Ocena wątku:
Problem z głośnikami w drzwiach
08-07-2019, 22:03
Post: #1
Problem z głośnikami w drzwiach
Miałem fabrycznie zainstalowane radio z nawigacją MFD-1, zmieniarkę CD oraz głośniki:
2 wysoko tonowe w desce rozdzielczej
2 nisko tonowe w przednich drzwiach na dole
2 wysoko tonowe w tylnych drzwiach przy klamkach
2 nisko tonowe w tylnych drzwiach na dole
2 w bagażniku.
Radio MFD-1 po zalaniu przez dzieci padło (uchwyty na kubki nad radiem Wink, więc wymieniłem na nowe z androidem. Po wymianie (podłączyłem oryginalne kostki, żadnych kabli nie ciąłem, nic nie przerabiałem, radio dedykowane do VW) grają tylko głośniki w desce i bagażniku, regulacja przód-tył / prawa-lewa działa Smile

Sharan 1,8T AWC automat comfortline z 2006r.

Czy w aucie jest zainstalowany jakiś splitter? Jeżeli tak, to gdzie go znaleźć? Moim zdaniem głośniki w przednich drzwiach powinny być połączone z tymi w desce rozdzielczej, a te w bagażniku razem z tymi w tylnych drzwiach. Mało prawdopodobne, żeby 6 głośników padło na raz...

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?
Będę wdzięczny za pomoc.
Reklama

09-07-2019, 19:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2019 19:43 przez kalamb.)
Post: #2
RE: Problem z głośnikami w drzwiach
Po pierwsze co to za radio z Androidem? ;-) Alliexpres?
Tak jak napisałeś tak powinno i zapewne tak jest połączone. Jeśli radio nie wymaga tzw. przejściówki to oryginalne kostki ISO powinny pasować. Dlatego do sprawdzenia poprawność i czystość styków w kostkach
10-07-2019, 10:40
Post: #3
RE: Problem z głośnikami w drzwiach
Radio oczywiście aliexpress Smile Tak jak oryginalne ma wyjście na 4 kanały i sądząc po tym, że grają 2 głośniki z przodu i 2 z tyłu, fader i balans działają poprawnie wnioskuję, że radio jest OK. Wtyczki są oryginalne ISO, więc niczego nie musiałem przerabiać. Jestem drugim właścicielem, auto kupione z pewnego źródła, względnie mały przebieg jak na swoje lata. Oryginalne radio (Radio Navigation MFD-1) raczej nie było ruszane (numery zgadzają się ze specyfikacją zakupu w salonie).

Tapicerki z drzwi nie ruszałem, ale sprawdziłem wtyczki w słupkach i kable (wizualnie, gdyż nie znalazłem info na których pinach są głośniki, a szkoda mi czasu na przedzwonienie wszystkich) Patyny na stykach brak, kable wyglądają zdrowo (bez załamań, zgrubień etc, poza tym wszystko pozostałe działa bez zaarzutu (central, sterowanie lusterek, szyby).

Przyszło mi do głowy, że powinien być jakiś rozdzielacz po drodze, może z bezpiecznikiem gdyż to mało prawdopodobne, żeby 4 kable na raz się uszkodziły.
10-07-2019, 12:55
Post: #4
RE: Problem z głośnikami w drzwiach
Jeszcze jedna myśl: w samochodzie jest fabrycznie zamontowany zestaw głośnomówiący do telefonu (taki stojaczek przy desce rozdzielczej + pomarańczowe pudełko pod fotelem kierowcy) - czy on czasem nie ma czegoś wspólnego z odłączaniem głośników w drzwiach?
10-07-2019, 16:57
Post: #5
RE: Problem z głośnikami w drzwiach
W samochodach różnie bywa z kablami. Proponuje najprostszy test z możliwych. Bateryjką 1,5 V ( paluszek) i podłączenie kabelków do kostki ISO + i - i przyłożenie do baterii będzie słychać trzask. W ten sposób kolejno sprawdzisz drożność każdego kanału i każdego głośnika.
11-07-2019, 07:18
Post: #6
RE: Problem z głośnikami w drzwiach
Tak też zrobiłem. Rezultat testu identyczny jak dla radja - stukanie słychać tylko w głośnikach w desce rozdzielczej i w bagażniku. W drzwiach niestety cisza. Dodatkowo sprawdziłem kolory kabli - te z kostki ISO zgadzają się kolorami z tymi, które są podłączone w desce rozdzielczej i w bagażniku (te głośniki akurat łatwo wyjąć). Nie znalazłem natomiast (sprawdziłem tylko lewy przód) identycznej pary kabli w wiązce drzwi (widocznej po odchyleniu gumy) z tą jaka dochodzi do lewego głośnika w desce rozdzielczej. Wiązka do której wchodzą kable z kostki ISO jest nie grzebana, tak samo po zdjęciu dolnej części deski rozdzielczej z lewej strony i osłony progu (Żeby dogrzebać się do kabli trzeba rozpruć wiązkę, a nie chciałbym tego robić. Już o tym pisałem, wydaje mi się mało prawdopodobne, żeby padło 6 głośników, lub urwało się 6 kabli jednocześnie).

