Ocena wątku:
Sprężarka przerywa
05-06-2014, 15:50
Post: #1
Sprężarka przerywa
Witam

Ciąg dalszy moich bojów z klimą.
Był mały wyciek (czynnika wystarczało na ponad miesiąc). Nabijanie azotem, barwnikiem - nie wiele widać. Diagnoza postawiona, że sprężarka lekko cieknie. Udało mi się nabyć w dobrej cenie sprężarkę mało używaną, dalej ciekło...

Po poszukiwaniu w informacji w internecie - znalazłem! Ciekło przy korku osuszacza. W poliftach osuszacz jest przy chłodnicy klimy.

Klima nabita. Działało idealnie jak na dworze było chłodniej. Dziś jak twmperatura na zewnątrz przekroczyła 26stC klima przestała działać. Jadę i bawię się klimatronikiem - raz powieje chłodem, raz ciepłem.
W garażu stwierdziłem, że sprężarka włącza się i wyłącza co kilka sekund...

Jak samochod postał w cieniu to klima ruszyła na dobre...

Gdzie szukać przyczyny?



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
Reklama

05-06-2014, 16:54
Post: #2
RE: Sprężarka przerywa
Nie wiem na ile mądry jest ten układ ale może rośnie za bardzo ciśnienie i klima wyłącza sprężarkę.
Czy chodzą oba wentylatory przy załączonej klimie i na którym biegu??
05-06-2014, 19:52
Post: #3
RE: Sprężarka przerywa
Właśnie przeskanowałem blędy i na klimateoniku jest:
792 włącznik ciśnieniowy klimatyzacji F129 brak osprzętu/nie związany ze sprzętem - błąd sporadyczny.

Jeśli chodzi o wentylatory to jak klima popracuje to włącza się drugi wentylator (nie wiem który to bieg) i chodzi już raczej cały czas. Wcześniej włączał się jak stałem w korkach, a wystarczyło kawałek przejechać i się wyłączał (choć wydaje mi sie, że jak już pracował to szybciej) - trudno powiedzieć.

Jak walczyłem z kłimą to przy okazji wymiany uszczelek, wymieniłem osuszacz, bo udało mi się kupić razem z korkiem (poprzedni był mocno skorodowany).
Może mechanik za dużo nabił czynnika albo oleju? Jest taka możliwość czy szukać gdzie indziej?



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
05-06-2014, 20:35
Post: #4
RE: Sprężarka przerywa
Czyli uszkodzony czujnik, kabelki przy czujniku, brak czynnika w ukłądzie klimatyzacji, nie działające poprawnie wentylatory (mają chodzić oba).
05-06-2014, 21:00
Post: #5
RE: Sprężarka przerywa
przyczyn moze byc kilka. Owszem i za duza ilosc czynnika jak i problem z czujnikami cisnien. Tak samo jak praca wiatrakow moze dawac wiele do rzyczenia chy chocby droznosc nadmuchu na spraplacz. Auto kotre ma juz pare lat ma tam czasami taki normalnie dywan a nie przeswit. Trzeba to ladnie wydmuchac sprezonym powietrzem albo szlaufem ogrodowym. tak samo wiatraki maja smigac pelna kita jak sie wlaczy klime i to bez dyskusji. Nie ze na polgwizdka czy inaczej. W nowych autach to wiatraki maja rozne predkosci przy pracujacej klimie ale nei takie stare kible. Ja tam wiatraki mam przesmarowane i przeczyszczone.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
05-06-2014, 21:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-06-2014 21:08 przez skimir.)
Post: #6
RE: Sprężarka przerywa
Czynnik jest bo jak się włączy to zimne powietrze leci bardzo szybko.
Wentylatory w sumie chodzą. Tylko jeden się dodatkowo włącza gdy nie ma dostatecznegp przepływu powietrza przez chłodnicę. Wcześniej też tak było.

Kabelki i czujnik nie dawałyby błedu sporadycznego, choć kto wie...

Chłodnica klimy nie jest zapchana z zewnątrz bo niedawno ją czyściłem.

Dziwne, że póki był wyciek to klima chodziła jak trzeba (te cztery tygodnie po nabiciu). Teraz jak wysiek usunięty to znów co innego... może zbieg okoliczności.

