Ocena wątku:
skrzynia biegów DJY-luz przekładni głównej
08-11-2015, 14:48
Post: #1
skrzynia biegów DJY-luz przekładni głównej
Witam.W dniu wczorajszym wymieniałem sprzęgło z dwumasy na jednomasę, przy okazji obejrzałem sobie skrzynię biegów-uszczelniacze półosi do wymiany ale dodatkowo zastanowił mnie duży luz na łożyskach stożkowych trzymających tzw.przekładnię główną z mechanizmem różnicowym-po przewróceniu skrzyni na bok i włożeniu półosi okazuje się,że bieżnie łożysk stożkowych przesuwają się osiowo na boki i wówczas pomiędzy krawędzią obudowy skrzyni a bieżnią łożyska stożkowego powstaje luz 1 mm.Czy to normalne,czy coś z tym zrobić-dodaję,że ostatnim okresie czasu skrzynia biegów zaczęła lekko "wyć" przy szybkości 60-80 km przy delikatnej jeżdzie bez obciązenia.Może ma koś pomysł jak skasować ten luz bez rozbierania skrzyni.Dodam tylko,że przed demontażem skrzyni spuściłem z niej olej-był czysty bez opiłków.
Reklama

13-11-2015, 22:47
Post: #2
RE: skrzynia biegów DJY-luz przekładni głównej
Witam.Jako,że nikt nie potrafi mi na tym forum odpowiedzieć -odpowiem sobie sam.Po dokładnym zmierzeniu czujnikiem zegarowym okazało się,że luz na bieżniach łożysk stożkowych trzymających przekładnię główną z mechanizmem różnicowym wynosi 1,2 mm.Po obróceniu skrzyni na stole-"dwonem" na dół i wyjęciu uszczelniacza z gniazda lewej półosi okazało się że w odlewie skrzyni jest elipsowaty otwór o średnicy 8 mm-przez otwór ten ładnie widać bieżnię lewego łożyska stożkowego oraz stalowy kosz w którym jest umieszczona bieżnia tego łożyska-dokładnie sprawdziłem po włożeniu półosi w mechanizm różnicowy,że luz ten powstał pomiędzy bieżnią lewego łożyska a tym metalowym koszem w związku z czym obliczyłem potrzebną długość drutu stalowego o grubości 1 mm po wygięciu go w pierścień o średnicy ok.70 mm wcisnąłem go w powstałą szczelinę pomiędzy bieżnię łożyska a stalowy kosz.Drut pięknie się rozprężył i skasował powstały wcześniej luz.Po sprawdzeniu okazało się,że pozostał jeszcze luz 0,2 mm ale z tym dałem sobie spokój -łożyska stożkowe też muszą mieć jakiś luz wstępny.Po zamontowaniu skrzyni do samochodu i po jeździe próbnej -szok- zero luzów w układzie napędowym nic nie puka przy ruszaniu ani taż nic nie "wyje" w skrzyni .Piszę to dlatego,że na pewno niejeden z forumowiczów został "naciągnięty " na naprawę skrzyni biegów a to taka prosta sprawa a zdradził mi ten sposób stary mechanior-50 lat w zawodzie i nie naprawia jedynie tego co po niebie lata.Początkowo miałem obawy przed zastosowaniem tego druta-myślałem,że z biegiem czasu drut zostanie wciśnięty w aluminiową obudowę skrzyni,ale gdy zobaczyłem,że luz jest pomiędzy stalowym koszem a bieżnią łożyska postanowiłem założyć tego druta nie bawiąc się w rozbieranie skrzyni biegów.
13-11-2015, 23:07
Post: #3
RE: skrzynia biegów DJY-luz przekładni głównej
Pisz kolego,kazda informacja na wage zlota. Musze sprawdzic jaki ja mam symbol skrzyni gdyz u mnie 5 jest do roboty.



