Ocena wątku:
Głośnik zewnętrzny do CB radia
10-07-2014, 20:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2014 01:03 przez smok_wawelski.)
Post: #1
Głośnik zewnętrzny do CB radia
Witam...
Dzisiaj kupiłem taki głośnik http://ar-system.pl/pl/cb-glosnik-farun-kls-250.html i szczerze - trochę się zawiodłem, odbiór trochę przytłumiony... chyba pójdzie do zwrotu Sad
Czy ten głośnik byłby lepszy http://allegro.pl/glosnik-sunker-czarny-...91739.html
Widać że różnią się parametrami... ale mi to nic nie mówi
Reklama

11-07-2014, 01:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2014 01:50 przez smok_wawelski.)
Post: #2
RE: Zakłócenia w CB radiu od ładowarki nawigacji
Nie dot. zakłóceń więc oddzieliłem jako nowy wątek

Tylko przy jednym z tych głośników jest specyfikacja
Impendancja - 4om - istotny parametr są 2 standardy 4 i 8 om - musi być odp. dla wyjścia radia
Pasmo przen. - 90Hz-10KHz - dość istotny parametr - przenosi dźwięki w tym zakresie częstotliwość im szerszy zakres tym wierniejsze odtwarzanie
Zniekształcenia - 5% max - proste im mniejsze tym lepsze
resztę pomijam bo nie są specjalnie istotne.

1-sza sprawa
Zacznijmy może od źródła sygnału - jeśli ono jest kiepskie żaden cud miód głośnik nawet w złotej obudowie tego nie naprawi i dźwięk będzie kicha.

Sprawa 2-ga
Obydwa głośniki które opisałeś nie są najwyższych lotów, z tych 2 gdybym musiał wybrałbym ten 1-szy kierując się firmą.

Sprawa 3-cia
Modulacja AM niestety ma tą przypadłość że jest taka trochę tępo-głuchawa, inaczej jest z FM a jeszcze inaczej z USB/LSB te są "najostrzejsze" o CW nie wspominawszy bo to nie ta bajka i na pewno nie z CB

Zatem kilka pytań:
- Co to za radio jakie ma filtry, jakie regulacje możliwe, czy były modyfikacje w radiu ?
- W jakiej emisji pracowało ?
- Z czym porównywałeś ?
- Co dokładnie należy rozumieć przez "odbiór przytłumiony" ?
- Gdzie usytuowany i jak skierowany był głośnik ?

A na marginesie - czy do cb w aucie jest potrzebny super głośnik, z reguły chodzi tu o zwiększenie siły głosu bo ori głośnik radia jest zwykle malutki i utopiony we wnęce gdzie zamontowane jest radio zatem gada słabo i jak ze studni.

Praktycznie jak sobie poradzić z wyborem głośnika:
autem pod sklep, proszę 3 głośniki, w auto odsłuch przy zapalonym silniku, wybrać najlepszy, pozostałe 2 oddać.

Jeszcze lepiej jeśli jesteś pewny jakości dźwięku na wyjściu ze swojego radia - w sklepie proszę mi zapinać kolejno oferowane głośniki, odsłuch i wybór.

W samochodzie będzie się sprawdzał lepiej głośnik o bardziej sopranowej barwie tonu, ale tez bez przesady SGA to nie Star 25 jest tu dość cicho.

Ja długo używałem podobnego jak ten głośnika i było ok zarówno w aucie jak i na bazówce - tyle tylko że był to stary oryginalny PAN MS-120 - jako ciekawostka kupiłem go jako używkę przeżył parę radii w paru autach, parę stacji terenowych, długo był na bazie w domu i dalej jest sprawny Smile



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
 Thanks given by: toma126
11-07-2014, 07:27
Post: #3
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
(10-07-2014 20:21)toma126 napisał(a):  Witam...
Dzisiaj kupiłem taki głośnik http://ar-system.pl/pl/cb-glosnik-farun-kls-250.html i szczerze - trochę się zawiodłem, odbiór trochę przytłumiony... chyba pójdzie do zwrotu Sad
Czy ten głośnik byłby lepszy http://allegro.pl/glosnik-sunker-czarny-...91739.html
Widać że różnią się parametrami... ale mi to nic nie mówi

