Ocena wątku:
Zakłócenia w CB radiu od ładowarki nawigacji
25-04-2014, 14:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-04-2014 15:10 przez smok_wawelski.)
Post: #1
Zakłócenia w CB radiu od ładowarki nawigacji
-
Przeniesione z wątku: Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie

toma126' napisał(a):....Wczoraj wracałem z trasy i po drodze wpadłem do Avansu po Harrego 3... Dziś podłączyłem i ...małe rozczarowanieSad Przy włączonym automatycznym ASC i na max. RF wszyscy słyszą mnie bardzo dobrze i czysto... lecz ja przy odsłuchu słyszę też szumy Sad Tak działała moja ONWA lecz nie wiem jak inni mnie słyszeli Smile Po świętach pojadę jeszcze na regulację anteny - chyba ma to jakiś wpływ na odbiór ??? ......
smok_wawelski napisał(a):Oczywiście że ma i to rzekłbym zasadniczy, ale w opisanym przypadku szumów/zakłóceń nie obiecywałbym sobie za dużo.
Trudno odpowiedzieć czemu masz zakłócenia w odbiorze, nie znam miejsca gdzie testowałeś, większe zwykle będą w mieście niż na otwartym terenie. Nie wiem też czy zakłócenia które słyszysz pochodzą z odbioru czy są to zakłócenia z instalacji Twojego auta.
Dla zakłóceń pochodzących z odbioru trochę może pomóc właśnie RF-Gain - jeśli zmniejszysz czułość odbiornika to i mniej śmieci będziesz słyszał.
toma126 napisał(a):......Wczoraj byłem na ustawieniu anteny, mam LTC, okazało się że trzeba ją skrócić o ok. 1.5cm Angel mówię do gościa - chyba lepiej jak jest dłuższa ??? a on - że ta antena ma za dużą liczbę zwojów co do radia Idea w trasie jakoś wielkiej różnicy nie widziałem... ale w mieście już dziś tak Smile jakiś mobilek był ode mnie jakieś 1.5 - 2km i bardzo dobrze się słyszeliśmy... nawet inni się pytali przez radio gdzie jesteśmy bo tak dobrze - wyraznie nas słyszą Smile

A co do tych szumów - " wyszły szydło z worka " - większość czasu jeżdżę z wł. gps okazało się że ładowarka robi w większości te zakłócenia... Tylko teraz jaką kupić ładowarkę ? lub czy jest jakiś filtr do tego czy jak ? SMOK doradz coś Smile
smok_wawelski napisał(a):Jeśli chodzi o antenę - fachman uciął te 1,5cm bata czy wsunął w cewkę ?

Antenę stroi się po umieszczeniu w miejscu docelowym.
Strojenie polega właśnie na skracaniu lub wydłużaniu promiennika, pomiar WFS (współczynnika fali stojącej, po ludzku dostrojenia ) jest dokonywany reflektometrem jego wskazania mówią nam o tym czy promiennik skrócić czy wydłużyć. Po zmianie miejsca zamontowania anteny konieczne jest ponowne strojenie. Zapewne masz ant. na magnesie - stałe miejsce na dachu najlepiej środek dachu - przesunięcie o 50cm już nieco zmieni warunki dostrojenia. W skrajnym przypadku niedostrojenia można uszkodzić radio a ściślej jego końcówkę mocy, tracisz też prawa gwarancyjne w takim przypadku.

Miasto - to żaden wykładnik łączności na fali przyziemnej - będziesz miał przelot między budynkami lub korzystne odbicie fali - słyszysz i słyszą Cię super, jesteś w studni między budynkami i drugi mobil też w studni i z 1km możecie się nie usłyszeć.

Ładowarka GPS'a - spokojnie poradzimy - odpowiedz mi najpierw na nast. pytania.
1/ Ładowarka jest firmowa porządna czy skośnooka, siedzi w zapalniczce ?
2/ Jak jest podłączone radio do inst. 12v - też może z zapalniczki ?
3/ Antena jak jest zamontowana: w dachu, magnes, reling, który to model LTC ?
4/ Zakłócenia od ładowarki są stałe, słyszalne w każdym miejscu i warunkach ?
5/ Na ile radzisz sobie z elektryką w aucie - drobne przeróbki, wpięcie się w istniejącą instalację, pociągnięcie dodatkowego kabla, złączki, kostki zarobisz itp, czy masz prosty miernik ?

