Ocena wątku:
Napawanie wałka pod łożysko
23-10-2016, 22:34
Post: #1
Napawanie wałka pod łożysko
Witam

Mam wałek o średnicy 16mm. Chcę na nim osadzić lożyska. Niestety najbliższy wymiar łożyska to 17mm (zmniejszenie średnicy wałka nie wchodzi w grę).
Trzeba więc zwiększyć jego średnicę o 1mm.

Czy dobrym rozwiązaniem będzie napawanie migomatem odpowiedniej warstwy stali a później stoczenie tego na właściwy rozmiar? Tokarka to weźmie?

Wałek nie pracuje w jakiś dużych obciążeniach - ot, kolumna kierownicy w traktorku-kosiarce. Fabrycznie były tuleje z tworzywa.



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
Reklama

23-10-2016, 22:54
Post: #2
RE: Napawanie wałka pod łożysko
Tak smialo napawaj. Potem nawet nie musisz na tokarni przetaczac. Robilem pare tazy takie cos nawet raz na piascie w aucie bo lozysko deba stanelo i piasta krecila sie czesci wewn lozyska.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
23-10-2016, 23:03
Post: #3
RE: Napawanie wałka pod łożysko
Że niby polecasz pilnikiem obrobić czy jak?

Muszę pokombinować bo dziady w niższej wersji traktorka zrobili tak, że nie da się podpasować łożyska kulkowego. Trzeba podtoczyć od wewnątrz rurę kolumny i pogrubic wałek. Niestety nie ma łożysk 16x34.



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
23-10-2016, 23:07
Post: #4
RE: Napawanie wałka pod łożysko
Napawac i potem ladnie w lapkach szlifije na szlifierce stolikowej. Szlifujesz i sprawdzasz suwmiarka. Ostatnio nawet tak spasowalem wirnik od szlifierki tez pod lozysko. Tu ze nawet bicie cwierc mm nie spowoduje uszkodzenia to prawie z zamknietymi oczami to zrobisz. Mam coprawda tokarnie do drewna na ktorej i przedluzalem lufy wiec mowie ci spokojnie sprawe ogarniesz.



3xTouran 1t2i 2x1t3 bls i cayc wszystko zawirusowane.
24-10-2016, 06:11
Post: #5
RE: Napawanie wałka pod łożysko
(23-10-2016 23:03)skimir napisał(a):  Że niby polecasz pilnikiem obrobić czy jak?

Muszę pokombinować bo dziady w niższej wersji traktorka zrobili tak, że nie da się podpasować łożyska kulkowego. Trzeba podtoczyć od wewnątrz rurę kolumny i pogrubic wałek. Niestety nie ma łożysk 16x34.

Jak masz dostęp do tokarki i dobrej stali to możesz zrobić pierścienie redukcyjne. Pamiętam, że czasami tak robiłem w odkurzaczach jak wymieniałem panewki na łożyska.
24-10-2016, 13:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-10-2016 13:32 przez skimir.)
Post: #6
RE: Napawanie wałka pod łożysko
A ktoś ma tutaj dostęp do tokarki tak aby podjechać i od ręki zrobić.
Dwa podtoczenia wewnętrzne (rura) no i ewentualnie ten wałek... Ktoś się tu kiedyś deklarował z okolic Krakowa (Skawina albo coś).

Niby mam dostęp do tokarki ale wszystkie noże wymiotło a jak mam kupić jakieś sensowne to na jedną robotę nie ma sensu :-)



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.




Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name