Ocena wątku:
Belka do wyciągarki
02-01-2015, 19:42
Post: #1
Belka do wyciągarki
Witam

W załączniku wrzuciłem zdjęcie stropu w moim garażu. Ta belka ze szpilkami fi12 zabetonowanymi razem ze zbrojeniem została przygotowana specjalnie do zamontowania profilu stalowego na którym będę mógł zawiesić wyciągarkę łańcuchową.
Teraz jest prowizorka z kątownika 50x50 z nawierconymi otworami...

Chciałbym podwiesić jakiś profil - dwuteownik albo rurę prostokątną aby przełożyć przez to szeklę i na tym zawiesić wyciągarkę.

Pytanie jakie parametry powinien mieć ten profil aby przy założeniu, że odległość pomiędzy mocowaniami wnosi 200cm nie uginał się zbytnio ani tym bardziej nie skręcił pod obciążeniem rzędu 600kg? Co będzie lepsze - dwuteownik czy rura prostokątna.
Dodatkowe ograniczenie jest takie, że standardowe szekle o nośności około 3 tony (czyli zapewniające odpowiednie bezpieczeństwo) nie są zbyt szerokie (wejdzie profil o szerokości powiedzmy do 40mm).
Co sądzicie o rurze prostokątnej 40x50 i ściance 4mm? (ewentualnie 40x40).

Oczywiście mógłbym zrobić mocowanie jeszcze po środku (czyli co 100cm) ale w rozwiązaniu z szeklą trochę utrudniało by to sprawę przemieszczania punktu mocowania.
Wersja z dwuteownika (taka szyna z prawdziwego zdarzenia z ułożyskowanym wózkiem) jest jak dla mnie zbyt pracochłonna w zakresie wykonania właściwego wózka. No chyba że... :-)


Załączone pliki Miniatury
   



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
Reklama

02-01-2015, 20:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-01-2015 20:25 przez Kacperiusz.)
Post: #2
RE: Belka do wyciągarki
Jeżeli boisz się że coś będzie się wyginało to zrób jeszcze otwory i skorzystaj z kotwy chemicznej

(klick - http://www.artbud.pl/userdata/gfx/2ec86b...c11b0c.jpg )

Dwuteownik,
zobacz jak robione są suwnice bramowe
klik https://www.google.pl/search?q=suwnica+m...a&imgdii=_
02-01-2015, 20:41
Post: #3
RE: Belka do wyciągarki
Co do dodatkowego kotwienia to nie ma potrzeby - w wersji wykorzystującej wszystkie szpilki to jest 6 punktów mocowania.

Suwnica bramowa to dobry pomysł ale nie bardzo mam chęci do zrobienia takiego wózka. Fakt faktem zamocowałbym dwuteownik do tych śrub i byłoby ekstra :-)

Myślałem tylko nad prostszym rozwiązaniem, czyli podwieszenie pomiędzy szpilkami stosownego profilu i tyle.
Tylko, że rozpiętość pomiędzy mocowaniami - 200cm trochę duża a też nie chce montować jakiejś grubej "sztaby"...



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
03-01-2015, 20:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2015 21:05 przez smok_wawelski.)
Post: #4
RE: Belka do wyciągarki
Skoryguj mnie proszę jeśli źle Cię zrozumiałem - w belce żelbetowej masz zakotwione 3 x po 2 szpilki fi 12mm i na nich chcesz zawiesić belkę stalową a na niej szeklę obciążaną ciężarem ok 600kg. + ciężar wciągarki.

[Obrazek: attachment.php?aid=3340]

Zauważ że szpilki będą pracować inaczej gdy szekla z ciężarem będzie umieszczona tak jak czarna, niebieska czy zielona, w skrajnym przypadku przy zbliżeniu obciążenia do szpilek moim zdaniem będą pracować tylko 2 szpilki - wydaje się być dość ale dla spokoju ducha trzeba by je przeliczyć na rozciąganie - aby sprawdzić czy to nie będzie wartością krytyczną (zakładam że zakotwienie jest na tyle mocne że przeniesie ciężar). Wziąłem na szybko do porównania łącznik śrubowy M12 w klasie 5.8

Jeśli chodzi o wytrzymałość belki najmniejszą wytrzymałość będzie miał kątownik, następnie profil zamknięty a największą dwuteownik, piszesz jednak że nie chcesz za dużego szpeja - będzie problem ze znalezieniem niskiego dwuteownika realnie w handlu znajdziesz dwuteowniki od wys. 80mm o ile nie 100mm. Ile masz tam miejsca między szpilkami i jaka jest ich długość ? Dwuteownik o wysokości 80mm będzie miał szerokość 42mm , o wys. 100mm szer. ok. 50mm

Podajesz że masz obecnie kątownik równoramienny 50x50x? - zakładam x5 - pomijając owiercenia (które znacznie go osłabiają) taki kątownik w dużym uproszczeniu ma wskaźnik wytrzymałości przekroju względem osi y lub x = 3,06cm3 - dodatkowo ma stosunkowo małą wytrzymałość na skręcanie.
zobacz tutaj tu też są dość prosto objaśnione zasady wytrzymałości profili.