Filtry - tak są dostępne, nie są to ceny kosmos od kilku do kilkudziesięciu zł w zależności od prądu i jakości - ok 15-20zł już przyzwoity kupi.

Czekam na odpowiedzi - problem może być w sposobie montażu lub zasilania i filtr go nie rozwiąże lub rozwiąże tylko połowicznie - zaczekaj kapkę z filtrem.

Bynajmiej nie mówię Ci "odczep się" wręcz przeciwnie, zachęcam pytaj do bólu co wiem to chętnie podpowiem, damy radę Smile ale w sumie dziwię się że facet od strojenia anten czy sprzedawca radia nie poradził Ci w tym temacie, gadałeś z nimi o tych zakłóceniach ?

Cytat:ta antena ma za dużą liczbę zwojów co do radia
faktycznie gość tak powiedział ? Zrozumiałem co prawda o co mu chodziło - ale wybacz logicznie i fachowo jest to totalna bzdura - fabryczne anteny na pasmo CB zawsze mają odpowiednią ilość zwojów cewki "do radia" zwykle pasmo pracy takich anten to 26-28MHz. Pasmo CB w PL to 40kanałów w zakresie 26,960 do 27,410 MHz kanał 19-ty to 27,180 MHz praktycznie najczęściej używany i środek pasma. Antenę stroi się do częstotliwości pracy uwzględniając jej miejsce zamontowania a nie do radia.
(25-04-2014 12:28)toma126 napisał(a):Fachman uciął ok. 1-1.5cm bat.

1- ładowarka z Orlenu... więc raczej skośnooka Smile
2- wtyk w rozgałęzniku który jest wpięty do gniazda zapalniczki
3- antena na dachu - magnes, http://avantiradio.pl/antena-cb-ltc-sirocco.html wygląda tak samo lecz nie jestem pewien na 100% czy to ta sama nazwa, pod magnesem mam gumową podkładę przeciw zarysowaniom - może ją wywalić ?
4- zakłócenia raczej stałe i wszędzie, w sumie na ONWIE też takowe miałem... po podłączeniu jakby zasięg skracał się...
5- tak Smile takie coś nie problem Smile

Rozmawiałem z nim o tych zakłóceniach - szumach... nawet były próby Smile ustawił ASC minimalnie na manual, przy odłączonej ładowarce nie szumiało, kiedy tylko podłączył ładowarkę do rozgałęznika od razu pojawiły się szumy...

Przy pomiarze jakimś tam urządzeniem ( może i tym o którym pisałeś Smile ) które dał na radio, coś tam nie pasowało i mówił o skróceniu bata o ok. 1-1.5cm bo jest za dużo zwojów... po tym jakby jest trochę lepiej
(25-04-2014 13:35)smok_wawelski' napisał(a):Antenie jako takiej dajemy spokój, magnesówka nie jest najlepszym rozwiązaniem ale niewielu decyduje się na dziurę w dachu, magnes zostaw z podkładką ona nie winna Smile
Nawiasem mówiąc te gumy zwykle są liche i po pewnym czasie przecierają się na rantach i lubią rysować lakier, można przykleić na dachu kółko z przezroczystej folii ale to dygresja nie w temacie zakłóceń.

Mało prawdopodobne jest też żeby ekran kabla miał zimne luty lub był przełamany - wyszłoby na pomiarze dostrojenia ale dla spokoju możesz sprawdzić luty przy antenie i wtyku oraz przemierzyć omomierzem ruszając kablem w tych okolicach bo w tych 2 miejscach kabel najbardziej lubi się przełamywać, zakładam że na długości kabla nie ma uszkodzeń.

Skośne oczy ładowarki mogą być przyczyną zakłóceń tyle że jeszcze nie wiemy czy sieje elektrycznie po instalacji czy polem elektromagnetycznym.

1/ Sprawdź styki w gnieździe zapalniczki i wtykach oraz na rozgałęźniku, choć raczej tu nie powinno być nic nadpalone w sumie ładowarka i radio 4W to mały pobór prądu, spróbuj ruszać tymi wtykami czy zakłócenia się zmieniają (podłączanie radia w gniazdo zapalniczki to też nie najlepsze rozwiązanie choć sam je nieraz też stosuję)

2/ próba - navi z ładowarką załącz do gniazda w bagażniku a radio normalnie w przodzie, antena na dach - zobacz jak będzie z zakłóceniami.

