Ocena wątku:
świece żarowe
22-01-2011, 23:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-09-2011 23:27 przez sharanista.)
Post: #1
świece żarowe
Koledzy mam duzy problem z moim autem brak grzania swiec zarowych swiece dobre przekaznik 103 nowy jak rozebrałem przekaznik 103 i reka zwarłem blaszki to swiece grzeja poprostu cos niezałancza tego przekaznika kontrolka w liczniku wyglada jak by swiece grzały auto ciepłe szybko gasnie zas jak zimnie swieci sie dłuzej do przekaznika ida 2kable grube czerwone i dwa ciekie plus i minus i własnie nie wiem czy po przekreceniu zapłonu powinien tam byc prad czy moze prad ma byc stały a włancza minus,potrzebuje informacji o tych 2 ciekich kabelkach jak ktos sie orietuje prosze o pomoc jestem zagranica
Reklama

24-01-2011, 17:05
Post: #2
RE: swiece zarowe
Nie wiem jaki jaki masz rocznik i model więc podaje przykład dla silnika AFN z 98r:
Po przekręceniu kluczyka na pinie 15 kostki stacyjki powinien pojawić się prąd 12V
Po stacyjce czarno-białym przewodem do bezpiecznika 3A (chyba nr 32)
Dalej przewodem brązowo-czarnym do gniazda przekaźnika (wtyk nr 3), sprawdź czy tam dochodzi prąd po przekręceniu stacyjki.
Ponieważ piszesz że kontrolka w zależności od temperatury świeci krócej lub dłużej czyli czujnik temperatury sprawny.



[Obrazek: Season_5_cast_banner.jpg]
27-01-2011, 18:43
Post: #3
RE: swiece zarowe
dzieki kolego w sobote sie wezme i to sprawdze bo w tygodniu pracuje i po pracy jest ciemno i zimno a garazu niemam mam auto z 99r AFN 110koni wiem ze pod kostka 103 niemam pradu po właczeniu zapłonu bede szukał w tej kostce stacujki moze tam jest problem a gdzies czytałem ze to główny komputer włancza ten przekaznik 103 do swiec,widze ze wiesz oczym gadam to moze powiesz mi jak idzie dokładnie to okablowanie z czujnika temp.idzie plus do kompa a z kompa pod stacyjke a puzniej dopiero do przekaznika 103 czy jakos inaczej
27-01-2011, 22:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-01-2011 22:07 przez moherydz.)
Post: #4
RE: swiece zarowe
Więc tak:
Z stacyjki pin 15 wychodzi 12V
Idzie przez bezpiecznik 3A
do gniazda przekaźnika wtyk 3 (nóżka przekaźnika 86)
obieg zamyka się idąc (nóżka przekaźnika 85) wtykiem 5
do sterownika silnika, który jak mniemam na zasadzie sterowania masą kontroluje długość grzania świec według informacji jakie podaje czujnik temperatury płynu chłodzącego (czujnik znajduje się bodajże na gumowym przewodzie idącym od silnika ale pewności nie mam)
Przekaźnik załącza się.
Prąd z akumulatora płynie czerwonymi przewodami przez:
bezpiecznik 80A który powinien znajdować się w komorze silnika, pewnie gdzieś obok sterownika wiatraków (lewy reflektor, komora acu. Poprawcie mnie jeżeli się mylę), dalej na wtyk 1 gniazda przekaźnika (nóżka 30).
Jeśli obieg zamknął się to lecimy (nóżka 87) wtykiem 2 na świece.

Na początek sprawdź czy na wtyku 3 w gnieździe przekaźnika pojawia się prąd i jeżeli nie to szukaj bezpiecznika, kostki stacyjki też nie można wykluczać (ja swoją raz spaliłemBlush)



[Obrazek: Season_5_cast_banner.jpg]
28-01-2011, 20:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-01-2011 16:50 przez mokrysedes.)
Post: #5
RE: swiece zarowe
dzieki kolego teraz juz wiem jak i co z tymi kablami jutro to sprawdze wydaje mi sie ze to moze byc własnie problem z ta kostka stacyjki bo bezpieczniki juz sprawdziłem ja mam ten duzy bezpiecznik w skrzynce bezpieczników 60A na drugim poziomie a poza tym jezeli zetkne palcami te blaszki w przekazniku to swiece grzeja mysle ze to wyklucza bezpiecznik 60 A zgadza sie ? ,jutro sprawdze czy wychodzi 12 v ze stacyjki do bezpiecznika jak nie to chyba bedziemy mieli winowajce co nie mysle o tej kostce stacyjki bo jak piszesz to tam wszystko sie zaczyna chyba ze gdzies jest zwarcie albo masa przerwana,kurde z tym moim autem wielkie ci dzieki kolego za pomoc jutro sie odezwe ,,
czesc własnie byłem sprawdzic czy dochodzi prad do bezpiecznika 3A ze stacyjki tam prad jest 12V tak jak pisałes bespiecznik wymieniony na wszelki wypadek . dalej nieznalazłem pradu na przekazniku 103 styk nr 86 to musze szukac przerwanego przewodu miedzy bezpiecznikiem a przekaznikiem zgadza sie? kurde paskudna dzis pogoda w tej norwegi pada deszcz ze sniegiem i musze przerwac moja prace bo nieda sie robic odezwe sie jak cos znajde wielkie dzieki kolego za pomoc
zapomniałem ci powiedziec w przekazniku 103 na styku chyba 87 albo30 niepamietam dokładnie ale chodzi mi o te grube czerwone kable,na jednym z nich mam stały prad 12v czy tak powinno byc???


