Ocena wątku:
Głośnik zewnętrzny do CB radia
19-07-2014, 00:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-07-2014 00:21 przez toma126.)
Post: #11
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Pośmigałem trochę z tym dodatkowym głośnikiem i... powoli mnie " trafia " Sad

Ale zacznijmy od początku...
Po zakupie głośnika i kieszeni pędzę do garażu podjarany jak małpa na wybiegu, że w końcu zamontuję dodatkowy głośnik i cb idzie w kieszeń pod radio Wink ( zawsze leżało między fotelami )
Oczywiście co w aucie nie jest ori to problemy.... i tak było z cb i kieszenią... Po wymontowaniu małego schowka pod radiem, trzeba było wyciąć w środku kawałek plastiku bo cb nie chciało się schować do końca...
Po wycięciu wpinam kabel od dodatkowego głośnika cb i zonk Sad słychać mnie w głośnikach od radia samochodowego Angel po wyciągnięciu cb raz jest ok. a raz nie Sad Patrzę na kostki i kablotekę która idzie do radia sam. a tam izolacja popękana Dodgy ok. zaizolowałem wszystko... powinno być ok . i dalej zonk Big Grin jak wkładałem cb tak do połowy długości było ok. potem znów zonk Idea myślę sobie - obok mam elektryka... podskoczę - zapytam, mówię mu jaka sprawa a on - z tym nie da się nic zrobić bo... jedno jest pod drugim Angry
Wróciłem i dumam... no tak nie może być, włożyłem między radia papier wielkości cb radia iiii... " włala " - nie słychać mnie w głośnikach Rolleyes
Tylko że... nie jest to taki odsłuch jak wcześniej Sad jakby hmm... było to połowę zasięgu lub nawet mniej niż wcześniej... nawet gorzej odbiera ( efekt wywalonego głośnika, czasami taki pierdzący Smile ) Znajomy mi mówił aby owinąć cb radio folią aluminiową żeby nie było zakłóceń od radia samochodowego Huh
Co z tym zrobić ??? Smoku... help Smile
Reklama

19-07-2014, 01:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-07-2014 01:23 przez smok_wawelski.)
Post: #12
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Strasznie chaotycznie to opisałeś

Spróbujmy zatem po kolei - najpierw na odbiorze CB i bez głośnika dodatkowego

Piszesz włożyłem papier i jest ok. - czyli odizolowałeś korpusy radia i CB jak dobrze rozumiem - zatem najprawdopodobniej tu gdzieś jest przyczyna, to nie głębokość wsunięcia CB chyba ma znaczenie a raczej zetknięcie jakichś elementów/przewodów gdy jest max wsunięte.
Zwykłe radio jest odbiornikiem - nie widzę powodów żeby odbiornik zakłócał inny odbiornik.

Skąd masz podane zasilanie na CB ?

Czy zwykłe radio audio pracuje prawidłowo ?
Czy CB - gdy leży gdzie indziej - pracuje prawidłowo na odbiorze ?
Czy CB - gdy jest wsunięte pod radio - pracuje prawidłowo na odbiorze ?

Następnie jeśli w/w nie było ok - opisz co w poszcz. przypadkach się działo

Jeśli było OK na odbiorze

Sprawdź instalację antenową i zestrojenie anteny

Jeśli jest OK
Zrób próby na nadawaniu - bez głośnika dodatkowego
Czy zwykłe radio audio pracuje prawidłowo gdy nadajesz a CB leży gdzie indziej, czy słychać w głośnikach audio?
Czy zwykłe radio audio pracuje prawidłowo gdy nadajesz a CB jest wsunięte pod radio, czy słychać w głośnikach audio?


Mam zamontowane CB pod zwykłym - nic się nie dzieje u mnie podobnego, zasilanie na CB mam wzięte z przewodów idących do gniazda zapalniczki.

