Ocena wątku:
Brak przeciwmgłowego w bagażniku rowerowym
12-05-2020, 21:09
Post: #1
Brak przeciwmgłowego w bagażniku rowerowym
Hej,

Mam taki problem, ze jak podpinam bagażnik rowerowy pod gniazdo 13pin haka to nie zapala mi się przeciwmgłowe na oświetleniu bagażnika, cały czas pali się na klapie auta. Instalacja haka Ori Westfalia astm12 506 005. Inne światła działają tak jak powinny. Na 2 pinie brak napięcia (od świateł przeciwmgłowych). Jak ruszam tym przełącznikiem odpowidzialnym za zgaszenie przeciwmgłowych na aucie i zapalanie na przyczepce to nic się nie dzieje ze światłem na klapie. Moje pytanie czy gdyby było coś nie tak z kablem od przeciwmgłowych to na klapie też by się nie paliło? Czy rozbierac gniazdo 13 pin i tam szukać przyczyny?

Dzięki za pomoc!
Reklama

13-05-2020, 12:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-05-2020 12:27 przez skimir.)
Post: #2
RE: Brak przeciwmgłowego w bagażniku rowerowym
Wszystko zależy jak masz to gniazdo haka i bagażnika zrobione.
W standardzie jest tak, że we wtyczce są dwa piny zwarte - po podłączeniu do gniazda jest info dla elektroniki sterującej aby nie włączać przeciwmgłowego, wstecznego i czujników cofania (poza tym elektronika samochodu, w zależności od marki itp. może dostać info do przestawienia programu ESP itp...).

Natomiast jeśli masz hak podpięty na pająka (ja tak w sharanie miałem, mimo, że była to oryginalna westfalia) - to podpinanie przyczepy lub bagażnika nic nie zmieni - i tak będą się świecić światła w samochodzie.

Zacznij więc od ustalenia jak masz dołożony hak - czy na pająka czy za pośrednictwem oryginalnej instalacji do modułu.

Druga sprawa to wtyk bagażnika. Tutaj również jest wolna amerykanka. Jak kupisz np. Thule w miarę nowy model w wtykiem 13pin to jest szansa że jest zgodnie z zasadami. Jak masz bagażnik starszego typu albo jeszcze po przeróbce ze starej wtyczki na 13pin to różnie może być.

Ogólnie temat prosty do sprawdzenia.

O jakim przełączniku mówisz? Nie bardzo kojarzę aby w jakimkolwiek samochodzie był przełącznik wyboru które światła mają działać.



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
13-05-2020, 14:38 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-05-2020 14:40 przez Niemago.)
Post: #3
RE: Brak przeciwmgłowego w bagażniku rowerowym
Chodzi mi o ten co jest w wtyczce 13 pin. Ale rzeczywiście sprawdzę jak podpieli to przeciwmgłowe bo coś mi się wydaje właśnie że jest na sztywno a nie na zasadzie rozwarcia jak się podpinam bagaznik. Dzisiaj udało mi się znaleźć instrukcje Westfalii jak to ma być podłączone więc ogarnę temat jak to było podłączone.

Bagażnik mam stary, ale kupiłem nową tablice oświetleniową (zgodna z prawem) i wymieniłem ta stara (7pin) więc powinna być okSmile
13-05-2020, 23:11
Post: #4
RE: Brak przeciwmgłowego w bagażniku rowerowym
Popatrzyłem na moją instalacje i jest ona wpięta w fabryczne miejsca i dodatkowo od strony pasażera są zrobione na szybko złączki wsteczny i przeciwmgłowe. Podłączenie wygląda ok. Czy jest szansa że ten moduł się zepsuł i nie wykrywa podłączenia przyczepki? Nie chcę pakować się w niepotrzebne koszta i wymieniać wiązkę bez potrzeby.
14-05-2020, 16:22
Post: #5
RE: Brak przeciwmgłowego w bagażniku rowerowym
Aby samochód z automatyką haka "widział" że podłączasz przyczepę to we wtyku przyczepy piny 3 i 12 muszą być zwarte...
Wtedy moduł przestawia oświetlenie na przyczepę. Sprawdź czy od strony przyczepy bagażnika wszystko jest OK. Sprawdź czy masz w tym bagażniku wszystkie żarówki sprawne.

