Ocena wątku:
Wymiana ECU, adaptacja, pin itp.
23-11-2015, 19:31
Post: #11
RE: Przełożenie ECU z innego silnika
Dziękuję @kowalwalcz za wyczerpujące informacje. Nie podważam Twojej wiedzy bo zapewne dużo wiesz więc jak coś "uwalę" to będę miał w razie czego z kim się skonsultować Wink. Nie mam doświadczenia większego z elektroniką samochodową auto jest stare i dodatkowo powiem, że czasami wolę zrobić coś samemu jak i pewnie większość użytkowników tego forum niż oddać w ręce okolicznych fachowców. Może nie na temat ale ostatnio zmieniałem opony u "najlepszego i najdroższego" wulkanizatora w mojej okolicy. Oczywiście robotą zajmują się czasami uczniowie. Nie dość, że źle podłożył auto - progi - to jak wróciłem do domu zobaczyłem, że jedna ze zdjętych opon jest rozcięta na długości 30cm od ramienia maszyny - nikt się nie przyznał na pewno widać było jak się rozpruło tym bardziej, że przy ściąganiu w ogóle nie wypuszczali powietrza tylko łycha. Opony zapakowali w worki i myśleli, że jak przyjadę na wiosnę to pójdzie w zapomnienie albo - Panie myszy przegryzły Wink Troche śmieszne bo tak liczący się zakład powinien jakoś inaczej zareagować. Nawet gdyby mieli dać drugą taką oponę to przecież dla nich nie strata... Wracając do tematu - sterownik o którym pisaliśmy wcześniej (jego się tyczą powyższe wsady bez VINu i PINu) kupiłem na allegro z przeznaczeniem na eksperymenty i żeby służył jako zapasowy. Włożyłem go do auta oczywiście zrobiłem w nim immo-off commanderem 1.4 z aliexpress za 12$ i samochód odpalił inne błędy dało radę wykasować i już całe szczęście nie ma mrugającej świecy żarowej spowodowanej - eeprom error. Poprzedni właściciel mówił, że po wymianie zegarów zaczęły mrugać te świece w sumie auto 01 zegary 04 możliwy konflikt. Jednak jak odczytałem EEPROM ze sterownika okazało się, że immo było wyłączone i zupełnie inne numery VIN w ECU niż w immobox. PIN pewnie też jest inny w immobox wiec tak jak wspominałeś aby poprawnie sparować ECU z immobox musiałbym wydrapać ten PIN właśnie z immoboxa bo ten PIN zapisany w ecu jest z jakiegoś dawcy co skończył na złomowisku...

W załączniku EEPROM z EDC z błędem eeprom error. Poniżej załadowany z niego dump do VAG-DASH. i screen

[Obrazek: tdrgplykjnen_t.jpg]

Immobox

Address 25 -------------------------------------------------------
Controller: 7M3 953 257
Component: IMMO 0008
Coding: 00003
Shop #: WSC 00000
WVWZZZ7MZ1V062028 VWZ1Z0A1381594

A tu ECU z błędem, który powodował mruganie świec żarowych.
Address 01 -------------------------------------------------------
Controller: 038 906 019 ET
Component: 1,9l R4 EDC G000SG 1268
Coding: 00002
Shop #: WSC 12345
1 Fault Found:
18048 - Internal Contr. Module (EEPROM) Error
P1640 - 35-00 - -
Readiness: N/A


Załączone pliki
.zip  ecu1.zip (Rozmiar: 373 bajtów / Pobrań: 11)
Reklama

23-11-2015, 21:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-11-2015 21:22 przez kowalwalcz.)
Post: #12
RE: Przełożenie ECU z innego silnika
Jeśli chcesz zrobić adaptację nowego ecu do swojej fury to po pierwsze w sterowniku musi być immo ON czyli zapala i gaśnie
Po drugie musisz znać Pin z nowego sterownika będzie potrzebny ale to już masz
Po trzecie musisz mieć Pin z immo boxa z 24c04 warunek konieczny aby zrobić adaptację

Po prawidłowej adaptacji wedle rosstech jako immo3 nowy ecu pobierze (zostaną w nim nadpisane) takie informacje jak oryginalny VIN auta oraz oryginalny PIN auta, ID immo itp

edit:

ten plik co podałeś to jest twój oryginalny komputer czy ten z z allegro ?
jeśli to oryginalny komputer to potwierdź czy zgadzają się numer VIN i Immo ID z tym co podaje po odczycie immo box (adres 25 też pokazuje vin oraz id immo) lub też tym znanym pinem z komputera spróbuj się zalogować do immo boxa (adres 25 potem 11 login ) tym samym sprawdzisz czy pin jest poprawny powinien się zalogować tzn przyjąć pin, pin z obrazka to 00964
23-11-2015, 22:19
Post: #13
RE: Przełożenie ECU z innego silnika
Ten sterownik gdzie nie było w nim (EEPROMIE) VINU ani PINU to kupiłem go z allegro teraz go włożyłem do samochodu i wyłączyłem w nim immo off auto chodzi odpala bez immo zginął również błąd eeprom error. Poprzez kupno chodziło mi o to, żeby mieć jakiś zapasowy w razie gdybym uwalił chińskim kabelkiem ten, który był oryginalnie w aucie.

