Ocena wątku:
Jakie opony do SGA- nośność, rozmiar
23-10-2011, 00:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-10-2011 00:42 przez marcinb7.)
Post: #61
RE: Jakie opony do SGA- nośność, rozmiar
Ciekawe, każdy mówi że w producent zaleca opony o nośności 94, więc trzeba tego przestrzegać bo tak trzeba, bo bezpieczeństwo itd. A jak znaki drogowe ograniczające prędkość pojawiają się na drodze-też przecież z powodu bezpieczeństwa, to każdy ma to u nosie i jedzie szybciej, bo on wie lepiej ile można jechać, i nie bierze pod uwagę że wolniej będzie bezpieczniej. Jadąc Sharanem na oponach 91, jest jedno niebezpieczeństwo - pęknięcie opony, i to nie samoistne, tylko np. przeładowania auta, ostrego hamowania przeładowanym autem, zahaczenia bokiem opony o ostrą krawędź, itp. A jadąc z wyższą prędkością niż dozwolona, niebezpieczeństw jest wiele: wpadnięcie w poślizg, wypadnięcia z drogi, wtargnięcie przed auto dziecka lub zwierzęcia i nie wyhamowanie, wydłużona droga hamowania, czy mandat. Więc wszyscy, którzy starają się być tak bardzo lojalni, niech się zastanowią o czy mowa.



VW Sharan Family '99 2.0 ADY - no lpg
Raczej ostrożny rozmówca
Reklama

07-11-2011, 15:36
Post: #62
RE: Jakie opony do SGA- nośność, rozmiar
Troszke odświeżę temat. Tak sobie sprawdzalem co tam w dowodzie nawypisywali i ot co znalazlem. najwiekszy dopuszczalny nacisk osi to 12,54kN czyli po przeliczeniu na kg wychodzi 1280 kg czyli na kolo ( podziel przez 2) to jest 640kg. Wnisek nasuwa sie sambo jak wspominalem kola z indexem 91 maja nosnosc 615 kg a z indexem 94- 670kg a 95- 690 kg. Z tego wlasnie tytulu producent musial (nie tyle ze chcial) na wlepce wlewu paliwa zapodac takie oznaczenia kół. Czyli wymóg jest taki z racji tego ze auto sporo wazy ale tez i sporo ładunku wozi. Przypomnialo mi sie z ekeidys kolega jakiegos starego busa merca przemianowywal na wieksza ładowność. Nie pamietam co ona tam przy nim robił ( o ile cokolwiek zmieniał) ale wiem ze w wydziale komuny mu zmienili dane w dowodzie. Oczewiscie trzeba bylo sie przed tym udać na SKP po zaswiadczenie. Gdyby sharana przemianowac z mniejsza ładownościa ( ja mam wpisane 764 kg) to automatycznie moznaby zakladac opony z indexem 91. Inaczje mowiac jesli ktoś jezdzi na pusto to opony 91 mu wystarcza ale jesli zdarza sie komuś łamać prawa i przeladowuje fure to zaleciłbym nawet index 97. Wiadomo prawo jest prawem ale wazne tez jest zdrowe myślenie.
Dodam ze dzis prawdzalem ile wazy moj szarik i bez tylnych siedzen i pelen bak to idealnie 1650 kg. Co swiadczy iz producent sie nie myli podajac wage bo dodajac siedzenia to wyjdzie te ich 1666 kg. W sumie to pewnie powinno byc ( tak sie zazwyczaj robi) pół baku paliwa i kierowca ale to chyba na jedno wychodzi bo ja waze 75 kg.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
07-11-2011, 16:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-11-2011 16:22 przez bugi78.)
Post: #63
RE: Jakie opony do SGA- nośność, rozmiar
nie rozumiem po co prowadzic dywagacje - skoro ktos cos zalecil to tak ma byc...

ktos kto sie mianowal specjalista samochodowym powinien wiedziec ze ladownosci mozna zmienic jedynie wzgledem masy wlasnej...