Sprzedam pod zamowienie nowe Navi i Antyrady.50% Taniej. Mam rowniez Seata Alhambre AFN.
24-12-2015, 16:31
Post: #4
RE: skrzynia biegów DJY-luz przekładni głównej
Witam.W ostatnim czasie wysłałem sprzęgło do regeneracji do Warszawy i w międzyczasie wziąłem się za przegląd skrzyni biegów-przed rozbiórką skrzyni stwierdziłem luz wałka sprzęgłowego na łożysku stożkowym 0,2mm -luz ten skasowałem-dałem podkładkę stalową o grubości 1,4mm-poprzednio była 1,2mm, dodatkowo wymieniłem tez 2 łożyska na mechaniźmie różnicowym -stare łożyska miały już lekkiego raka na bieżniach zewnętrznych-koszt 1 łożyska to 117 zł-drut który poprzednio założyłem wyżuciłem-zastąpiłem go podkładką stalową 1mm i tu cenna uwaga z lewej jak i prawej strony bieżnia zewnętrzna łożyska jest osadzona bezpośrednio w aluminiowej obudowie skrzyni- nie ma tam żadnego kosza stalowego o którym pisałem poprzednio i istnieje ryzyko "wciśnięcia" drutu prze bieżnię łożyska w aluminiową obudowę-nie było to dobre rozwiązanie.
25-12-2015, 02:21
Post: #5
RE: skrzynia biegów DJY-luz przekładni głównej
Napisz jeszcze skad bierzesz te podkladki ?ktos Ci je dorabia czy gdzies kupujesz,gdyz czasami ciezko dostac to co sie chce,jesli chodzi o grubosc. Lozyska gdzie zamawiales i jakiej firmy wsadziles ?



Sprzedam pod zamowienie nowe Navi i Antyrady.50% Taniej. Mam rowniez Seata Alhambre AFN.
25-12-2015, 12:36
Post: #6
RE: skrzynia biegów DJY-luz przekładni głównej
Witam.Podkładki dorabiam sam-w hurtowni łożysk kupuję pierścienie zegera o odpowiedniej średnicy /cena jednego zegera od 1,50 do 2 zł/ -wałek sprzęgła 52,2 mm- łożyska mechanizmu różnicowego 68 mm-potem szlifuję je na odpowiednią grubość- na koniec lekko je rozciągam aby ciasno siedziały w obudowie aluminiowej-przerwę w zegerze daję na kanał olejowy i wtedy zakładam bieżnię łożyska/na ciepło/-wcześniej obudowę skrzyni wokół łożyska podgrzewam palnikiem gazowym.Łożyska zamawiałem w sklepie motoryzacyjnym podając typ skrzyni biegów-były to łozyska INA w pudełkach INY były łożyska SKF-a-cena za jedno łożysko 117 zł-numer łożyska to 572657 H 49 A a wymiary tego łożyska to 41x68x19 mm natomiast łożysko przednie /od dzwona/ wałka sprzęgłowego to nr.1924 A /2/ QCL 7 CVQ 081 a wymiary to 27,4x 52,2 x19,4 mm-w serwisie VW nie do dostania "za stare auto" natomiast w serwisie skody występuje to łożysko pod numerem 006-405-625 L ale cena tego łożyska to 470 zł.-i trzeba tydzień czekać aż przyjedzie z niemiec-łożyska tego nie wymieniałem -moje było dobre-jedynie skasowałem luz wciskając pod bieżnię pierścien zegera doszlifowany na 1,4 mm.
25-12-2015, 13:07
Post: #7
RE: skrzynia biegów DJY-luz przekładni głównej
peters zadaje dziwne pytania jak jet opis na forum i nawet chyba przekierowanie do linku na leona ze w 6 boegowych sie skrzyni nie rozbiera ba nwet nei sciaga skryzni i w godzine sprawe zalatwia. W SGA po chyba 2002 roku sa skrzynie z klapka plastikowa i wystarcyz ja sciagnac i tam pierscien umiejscowic po zmierzeniu luzu. Te skrzynie 6 biegowe z lat 2000-2001 nie maja tej klapki ale nie cierpia na ta przypadlosc



