Ocena wątku:
Prośba o pomoc w zakupie - Olsztyn
22-11-2017, 11:25
Post: #1
Prośba o pomoc w zakupie - Olsztyn
Witam szanowne grono
Zanoszę się z zamiarem zakupu Sharana lub Alhambry i tutaj pojawia się problem. O ile stan wizualny jestem w stanie sam ocenić (że względu na moją profesje) to na mechanice absolutnie się nie znam dlatego chciałbym prosić kogoś o pomoc z okolic Olsztyna mającego pojęcie o tych autach aby zrobił małe rozeznanie pod maską i pod samochodem przed zakupem.

Mój budżet to 15tys a auto ma służyć na co tygodniowe wyjazdy do Trójmiasta bez żadnych szaleństw na trasie. Po prostu ma być względnie bezawaryjny i tani w eksploatacji. Oczywiście nie oczekuje bezinteresownej pomocy i się odwdzięczę.

PS. Czy każdy model ma obracane przednie fotele ?
Reklama

22-11-2017, 14:36
Post: #2
RE: Prośba o pomoc w zakupie - Olsztyn
(22-11-2017 11:25)KarDob napisał(a):  PS. Czy każdy model ma obracane przednie fotele ?

Obracane fotele były dodatkową opcją.
 Thanks given by: KarDob
22-11-2017, 17:02
Post: #3
RE: Prośba o pomoc w zakupie - Olsztyn
względnie bezawaryjny to prawie każdy jeśli poprzedni właściciel dbał
22-11-2017, 18:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-11-2017 19:39 przez KarDob.)
Post: #4
RE: Prośba o pomoc w zakupie - Olsztyn
(22-11-2017 17:02)buba napisał(a):  względnie bezawaryjny to prawie każdy jeśli poprzedni właściciel dbał

Bardziej miałem na myśli wybór odpowiedniego silnika Smile
Czy ryzykowali byście kupno Alhambry w automacie ? W Polsce istnieje stereotyp że automaty są złe ale czy to rzeczywiście prawda ?

Czy mógłby się wypowiedzieć jakis użytkownik
23-11-2017, 01:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-11-2017 02:18 przez kalamb.)
Post: #5
RE: Prośba o pomoc w zakupie - Olsztyn
Tak w Polsce automaty sa złe ;-) A wiec po kolei, automaty sa złe bo są w większości stare, zazwyczaj źle eksploatowane i serwisowane. Skrzynie montowane w SGA od 2000 roku Jatco JF 506E dociagają zazwyczaj do 350 tys potem bywa różnie. Druga sprawa to widziałem automaty latające z lawetami :-o co do serwisowania to panuje mitologia ze oleju sie nie wymienia tylko uzupełnia a jesli juz ktoś decyduje sie na wymiane to albo zazwyczaj jest juz za późno albo wymienia sie na tańszy zamiennik oleju ATF co jest błędem.
Kolejna sprawa to aby skrzynia pracowała długo i niezawodnie musza byc spełnione rygorystycznie pewne warunki. Przede wszystkim nienagannie pracujący silnik i jego osprzęt. Sterownik skrzyni korzysta z wielu sygnałów różnych elementów.
Mam automat z silnikiem 1.9 AUY 2001r. przebieg obecny 396 tys niedawno nastąpiła wymiana na skrzynie używkę z 2005 roku z udokumentowanym przebiegiem 112 tys mil, ponieważ poprzednia zaczęła sie sypać a naprawy sa nieopłacalne przy tych przebiegach. Nie ma sie co czarować ze za ta kwotę mozesz celować w roczniki 2002- 2004 w zaleznosci od wyposażenia a co za tym idzie w spore przebiegi bo SGA to nie samochody którymi jezdzi sie do sklepu czy do kościoła ;-)
A i uważam ze 115 KM w automacie to nieporozumienie osobiscie mam podciągniętą motorownie do 140 ps przy zachowaniu serii. Przyspieszanie jeszcze mozna przeżyć ale wyprzedzanie na trasie juz niekoniecznie.
Mówisz ekonomiczny...hmm o ile na trasie jest szansa zejść do poziomu tabelek producenta czyli 6.5 l/100 przy lekkiej nodze o tyle w mieście trudno zejść poniżej 10 l
Podsumowując, w wersji z manualem silnik tez powinien byc utrzymany i pracować wzorcowo wiec różnicy właściwie nie ma automat wyklucza problem dwumasy ;-) a najmocniejszym argumentem za jest brak bólu lewej nogi w ruchu miejskim ;-) ograniczenie stresu przy ruszaniu pod górę w kolumnie ;-) No i prawa rękę mozna wykorzystywać do zupełnie innych zadań ;-)
Dbać nalezy o olej. Poziom i jakość. Zalecany Ravenol o symbolu skrzyni czyli JF 506E częstą przypadłością jest szarpanie przy zmianie biegów. I zazwyczaj dwa powody tego stanu. Zbyt niski poziom oleju bądź jego stan, albo uszkodzenie elektrozaworów na płycie sterującej. Bywa jeszcze trzeci czyli niedomagający silnik, uszkodzenie sterownika elektronicznego, lub innego podzespołu z ktorym skrzynia „współpracuje”. Problem nie jest w brew pozorom wielki bo:
1 olej mozna uzupełnić lub wymienic byle u fachowców ktorzy naprawde wiedza jak to zrobic
2 czyszczenie sterownika i wymiana elektrozaworów ( przez wyżej wymienionych specjalistów) nie jest zadaniem ani trudnym ( nie trzeba ściągać skrzyni ) ani jakos bardzo kosztownym ( poza wymianą całego sterownika hydraulicznego a troche ponad 1000 €).
Rada taka gdy sie zdecydujesz na jazdę próbna to umów sie na troche dłuższa jazdę gdy olej porządnie sie zagrzeje będzie mozna dokładniej wyczuć czy cos sie dzieje. Po puszczeniu pedału hamulca przy włączonym drive auto powinno dosc żwawo ruszyć. Jesli zbiera sie słabiutko lub zwłaszcza ze zwłoką moze świadczyć to ze cos jest nie tak. To samo dotyczy reakcji po wrzuceniu D na wciśniętym pedale hamulca, jesli czuć szarpnięcie ze sporą zwłoką, mozna przypuszczać ze cos jest juz nie halo. Dobrze byłoby sprawdzić stan oleju czy nie śmierdzi spalenizną bo świadczyłoby to o przytartych tarczkach a to juz idzie w koszta.
UWAGA często „mechanicy” mylą śrubę korka spustowego oleju ze śruba mocująca wewnętrzną taśmę hamulca odpowiadająca za bieg wsteczny. Niestety revers zniknie i trzeba bedzie rozbierać skrzynie.
Mimo tych „mankamentów” nie zamieniłbym sie juz na manual :-) problemy z dwumasem, wysprzeglikem itp ;-)
 Thanks given by: KarDob
23-11-2017, 09:39
Post: #6
RE: Prośba o pomoc w zakupie - Olsztyn
(23-11-2017 01:24)kalamb napisał(a):  SGA to nie samochody którymi jezdzi sie do sklepu czy do kościoła ;-)