Ostatni dump jaki wrzuciłem (gdzie jest VIN) to EEPROM ECU które kupiłem z tym samochodem rejestrował się błąd pamięci eeprom w sterowniku przez co cały czas świece żarowe mrugały. Tylko jak zauważysz to podany wyżej VIN (vag-dash) zupełnie się nie zgadza z VIN-em z immo (logi z VAG-com) więc widocznie prawda jest taka, że poprzedni właściciel przełożył ECU i najniższą linią oporu wyłączył immo i dodatkowo coś skopał z eepromem może jakiś trefny przebieg wpisał. Teraz już rozumiem - następny krok to sprawdzę czy ten PIN pasuje do IMMO ale wątpię a jak nie pasi to jak pisałeś odczyt wylutowanego z immoboxa eepromu. Czy jak wyciągnę puszkę immo na stół to samochód będzie palił i jeździł?
25-11-2015, 20:54
Post: #14
RE: Przełożenie ECU z innego silnika
czyli okazuje się, że posiadasz auto ze sterownikiem od innego auta z wyłączonym immo

Po wyłączeniu immo na off nie widać vin ani immo id ale zapewniam Cię ze jeśli immo jest na on to w sterowniku ecu jest numer vin i id immo taka jest zasada immo3,

aby zakodować poprawnie ten nowy sterownik musi ponownie zrobić w nim immo ON, mieć do niego login poprzez odczyt eeproma commanderem

dodatkowo musisz odczytać puszkę immo aby mieć drugi login po tym wszystkim procedura rosstech jako immo3 i nowy sterownik będzie miał nowy dom jak to piszą w rosstechu, roboty na minutę jeśli znasz procedurę oraz posiadasz oba zgodne piny
06-03-2019, 14:32
Post: #15
Tongue Wymiana ecu
Witam
Kupiłem drugi sterownik o tych samych numerach auto odpali czy coś będę musiał zrobić vagiem
19-03-2019, 20:42
Post: #16
EDC15+ AUY Adaptacja
Witajcie,

Kupiłem używany ecu, który chcę zainstalować w Alce. Ecu taki sam jak mój, miesiąc młodszy. Mam pin immo od swojego (na plastikowej zawieszce ori kluczyka) nie mam pinu immo od używanego ecu. Wyciągnąłem wsad programatorem, ale w ogólnodostępnych programach do wyliczenia pinu nie pokazuje go a jakies głupotu jak 65535. Dodatkowo nie pokazuje w nim Vinu ani Immo (mowa o edc15calc). Wsadziłem go do samochodu, ale oczywiście po odpaleniu zgasł aktywne immo. Jak to ogarnąć? Jak zrobię samą adaptację tego ecu podając pin immo to mi go zakoduje? Czy wtedy mogę używać swojego starego ecu i tego nowego już bez żadnych adaptacji? Potrzebuję po prostu mieć zapasowy ecu.



Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce Big Grin
19-03-2019, 21:35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2019 21:37 przez tolus24.)
Post: #17
RE: Wymiana ECU, adaptacja, pin itp.
Witam.

Programy do wyliczania pin-u sprawdzają się jedynie w przypadku liczników i to konkretny program do konkretnego producenta licznika, w przypadku ecu można sobie darować, w przypadku vag-a SGA i pin-u w ecu jest on umieszczany w różnych miejscach i po prostu trzeba wiedzieć, jak go znaleźć, przeliczenie, to już pestka. Jeżeli we wsadzie, który wyciągnąłeś nie ma vin-u, to i pin-u nie znajdziesz, bywa i tak, chyba, że plik jest nie kompletny, źle ściągnięty/źle odczytany przez program - częsta wada klonów, dlatego najpewniej używać programatora zewnętrznego, jeśli się nie ma profesjonalnych interfejsów. Jeżeli masz oryginalny pin immo do puszki immo, to powinieneś bez problemu dopasować drugi sterownik. Jeżeli chcesz używać zamiennie ecu, bez każdorazowego dopasowania, to albo immo off albo skopiuj ze swojego wsadu z ecu komórki zawierające vin/pin, do tego drugiego wsadu z drugiego ecu i po problemie.

