Ocena wątku:
Głośna praca 1.9 TDI
13-02-2018, 22:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-02-2018 22:24 przez PawelLUB.)
Post: #1
Głośna praca 1.9 TDI
Witam

Postanowiłem założyć ten temat ponieważ "rozwiązał" mi się problem nietypowo głośnej pracy silnika 1.9 tdi AUY 115km. Mam nadzieję że się to komuś przyda bo walczyłem z objawem ponad rok.

Ale po kolei objawy:
Na postoju silnik pracował nieco głośniej niż inne takie silniki, ale zabawa zaczynała się powyżej 2000 obrotów i pod obciążeniem - huk w aucie bardzo dokuczliwy szczególnie na dłuższych trasach i podczas przyspieszania.

Nie będę przynudzał co sprawdzałem i przejdę do rozwiązania które okazało się banalne. Występowała nieszczelność na wężyku paliwowym pomiędzy pompą paliwową (tą sprzężoną z VACUM) a jakimś czujnikiem(miejsce oznaczone zieloną strzałką).
   

Jest to krótki (ok 5 cm) wężyk powrotu paliwa (o ile się nie mylę).

Problem rozwiązał się ponieważ jakiś tydzień temu silnik po dłuższym postoju się zapowietrzał, szukając przyczyny znalazłem wilgotny owy nieszczęsny przewód. Wężyk był nieco spuchnięty i podziurawiony osłonką drucianą w której był zamontowany. Do uszkodzenia prawdopodobnie doszło podczas wielokrotnego odpinania rury powietrznej od egr bez opięcia wężyka paliwowego który biegnie przed nim(jak na zdjęciu).

Po usunięciu usterki i pierwszej przejażdżce doznałem szoku auto jest dwa razy cichsze a koszt naprawy to tylko 12zl (a miałem już kupować maty wytłumiające do podłogi za 700...).

Dodam że podobne objawy opisywał ktoś na tym forum spowodowane przytkanym filtrem paliwa.

Mam nadzieję ze komuś ten post pomoże i oszczędzi nerwów.

Pozdrawiam Paweł.
Reklama

14-02-2018, 00:13
Post: #2
RE: Głośna praca 1.9 TDI
Fajnie ze podzieliłeś się swoimi doświadczeniami w rozwiązywaniu usterki w swoim SGA. Będzie dla potomnych. BRAWO.!!!!ShyShyShyShy
19-02-2018, 01:02
Post: #3
RE: Głośna praca 1.9 TDI
witam czy może ktoś łopatologicznie wyjaśnic co ma głośna praca do wężyka powrotu paliwa??? Jakoś nie mogę tego zrozumieć a mój też najciszej nie prcuje tak twardo powiedziałbym.
04-03-2018, 14:01
Post: #4
RE: Głośna praca 1.9 TDI
Ja także nie mam pojęcia co to ma do rzeczy ale u mnie się potwierdziło ponieważ silnik zaczął znowu coraz głośniej pracować i okazało się ze jedna z nowo założonych opasek się poluzowała od telepania silnika i znów przy tym wężyku była nieszczelność. Dokręciłem tym razem z pomocą kleju do gwintów i znów cisza.

Co do przyczyny nie mam pojęcia co to powoduje mogę tylko gdybać.
04-03-2018, 14:23
Post: #5
RE: Głośna praca 1.9 TDI
Mój wężyk który opisujesz też nie wygląda za ciekawie, jest zapocony, a ta plecionka w takim słabym stanie.
Muszę u siebie też tak zrobić, jaki wężyk zastosowałeś taki zwykły paliwowy ??.
05-03-2018, 10:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-03-2018 10:37 przez PawelLUB.)
Post: #6
RE: Głośna praca 1.9 TDI
Z konieczności zastosowałem pierwszy lepszy jaki znalazłem ale nie wiem czy wytrzyma długo. W pobliżu pompy jest bardzo ciepło więc przydał by się jakiś lepsiejszy. A ta plecionka to prawdopodobnie dodatkowe zabezpieczenie termiczne.
06-03-2018, 17:03
Post: #7
RE: Głośna praca 1.9 TDI
Z ciekawości zdjąłem ten wężyk co opisujesz, na moje oko wygląda w porządku więc zostawiłem tak jak jest, a efekty dźwiękowe w środku też takie mam jak przed twoją naprawą.
14-03-2019, 10:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2019 10:59 przez Tomek Westfalia.)
Post: #8
RE: Głośna praca 1.9 TDI
Czujnik o którym pisze autor to czujnik temperatury paliwa. Z ciekawości sprawdziłem ten wężyk również u siebie i istotnie jest zapocony a i pompa tandemowa w miejscu łączenia z owym wężykiem jest wilgotna.
U mnie wygląda to trochę inaczej bo pomiędzy jest jeszcze chłodnica paliwa ale niesczelnośc podobna jak u autora wątku.