Za przeproszeniem, z tym jednym zdaniem bym się nie zgodził Smile Jeździ się.
Poza tym wykład ok.

Pozostaje pytanie do Kolegi, czy wcześniej jeździł automatem i czy tego rzeczywiście szuka, czy tylko taka okazja się trafiła?
23-11-2017, 10:03
Post: #7
RE: Prośba o pomoc w zakupie - Olsztyn
Nie taki był zamysł, umknęło mi w tym zdaniu słowo „tylko” ;-)
Grzecznościowo nie pytam o takie sprawy uznając to za zbytnią ingerencje w prywatność ;-)
23-11-2017, 11:30
Post: #8
RE: Prośba o pomoc w zakupie - Olsztyn
Spoko. Nie ma spiny ani obrazy.
Pozdr
23-11-2017, 12:13
Post: #9
RE: Prośba o pomoc w zakupie - Olsztyn
Ani mi to przez myśl nie przeszło :-)
23-11-2017, 14:34
Post: #10
RE: Prośba o pomoc w zakupie - Olsztyn
(23-11-2017 09:39)Czerwony napisał(a):  
(23-11-2017 01:24)kalamb napisał(a):  SGA to nie samochody którymi jezdzi sie do sklepu czy do kościoła ;-)

Za przeproszeniem, z tym jednym zdaniem bym się nie zgodził Smile Jeździ się.
Poza tym wykład ok.

Pozostaje pytanie do Kolegi, czy wcześniej jeździł automatem i czy tego rzeczywiście szuka, czy tylko taka okazja się trafiła?

Jak najbardziej miałem do czynienia z automatami nie tylko w osobówkach i nie robi to dla mnie różnicy jak mam skrzynie bo obie lubię. A moje pytanie było podyktowane tym że właśnie widziałem kilka ogłoszeń z automatem




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pomoc w zakupie/oględzinach - Rzekuń Bungee 0 14 26-03-2024 07:31
Ostatni post: Bungee
  Prośba o wstępną ocenę. Łukasz12502 21 1,894 06-02-2023 20:11
Ostatni post: Łukasz12502
  Na co zwrócić uwagę przy zakupie Sharana showmelinks 2 1,459 31-10-2021 19:40
Ostatni post: showmelinks
  Prośba o wstępną ocenę Sharan 2012 yros 2 1,008 18-09-2021 15:37
Ostatni post: wesol
  Pomoc w zakupie SGA kemot_79 5 2,821 24-01-2020 09:51
Ostatni post: kemot_79
  Prośba o poradę przy zakupie Alhambry Pitutek 3 1,920 12-05-2019 12:50
Ostatni post: Pitutek
  Pomoc w zakupie auta. Garsija 0 911 14-03-2019 18:38
Ostatni post: Garsija
  Sharan 1,4 tsi prośba o opinie p.zet 0 1,000 05-12-2018 11:12
Ostatni post: p.zet
  Prośba o pomoc w zakupie- Radom wnusiek 11 3,239 04-07-2018 11:02
Ostatni post: wnusiek
  Prośba o pomoc w zakupie - Lublin Czerwony 5 2,113 13-12-2017 10:50
Ostatni post: Czerwony

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name