Ocena wątku:
Alhambra 2004 elektryka
17-02-2020, 23:35
Post: #1
Alhambra 2004 elektryka
SEAT ALHAMBRA 1.9 Asz 2004 zegary/ okablowanie.
Witam wszystkich zakładam nowy wątek ponieważ są wątki podobne ale nie pasujące i rozwiązania nie przyniosły rezultatu, jeśli nie w tym miejscu proszę admina o przeniesienie lub podpięcie pod odpowiedni wątek.
Mam problem w swojej Ali z elektryką: https://youtu.be/xuFVMngTzSY nagrany 2 dni temu teraz tak się robi ze trwa to coraz dłużej (objawy się nasilają) wcześniej po ok 1 min jazdy wszystko znikło teraz to może nawet być 10min. Dodatkowo powiem że przegrany 2gi kabel w skrzynce koło aku został podpięty pod aku z pominięciem bezpiecznika-dolutowany kabel
Ciężko się podpiąć pod kompa długo myśli razłacza ale kilka błędów wywaliło: 18061, 18080 18057 18056 01312 00778
Reklama

18-02-2020, 00:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-02-2020 00:48 przez kalamb.)
Post: #2
RE: Alhambra 2004 elektryka
Po pierwsze to zdemontuj ta prowizorkę bo to grozi pożarem przy ewentualnych zwarciach. Drugi kabel w skrzynce koło akumulatora to zasilanie wnętrza (bezpiecznik blaszkowy 110A) jeśli jest zgrzany trzeba wymienić. Sam widzisz, ze nie daje to żadnych rezultatów.
Chyba, ze to drugi od dołu ( nie piszesz dokładnie) to kabel od jednego z wentylatorów chłodnicy.
Błędy które podałeś to bardzo rożny zakres usterek od zasilania sterownika napędu poprzez komunikacje z ABS, czujnik kąta skrętu kierownicy itd. i będą one raczej konsekwencją usterki elektrycznej
Prawdopodobnie jest problem z masą od kabla minusowego akumulatora począwszy na punktach masowych w kabinie skończywszy. Generalnie jest ich chyba 11 ( jakby co służę pomocą )
Wiem, ze jest problem z komunikacja Vag jak pisałeś aczkolwiek przydały by się dodatkowe opisy do tych błędów.
Program podaje zazwyczaj informacje dotyczące błędów i ich przyczyn np.
00-35 short to ground
Może być gdzieś przetarty kabelek np wiązka tylnej klapy o dziwo potrafi konkretnie siać po instalacji. Przyczyn może być sporo i trudno tak na odległość dokładnie trafić bez dodatkowych informacji
 Thanks given by: Olech1990rs
18-02-2020, 08:46
Post: #3
RE: Alhambra 2004 elektryka
To 2gi kabel od góry bezpiecznik był nieruszony kabel przegrzany i były na nim duże straty napięcia dlatego zrobiłem bezpośrednio do aku (chyba że cały kabel do wymiany) jutro podjadę na lepszy komputer może podpowie coś więcej.
Wcześniej nie świeciło się nic do czasu ciężkiego rozruchu przy - 2 (auto niedawno kupione, był za mały aku) zaswiecila poduszka i ABS, i od tego czasu dzieją się takie cuda.
Gdzie szukać tych 11 punktów masy?