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
25-12-2015, 19:49
Post: #8
RE: skrzynia biegów DJY-luz przekładni głównej
Witam.Kolego WESOL prawde piszesz ale poniekąd to moja wina, bo nie podałem swojego typu skrzyni i tu sprostowanie:w swoim sharanie rocznik 97 posiadam skrzynię biegów typu DJY nr 006-045 F jest to skrzynia biegów 5-biegowa tzw.Fordowska-bebechy w środku noszą emblematy "Forda" i wszelkie moje opisy w tym wątku dotyczą tylko tej skrzyni.Przepraszam za kłopot i wprowadzenie w błąd niektórych forumowiczów.
Jędrek Z.
17-02-2016, 19:09
Post: #9
RE: skrzynia biegów DJY-luz przekładni głównej
(25-12-2015 13:07)wesol napisał(a):  peters zadaje dziwne pytania jak jet opis na forum i nawet chyba przekierowanie do linku na leona ze w 6 boegowych sie skrzyni nie rozbiera ba nwet nei sciaga skryzni i w godzine sprawe zalatwia. W SGA po chyba 2002 roku sa skrzynie z klapka plastikowa i wystarcyz ja sciagnac i tam pierscien umiejscowic po zmierzeniu luzu. Te skrzynie 6 biegowe z lat 2000-2001 nie maja tej klapki ale nie cierpia na ta przypadlosc

Kolego Wesol skoro skrzynia ktora kolega rozbieral nie 'cierpi na ta przypadlosc' to po co ja regenerował ?

Za duzo mial wolnego czasu ? Widocznie jedna na kilka sztuk tez siada i dlatego ja robil.
Odnosnie naprawy od ASZ 6 biegowej dzieki za info zapewne bede swoja robil to bede prosil o pomoc w znalezieniu owego Linku.



Sprzedam pod zamowienie nowe Navi i Antyrady.50% Taniej. Mam rowniez Seata Alhambre AFN.
17-02-2016, 20:55
Post: #10
RE: skrzynia biegów DJY-luz przekładni głównej
Witam.W załączeniu przesyłam instrukcję naprawy skrzyni biegów 6-biegowej o oznaczeniu: ERK FHU FPK FPL.


Załączone pliki
.pdf  skrzynia_manualna_6bieg_w_4motion_5648_www.przeklej.pl.pdf (Rozmiar: 5.79 MB / Pobrań: 29235)
 Thanks given by: peters




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Skrzynia biegów Alhambra 05 4x4 Piotrek2049 3 357 27-07-2023 16:28
Ostatni post: Bogos
  Zgrzytanie skrzyni biegów przy wrzucaniu 3 biegu mari0 0 243 04-07-2023 21:22
Ostatni post: mari0
  Jaki olej do skrzyni biegów 1per 23 14,864 14-11-2021 18:49
Ostatni post: Mazur1908
  Galka zmiany biegów Niemago 4 1,169 22-10-2021 18:15
Ostatni post: Niemago
Question Wybierak skrzyni biegów - demontaż/montaż, problemy/objawy itp. sharan1996 44 31,385 17-07-2021 21:18
Ostatni post: cierny
  Wymiana skrzyni automat 1.9tdi jaka skrzynia ??? Kony 11 3,153 16-06-2021 21:44
Ostatni post: Kony
  Dzwignia zmiany biegów wojtekjanek7@interia.pl 15 11,888 12-05-2021 10:47
Ostatni post: cierny
  Skrzynie biegów - oznaczenia/zamienność/problemy arturlahar 202 75,735 18-03-2021 23:31
Ostatni post: wesol
  Problem ze skrzynią biegów/luz wałka yogi32 65 19,660 17-09-2020 20:16
Ostatni post: Niemago
  stuki przy zmianie biegów vito33 2 3,009 16-09-2020 20:49
Ostatni post: Slowik8609

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name