Mam identyczny głośnik jak podałeś w pierwszym linku i nie ma tam przytłumienia, działa normalnie. U mnie podłączony był do Intek 790 plus i dużo czyściejszy odsłuch niż na oryginalnym głośniku w CB. Na początku testowałem w aucie pod sklepem 3 głośniki i ten działał najlepiej więc go nabyłem.
Z tym tłumieniem to może się tak na początku wydawać bo przyzwyczaiłeś się do odsłuchu z radia ale po dłuższym użytkowaniu będzie ok. Ja ten głośnik postawiłem we wnęce od licznika ale gabaryty zasłaniały mi wskaźnik od paliwa.
 Thanks given by: toma126
11-07-2014, 09:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2014 09:38 przez toma126.)
Post: #4
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Smoku...

Radio to Harry 3, bez modyfikacji, jest nowe
" Przytłumiony " - taki jakby bardziej " basowy "... jakbyś miał tylko tubę w aucie zamiast głośników ( tak mi się wydaję )
Głośnik wczoraj leżał sobie na fotelu... docelowo będzie przymocowany na dole w rogu szyby od strony kierowcy, wydaje mi się że jest to najlepsze miejsce na dodatkowy głośnik...
Nie chodzi mi o to aby był mega głośny... tylko żeby był lepszy odsłuch niż ori głośniczek z radia, w tej chwili ori głośnik wydaje mi się lepszy...
Właśnie jak napisałeś... chodziło mi bardziej o sopranową barwę głosu... a ten co kupiłem to można do malucha podłączyć jako tubę Big Grin

A może i faktycznie jak napisał Andrew7800 - przyzwyczaiłem się do głośnika z ori radia Smile

Ogólnie głośnik kupiłem przez kupno kieszeni do cb radia Smile
11-07-2014, 18:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2014 18:32 przez smok_wawelski.)
Post: #5
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
No to troszkę już wiemy Smile Spróbujmy zatem uściślać dalej i robic CB Hi-Fi Smile

Harry 3 - zakładam że to ten z ASC TUTAJ to radio nie ma regulacji barwy tonu na wyjściu głośnikowym EXT SPK, jego wewn. głośnik jest mocy 4W i jest to mały dość "sopranowy" głośnik. Dodatkowo układ ASC tak działa że obcina pewne częstotliwości redukując w ten sposób szumy, spróbuj odsłuchać jeszcze przy wyłączonym ASC.
Poszedłeś w kasetę - zapewne w zwykła kasetę bez dodatkowego kanału dla wyjścia dźwięku czyli taką są kieszenie inne z kanałem dla dźwięku sprawują się nieco lepiej ale chyba nie ma już co tego roztrząsać.

Tak na 99% ma tu też miejsce przyzwyczajenie - mały sopranowy głośnik wbudowany w Harrym zapewne Ci się mocno osłuchał i przyzwyczaiłeś się , kupiłeś większy i jest bardziej basowy to naturalna prawidłowość że większy głośnik będzie bardziej basowy niż mały piszczek jak długo jechałeś na samym Harrym ?

Ok. leżał na fotelu skierowany wyjściem fali głosowej w Twoją stronę zapewne. Głośnik leżał na miękkim może ciut przekręcony w poduchę i to też kapkę mogło powodować takie "stłumienie"
Miejsce zamocowania i skierowanie głośnika też ma duży wpływ na odsłuch, to o którym piszesz wydaje się być właściwe. Ludzie często mocują głośniki "gdzieś pod nogami", później taki głośnik gdzieś się czasem przekręci i wali w podłogę lub w ścianę - to jest zdecydowanie niekorzystne.

Nie odpisałeś jaka emisja była ale na pewno AM w PL na FM mało kto gada na CB, a USB Harry nie ma.

Co zatem w obecnej sytuacji ?
Przyjmuje że nie będziesz chciał modyfikować toru wyjścia audio w radiu bo piszesz że to nowy Harry czyli 5 lat gwar. by szlag trafił.
Jest możliwe jeszcze jedno wyjście - dorobić filtr/korektor (umownie tak nazwijmy) w samym głośniku, obcinający basy podnoszący soprany. Koszt niewielki sprytny elektronik za 20-30 zł zrobi.