Profil zamknięty ma tę wytrzymałość dużo większą bo 40x40x4 = 5,54cm3 a profil 50x50x4 = 9,94cm3
zobacz pdf tutaj

Nieco inaczej też będzie pracowała belka gdy jej końce będą utwierdzone a nieco inaczej gdy będą luźne.

Nie twierdzę że 600kg + myślę ze max.100 na belkę, szeklę, wciągarkę to jakiś mega ciężar ale jednak już na tyle duży że warto to przedumać.

@Kacperiusz ma sporo racji przyrównując konstrukcję do suwnicy bramowej, fakt mniejsze suwnice bramowe często mają belkę z dwuteownika, większe to z reguły belka o konstrukcji kratownicy ale pracuje podobnie.
Jedno ale - w tej "bramówce" w Twoim garażu widzę szpilki na środku wszystko fajnie tylko w takim układzie albo 2 wózki albo podwieszenie środkowe tylko za górną półkę dwuteownika bo inaczej 1 wózek nie przejedzie Smile


Załączone pliki Miniatury
   



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
03-01-2015, 22:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2015 22:39 przez dmusek.)
Post: #5
RE: Belka do wyciągarki
Poszukałbym na złomie większego 2Teownika, a i może byś tam wózek wynalazł. Górę T nawiercił i przykręcił, a na dole dał wózek i po problemie. Zrobisz próbę wytrzymałościową i masz z głowy nudne wyliczeniaTongue
Ja mam w garażu zrobione doraźnie, ucho na wyciągarkę łańcuchową. Trzeba było dawno temu coś zmajstrować do remontu silnika ES-a. Ale, że prowizorki trwają najdłużej...
Przez strop na siatce mam przewierconą dziurę w niej pręt gwintowany 20mm. Od góry blacha 300x300x4mm i dwie nakrętki, a z dołu dospawane kółko. Wszystko na 100% wytrzyma tonę cementu plus jeszcze mnie skaczącego po palecie, czyli prawie +100kg.Big Grin Może nie ma przesuwu na bok, ale odpycham jak coś auto, a silnik idzie na koziołki.
03-01-2015, 23:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2015 23:18 przez smok_wawelski.)
Post: #6
RE: Belka do wyciągarki
Byłoby - szersza pólka będzie i owiercić (oj bedzie trochę wiercenia) i przepuścić szpilki, przy dwuteowniku 120-160 to belki bym już nie liczył, bo będzie na bank przewymiarowana. Sam taki dwuteownik będzie trochę ważył (140mm to tak z 15kg/m)
Bardziej o kotwy bym się martwił niż o sam taki dwuteownik Smile a liczenia nie ma wiele tabelki są dla leniuszków nie ma problema sprawdzić Smile
Kol. skimir pisał o profilu zamkniętym i że nie chce z jakiś względów fest szpeja ładować - dlatego gdybanka wytrzymałościowa była.
Gdyby poszedł profil na jakichś wieszakach to b. istotne zabezpieczyć go przed przesuwaniem mi się widzi.



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
03-01-2015, 23:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2015 23:50 przez skimir.)
Post: #7
RE: Belka do wyciągarki
No smoku_wawelski jak zwykle dał czadu :-)

Od tej betonowej belki do podłogi jest 2,5m. Dla tego nie chcę tam montować szpejstwa bo w efekcie, odliczając gabaryty podnośnika łańcuchowego, wózka, dwuteownika - zostanie faktycznie mało przestrzeni roboczej.

Szpilki są fi12 z mocniejszej stali (były na składzie dostępne normalne i mocniejsze). Zakotwione na długości około 25cm razem z kilkoma nakrętkami a końce dodatkow wygięte aby z betonu nie wyszły więc pewnie jedynie zerwanie by im groziło. Z linku wynika, że pomna zawiesić 4300kg... wiec spokojnie.

Zastanwiałem się jaką nośność by miał profil prostokątny 30x40x3 (wtedy mógłbym poprostu hak wyciągarki zakładać bezpośrednio).



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
03-01-2015, 23:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-01-2015 00:00 przez smok_wawelski.)
Post: #8
RE: Belka do wyciągarki
To i tak masz wysoko, u mnie na 2,30 sufit belki schodzą nawet niżej - teraz już wiem czemu nie może być szpeja. Czyżby tak jak u mnie urok chałupy jak nie mogło być wyżej żeby domiaru nie dosolono ?

To do zerwania szpilki tyle, mniej się przyjmuje do obl.- ale i tak spoko jest wytrzymałość

Pasuje w takim układzie iść jak najwyżej z zawiesiem, może tak jak @dmusek pisał takie oko.
Bardzo Ci zależy na przejezdności czy różnych miejscach zawiesia ?