Popatrz na schematy w internecie i porównaj. Jeśli masz ja jakiś szybkozłączkach wsteczny i przeciwmgłowy to pewnie nie będzie ich nic wygaszać... Bo są poza modułem wpięte. Może coś się zepsuło i ktoś dorabiał te szybkozłączki... Trudno powiedzieć.

Sharan to dosyć stary samochód więc nie jestem pewny w jakim tam standardzie były te gniazda i na ile było to zautomatyzowane. Wiem na pewno, że na zegarach jest kontrolka spalonych świateł w przyczepie. U mnie nigdy nie działała bo wiązka haka była wpięta na pająka.



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
14-05-2020, 18:02
Post: #6
RE: Brak przeciwmgłowego w bagażniku rowerowym
Skimir nie kontrolka spalonych świateł przyczepy tylko kontrola kierunkowskazów i aby zadziałała należy przekodować moduł centralnej elektryki ;-)
14-05-2020, 19:41
Post: #7
RE: Brak przeciwmgłowego w bagażniku rowerowym
Może, w każdym razie u mnie to nie działało. Ale ja miałem hak na pająka wpięty w lampy z tyłu :-)
Działało, nie było problemu.



--
Był: VW SHARAN VR6 4motion (2001) - dobrze służył.
15-05-2020, 02:03
Post: #8
RE: Brak przeciwmgłowego w bagażniku rowerowym
To moje gniazdo ma pin 12 wolny a sygnał podpięcia przyczepy idzie przez mikrostyk we gnieździe 13PIN do modułu i on rozwiera układ przekazujący napięcie na lampę. Sprawdziłem wszystkie połączenia i wszystko jest ok. Pewnie po 14 latach zgnił ten mikrostyk w gnieździe bo jak nim ruszam to zero reakcji przeciwmgłowe na klapie jak się paliło tak się pali. Na pinie numer 2 nie ma nadal napiecia. Albo padł mi ten moduł.
Czy ktoś z was wie jak działa ten mikrostyk w gnieździe haka? Czy prąd na pinie (2) od przeciwmglowego jest podawany dopiero po podpięciu wtyczki, czy powinno cały czas być napięcie na tym pinie?




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem sharan-brak kierunków ,awaryjnych i centralnego rutra_83 25 25,861 30-11-2023 07:06
Ostatni post: wesol
  Zwarcie na akumulatorze VW Sharan: brak kierunkowskazów, wycieraczek, zamka centralne p4w3l 3 252 17-09-2023 20:12
Ostatni post: Niemago
  Brak masy do BSI megaix 2 233 09-07-2023 21:56
Ostatni post: Stefano
  brak awaryjnych,kerunków,oświetlenia kabiny i innych seat41 0 234 29-05-2023 23:16
Ostatni post: seat41
  Brak podświetlenia zegarów sebter 17 11,302 17-02-2023 19:32
Ostatni post: robsson
  Brak tylnych świateł przeciwmgielnych ukciak 10 675 09-01-2023 19:20
Ostatni post: wesol
  brak prądu na radiu toldi0528@wp.pl 0 347 11-07-2022 14:10
Ostatni post: toldi0528@wp.pl
  Sharan-brak świateł nadmuchu wycieraczek itp dar3k369 4 1,020 18-12-2021 13:38
Ostatni post: dar3k369
  Brak podświetlenia deski rozdzielczej/zegarów Slawciu4don 19 9,260 01-09-2021 20:37
Ostatni post: cierny
  Brak świateł mijania dj8suchy 18 4,746 20-12-2020 21:22
Ostatni post: osman1410

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name