Ale najpierw sklep i radzę przetestować inne głośniki a nuż trafisz taki jak ci spasuje, spróbuj może kwadraciaka LS-120 takiego jak Ci wskazywałem, niejednokrotnie montowałem go w rożnych dziurach na nadkolach itp i było OK dość sopranowo.



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
11-07-2014, 18:35
Post: #6
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Od wielu lat posiadam CB radio z głośnikiem HFS 12 od zestawu głośnomówiącego Nokia i mam o nim jak najlepsze opinie .Można wychaczyć na Alledrogo za dobre pieniądze ,a jakość dzwieku jest naprawde extra.
11-07-2014, 18:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2014 18:55 przez smok_wawelski.)
Post: #7
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Tego akurat nie używałem, ale też mogę potwierdzić że Nokiowskie głośniki do zestawów HF są niezłej jakości i mają wierny dźwięk oraz dość sopranową barwę - po prostu są "specjalizowane" pod auto.
Podobnie dobrej jakości są wkładki elektretowe w mikrofonach od HF Noki - tez je trenowałem.

Zgrabny jest ten HFS 80x80 i 8om - byłby ok bo w instr. Harrego podają że ma być 8om - na pewno warto się zainteresować, bardzo dobrze że podrzuciłeś kisand, znałem ten temat a widzisz jakoś mi umknął ten trop aby pójść w stronę głośników od HF Nokii - albo ja się już starzeję i skleroza Huh no cóż lata lecą nieubłaganie. Szukałbym ori Nokii a nie podrób bo tych jest też sporo



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
13-07-2014, 18:43
Post: #8
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Mam stary orginalny nokiowski HFS 12 ,i czy to z U-520,Herbatnikiem ,Jamesem czy Georgem (takie radia naprzemiennie wkładam do swojej Meganki )dźwięk jest bardzo dobrej jakości .Jako ciekawostkę dodam że antenke mam też nie lichą -SIRTEL SE-300(potężny helikal-stara dobraszkoła )
Ostatnio zostałem zatrzymany przez miśka ,niby do kontroli a jak się okazało misiek był też z zamiłowania radiowcem i nigdy takiego bata na oczy nie widział.Oglądał,cmokał z zachwytu ,aż mu ślinka ciekła.Cool
13-07-2014, 19:38 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-07-2014 19:47 przez smok_wawelski.)
Post: #9
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Zacne radyjka zwłaszcza te 2 pierwsze i antenka też zacna, kawał bata - faktycznie ant. legenda, bardzo mało już obecnie spotykana chyba o ile dobrze pamiętam to ok. 160-170 cm wzrostu to ma. U mnie bywała zwykle AT-71/72 uważam że Lemm nie odbiega jakością od Sirio czy Presidenta.

Jednak nie polecałbym tych anten dla początkujących użytkowników zwłaszcza posiadających małe radyjka bez RF-Gain'a.
Powód jest prosty - im dłuższa antena tym więcej "słyszy" co w warunkach drogowych jest niekorzystne a przy braku regul. czułości odbiornika wręcz będzie dawać w kość. Wg mnie jeśli radio ma być tylko "antymiśkiem" to ant. 1,0-1,2m jest aż za dość.



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
13-07-2014, 20:08
Post: #10
RE: Głośnik zewnętrzny do CB radia
Popieram w 100%.Na moim sprzęcie łączności mam dalekie i czyste (najlepiej na bokach ,tam jest naprawde spokojnie ,nie to co 27180 Mhz.)




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Sad Podłączenie CB radia w taki sposób by wyłączało się wyjęciu kluczyka wojtek041 8 9,066 05-09-2018 08:47
Ostatni post: pablos302
  Gdzie macie zamontowane wasze CB-Radia rokito 90 86,661 14-12-2017 11:23
Ostatni post: Czarodziej
  Konwerter CB/MW do radia samochodowego Jabol 1 3,730 12-03-2012 08:36
Ostatni post: Sigma_74

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name