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
04-01-2015, 00:45
Post: #9
RE: Belka do wyciągarki
Jakoś tak nisko wyszedł ten garaż :-) W sumie problemu nie ma bo na garaż wystarczy a jeśli bym chciał jakiegoś busa to i tak dużo brakuje. Na podnośnik kolumnowy też :-) Za to kanał sobie solidny zrobiłem...

Chyba odpuszczę tą przejezdnoś z wyciągarką :-) Ogólnie sprawa się kręci wokół prac typu wyciąganie silnika itp...



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
04-01-2015, 03:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-01-2015 06:00 przez smok_wawelski.)
Post: #10
RE: Belka do wyciągarki
To może tak - jeśli chcesz full profi - poczekaj kilka dni i poproś tak gdzieś we czwartek Krzyśka empoli71 na pewno nie odmówi Ci pomocy - jak będzie w robocie u siebie to wrzuci Ci to na program i poda wyniki.

Jeśli starczy Ci moje pół profi - sorry ale obecnie używam linuxowego QCada free i nie mam modułu wytrzymałościówki - użyłem freewarowego programu do policzenia strzałki ugięcia - nie ma lekko Cadzisko to jednak spory wydatek Smile
Profil, który zakładasz 40x30x3 to nadaje się co najwyżej na furtkę bo na bramę już raczej nie.
To absolutnie nie jest złośliwość - proponuję prostą próbę kup 2mb tego profila, weź 2 cegłówki albo pustaki połóż na nich profil i stań na środku profila - zobaczysz jak się ładnie wygnie.

Ale do rzeczy - mamy założenia jak napisałeś:
(02-01-2015 20:41)skimir napisał(a):  ,........
Myślałem tylko nad prostszym rozwiązaniem, czyli podwieszenie pomiędzy szpilkami stosownego profilu i tyle.
Tylko, że rozpiętość pomiędzy mocowaniami - 200cm trochę duża a też nie chce montować jakiejś grubej "sztaby"...
i tu jest właśnie piesek pogrzebany - praktycznie sam sobie odpowiedziałeś Smile

czyli innymi słowy:
Belka nieutwierdzona o rozstawie podpór 2000mm, Obciążenie punktowe (nierozłożone) na środku 600kG=5,88kN

Profil stalowy zamknięty 40x30x3 - Materiał: St3.
Strzałka ugięcia wyniesie 55,22mm - patrz załącznik (przy gat. 18G2A strzałka ugięcia=54,22mm)
Jeśli nie zakotwisz końców jak pisałem to nawet jak się nie złamie to jak amen w pacierzu wyjedzie z podpór.
   

Profil stalowy zamknięty 50x50x4 - Materiał: St3.
Strzałka ugięcia wyniesie 16,87mm - patrz załącznik
   

-----------------------------
Dwuteownik 80mm Materiał: St3.
Strzałka ugięcia wyniesie 5,42mm - patrz załącznik
   

Dwuteownik 100mm Materiał: St3.
Strzałka ugięcia wyniesie 2,48mm - patrz załącznik
   
(03-01-2015 23:45)skimir napisał(a):  No smoku_wawelski jak zwykle dał czadu :-)
Tak przewrotnie się zapytam - czy to smok przegina czy profil się przegnie ? Jednak chyba dobrze strzelałem że dwuteownik tak trochę ponad 100mm by się przydał - dla dwuteownika 120mm mamy strzałkę ugięcia = 1,3mm.
Dobra być może troszkę zaniżyłem materiał dając St3 - ale przy innym gatunku np. 18G2A niewiele się to różni (podałem przy 40x30x3).
Żeby to było bezpieczne to tej sztaby niestety musi być "kawałek" bo rozpiętość podpór jest na tyle spora że dwuteownik 80mm ugnie się 5,42mm a 100mm ugnie się 2,48mm - tylko to czy aż ?
Ze szpilkami pomyśl też jak ma się mocowanie w betonie i ruchy boczne na które zapewne będą narażone bo ta konstrukcja to nie tylko wytrzymałość na rozciąganie. Przemyśl rozwiązanie kol. dmusek - wydaje się ono być sensowniejsze.

Jakbyś chciał troszkę policzyć i pokombinować nie tylko w stali ale i w innych materiałach - dość przyjemne darmowe narządko - http://specbud.pl/ftp/belka_free.exe - tym właśnie liczyłem te beleczki mały prosty programik a całkiem sporo może i za free Smile

A jakbyś bardzo chciał te kółka czy wózek wystrugać to jakby u mnie tokarka czy frezarka za małe były to kawałek za Skawiną nawet na którymś numeryku jak trzeba będzie to spoko ziomkowi z KRA wystrugamy, jakby coś ekstra precyzyjnie to np. elektrodrążarka i parę innych ciekawych zabawek też się znajdzie Smile



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wyciągarki do silników szparag86 3 2,466 05-01-2015 01:00
Ostatni post: smok_wawelski

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name