3/ próba - testowo podaj na zasilanie radia plus z klemy akumulatora pociąg kawałek kabla z aku przez drzwi i do środka a dobrą masę daj z dowolnego miejsca, zmierz napięcie na aku i na końcu prowizorki zasilania, radio zostaje na swoim miejscu, antena na dach, po załączeniu radia zmierz napięcie zasilania przy włączonym nadawaniu - zobacz jak będzie z zakłóceniami.
Sorry nie mam Cię za idiotę - ale przypomnę nie pomyl biegunowości zasilania - sam podpinałem radia blisko 20 lat zawsze ok. ale raz zaćmienie łba kosztowało mnie uwalenie Lincona

Napisz co dały te próby - będziemy dumać dalej - do skutku Smile

Cytat:uciął ok. 1-1.5cm bat.
SadHuh chyba że ta antena nie ma możliwości regulacji przez wsuwanie fota za mało dokładna a nie znam tej anteny

Cytat:... kiedy tylko podłączył ładowarkę do rozgałęznika od razu pojawiły się szumy...
i co on na to ?



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
Reklama

28-04-2014, 19:43
Post: #2
RE: Zakłócenia w CB radiu od ładowarki nawigacji
Wreszcie chwila czasu na forumowy relaksik Smile

A więc... nie miałem jeszcze czasu aby zrobić te próby... cały czas " arbajt " Sad

Koleś uciął bata bo " za dużo zwojów co do radia " i że jest za długa bo nie da się dokładniej dostroić...

Alę myślę że już problem rozwiązany Smile ...pożyczyłem ori ładowarkę do gps, podłączyłem i... "gra muzyka " Smile cb działa jak bez podłączonej ładowarki Smile

Tylko trochę te szumy przy odbiorze mnie trapią jak mam RF na max Sad no ale... dziś miałem RF ustawiony tak na godz. 11 i w mieście bardzo ładnie, czysto odbierało Smile także chyba tak zostawię po wcześniejszych twoich postach SMOK-u Smile ( im większy RF tym większe śmieci zbieraSmile )

Na dniach zrobię jeszcze połączenie na stałe z aku bo czasami faktycznie są delikatne zakłócenia przy ruszaniu końcówką...

SMOKU - jaki mógłbyś polecić dodatkowy głośnik do cb ?

Na miejscu koleś proponował mi taki z dodatkowym filtrem - pomyślałem że więcej filtrów nie zaszkodzi Smile http://allegro.pl/glosnik-do-cb-radio-z-...71765.html
Lecz fachman który stroił mi antenę mówił że ten filtr nic nie daje Angel
W sumie chodzi mi oto aby był jak najlepszy dzwięk...

Pytam bo prawdopodobnie cb pójdzie w kieszeń http://allegro.pl/kieszen-montazowa-hq-j...83432.html
28-04-2014, 20:27
Post: #3
RE: Zakłócenia w CB radiu od ładowarki nawigacji
Witam. Kolego toma126 dziś w sklepie oglądałem ten głośnik z filtrami z twojego linku ale cena była 57 złotych więc kupiłem tańszy ale jestem mile zaskoczony bo działa super i głośno. Zapłaciłem 45 złotych. A to fotka tego co kupiłem:
[Obrazek: 735f03c03099.jpg]
Podłączyłem pod cb intek M-790 plus i jest fajnie.
Co do kieszeni z drugiego linku to fajna sprawa, też bym coś takiego kupił i cena jest niezła. Nie lubię wiercić otworów w tapicerce.Sad
 Thanks given by: toma126
29-04-2014, 02:33
Post: #4
RE: Zakłócenia w CB radiu od ładowarki nawigacji
toma126 napisał(a):Alę myślę że już problem rozwiązany Smile ...pożyczyłem ori ładowarkę do gps, podłączyłem i... "gra muzyka " Smile cb działa jak bez podłączonej ładowarki Smile
Kupić taką samą jak pożyczona i po sprawie, dla pewności podłączyć pod sklepem sprawdzić jak nie gra to zwrócić czasem w tej samej obudowie siedzą inne bebechy. Resztę testów odpuść - nie ma sensu ich robić, nie wiedziałem że masz możliwość pożyczyć ładowarkę a to najprostsze wyjście, test z bagażnikiem miał na celu sprawdzenie czy sieje polem elektromagnetycznym chodziło mi o oddalenie ładowarki od radia.