Napisz kolejno co się działo - będziemy radzić dalej



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
20-07-2014, 11:30
Post: #13
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Zasilanie jest pod zapalniczke... cały czas tak miałem
Radio audio pracuje prawidłowo
Wcześniej jak leżało między fotelami było ok.
Jak jest wsuniętę pod radio audio to raczej gorzej działa ( wcześniej opisywałem )
Antena wcześniej strojona...
Jak cb było w kieszeni, nawet bez dodatkowego głośnika czasami było mnie słychać w głośnikach audio
Radio audio pracuje prawidłowo, niezależnie od tego gdzie jest cb...
Jeszcze co zauważyłem - nawet radio audio leżało w kieszeni, a cb na fotelu z podłączonym dodatkowym głośnikiem, to też słyszałem się w głośnikach audio, ten dodatkowy głośnik jest przymocowany obok małej szybki, od strony kierowcy, kabel pociągnięty pod kierownicą... itp.
22-07-2014, 16:26
Post: #14
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Cytat:Jeszcze co zauważyłem - nawet radio audio leżało w kieszeni, a cb na fotelu z podłączonym dodatkowym głośnikiem, to też słyszałem się w głośnikach

To wskazywałoby na brak masy anteny lub przerwany ekran przewodu antenowego - ja bym jeszcze raz sprawdził dokładnie wtyk anteny do radia ekran lubi się w nim przełamywać, połączenie kabla z anteną tu z kolei czasem bywają zimne luty, ew. jeśli to magnesówka to miejsce gdzie przytrzaskujesz kabel drzwiami.

A jak wygląda sprawa jak odłączysz ten dod. głośnik czy też słyszysz się w głośnikach przy nadawaniu ?



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
 Thanks given by: toma126
23-07-2014, 22:29
Post: #15
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Hmm... wydaje mi się że raz słyszałem a raz nie - jak już okablowanie "szło" od środka konsoli... jutro sprawdzę
20-08-2014, 22:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2014 22:54 przez toma126.)
Post: #16
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Sorki że tak pozno... ale taki nawał w pracy że głowa boli...Sad

A więc...
Dziś owinąłem cb radio folia aluminiową... też nic nie daje... dalej słychać mnie w głośnikach od radia samochodowego, nawet przy odłączonym dodatkowym głośniku,przy okazji poszło zwarcie od kabla radia samochodowego i spaliło bezpiecznikSad ( była naderwana izolacja- już zaizolowane )
Ale... jedno mnie dziwi - jak wyciągnę oba radia i położę na sobie ( radio samochodowe na górze, cb na dole ) słychać mnie w głośnikach, jak dałem je odwrotnie jest dobrze Angel ( wychodzi na to że wtyki i połączenia muszą być ok ) co robi te zakłócenia ??? wiem.. wiem... można by je wsadzić odwrotnie do konsoli ( próbowałem ) ale... cb wystaje i musiałbym wyciąć kolejny kawałek plastiku co trzyma górne radio... wtedy oba mogłyby wpadać do środka konsoli Confused
21-08-2014, 02:44 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-08-2014 02:50 przez smok_wawelski.)
Post: #17
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Pisałem Ci że folia nic nie da, sprawdziłeś to co pisałem ?
Opisywane objawy wskazują na to iź cb radio ma coś nie tak z ekranowaniem - idzie nadawanie ale nie całkiem w antenę - radio audio i kable głośników działają jak antena odbiorcza - przy prawidłowym ekranowaniu radia cb i sprawnej inst. antenowej nie ma prawa się tak dziać.
Dzieje się tak przy skrajnie źle zestrojonej lub uszkodzonej instalacji antenowej cb - sprawdź zestrojenie anteny bo to jest groźne i może nastąpić spalenie końcówki mocy radia cb - jak spalisz końcówkę mocy gwarancja na cb w tym momencie przepada.
Co to za radio audio jest - ori ?