a DMC to zgodnie z prawem rzecz nie do ruszenia bez wprowadzania zmian konstrukcyjnych pojazdu - zmniejszyc tez sie tego nie da zgodnie z prawem, a wlasnie DMC bierzemy pod uwage przy oponach... wiec co da kombinowanie z ladownoscia?

to tyle
(07-11-2011 15:36)wesol napisał(a):  prawo jest prawem ale wazne tez jest zdrowe myślenie.

w razie kontroli w krajach normalnych gdzie szanowane jest prawo - jak bedziesz mial mniejszy indeks na oponach niz homologacja to masz pozamiatane w razie zwyklej kontroli - a w razie wypadku paczki ci z polski beda wysylac...

niemcy, belgowie czy austriacy sa uczuleni na [...] na polskich blachach...
07-11-2011, 18:20
Post: #64
RE: Jakie opony do SGA- nośność, rozmiar
dyskutujemy bo 205/55/16 czy tez 195/65/15 sa typowe ale w nosnosci 91 a nie 95. Chodzi oto ze trzeba placic powiedzmy 50 zl wiecej na oponie tylko za ten index.

Specjaista sie nie mianowalem. Nie wiem to mi to ustawił al eni jest mi to do niczego potrzebne. Dodam ci kolego ze moge byc diagnosta na SKP. a i ladownosc wcale nie jest sztywno powiazana z masa wlasną. Pisalem ze kolega zmienial kiedys w jakims swoim dostawczym mercedesie zeby mógł wozic towar na kategorii B. Co do niemcowni i ich misków owszem moga sie czepiac i nawet wiem ile wynosiu taki mandacik unich za niewlasciwe kółka. Z tym ze jesli przechrzczisz sobie swojego sharika ( o ile sie da) na ladownosc powiedzmy 400 kg to bedziesz to mial w dowodzie to nie maja prawa ci nic zrobic. Tak samo jak inni przerabiali wlasnie dostawczaki zeby mozna bylo iwecej zaladować. Stoja odpowiednie slużby i unas i sprawdzaja- ważą auta sprawdza w papiwrach na ile auto pozwala i tyle.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
07-11-2011, 19:31
Post: #65
RE: Jakie opony do SGA- nośność, rozmiar
a po co tak mieszać w dokumentach. kupując takie auto trzeba się liczyć z większymi kosztami niż w przypadku klasycznej osobówki. już leci 7 storna i w kółko to samo.
jeżeli komuś nie zależy na swoim bezpieczeństwie oraz na bezpieczeństwie innych uczestników ruchu drogowego to niech sobie kupi opony z niższym indeksem a jak będzie miał kontrolę to zapłaci dużo wyższy mandat niż jakby miał dołożyć 50zł do opony.
ja już bym ten temat zakończył i na koniec podał ostatecznie zgodnie z przepisami jaka powinna być nośność.
07-11-2011, 21:50
Post: #66
RE: Jakie opony do SGA- nośność, rozmiar
Służbist ajesteś. Wykonujesz rozkazy i tyle nawet jak beda idiotyczne to sie nie chesz chwiel zastanowić?? JAk by ci podali ze masz zakladać z indexem 102 gdzie opona kosztuje 600 zl sztuka to tez bys tak mowił. Cały czas pisze ze kazdy robi jak chce tyle tylk wyraznie mowie ze opony o indexie 95 sa przystosowane do zaladowania auta np oponami a na haku jeszcze dodatkowo laweta plus mondek na niej. Ja nie smigam tak zaladowany!!! nie ma nawet haka w szariku. Po co mi opony do wożenia 2 ton dodatkowo ja sie putam!! Rozumiesz to czy nie?? Ile razy ma jeszcze to wyjasniać. A tak na marginesie to ci powiem ze kuzyn smiga zawodowo po niemcowni, Szwecji, Norwegii, Danii,zreszta cala Europa i jak mu mowilem ze ponoc scigaja za opony to mi powiedzial ze nie mial takiego jeszcz eprzypadku. Moge natomiast popowiadac jakie to mial kontrole jakie mandaty naplacil za granicą. Nic nie zwiazane z nosnoscia ja juz to łyse. Owszem na przegladzie w niemcowni to by sie przyczepili ale na drodze?? to chyba bardzo rzadko.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
07-11-2011, 22:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-11-2011 22:50 przez luki058.)
Post: #67
RE: Jakie opony do SGA- nośność, rozmiar
co do tej nośności 102 to już bez przesady. ja też nie mam haka w swoim shariku i też rzadko mam pełen załadunek. Dodam, że doskonale rozumiem Twoje zdanie. Ale i tak jak np. dasz niższą nośność na opony to w zakrętach auto już nie trzyma się jak należy tylko się poddaje na oponie bo ona jest bardziej miękka.(jak miałem zimówki z niską nośnością to auto robiło się od razu niepewne w zakręcie przy wyższej prędkości)
Każdy zrobi jak uważa ale powinniśmy jednak jak najmniej odbiegać od tych norm.(w granicach rozsądku).