Nie piszemy postów jeden pod drugim,zamiast tego używamy funkcji edytuj. Big GrinWink
30-01-2011, 00:50
Post: #6
RE: swiece zarowe
Tak. Na czerwonych przewodach prąd jest na stałe z akumulatora.
Poniżej wrzucam schemat:
str.2 - Battery, starter, alternator
str.3 - Ignition/starter switch, X contact relief relay
str.4 - Diesel direct injection system control unit, commencement of injection valve, charge pressure control solenoid valve, terminal 30 voltage supply relay, exhaust gas recirculation, idling switch, accelerator pedal position sender
str.5 - Diesel direct injection system control unit, engine speed sender, needle lift sender, intake manifold temperature sender, immobilizer control unit, self-diagnosis connection
str.6 - Diesel direct injection system control unit, modulating piston movement sender, fuel temperature sender, metering adjuster, coolant temperature sender, air mass meter
str.7 - Diesel direct injection system control unit, pedal switsch, brake light switch, cruise control system switch
str.8 - Diesel direct injection system control unit, glow plug relay, glow plugs, fuel shut-off control unit (Crash), Fuel shut-off valve
str.9 - Speedometer sender, oil pressure switch, heater element (crankcase breather)
str.10 - Dash panel insert, optical and acoustical oil pressure warning, fuel gauge, coolant shortage and coolant temperature indicator, ambient temperature sensor, oil temperature sende
str.11 - Dash panel insert, speedometer, rev. counter, odometer display, coolant shortage indicator sender, glow period warning lamp, fuel gauge sender
.pdf  Sharan_1.9 ltr._81 kW_AFN_AVG_from_May_1998.pdf (Rozmiar: 1.12 MB / Pobrań: 4228)



[Obrazek: Season_5_cast_banner.jpg]
03-09-2011, 14:59
Post: #7
RE: swiece zarowe
witam.
jestem nowym na forum ponieważ niedawno nabyłem Galaxy, i mam problem ze świecami tez nie ma sterowania przekaźnikiem. po sprawdzłałem wszystko jak opisał moherydz i doszedłem do wniosku ze z bezpiecznika wychodzi prąd ale nie dochodzi do przekaźnika. jak podałem prąd na krótko na przekaznik to nic sie sie nie działo. dopiero po wypieciu wtyczki od czujnika temp. przekaznik zaczoł sie załaczac, czy to moze oznaczac ze uszkodzony jest czujnik temperatury ????
03-09-2011, 19:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-09-2011 20:06 przez moherydz.)
Post: #8
RE: swiece zarowe
Zdjęcie kostki z czujnika symuluje niską temperaturę i świece grzeją maksymalnie długo. Nie wykluczone że czujnik jest walnięty, sprawdź opór między 1 i 3 stykiem. Tu masz tabele rezystancji:
http://www.vw-sharan.pl/forum/showthread...71#pid2571



[Obrazek: Season_5_cast_banner.jpg]
05-09-2011, 10:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-09-2011 10:15 przez daneczek76.)
Post: #9
RE: swiece zarowe
Panowie w okresie takim jaki jest teraz świece żarowe w ogóle się nie załączają a korzystają z czujnika temperatury jeśli spada temperatura do 5°C i poniżej wtedy przekaźnik załączy grzanie świec.
dokładnie 3 fazy są:
Grzanie - grzanie przed rozruchem silnika- jest poniżej 5°C
Początek wyżarzenia - grzanie po zgaszeniu kontrolki około 5 sec. , w tym czasie powinieneś odpalić silnik
Grzanie dodatkowe - grzanie po rozruchu silnika- jesli wtedy kiedy temperatura jest około -20°C i obroty silnika są poniżej 2000 obr.



Proszę pisać na Maila bo PW jest zapchane.
05-09-2011, 10:59
Post: #10
RE: swiece zarowe
U mnie jak przekręcam zapłon kontrolka od świec zapala sie na 1s i zaraz gaśnie.W poprzednim sharanie swieciła sie dłużej zanim zgasła i nie było problemu w zimie z paleniem, a tu mnie właśnie to zastanawia czy bedzie palił w zimie skoro tak na chwile sie włacza kontrolka od swiec



Niektórzy pędzą na złamanie karku, aż ciężko ich nieraz wyprzedzić.




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Świece żarowe silnik ASZ - działanie/sprawdzenie/problemy slawek23 15 5,860 27-02-2019 21:59
Ostatni post: alka 04
  Świece żarowe - które kupić maciej94 51 30,180 18-12-2018 23:21
Ostatni post: wesol
  1.9 TDI Sharan 2002 AUY jakie świece żarowe loger 12 8,783 30-08-2018 15:27
Ostatni post: Majeranek
  świece żarowe nie grzeją ? seba9121 21 12,509 24-11-2016 19:56
Ostatni post: arkadioo74
  Świece żarowe ogór 10 5,172 29-01-2014 19:54
Ostatni post: moherydz
  świece ciągle grzeją szkot64 0 1,442 18-08-2013 12:46
Ostatni post: szkot64
  ustawienia rozrządu i świece żarowe rumcyk27 3 3,027 13-04-2013 13:08
Ostatni post: rumcyk27
  Co ile wymienia sie swiece zarowe Collega 4 6,934 16-04-2012 09:13
Ostatni post: daneczek76

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name