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
 Thanks given by: toma126
21-08-2014, 03:47
Post: #18
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Grabula

Co do głośnika, to chyba najbardziej optymalny jest z zestawu nokii, testowałem z różnymi radiami w różnych emisjach, jeśli chcesz bardziej dynamiczne brzmienie, choć przy emisji AM to raczej pojęcie na wyrost polecam głośnik do radiotelefonów motorola, można wyrwać nawet za 25 zł, są nie do zajechania Big Grin


Tak jak napisał Ci smok_wawelski sprawdź dokładnie instalację antenową, postaraj się podłączyć grubą linką miedzianą obudowę radio z karoserią samochodu, możesz też przewlec parę razy przewody zasilające radio przez rdzeń toroidalny ( do wyrwania ze starego zasilacza ATX).

pozdrawiam tomek
 Thanks given by: toma126
21-08-2014, 15:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-08-2014 15:49 przez smok_wawelski.)
Post: #19
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Fakt słusznie - pominąłem jeszcze próbę odkłócenia po zasilaniu toroidkiem - te robią też trochę za antenkę Smile Dodatkowe zmasowanie do budy też nie zaszkodzi, niby minus jest na zasilaniu to masa ale bywa że w praktyce nie całkiem Smile nie ma grubej linki to ze 3-3 cienkie choćby 1kw do kupy i też będzie, oczyścić miejsce styku i ew zalutować kabeloczko.

Jeśli nie masz w pobliżu kogoś z reflektometrem - sugeruje kupić najprostszy to niewielki koszt a pomiar nie musi być superdokładny czy swr jest 1,5 czy 3 to każdy sprawny wychwyci - metoda pomiaru jest banalna - jak potrzeba zrobimy Ci instrukcję i spoko dasz radę.
Reflektometr przyda się w przyszłości inst. ant. powinna być okresowo sprawdzana, przeniesiona ant. na inne auto również - relacje finansowe to zakup prostego swr'a=ok.40-50zł, radio wiesz ile, pomiar w punkcie usług szacuję na 10-20zł - wnioski - dla mnie proste ale kieszeń nie moja więc nic nie narzucam Smile

Z głośnikiem podzielam opinię, z AM też podzielam to będzie zawsze nieco głuchawa i tępa emisja, wolę zdecydowanie FM czy SSB - nie mówiąc o CW bo i ona troszkę po innemu mówi.
W sumie dziwię się czemu CB w PL nie poszło "zachodnią drogą" FM w 5-tkach.

@bazicop - dobry nick Smile powinienem zacząć też od grabula - sorry ale będzie ciut więcej niż grabula to dlatego na końcu Smile
Wspólne zainteresowania to chyba nie tylko radio, nie jestem nawet pewien czy gdzieś kiedyś stary TE nie widział tego Burstnerka, drugiego wilka też ciągnie do lasu i chyba byłby już czas zdjąć coś z ant. i coś innego tam powiesić - czas radiointerneto lokacji ok. 40sek - grabula od do - . ciii bo się wyda choć Ty możesz ja jeszcze nie a starym Par-owskim nie wypada mi się przedstawiać blado wyjdę Smile (ale idę w tym dobrym kierunku bo czas by dorosnąć) no to na dziś powiedzmy z że grabula i 73! z JN99xx do JO90LH - blisko Smile



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
 Thanks given by: toma126
21-08-2014, 22:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-08-2014 23:01 przez toma126.)
Post: #20
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Już chyba wszystko jasne... co i jak Sad

Radio audio to LG - ma ok. 8 lat... - i to właśnie one jest winowajcą...Dodgy

Podłączyłem od znajomego nowe radio Pionierka i... nic nie słychać w głośnikach audio

Na moim audio lipa... nawet po zmasowaniu do karoserii... cb tez masowałem i dalej kicha Angry Sad

Jeszcze mnie zastanawia te odkłucenie toroidkiem... może to coś da ? Nie wiem o co w tym kaman...




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Sad Podłączenie CB radia w taki sposób by wyłączało się wyjęciu kluczyka wojtek041 8 9,066 05-09-2018 08:47
Ostatni post: pablos302
  Gdzie macie zamontowane wasze CB-Radia rokito 90 86,668 14-12-2017 11:23
Ostatni post: Czarodziej
  Konwerter CB/MW do radia samochodowego Jabol 1 3,730 12-03-2012 08:36
Ostatni post: Sigma_74

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name