Ocena wątku:
Proste przepisy kulinarne
27-08-2017, 09:54
Post: #1
Proste przepisy kulinarne
Jestem totalnym kulinarnym laikiem. Może doradzicie jakieś proste przepisy, z którymi bym sobie poradził?
Reklama

27-08-2017, 14:23
Post: #2
RE: Proste przepisy kulinarne
(27-08-2017 09:54)alec napisał(a):  Jestem totalnym kulinarnym laikiem. Może doradzicie jakieś proste przepisy, z którymi bym sobie poradził?
Pół garnka wody. Zagotować. Pół łyżeczki soli. Wsypać makaron i gotować wg. zaleceń na opakowaniu (przeważnie kilka minut).
Po ugotowaniu odcedzić. Podawać z cynamonem, białym serem i cukrem.

Tak ja potrafię nakarmić rodzinę jak żona jest w pracy Smile



Tempomaty w grupie VAG. Wiązki, montaż, kodowanie. Śląsk i okolice. 510 150 407
27-08-2017, 17:34
Post: #3
RE: Proste przepisy kulinarne
Pizza
Pizza = proste ciasto + prosty sos + proste składniki. Tego się nie da zepsuć. Jakakolwiek wyjdzie, to robisz minę "tak miało być" i rodzina ogłasza cię królem wioski. Samo robienie co prawda chwilę zajmuje, ale jest bardzo proste i przyjemne. Ja mógłbym osiem dni w tygodniu to lepić.

Ilość na jedną dużą blachę. Przepis w miarę możliwości uproszczony.

Sos:
najlepiej robić dzień przed, żeby się przegryzł. Najprostszy: Duży koncentrat pomidorowy + łyżka oliwy + płaska łyżeczka cukru + szczypta soli + przyprawy jakie lubisz (u mnie oregano, pieprz, cząber). Opcjonalnie czosnek (przeciśnięty, max 2 ząbki) i chili (drobno pokrojona, max. połówka) - jak kto lubi.
Wymieszać, odstawić i podłączyć do prądu, żeby dzieci nie wyżerały Wink
Można sos robić drogą smażenia pomidorów lub na bazie pomidorów z puszki, ale miało być prosto.

Ciasto:
ugniatasz w łapach, więc konsystencję czujesz. Jak czegoś jest za mało to dodajesz. Prościej się nie da.

a) Drożdże do ciasta:
pół kostki drożdży + pół szklanki płynu + płaska łyżeczka cukru. Wymieszać i postawić w cieple w naczyniu "z zapasem", bo piana urośnie. Jak zaczną "bąbelkować" - można lepić.

b) Ciasto właściwe
Pół kilo przesianej mąki + te drożdże, co urosły + płyn (ciepła woda lub mleko - dzbanek stawiasz pod ręką). Jak tylko drożdże zaczną "bąbelkować" - wlewasz je do mąki, dolewasz na początek trochę płynu i zaczynasz wyrabianie. Płyn dodajesz małymi porcjami do uzyskania pożądanej konsystencji (elastyczne, nie lejące, ale i nie za twarde). Bez strachu: jak dasz za dużo płynu, to możesz sobie dosypać troszeczkę mąki. Gdy konsystencja jest ok. to jeszcze trochę trzeba powyrabiać. Jak już jest dobrze wymiętolone, to dodajesz ok. łyżkę-dwie oliwy czy zwykłego oleju i wyrabiasz już tylko chwilkę.

Stawiasz do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Nasze babcie się pierniczyły z ciastem drożdżowym jak matka z łobuzem (okien nie otwierać, głośno nie gadać i takie tam), ale jak się ma piekarnik elektryczny, to nie ma z tym żadnych problemów: nastawiasz na 30 stopni i sobie rośnie elegancko. Gdy ciasto mniej-więcej podwoi objętość:
1. wyjmujesz je z pieca,
2. piec (pusty) nastawiasz na max. temp.
3. zaczynasz robić placek.