Moje przemyślenia kierują się do zbyt wysokiego ciśnienia w klimie bo usterka wyszła gdy było ciepło na dworze. Wróciłem wieczorem z miasta i jak było chłodniej (około) 20 stC to lima działała bez problemu.



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
05-06-2014, 21:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-06-2014 21:55 przez Fred.)
Post: #7
RE: Sprężarka przerywa
Skimir, możliwe, że dobrze myślisz. Miałem podobny problem, gdy klimiarz Exclamation - "znawca tematu" napompował mi tyle czynnika co do klimy dwustrefowej, a ja mam jednostrefową. (później tłumaczył się, że nie wiedział którą wartość z wlepy pod maską ma nabić Huh Huh ).
Objaw był podobny. Przez ok. 2 miesiące klima wariowała, a później jak zrobiło się 34 st. w cieniu, to po kilku próbach włączenia klimy, w końcu rozszczelniła się sprężarka.
Być może przyczyna Twoich problemów jest całkiem inna, ale może warto sprawdzić czy z ilością Twojego czynnika wszystko OK. Tak, by nie robić dodatkowych kosztów i nie marnować czasu, w razie czego.Confused

Z tego co wiem, to gaz w układzie klim. rozszerza swoją objętość wraz ze wzrostem temp. a jeśli jest go za dużo to klima może wariować. (oby nie doszło do tego co u mnieSmile )

Pozdr.
05-06-2014, 22:52
Post: #8
RE: Sprężarka przerywa
A nie wymieniałeś przypadkiem czujnika temperatury ? Pytam bo ja tak miałem jesienią wymieniłem czujnik temperatury bo coś sprawdzałem nowy czuj pokazywał wyższą temp. Niż stary a jak przyszło lato wskaźnik przechodził troszkę za połowę i i wtedy odcinało klime trochę czasu mi zajęło za nim do tego doszedłem po założeniu starego czuja Klimy nie rozłącza . Nie kupujcie czujników podjebek tylko ori
06-06-2014, 08:37
Post: #9
RE: Sprężarka przerywa
Cytat:Tylko jeden się dodatkowo włącza gdy nie ma dostatecznegp przepływu powietrza przez chłodnicę. Wcześniej też tak było.

Mają chodzić oba wiatraki na raz. O B A, nie jeden!!!

Od tego trzeba zacząć. W twoim przypadku prawdopodobnie włącza się zabezpieczenie przed zbyt wysokim ciśnieniu. Ale to również może być wspólne z wiatrakami, które przy włączonej klimatyzacji mają działać cały czas OBA.
06-06-2014, 12:10
Post: #10
RE: Sprężarka przerywa
A gdzie można znaleźć wlepę informującą ile czynnika powinno być w układzie?



Auto bez gleby jest jak kobieta bez cycków. Niby pojeździć się da, ale czegoś brakuje.




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Padnieta sprezarka klimatyzacji smithpl 0 558 14-10-2021 08:48
Ostatni post: smithpl
  Sprężarka klimy elektro 5 1,271 20-06-2021 18:54
Ostatni post: wesol
  Piszcząca sprężarka. raventes 56 17,670 12-07-2019 06:54
Ostatni post: wesol
  Regeneracja sprężarki klimatyzacji Wrocław / rozszczelniona sprężarka cierny 1 2,577 28-05-2016 11:01
Ostatni post: norbic
  sprężarka - nowa czy regenerować? kazix 9 4,241 12-07-2015 15:47
Ostatni post: wesol
  Jaka sprężarka (2.0) Krzysztoflon 12 6,064 20-07-2014 09:25
Ostatni post: DuczekiOsia
Lightbulb Problem z sprężarką maciej94 5 2,825 07-05-2014 19:07
Ostatni post: maciej94
  sprężarka ciągle włączona - nawet w trybie "ECON" kapitan7 12 5,598 22-04-2014 23:30
Ostatni post: plusz730
  Zatarta sprężarka nieldos 2 1,978 29-07-2013 23:18
Ostatni post: motik1
  Wyciek, sprężarka maciej94 6 3,783 14-06-2013 08:05
Ostatni post: radekklimat

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name