Ocena wątku:
Czyszczenie klimatyzacji, ozonowanie , odgrzybianie.
10-06-2017, 06:44
Post: #1
Czyszczenie klimatyzacji, ozonowanie , odgrzybianie.
Cześć, mam pytanko, w jaki sposób dbać o to aby z klimatyzacji nie było brzydkiego zapachu oraz powietrze wylatujące z kratek nawiewu nie zawierało grzybów i drobnoustrojów. U mnie na razie nie czuć jeszcze żadnych zapachów dlatego wolę zapobiegawczo dbać o czystość układu klimatyzacji, niż potem walczyć ze smrodem lub narażać dzieci na wdychanie alergenów podczas długich podróży.
Wiem , że wymiana filtra przeciwpyłkowego to podstawa , układ posiada też tylną dmuchawę , czy tam też jest filtr ? Czy ozonowanie wnętrza pojazdu wystarcza, czy trzeba aplikować jakieś środki na odgrzybianie bezpośrednio na parowanik , z tym z przodu nie ma problemu, można coś pśiknąc w jego kierunku po wyjęciu filtra p.pyłkowego , nie wiem jak się dostać do tylnego z kąd on zasysa powietrze do schładzania , czy tam też jest filtr ? Czy filtr p.pyłkowy kupować zwykły czy z węglem aktywnym ? Jakie środki polecacie do odgrzybiania ? Na ozonowanie musiał bym się udać do zakładu specjalizującego się w klimach , przy okazji zrobić serwisowanie czynnika , tylko czy to konieczne jeśli klima dobrze chłodzi ?
Reklama

10-06-2017, 07:35
Post: #2
RE: Czyszczenie klimatyzacji, ozonowanie , odgrzybianie.
Pisze sie skąd a nie z kąd.

Skoro nie jest zasysane powietrze z dworu na tylny ukad to nie ma tam tez filtra i nie ma potrzeby tam zagladac. Ozonowanie nic nie daje. Chemia jest najlepsza. Dbanie to nie tylko czyszczenie to tez to zeby przed zgaszeniem auta przed odjazdem do celu wylaczyc wczesniej klime by wysuszyc parownik by tam wilgoci nie bylo by sie nie mnozyly tam grzyby. Raz na rok a nawet dwa wystarczy chemią potraktowac i po temacie.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
17-10-2017, 20:04
Post: #3
RE: Czyszczenie klimatyzacji, ozonowanie , odgrzybianie.
Ozonowanie jak najbardziej działa - poniżej wyjaśnienie :-)

Ja również kiedyś miałem zdanie, że ozonowanie nic nie daje, bo nie znałem szczegółów tego zabiegu. Niestety tan stan rzeczy był przez serwisantów, którzy nie mają pojęcia na ten temat oraz badziewne urządzenia do ozonowania, które tylko "produkowały" zapach ozonu na kilkadziesiąt minut.

Żeby ozonowanie zadziałało trzeba wewnątrz samochodu stworzyć odpowiednie stężenie ozonu, które powoduje utlenianie grzybów, wirusów, bakterii i innych żyjątek. Można to uzyskać tylko profesjonalnym ozonatorem, a nie maszynką za 300zł z allegro, dokupioną do warsztatu aby wzbogacić ofertę.

Ja zajmuję się bardziej ozonowaniem pomieszczeń i mogę potwierdzić, że ozon usuwa zapachy, grzyby, alergeny bo sam stosuję tą metodę w swoim mieszkaniu, samochody ozonuję raczej znajomym i tylko dorywczo.

Samochód ozonuję dwa razy w roku - na wiosnę i na zimę. Profesjonalnym urządzeniem o dużej wydajności zajmuje od 5 do 10 minut + 20 minut wietrzenia samochodu.

Jeżeli w warsztacie po 30 minutach ozonowania (pracy ozonatora wewnątrz auta) pozwalają Wam wejść do samochodu to nie mają pojęcia co robią. Jeżeli nie ma się widoku na to co robią mechanicy to warto zapytać ile czasu ozonator pracuje w samochodzie. Jeżeli 30 minut szkoda pieniędzy na taką usługę bo będziecie mieli chwilowy zapach ozonu, a grzyby, pleśnie i inne żyjątka i tak pozostaną.

Prawidłowa procedura to 5-15minut ozonowania i 15 - 20 minut wietrzenia i dopiero wtedy odjazd :-) Jeżeli ktoś chciałby uzyskać bardziej szczegółowe informacje to proszę o pytania chętnie odpowiem :-)
18-10-2017, 10:23
Post: #4
RE: Czyszczenie klimatyzacji, ozonowanie , odgrzybianie.
Witam

Przede wszystkim róbcie to tylko jak jest zimno. czym zimniej tym lepiej bo rozpad ozonu jest bardzo przyśpieszony w wysokiej temp.

pozdrawiam
18-10-2017, 11:59
Post: #5
RE: Czyszczenie klimatyzacji, ozonowanie , odgrzybianie.
Ozonowanie przeprowadza się od 5 do 20 stopni Celcjusza :-)
10-06-2022, 09:44
Post: #6
RE: Czyszczenie klimatyzacji, ozonowanie , odgrzybianie.
Pozwalam sobie odświeżyć stary wątek.
Jestem świeżym właściciel Alhambry z 2017 r. Mam kilka pytań:
Jak dostać się w tym samochodzie do parownika? - chodzi o oczyszczenie jak to najłatwiej zrobić (czy np da się po wyjęciu filtra kabinowego)
Jak zweryfikować czy jest drugi parownik ? jeśli jest - jak go oczyścić?
Przymierzam się do kilku dłuższych podróży. Klima działa prawidłowo ale samochód stał przez kilka miesięcy i wolałbym ją oczyścić.

Pozdrawiam
Krzysiek




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem po zmianie panelu klimatyzacji na 3 pokrętła. Kwiatek-1988 1 72 19-03-2024 10:51
Ostatni post: wesol
  tylny panel klimatyzacji stiko 24 7,256 05-12-2023 19:18
Ostatni post: jesion0102
  Błąd klimatyzacji 9478929 pio9pol 1 173 06-09-2023 20:34
Ostatni post: George
  Chłodnica klimatyzacji. patarek 11 3,465 13-05-2020 15:49
Ostatni post: szczyku
  Sprężarka klimatyzacji, a alternator kszczesniak3 8 2,265 25-08-2018 21:50
Ostatni post: Maciej_F
  Błąd klimatyzacji 9481746 rafi.zafi 6 2,455 22-07-2018 22:52
Ostatni post: rafi.zafi
  Diagnoza klimatyzacji piok 22 8,055 04-08-2016 16:12
Ostatni post: Iirreekk

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name