Montaż końcowy:
rozciągasz, uklepujesz, formujesz do rozmiarów blachy. Ma być w miarę cienko - to nie tort. Układasz co chcesz, zaczynając od sosu. Cokolwiek położysz w jakiejkolwiek kolejności - uda się*, byle z sensem i umiarem. Moja propozycja:
1. sos,
2. cienko krojony boczek,
3. sery (najchętniej mozarella + trochę jakiegoś ostrego, ale każdy się nada)
4. czerwona cebula, pomidory, oliwki, ew. kilka (mało) pieczarek.
5. oprószyć oregano.

* Co się może nie udać:
- Za dużo składników mokrych, jak pomidory - wyjdzie zupa.
- Za dużo sera - zrobi się "czapa"

Wkładasz do rozgrzanego pieca na ok. 20 minut. Pieczesz do momentu aż ser będzie ciemnobrązowy. Jeżeli masz wątpliwości, to lepiej piec chwilę dłużej niż krócej.

Łojeju - napisałem powieść. Nic to - uwierz, że choć trochę to trwa, to jest to proste danie i fajna zabawa przy robieniu.
01-09-2017, 11:07
Post: #4
RE: Proste przepisy kulinarne
Proste są naleśniki. Ciasto na naleśniki kazdy zna, ewentualnie w sieci można sobie podpatrzeć odpowiednie proporcje ( polecam równiez sprobować sobie któregoś dnia z dodatkiem mąki razowej - takie ciasto jest jeszcze bardziej sycące).
Niezłe są naleśniki w wersji wytrawnej z kurczakiem czy szpinakiem: https://www.przepisy.pl/przepis/nalesnik...szpinakiem
01-09-2017, 17:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-09-2017 17:50 przez PabloLG.)
Post: #5
RE: Proste przepisy kulinarne
Ryz na gesto Smile podane z cukrem cynamonem.
Gofry to jak nalesniki prawie. Tongue
Sos na spaghetti tez mysle ze prosty a makaron koledY wyzej opisali.
Jajecznica z czym dusza zapragnie.



Ktoś Ci pomógł kliknij THANKS -->
VW Sharan 1.9 TDI AUY
01-09-2017, 18:03
Post: #6
RE: Proste przepisy kulinarne
No i omlet. Szybki do zrobienia i do najedzenia się.
___

Prostym, smacznym i efektownym daniem "na winie" (co się nawinie to do gara) jest też gazpacho - chłodnik z pomidorów.
Podstawa to pomidory bez skóry + sok pomidorowy + papryka bez skóry. Zmiksować, doprawić, ochłodzić. Podawać z czym kto chce, jajfajniej z kolorowymi warzywami pokrojonymi w kostkę (ogórki, żółta i zielona papryka) oraz grzankami.

Danie jest dosyć szybkie, jedyne (trochę) czasochłonne czynności to obieranie papryki*, a potem chłodzenie całości - ale to drugie już bez żadnej roboty.

* Po przerobieniu rożnych "super-hiper sposobów" z Internetu, chrzanię te cuda i obieram ostrym obierakiem - szybko i czysto.
30-10-2017, 11:17
Post: #7
RE: Proste przepisy kulinarne
A wołowinę? Lubicie wołowinę Smile
Wg mnie jest to najlepsze mięso jakie stworzyła matka natura Smile
22-11-2017, 19:55
Post: #8
RE: Proste przepisy kulinarne
Muszę powiedzieć, że bardzo ciekawy wątek z mojej perspektywy. Też jestem laikiem. Różnica jednak polega na tym, że dla mnie żaden przepis nie pomoże. Zapewne nie powinno się tak mówić, ale totalne zero ze mnie.



Mnie się wydaje, że niektóre fakty dziwnie przypominają zaginione miasta
16-12-2017, 15:07
Post: #9
RE: Proste przepisy kulinarne
Ja się całkowicie zgadzam z moim poprzednikiem... Nic dodać oraz nic ująć...



Uczucia chwieją się, wahają, wzrastają, znikają, są negowane, ranione. Nie można tego świadomie kontrolować.




Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name