Ocena wątku:
DPF kontrolka
22-01-2022, 07:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-01-2022 07:01 przez uciu.)
Post: #1
DPF kontrolka
Witam,

czy podczas wypalania DPFa powinna się ściecić jakaś kontrolka?

Mam ALHAMBRE 2015 CFFB z mokrym DPF
i nic się się świeci..

Kilka razy zdażyło się, ze po wyłaczeniu silnika nadlej wyły wentylatory - głównie zimą. Czy to oznacza ze wtedy jest procedura wypalania i została przerwana?

Autem jezdzi żona, przydałaby się kontrolka by nie wyłączać silnika...
Reklama

22-01-2022, 07:12
Post: #2
RE: DPF kontrolka
Nie ma kontroli bo to nie awaria. A zostawienie by sobie pochodził to nic nie wypali. Trzeba na drogę szybką wyskoczyć i dać mu trochę pocisnąć. Tak około 2700-3000 obr żeby było na biegu choć 4 lub 5 a najlepiej na 6. Wal ma obciążenie i się skręca trochę i wtedy też paliwa jest podlewane. Pamiętajcie że na postoju na jalowych to jest jakieś 0.4 litra spalanie. Nawet na 2000 obr to będzie niecałe 1.5 litra. Co tym można wypalić jak jadąc na drodze przy tych parametrach co podałem jest jakieś 7-8 litrów. Żeby się coś wypaliło musi być ogień i temperatura a bez paliwa tego nie będzie. To że ktoś się zatrzyma pod domem i po 5 czy 10 minutach przerwie wypalanie że niby skończył to logiczne bo nie będzie przecież system wypalał w nieskończoność jak nie ma warunków.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
22-01-2022, 08:04
Post: #3
RE: DPF kontrolka
OK, dzieki ale kontrolka na pewno by pomogła i informowała o procesie wypalania...by przejechać kawałek dalej by proces się zakończył. A wytłumacz tu kobiecie by obroty obserwowała...
22-01-2022, 09:57
Post: #4
RE: DPF kontrolka
Jest moduł wpinany do licznika, który przesyła informacje że rozpoczął się proces wypalania i kiedy się zakończył. Pojawia się komunikat "Trwa wypalanie DPF" i zaczyna mrugać ikona DPF na liczniku. Po zakończonym wypalaniu jest informacja dźwiękowa i ikona DPF przestaje mrugać. Poza tym dzięki modułowi zyskujemy informacje na liczniku typu: rzeczywista temperatura płynu chłodniczego (nie mylić ze wskazówką na liczniku która pokaże 90* przy rzeczywistej temp. płynu 75*), doładowanie, itp. Moduł to autorski projekt kolegi z innego forum, mam go zainstalowanego u siebie i jak najbardziej polecam. Moduł jest w fazie rozwoju i co jakiś czas pojawiają się aktualizacje min. ostatnio został dodany parametr ładowania akumulatora widoczny na liczniku. Namiar na kolegę mogę podać w wiadomości prywatnej.

Poniżej jako to wygląda u mnie (zdjęcia jeszcze sprzed ostatniej aktualizacji modułu).

   
   


Link do filmiku jak wygląda informacja o wypalaniu DPF (na liczniku kolegi)
https://www.youtube.com/watch?v=QM2OfBxSA9c&t=9s
22-01-2022, 10:31
Post: #5
RE: DPF kontrolka
fajna rzecz ten moduł... gdzie go kupie?
22-01-2022, 13:07
Post: #6
RE: DPF kontrolka
(22-01-2022 10:31)uciu napisał(a):  fajna rzecz ten moduł... gdzie go kupie?

Tak jak podałem powyżej, namiary na kolegę który jest autorem tego modułu podaję w wiadomości prywatnej.
22-01-2022, 19:16
Post: #7
RE: DPF kontrolka
Może i fajny ale dla mnie uważam że zgedny. Nie jestem więźniem swojego auta.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
23-01-2022, 00:57
Post: #8
RE: DPF kontrolka
(22-01-2022 08:04)uciu napisał(a):  OK, dzieki ale kontrolka na pewno by pomogła i informowała o procesie wypalania...by przejechać kawałek dalej by proces się zakończył. A wytłumacz tu kobiecie by obroty obserwowała...

nie ma takiej potrzeby, to jest proces niewidoczny i tak ma być.
przejechałem 180 tys. i 2 razy widziałem cokolwiek związanego z tym procesem
1. raz max dymienie z wydechu, (ciekawe ze tylko raz to zarejestrowałem)
2. zapalona kontrolka DPF po dłuższej jeździe tylko w mieście - po przegonieniu po autostradzie sprawa załatwiona

jak nie ma usterek tak to wygląda - znaczy nic nie widać i masz się tym nie martwić

Pozdrawiam
23-01-2022, 10:19
Post: #9
RE: DPF kontrolka
Filterek dpf zapala się jak filtr próbował się wypalić kilka razy z rzedu i nie doszło do skutku. Niby coś koło 7 razy. To jeszcze o niczym nie świadczy, po prostu proces wypalania miał być mało zauważalny ale ze czasami sytuacja nie pozwala na to to układ w końcu zaczyna się domagać tego. Wystarczy wsiąść w auto i zrobić jednym ciągiem, najlepiej na drodze szybkiego ruchu na biegu 4 lub 5 tak że 20-25 km. Jadąc tak mamy obroty 2700-3000. Generalnie im silnik bardziej obciążony i wyższe obroty tym lepiej bo więcej ognia na tłoki i wydech idzie. Sek w tym że obciążenie to np podpiąć przyczepę jakąś a obroty to mogłyby być i 4000 ale turbina przy dużych obrotach i dużym obciążeniu może tego nie przetrzymać jak już jest wiekowa. Więc obroty tak 2700 do 3000 to ideał. Jadąc na autostradzie mamy stały ogień na tłoki. Przy jedzie miejskiej czy pozamiejskiej to raz przyspieszany raz zwalniamy a zwalnianie to przerwa w podawaniu paliwa. Także wycieczka raz dwa razy w miesiącu do sąsiedniej miejscowości na zakupy i temat zamknięty. Ja np jadę do lidla bo tem mój w mieście to braki towaru itd. Mam 17 km w jedną stronę i załatwiona sprawa. Czasem na pizze się jedzie i jest git. Oczewiscie warunek taki ze auto ma sprawny silnik i resztę. Nawet dziabnieta termostat jest ważny bo brak temperatury to brak wypalania itd itd. Wężyki od czujnika różnic ciśnień całe i wiele wiele innych.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
16-02-2022, 11:46
Post: #10
RE: DPF kontrolka
Polecam kanał na Youtube Krzynol garage. Wszystkiego można sie tam dowiedziec.




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  2.0 TDi CFFB kontrolka ciśnienia oleju pytanie yros 0 1,158 21-10-2021 20:54
Ostatni post: yros
  migająca kontrolka świec żarowych fetboj 2 1,689 26-03-2021 22:45
Ostatni post: wesol
  Niskie ciśnienie paliwa, kontrolka świec żarowych krychawolina 1 1,230 02-05-2020 19:55
Ostatni post: Romek76
  Migająca kontrolka świec żarowych gelow 3 1,898 08-02-2019 14:35
Ostatni post: wesol
  Sharan 7N 2.0 TDI Bluemotion - Komunikat ESP Error i kontrolka ESP kozooh 2 1,909 18-05-2017 00:12
Ostatni post: kozooh
  Błąd 9611 - Żółta kontrolka silnika patarek 3 3,941 08-05-2017 21:09
Ostatni post: Maciej_F

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name