toma126 napisał(a):Na dniach zrobię jeszcze połączenie na stałe z aku bo czasami faktycznie są delikatne zakłócenia przy ruszaniu końcówką...
To nie zaszkodzi - ale jak nie sieje to nie jest konieczne, taki urok gniazda zapalniczki styk się trochę zaświni ruszysz i trzeszczy - normalka. Ja na razie wydarłem kable od zapalniczki i testowo zapiąłem się cb radiem na nie szybkozłączkami - docelowo jeszcze nie wiem jak będzie. Kaseta tak, to dobre rozwiązanie.
Moje tti siedzi na razie przyłożone gąbkami pod radioodtwarzaczem, testuję bo jeszcze nie podobają mi się zakłócenia od spryskiwaczy i szyb. Czasem mam też dziwną rzecz jadę z 50km zero zakłóceń, potem przychodzi lekkie terkotanie jakby od zapłonu i nie wykapowałem jeszcze co to za diabeł. Poza tym mam najbiedniejszy radioodtwarzacz Sound-1 z kaseciakiem bez możliwości sterowania zmieniarką cd a pasowało by mi coś z cd lub z czytnikiem mp3 z usb - rozgryzam pomału temat co będę mógł władować bez przeróbek inst. do mojego staruszka.
Najchętniej zostawiłbym CB pod radioodtwarzaczem właśnie w kasecie to idealne miejsce nie bardzo na razie widzę inne, jeśli moje tam zostanie to muszę wtyki ant. i mic przerobić na kątowe lub wyprowadzić je z boków radia bo jeszcze trochę za bardzo sterczy.

toma126 napisał(a):Tylko trochę te szumy przy odbiorze mnie trapią jak mam RF na max
Przy rozkręconym RF Gainie to normalne - radio ma większą czułość i więcej śmieci łapie, żaden ASC nie pomoże, ja zwykle mam w aucie rozkręcony RFGain na 1/2.

toma126 napisał(a):jaki mógłbyś polecić dodatkowy głośnik do cb
Tu ciężka sprawa - nie bardzo umiem wskazać Ci konkretny głośnik - na bazówce od zawsze używałem dużego głośnika f-my Maas nie pamiętam modelu (sorry remont w chałupie i go nie wykopię teraz), filtra głośnikowego praktycznie nie używałem miałem filtry i regulacje na radiu. W aucie tak jakoś wychodziło że zawsze wystarczał mi zwykle odsłonięty głośnik radia. Nie ładowałbym się w drogi głośnik do auta, w super filtry przy głośniku za kilkadziesiąt zł też nie wierzę, funkcja mute w aucie raczej nie jest przydatna, ten Farun-120 wydaje mi się za duży do auta, jak skierujesz w podłogę to i tak studnia będzie, raczej poszedłbym coś takiego jak Kol. andrew7800 pokazuje, jeśli chodzi o f-mę ja preferowałbym Mass. Zerknąłem na alledrogo np. ten Mass-KLS-250 by mógł być Najlepiej to by było zapiąć i posłuchać jak skrzeczy, może masz jakiś sklep koło siebie to tak by było najlepiej.



Prawdę swą należy mówić głośno, nie schlebiając ani rzeczom, ani wypadkom, ani stosunkom, ani ideom - St. Żeromski
[Obrazek: stopka.png] - Pozdrawiam - moja www
- kontaktować się ze mną proszę przez e-mail
 Thanks given by: toma126
29-04-2014, 21:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-04-2014 21:06 przez toma126.)
Post: #5
RE: Zakłócenia w CB radiu od ładowarki nawigacji
Dziś także jezdziłem na 1/2 RF a w mieście czasami mniej... wszystko ładnie... czysto słychać Smile ...i pomyśleć że wszystko przez pierd...ą skośnooką ładowarkę Angry
Tą ori ładowarkę odkupiłem od kumpla za 2 browarki i miód malina Cool

Co do głośnika który SMOK-u podałeś, wydaje mi się trochę za duży... ale jak będę miał chwilę czasu to podjadę do kolesia z serwisu i na miejscu obadam sprawę głośników Smile

Także... SMOKU WAWELSKI - WIELKI DZIĘKI za pomoc Smile browar czeka Wink
08-06-2014, 10:27
Post: #6
RE: Zakłócenia w CB radiu od ładowarki nawigacji
Cześć
A tak na przyszłość nie które urządzenia mają takie zakłócenia i musisz podłączyć masę najlepiej osobno gdzieś pod śrubkę i ok




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Słownik pojęć czyli co do czego w radiu CB bamber 0 1,431 14-09-2013 10:06
Ostatni post: bamber
  zakłócenia CB - przyczyny sharanista 13 13,076 26-11-2012 08:36
Ostatni post: m-blue

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name