem że w tylnym prawym zacisku chyba tłoczek stoi w miejscu bo nie odbija dzwigienka po zaciągnięcu ręcznego.Zastanawiam się nad tym w jaki sposób płyn hamulcowy jest podawany na pompę hamulcową-czy przez wężyk?Płyn jest podawany chyba opadowo?Pewnie czeka mnie jakaś grubsza robota,ale od czego zacząć?
10-02-2016, 20:28
Post: #4
RE: zapowietrza się sprzęgło
W zbiorniczku płynu hamulcowego, w górnej części jest podłączenie rurki do pompy sprzęgła, jeśli płynu będzie zbyt mało to pompa będzie się zapowietrzać - sprawdź płyn...

Z tą pompą i odpowietrzaniem jest dziwna sprawa. U mnie jest tak, że sprzęgło działa ale nie bardzo jestem w stanie odpowietrzyć je klasycznie - tak jak hamulce.
Przy odpowietrzaniu podawałem płyn od strony odpowietrznika.
Jeśli wcisnę sprzęgło, poluzuję odpowietrznik, to zostanie wyrzucony płyn (normalnie...). Zakręcam odpowietrznik, puszczam sprzęgło i przy kolejnym wciśnięciu sprzęgło wpada w podłogę - jest zapowietrzone i nie da się odpowietrzyć. Trzeba od d... strony :-(



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
10-02-2016, 20:48
Post: #5
RE: zapowietrza się sprzęgło
bo problemem jest to ze odpowietrznik od sprzegla nie jest na koncu ukladu tak jak mamy w ukladzie hamulcowym. Dlatego tez przy sprzegle jakby musimy napompowac tak by plyn wypelnil caly wysprzeglik a zalegajace powietrze w nim musi sie wydostać ale nie na zewnatrz tylko musi wyjsc do gory by dotalo do odpowietrznika. Czyli pompujemy pedalem pare razy i trzymamay pedal a druga osoba odkreca odpwoeitrznik wtedy sprezyna docsiku cofa wysprzeglik i juz.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
10-02-2016, 22:30
Post: #6
RE: zapowietrza się sprzęgło
Właśnie tak odpowietrzałem.Rurka od wysprzęglika wychodzi u mnie do góry i przez ''okienko''na górze skrzyni jest odpowietrznik taki jak przy centralce.A może u mnie już wysprzęglik jest do wymiany?Przejechałem dużo kilometrów swoją Alhambrą i coś może puszczać?
11-02-2016, 15:57
Post: #7
RE: zapowietrza się sprzęgło
Wesol, tak właśnie robiłem. Pompowanie, pompowanie raz tak, raz inaczej jak nic nie dawało rady.
Jedyna opcja to założenie na odpowietrznik rurki ze strzykawką, poluzowanie odpowietrznika - do rurki wchodzi wtedy płyn z pęcherzykami powietrza.
Jak powietrze powędruje do strzykawki to wtłaczam wtedy płyn hamulcowy ale tak aby nie weszło powietrze...
Po takim zabiegu sprzęgło działa bez problemów.

Podczas odpowietrzania odnosiłem wrażenie, że płyn hamulcowy nie wpływa do pompki sprzęgła. Nie wiem czy tam jest jakiś zaworek zwrotny czy co?



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
11-02-2016, 16:03
Post: #8
RE: zapowietrza się sprzęgło
No cóż jednak bywa różnie jak widać. Możliwe ze w 2.8 jest jakoś ciężej. Zaworów nie ma jako takich jedynie są przewezenia w przewodach.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
26-02-2021, 21:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-02-2021 22:06 przez Bogos.)
Post: #9
RE: zapowietrza się sprzęgło
Tak dla potomnych co walczą z zapowietrzającym sie sprzęgłem.
Post ma na celu zwrócenia uwagi na przewód który sie w pina w pompe sprzęgła. Z tego co zaobserwowałem w moim przypadku problem był właśnie ten przewód który się rozczelnił (jak na foto). Śmiem twierdzic że to jakis słaby punkt tego rodzaju z przewodu ,bo kupiłem drugi i miał tą samą usterkę. Płyn ucieka pomiędzy tą głowicą która wchodiz do pompy sprzęgła a rurką.
Sprawdzajcie to miejsce też.. Pierwsze wrażenie to to że oring padł, a tu zonk. pozdro.
Takiej rurki juz nowej nie kupice bo juz jest wycofane z produkcji.Rurka jest ocynkowana także lutowanie i spawanie Tig nie zdała egzaminu. U mnie pomogło lutowanie srebrem.


Załączone pliki Miniatury
   




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jakie Sprzęgło Domin1981 1 1,414 15-04-2021 16:18
Ostatni post: Grzechu P
  Czujnik pedału gazu czy sprzęgło gustafson13 0 642 15-08-2020 19:16
Ostatni post: gustafson13
  Sharan 2.8 vr6 (sprzęgło ) Dima76pl 11 3,857 27-12-2016 16:44
Ostatni post: wesol
  Jakie sprzęgło Sharan VR6 4Motion marcin_kielce 5 2,339 04-10-2016 17:20
Ostatni post: wesol
  [Alhambra '98 1.8t AJH] Skrzynia biegów + jednomas + sprzęgło xiondzu 7 3,568 10-08-2016 10:20
Ostatni post: xiondzu
  Sprzęgło benzyna/diesel - to samo? K9Darek 5 5,382 20-06-2015 07:05
Ostatni post: wesol

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name