Z góry dziękuję za wszystkie porady.
18-02-2020, 09:25
Post: #4
RE: Alhambra 2004 elektryka
Czyli rozumiem, ze aku nowy?
Idąc tropem kabla, jeśli jest zgrzany ( cokolwiek to znaczy) to logicznie rzecz ujmując jest jakiś tego powód. Czyli w którymś punkcie nie ma prawidłowego styku.
Napięcie mierzyłeś na aku przed i po rozruchu? Na alternatorze ?
W tej magicznej skrzyneczce z bezpiecznikami koło aku jest tak, ze jeśli cokolwiek nie styka dokładnie zaczyna się mocno grzać.
Odepnij aku rozkręć złącza wyczyść dokładnie i złóż. A ten kabel „przegrzany” skróć odrobine i zarób nowa końcówkę.
18-02-2020, 23:36
Post: #5
RE: Alhambra 2004 elektryka
Aku trochę mocniejszy przełożony z innego auta.
W spoczynku bez klem 12.65v podłączone klemy 12.55 (wiem że mogłoby być trochę więcej ale kreci/odpala ładnie) po odpaleniu 14.4v powłączałem wszystkie światła dmuchawy na max grzane fotele szyby i radio było ok 13.8v
Chwilowo jest kabel z zarobionym oczkiem z pominięciem skrzynki bezpiecznik ów bezpośrednio do klemy, przegrzany fragmęt odcięty wyrzucony.
Złącza były czyszczone od tego zacząłem.
Kable w skrzynce były znacznie szybciej przegrane, niż zegary zaczęły świecić niczym choinka kilka dni temu na poprzednim aku temp - 2°c ciężki rozruch i wywaliło kontrolę poduszki, ABS i hamulce, po ruszeniu i kilku metrach wszystko zgaslo poza poduszka, teraz robi to coraz częściej i dłużej jak poganie to zdąży się że zapali się (ABS i hamulce) podczas jazdy.
19-02-2020, 00:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-02-2020 00:22 przez kalamb.)
Post: #6
RE: Alhambra 2004 elektryka
Zasilanie wzorcowe :-)
Nie bardzo rozumiem logikę tego kabla z dorobionym oczkiem i podpiętego do aku.
Kabel ze złącza drugiego po bezpieczniku 110 A idzie do kabiny na moduł BSI o ile dobrze pamietam.
Trzeba zmierzyć napięcie na jednopinowej kostce wchodzącej do BSI u mnie jest to kabel czerwony
Co do punktów masowych to w komorze silnika ( są to plastikowe rozetki do których wchodzą kable masowe brązowe z oczkami przykręcone nakrętka 10
- na budzie w okolicy pompy ABS
- z lewej strony pod filtrem powietrza
- pod podstawa filtra oleju
- po podstawą akumulatora i to jest najgorszy dostęp najlepiej wyjąc prawa lampe i zobaczysz trzy punkty dwa na śrubę 10 i jedna na 13 i ta jest najważniejsza bo to pośrednie oczko kabla minusowego od aku do masy silnika
W kabinie
- po zdjęciu bocznych zaślepek deski zobaczysz po dwa punkty od strony kierowcy i od pasażera. Będzie tam tez plecionka miedziana prowadząca do stelaża deski
- pod lampką sufitową
- w kolumnie kierownicy
- pod siedzeniem kierowcy
- pod siedzeniem pasażera
- w lewym i prawym schowku bagażnika
- w niektórych modelach bywa tez za radiem lekko po lewej stronie
Odkręcić wyczyścić oczka i podstawy, przesmarować cienka warstwą smaru grafitowego złożyć i skręcić.
Niezależnie od zegarów na pewno nie zaszkodzi
Może tez być coś w samych zegarach, puszczone luty, zapatynowane złącza we wtyczkach lub ich instalacji.
Porządna diagnostyka o ile się uda bo to co opisywałeś wskazuje na problemy z zasilaniem lub masą
19-02-2020, 21:19
Post: #7
RE: Alhambra 2004 elektryka
Postaram się w sobotę tym zająć chyba że mnie do roboty ściągną i dam znać jakie efekty
23-02-2020, 23:12
Post: #8
RE: Alhambra 2004 elektryka
Nie mam garażu, aura dziś zbytnio nie dopisała ale sprawdziłem boczki w desce bagażnik lampkę sufitową i po siedzeniami i ok ładne czysciutkie złącza. W komorze silnika odkrecilem cała podstawę aku i wykrecilem prawa lampę te na 10 były ok ten styk na 13 (sam styk czysty) lecz kabel zaśniedzialy dołożyłem tak na chwilę od tej 13 do aku taki dość gruby kabel- niestety nic się nie zmienilo dalej choinka.
Pod filtrem powietrza wyglądał ok koło filtra oleju do wyczyszczenia niestety pogoda się pogorszyła i musiałem wszystko zawijać, napięcie w kostce w bezpiecznikach czerwona u góry po lewej w normie prawie tak jak na aku ale masę brałem z zawiasu drzwi.
Jutro i we wtorek dłużej pracuje to pewnie nie zdążę zajrzeć ale tak liczę że w środę po południu podjadę do wujasa i w garażu pogrzebiemy, to będę informował o sytuacji.
Ten gruby kabel masowy co idzie z aku pod aku (na 13) dalej idzie do alternatora?
24-02-2020, 03:30
Post: #9
RE: Alhambra 2004 elektryka
Raczej masa silnika.
Punkty masowe to jedno z kilku możliwych rozwiązań, może być problem z instalacją licznika, mogą być luty na płycie licznika itp.
Sprawdziłbym piny na kostkach od zegarów, komuś już tak się stało, że wysunął się pin i niedokładnie stykał.
03-11-2020, 22:13
Post: #10
RE: Alhambra 2004 elektryka
Przepraszam, że po takim czasie, sytuacja już dawno opanowana, chłopacy dali radę, chociaż trochę in to zajęli że względu na ograniczony dostęp pasujących części na podmianę. Pisząc tak pokrótce moduł komfortu okazał sie byc niewinny, podobno moduł AZS-u tak nabalaganił.
Wielkie dzięki za pomoc.




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Alhambra tdi 2001 r pali mi bezpiecznik nr 3 5A merios16 13 5,858 28-08-2023 14:14
Ostatni post: kalamb
  Nagłosienie Alhambra grzesiojak 1 222 09-07-2023 00:02
Ostatni post: grzesiojak
  Problem z elektryką szyb dar3k369 9 823 14-06-2023 10:19
Ostatni post: wesol
Sad Wymiana żarówki świateł długich alhambra server92 11 3,285 22-02-2021 18:32
Ostatni post: Bogos
  Pomocy! Zgasło oświetlenie deski rozdzielczej Alhambra server92 5 1,459 22-01-2021 01:52
Ostatni post: server92
  Alhambra 2001-7M7 920 840 E test wskazówek tzr123 3 1,193 18-07-2020 23:22
Ostatni post: tzr123
Question Błąd żarówki Seat alhambra server92 3 1,278 13-07-2020 00:11
Ostatni post: kalamb
  Dziwne zachowanie... alarm czy elektryka? Dacota 1 1,017 09-04-2019 06:58
Ostatni post: wesol
  zablokowane drzwi w seacie alhambra 1.9 tdi 2005r przemo07 12 4,376 09-12-2018 14:32
Ostatni post: mariuszheniek
  Poszukuję schematów do swapu - elektryka wnętrza 98-02 dvjcodec 0 694 11-11-2018 16:32
Ostatni post: dvjcodec

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name