Ocena wątku:
LPG na krótkie dojazdy
09-08-2018, 09:54
Post: #1
LPG na krótkie dojazdy
Czy warto przy średnich dystansach dziennych 25km warto inwestować w gaz? Do roboty mam 12km, + włosy itd wychodzi 200 km w tygodniu czasami 300 do tego też w miesiącu do domu 440km w 2 strony czyli można powiedzieć 1500km miesięcznie nie licząc jakieś wyjazdów. No i 2 kwestia jako silnik 1.8t czy 2.0. (diesel odpada jeździłem szalikiem 1.9tdi 150 koników i do pracy mimo grzania chwilę na parkingu nie łapał temperatury zawsze brakowałoWink pomijam zimę....) Do tego mieszkam w DE i podatek drogowy na diesla jest sporo wyższy.
Reklama

09-08-2018, 10:02
Post: #2
RE: LPG na krótkie dojazdy
Wpisz w gogle: opłacalność lpg
Nie ma za co Tongue
09-08-2018, 16:54
Post: #3
RE: LPG na krótkie dojazdy
1.8T przy właściwym dobraniu części i dobrych ustawieniach spala średnio 10l/km(benzyna) i 11l/100km(LPG).
Benzyna kosztuje około 1,40€(ostatnio nawet 1,50€) a LPG 0,56€(do 0,57€).
Przejazd 1tkm kosztuje 140€(benzyna) lub 61,60€(LPG).
Na 1tkm oszczędzasz 78,40€
Dobra instalacja to koszt około 2800zł czyli jakieś 700€(w Polsce są inne warunki montażu i bez drobnych przeróbek pojazd nie przejdzie przeglądu). Abgasgutachten kosztuje koło 170€(ok.680zł) a dodatkowy koszt przeglądu LPG w TÜV to gdzieś 40€(ok.160zł). Drobne poprawki kosztują w granicy 30€ jeśli wykonasz je sam a te są proste.
2800+680+160=3640zł(910€). Najtańsza instalacja w DE to chyba gdzieś 1200€ wraz z Abgasgutachten.
Reasumując:
Na samej instalacji w PL oszczędzasz 300€ tylko potem jest trochę latania ale pominę ten aspekt.
Kwota 910€ zwróci się po odliczeniu serwisu gdzieś po 12tkm.



BAN ZA NIEDOJRZAŁOŚĆ ADMINISTRATORA
15-08-2018, 18:47
Post: #4
RE: LPG na krótkie dojazdy
Na dojazdy do pracy lepiej kupić mniejsze auto z mniejszym silnikiem i wtedy można coś przy oszczędzić - nawet lpg. Przy granicy DE/NL cena nie spada z 0.60e
Kupiłem Astrę 00r 1.6 i różnica wychodziła 8e dziennie. Faktem jest ,że jeździłem 280km dziennie do pracy.
Teraz mam mniej ,bo 160km.



Obecnie :
VW Sharan 97r. 2.8 vr6 Pb/lpg
VW T4 95r. 2.4d aab
VW t4 93 2.5 acu
Toyota Rav4 00r 2.0 pb/lpg
Seicento 98 1.1
19-01-2020, 20:13
Post: #5
RE: LPG na krótkie dojazdy
Koledzy zaczynam powoli szukać alhambre lub szarana do jazdy po mieście , rok 2002-2006 , zastanawiam się nad silnikiem 1.8 lub 2.0 gaz , ten samochód nie będzie robił dużo kilometrów , który silnik moze być mniej awaryjny ? zastanawiałem się też nad 1.9 115km , ale coś mnie korci żeby kupić pb lub lpg , podpowiecie coś ? a jeszcze pytanie czy w galaxy ten silnik 2.0 pb to też jednostka vw czy jakaś fordowska ?
20-01-2020, 12:09
Post: #6
RE: LPG na krótkie dojazdy
Nie namawiam do niczego, tylko dla Twojej informacji piszę:

Używam AUY 1,9 / 115KM głównie w taki właśnie sposób (10km do pracy), spalanie w mieście 10l./100km niezależnie od stylu jazdy (sposób jazdy w mieście jest w olbrzymiej mierze wypadkową warunków, a nie zapatrywań i zamiarów kierowcy) (w trasie schodzi do 6). Samochód mam od 7,5 roku, przelatałem nim ponad 120 tysięcy i nie odnotowałem częstszych usterek, które by mogły się kojarzyć z "niestandardową" eksploatacją diesla. Turbo dałem do czyszczenia gdy zaczęło dawać sygnały zmęczenia, nie czekałem aż padło, kosztowało to grosze, więc żaden problem. Muszę dodać, że udało mi się kupić samochód w dobrym stanie - to na pewno ma znaczenie - Tobie będzie trudniej, bo czas płynie.

Dodam, że przy takim sposobie używania samochodu warto mieć ogrzewanie postojowe.

Ale - jak pisał jeden z kolegów wcześniej - warto najpierw się zastanowić nad kupnem mniejszego samochodu benzynowego.

Jeżeli koniecznie chcesz SAG, to proponowałbym przede wszystkim patrzeć na stan samochodu, nie na wersję silnikową.
21-01-2020, 19:18
Post: #7
RE: LPG na krótkie dojazdy
tak tylko na szybko sobie policzyłem ( nie wiem czy dobrze ) spalanie 10 x 5 zł on = 50 zł , 15 x2.20 zł lpg = 33 zł za 100 km , nie jestem co prawda fanem lpg ale już sam nie wiem, prawda jest że w tak starych sprzetach najważniejszy jest stan przy zakupie , fajnie ze powoli biorą sie za tych cwaniaków kręcących licznikami , nie od razu Kraków zbudowano , ale małymi kroczkami zacznie się lepiej z tymi cofanymi licznikami , szukam dalej...
21-01-2020, 20:18
Post: #8
RE: LPG na krótkie dojazdy
Mi się wydaje że aż tak pięknie kolorowo to to nigdy nie jest. Dochodzą częstsze wymiany filtra powietrza, świec. Zazwyczaj też częściej pada sonda lambda chyba że to taki zbieg. Oczewiscie też zawory dostają bardziej w tyłek.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
22-01-2020, 09:52
Post: #9
RE: LPG na krótkie dojazdy
Zaraz zaczniecie we mnie rzucać kamieniami, ale moja osobista obserwacja jest taka: WSZYSCY znajomi, którzy mają gaz, non-stop coś przy nim robią. Z kim bym nie rozmawiał, to słyszę opowieści typu: "jest świeeetnie, tylko muszę właśnie do mojego miszcza od gazu podjechać, bo coś nie teges, ale to malutki problemik i w ogóle suuuper jest". No i tak wszyscy te malutkie problemiki cały czas rozwiązują.

To jest analogiczne do tego, co Kisiel kiedyś o socjalizmie powiedział: "bohatersko walczy z problemami nieznanymi w innych ustrojach".

No ale co kto lubi. W końcu grupa zwolenników jest niemała, więc niech się ktoś wypowie, kto to ma w SAG.
22-01-2020, 11:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-01-2020 11:12 przez schak.)
Post: #10
RE: LPG na krótkie dojazdy
Rozumiem że tdi jeździ bez awarii aż trafi na złom bo się buda rozleciała?

Z lpg jest jak ze wszystkim jak ktoś zaoszczędzi to ma problemy. Ja od roku 2000 jeżdzę na LPG (5 samochodów) jeden kupiłem z instalacją PRINS i to była skarbonka. Pozostałe to jeden I generacji jeden II generacji reszta na wtrysku. Stag (w Obega 3.0) i BRC (galaxy 2.8 V6) - praktycznie bezobsługowe, do gazownika jadę co około 20tys. aby wymienił filterki bo samemu wole w tym nie grzebać. Świece wymieniam co standard serwisowy auta. jedyne przegląd 60zł więcej i odpalam na pb.



klaustrofobia: czyli lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami.
np.:
Idę do sklepu po piwo i boje się że będzie zamknięte.




Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name