mam nadzieje że Ciebie nie uraziłem moją wypowiedzią a jak tak to przepraszam.
08-11-2011, 20:19
Post: #68
RE: Jakie opony do SGA- nośność, rozmiar
panowie nie bijcie już piany bo to nie ma sensu każdy zrobi jak chce proszę o posty które coś wniosą bo w kółko o tym samym. jeszcze raz i będę rozdawał owoce za bicie piany.



Proszę pisać na Maila bo PW jest zapchane.
03-12-2011, 13:52
Post: #69
RE: Jakie opony do SGA- nośność, rozmiar
tesciowi tydzien temu poszla prawa tylnia opona. mial index 91. wywalilo bomble i siatke na wierzch.

namowilem go na 94ki na przod . (bo chociaz jak mu tyl wywali to zatrzyma a jak przod to po tesciu)


opona ktora wywalila miala nalatane 15k i byla kupiona w zeszlym roku


najgorsze ze szkoda mu kasy na letnia a ma index 89

btw . kolo ma ponad 500tys na koncie :/
03-12-2011, 17:24
Post: #70
RE: Jakie opony do SGA- nośność, rozmiar
w świadectwie homologacji SGA producent każe jeździć na oponkach z literką C index 97 ( zakładanie 94 też jest nielegalne ) gdzie średnia masa własna SGA jest 1700 kg . AUDI QUATTRO masa własna 1780 kg tu producent zezwala na index 91 . Troszkę chyba konstruktorów SGA poniosła fantazja




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Opony zimowe sharanista 317 195,103 21-02-2024 18:55
Ostatni post: raventes
Star Opony wielosezonowe Sebastian_Z_Mazur 37 24,341 26-11-2021 21:03
Ostatni post: adrianb
  Rozmiar ET felg do Sharana mick 12 21,670 24-11-2021 19:08
Ostatni post: Szeroki
  Alufelgi 16", jakie? cezary 14 6,020 05-05-2021 21:52
Ostatni post: wujo86
  opony holand123 5 1,698 07-02-2021 19:22
Ostatni post: kalamb
  Sprzęgło, docisk, koło dwumasowe, zestaw - jakie/zamienniki itp. rafciocrx 298 145,827 24-07-2020 07:04
Ostatni post: wesol
  świece do Vr jakie ? Sigma_74 4 3,032 01-03-2020 21:22
Ostatni post: junak1956
  Jakie wycieraczki, typ - do SGA snejku 70 36,296 17-12-2018 23:30
Ostatni post: tolus24
  Opony całoroczne Nexen N'priz 205 60 16 Grześ K. 47 17,080 03-10-2018 10:15
Ostatni post: wilczy
  OPONY LETNIE WYPRZEDAŻ CO KUPIĆ 1per 60 34,772 30-10-2017 10:00
Ostatni post: kalamb

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name