Ocena wątku:
Kupno auta od osoby prywatnej na fakturę
26-07-2017, 00:05
Post: #1
Kupno auta od osoby prywatnej na fakturę
Witam

Mam kilka pytań. Zamierzam kupić Sharana i dopatrzyłem się według mnie nieprawidłowości.

Sharan jest obecnie kupiony na osobę prywatną lecz mającą też firmę, działalność (firma spedycyjna).
Czy ma ktoś wiedzę czy obecny właściciel może wystawić mi fakturę, jeżeli auto jest na osobę prywatną, a nie na firmę?
Według mnie w takiej sytuacji powinna być umowa kupna-sprzedaży auta, pomiędzy właścicielem, a mną.
Jakie są konsekwencje prawne zakupu takiego auta na fakturę jeżeli właścicielem jest osoba prywatna? Czy może być w ogóle na to auto wystawiona faktura?

Czy może taka transakcja być unieważniona lub mogę mieć problemy z przerejestrowaniem auta na siebie w Urzędzie komunikacji?

Proszę o informację
Reklama

31-07-2017, 09:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-07-2017 09:01 przez kalamb.)
Post: #2
RE: Kupno auta od osoby prywatnej na fakturę
A nie łatwiej zadzwonić do wydziału komunikacji i dopytać u źródła? Przynajmniej pewniej bo ludzie "listy" piszą ;-) Wielokrotnie korzystałem z tej formy, ludzie w urzędach nie gryzą ;-)
31-07-2017, 11:13
Post: #3
RE: Kupno auta od osoby prywatnej na fakturę
Witam
Osoba prywatna prowadząca działalność i będąca płatnikiem VAT wystawia faktury.
nic w tym dziwnego

Pozdrawiam
31-07-2017, 11:37
Post: #4
RE: Kupno auta od osoby prywatnej na fakturę
A mówiłem ze ludzie "listy" piszą? ;-) W przypadku gdy osoba prowadząca działalność ma w PKD handel samochodami używanymi to problemu zazwyczaj nie ma natomiast jeśli nie ma takiego PKD a samochód zarejestrowany jest na osobę fizyczną to już nie jest tak oczywiste.
23-10-2017, 23:07
Post: #5
RE: Kupno auta od osoby prywatnej na fakturę
Temat zamknięty. Auto już kupione Smile
Dzięki za cenne rady.

Pozdrawiam
25-10-2017, 23:02
Post: #6
RE: Kupno auta od osoby prywatnej na fakturę
Doprecyzowując - mając jednoosobową działalność auto rejestruję na siebie. Obojętnie jak je kupię. Przyjmuję jako środek trwały (w celu amortyzacji) do firmy.

Sprzedając - wystawiam fakturę - i tak za każdym razem. Nie trzeba być VAT-owcem. Np. u mnie usługi pośrednictwa finansowego i ubezpieczeniowego są zwolnione z VAT.

Wystawiana jest wtedy faktura na pełną kwotę z adnotacją o zwolnieniu z VAT i z jakiego powodu.

Sprawdzone - nawet jak auto było na mnie i żonę wystawiałem fakturę. Było środkiem trwałym.



150KM -> 150kW Tongue




Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name