Czy ktoś wie może jakie kolory kabli idą do głośników w drzwiach?
W którym miejscu są połączone?
W jaki sposób są połączone (z kostki ISO wychodzi tylko 1 para na kanał)?
Do czego służy podłużne 26 pinowe złącze od MFD-1 (2 od dołu na załączonym obrazku)?


Załączone pliki Miniatury
   
12-07-2019, 00:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-07-2019 01:14 przez kalamb.)
Post: #7
RE: Problem z głośnikami w drzwiach
Do głośnika lewych przednich drzwi niebieski + niebiesko brązowy -
Do głośnika prawych przednich drzwi czerwony + czerwono brązowy -
Tylne lewe plus bagażnik niebiesko biały + brązowo biały -
Tylne prawe plus bagażnik czerwono zielony + brązowo zielony -
Te kolory obowiązują do wtyczki welopinowej, aw słupkach w przelotce gumowej i drzwiach tylko czerwony + i brązowo czerwony -
Tak wychodzi jedna para na kanał, woofer z tweeterem jest łączony rownolegle równocześnie tweeter ma na plusie kondensator jako prosty filtr
częstotliwości poniżej których nie jest w stanie zagrać.
Zalanie MFD ( jeśli było mocne i w trakcie pracy ) mogło spowodować zwarcia które upalily cewki głośników.
Trzeba by było zdjąć tapicerkę aby dostać się bezpośrednio do głośników i sprawdzić każdy indywidualnie lub „przedzwonić” instalacje.
Jeśli wysokotonówki grają czyli sygnał z radia dochodzi tylko woofery milczą bo „padły” i wszystko na to wskazuje.
12-07-2019, 01:13
Post: #8
RE: Problem z głośnikami w drzwiach
Czy kompa pod auto podpinałeś? Powinno pokazać które głośniki uszkodzone. Co do samych głośników to możliwe że poszło zwarcie na głosniki i je spaliło. Najlepiej zdjąć boczek wyjąć nie działający głośnik i w to miejsce podłączyć inny na próbę czy działa. Będzie jasność czy wina instalacji czy głośników.



Jest: VW SHARAN 2.0 TDI BRT 140 KM, MAGIA TKWI W TDI Heart
Było: VW SHARAN 1.9 TDI AHU 90 KM
VW SHARAN 1.9 TDI 1Z 90 KM
VW SHARAN 2.0 ADY 115 KM
12-07-2019, 07:29
Post: #9
RE: Problem z głośnikami w drzwiach
Dzięki za info - podepnę się bezpośrednio pod wtyczkę w słupku. Boczków na razie nie chcę ruszać.

Kompa już podpinałem - dopóki działało oryginalne radio można było to sprawdzić. Po zalaniu, odkąd radio się nie włącza jest komunikat "brak komunikacji z radiem". Nowe radio też nie chce gadać z VCDS.
12-07-2019, 18:41
Post: #10
RE: Problem z głośnikami w drzwiach
I nie będzie gadać bo nie ma takiej możliwości




Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  RNS 510 problem z restartami ADI_Sharan 0 475 19-02-2022 22:44
Ostatni post: ADI_Sharan
  Problem z anteną kola110 21 12,890 06-08-2020 18:00
Ostatni post: kalamb
  Problem z elektryka robertmmk 7 1,962 31-03-2019 15:06
Ostatni post: robertmmk
  Problemy z głośnikami Lichu 40 12,467 04-07-2017 22:53
Ostatni post: kalamb
  Głośnik w tylnych drzwiach gra ciszej "bez basów" tacini 5 2,228 24-08-2016 16:29
Ostatni post: tacini
  Problem z radiem pikussharanek 13 5,602 05-04-2016 12:59
Ostatni post: pikussharanek
Sad Radio- poważny problem sq9nkf 4 3,126 08-10-2015 20:46
Ostatni post: sebgol1977
  Problem z MFD bazam 11 6,145 22-09-2015 23:03
Ostatni post: sebgol1977
  problem z nagłośnieniem mirazz 18 17,462 22-05-2014 21:03
Ostatni post: mirazz
  problem z wzmacniaczem maciej94 21 9,674 21-09-2013 21:31
Ostatni post: maciej94

Skocz do:


Kontakt | Forum - VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alhambra - warsztat, porady, forum, galeria, pomoc, ogłoszenia | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Oklejanie samochodów - Agencja reklamy Starachowice - marecki.name