Od dłuższego czasu również walczę z głośniejszą pracą silnika. Wężyk tak czy tak wymienić trzeba czy poprawi to pracę silnika zobaczymy. Jedno jest pewne ,że po nocnym postoju po uruchomieniu przez klika minut w filtrze paliwa słychać dziwne szumy tak jakby było tam powietrze. Po kilku minutach szumy znikają i wszystko wraca do normy szukałem nieszczelności w obrębie filtra tam wszystko wygląda ok a to przypuszczalnie winowajcą jest wężyk który jest przedmiotem tematu :-)
Dzisiaj wymienię a jutro po porannym uruchomieniu auta dam znać czy są efekty.
Zna ktoś może średnicę tego wężyka ? Oryginał w serwisie kosztuje prawie 250 pln i trzeba czekać więc raczej zastosuję paliwowy kupiony na metry a nie chce mi się go demontować aby mierzyć.
14-03-2019, 16:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2019 16:53 przez Niemago.)
Post: #9
RE: Głośna praca 1.9 TDI
O ile dobrze pamiętam to wewnętrzna średnica fi 8 polecam też zaopatrzyc się w jakieś gąbki na taśmie do oklejania wężyka w miejscach gdzie może dotykac metalowych elementów. Niestety nie da się ich tak ładnie profilować jak te Ori.

Ja bym najpierw spróbował zmienić obejmę na skręcana. Zamiast wywalać Ori wężyk chyba że jest w opłakanym stanie.

Czy na bank on jest zapocony paliwem u Ciebie? U mnie poci się w miejscu wejścia listwy pompowtryskow z głowicą i ten wężyk mam też zapocony. Paliwa tam nie widziałem u siebie
14-03-2019, 17:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2019 17:29 przez Tomek Westfalia.)
Post: #10
RE: Głośna praca 1.9 TDI
Jestem świeżo po wymianie -efektów brak. Zobaczymy może chociaż rano nie będzie szumów w filtrze paliwa o których pisałem. U mnie już ktoś kiedyś działał w temacie bo przy pompie tandemowej nie było oryginalnej opaski tylko skręcana i tam występowało największe zapocenie i na pewno był to ON. Wężyki były mocno spękane więc poszły do kosza. Zastosowałem wzmacniany w oplocie wężyk do paliwa 8mm. Jako ciekawostka na wężyku poniżej czujnika temperatury paliwa była oryginalna z numerem części koszulka zabezpieczająca wąż przed przegrzaniem i przetarciem jak sądzę. Szkoda ,że nie zrobiłem fotki zainstalowałem ją oczywiście na nowym wężyku.Żałuję ,że nie spisałem chociaż nr tej osłonki bo wg katalogu nie było tam nic.




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Praca napinacza alternatora Zocho85 2 650 24-09-2022 14:05
Ostatni post: wesol
  AJM - Głośna praca/burczenie przy obciazeniu AndrewGAA 5 1,557 02-01-2022 18:21
Ostatni post: AndrewGAA
Sad 1.9 TDI nierówna praca silnika/drgania na wolnych obrotach sand21 136 46,909 13-06-2021 14:40
Ostatni post: agaikarol
  Galaxy ASZ nierówna praca na zimnym silniku gałgan1 0 1,103 12-09-2019 13:53
Ostatni post: gałgan1
  AUY - nierówna praca po odpaleniu Kamillo 24 17,646 15-02-2017 00:13
Ostatni post: kalamb
  AUY głośna praca silnika i dymienie Gizio1625 0 1,851 13-10-2016 16:23
Ostatni post: Gizio1625
  Głośna praca silnika AUY tyger 28 16,217 15-09-2015 21:48
Ostatni post: suhhar
  1,9 AHU - nierówna praca (nie zawsze) phiter 7 3,907 07-09-2015 08:41
Ostatni post: phiter
  Problem ze stabilną praca silnika randam 14 6,624 21-03-2014 22:58
Ostatni post: randam
  ciągła praca silnika sharik 7 5,393 23-05-2013 13:45
Ostatni post: sharik

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name