Pozdrawiam
 Thanks given by: DDiablo
19-03-2019, 21:55
Post: #18
RE: Wymiana ECU, adaptacja, pin itp.
Chwila moment, wsad z 24c04 w kupionym ecu odczytałem programatorem zewnętrznym (ch341a) z podpiętym klipsem, bez wylutu. Mam ten wsad i jedyne co się z nim zgadza to przebieg, wiem bo wcześniej przebieg w ecu odczytałem vcdsem. Z racji, że nie chciałbym niepotrzebnie rozbierać swojego ori ecu w celu odczytania wsadu czy istnieje jakaś inna opcja żeby to zrobić? Czy żeby zakodować używany ecu muszę za każdym razem robić jego adaptację w immo? Czy potrzebuję do tego tylko oryginalny pin?
Kolejna sprawa, czy jeżeli zrobię na kupionym ecu immo off to też będę musiał robić jego adaptację? Czy po zmianie na orginalny ecu z immo on on odpali czy też trzeba będzie robić adaptację?

Ostatnia sprawa, czy do odczytania wsadu z kostki 24c04 potrzebuję konkretny kabel? Jakim to zrobię? Zwykłym kklem pójdzie?



Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce Big Grin
19-03-2019, 22:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2019 22:28 przez tolus24.)
Post: #19
RE: Wymiana ECU, adaptacja, pin itp.
Witam.

Sam programator jest w miarę dobry, natomiast klips to badziewie i sprawia wiele kłopotów ale to bez znaczenia teraz. Jeżeli zrobisz immo off, to nie musisz robić dopasowania, tak samo, jak z klonowaniem komórek, co do oryginału, to nie pamiętam, musisz sprawdzić. Jeśli nie chcesz rozbierać swojego, to spróbuj wyciągnąć wsad na zamontowanym w aucie ecu, interfejsem kkl i jakimś comanderem (2.5).

Pozdrawiam
 Thanks given by: DDiablo
19-03-2019, 22:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2019 22:34 przez DDiablo.)
Post: #20
RE: Wymiana ECU, adaptacja, pin itp.
3 razy robiłem odczyt klipsem, napięcie wybór kostki dałem na generic 24c04 3.3v i zawsze odczytał taki sam wsad. Nie chciało bawić mi się w wylutowywanie jej chociaż mam hotaira. Co więcej wcześniej próbowałem odczytu na tym kupionym sterowniku na stole zwykłym kablem kkl i jakimś commanderem 1.4 lub 5.1 odczyt flasha. Problem w tym, że o ile kabel sterownik normalnie widział w commanderze to odczytu flasha nie chciał za nic w świecie zrobić. Czy na aucie powinno to ruszyć? mam jeszcze drugi kabel k-line na rs232 może nim jeszcze spróbuję o ile to ma znaczenie. Mppsem rozumiem do tego się nie nadaje, on robi tylko odczyt eepromu z mapami? Jest taki commander 2.5? Poszukam. Vag eeprom programmerem też nie idzie, chociaż licznik śmiga na nim super.



Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce Big Grin




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  2.0TDI DPF - rodzaje/obsługa/usunięcie-wymiana siwy sil 133 35,744 30-01-2024 21:16
Ostatni post: 1robert
Information 2.0 TDI PD BRT - wymiana mustang727 5 1,026 14-08-2022 16:36
Ostatni post: wesol
  Wymiana sprzęgła - MkI 110KM kedzior04 22 17,576 05-04-2022 10:07
Ostatni post: wesol
  wymiana kompleksowa zest. sprzegla (2.0TDI/BRT) tom_dresden 5 1,494 01-09-2021 14:34
Ostatni post: krokodyl901
  Wymiana chłodnicy ToughMike 1 1,050 18-06-2021 15:57
Ostatni post: Brykas31
  AFN- Wymiana przewodu odmy? Grzesiek75 10 7,891 17-11-2019 18:10
Ostatni post: Dawid2542
  Wymiana turbiny 1.9tdi ANU Raptus1984 4 1,518 09-11-2019 21:36
Ostatni post: Raptus1984
  Rozrząd TDI - co wybrać/przebiegi/wymiana itp. wojci1 196 106,661 01-09-2019 15:37
Ostatni post: wesz82
  Katalizator - czyszczenie/wymiana/usunięcie/odkręcenie - problemy/uwagi z tym związane raventes 36 14,155 22-01-2019 13:00
Ostatni post: ULTRA
  1.9TDI DPF - rodzaje/obsługa/usunięcie-wymiana m-blue 21 9,449 05-08-2018 07:32
Ostatni post: wesol

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name