Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
Rozrusznik - wszystko z nim związane - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: DZIAŁ TECHNICZNY (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Sharan Alhambra 1995-2009, Galaxy 1995-2005 (/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Dział: Elektryka auta (/forumdisplay.php?fid=75)
+---- Wątek: Rozrusznik - wszystko z nim związane (/showthread.php?tid=9861)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


rozrusznik - maciek-basia - 16-08-2011 19:30

witam otóz mam problem aku mam dobry ładowanie tez pare dni auto postało na parkingu dzis wsiadłem a tu zonk zegary wszystko swieci i tylko pyka a nie kreci ,niemam tej osłony od dołu moze jakas wilgoc juz w tamtym roku miałem cos podobnego tyle tylko ze raz sie zwiesił rozebrałem rozrusznik szczotki ok wyczysciłem kable sprawdziłem na krótko bediks wybijał i krecił . Teraz znów to samo odpaliłem z biegu zgasze i nie moge go normalnie odpalic niewiem czy to wina kabli


RE: rozrusznik - wesol - 16-08-2011 20:36

zapewne elektromagnes szwankuje ale mozesz na poczatek kable odkrecic i przeczyscic.


RE: rozrusznik - maciek-basia - 16-08-2011 20:51

juz raz bylo czyszczone w tamtym roku,szczotki byly ok,byl sprawdzany na krotko i dzialal a teraz znowu sie powtorzylo


RE: rozrusznik - moherydz - 17-08-2011 11:11

Mam to samo. Za pierwszym razem wziąłem rozebrałem cały rozrusznik ale w środku jak nówka, szczotki calutkie komutator nie zrezany tuleje bez luzu i nie zapieczone. Więc przeczyściłem elektromagnes na stykach oraz tłoczek i śmigało prawie pół roku ale ostatnio postał przez cały deszczowy weekend i d**a. Słychać że bendiks załącza ale nie kręci, popstrykałem trochę stacyjką (tylko ostrożnie bo raz w ten sposób przyjarałem kostkę stacyjki) i ruszył ale zdecydowałem się na wymianę. Elektrowłącznik Bosch kosztował mnie 68 zł w Intercars po niewielkiej zniżce:
[attachment=442]
Za tydzień będę miał chwilę to wymienię i dam znać czy lepiej kręci.


RE: rozrusznik - wesol - 17-08-2011 12:08

elektormagnes. Przerabialem to w transporterze T4 szwagra. Tez dzialal jak mu sie chcialo. Czasami cykal czasami elegancko zaskakiwal przez tydzien dwa.


RE: rozrusznik - maciek-basia - 20-08-2011 17:56

panowie rozebrałem rozrusznik magnes na stojanie połamany zostało kawałek pomimo to bendiks tylko wybija a nie kreci w poniedziałek idzie do regeneracji


RE: rozrusznik - maciek-basia - 26-08-2011 07:38

witam juz po regeneracji wymiana automatu który sie skonczył tulejek i magnesu na stojanie gdzie był pekniety koszt 150zł z piaskowaniem wygląda jak nówka kreci az gwizdze to tyle


RE: rozrusznik - Rakus - 15-04-2012 12:59

Witam
Odświeże trochę temat.
Otóż u mnie też raz rozrusznik załapuje a raz nie, a że zdarza się to coraz częściej zastanawiam się nad zlikwidowaniem defektu.
Mam do was następujące pytanie, bo różnie na necie można wyczytać i powstał mętlik.
Co to jest bendiks?
Bendiks to elektromagnes? Czy raczej jest to sprzęgło jednokierunkowe z zębatką?
W necie jedno i drugie nazywają bendiksem.
A co do mojego przypadku, jak "załapuje" za któremś razem to do wymiany będzie elektromagnes (jak nie załapie słychać jak się włącza rozrusznik)?
I jak wyciągnąć rozrusznik z dołu czy od góry?
Silnik jak w opisie.
Pozdrawiam


RE: rozrusznik - maciek-basia - 15-04-2012 13:58

witam ja u siebie wyciagnełem dołem najszybciej 2 sruby i po kłopocie
na twoje pytanie tu ci odpowiem ze Bendiks – część rozrusznika silnika spalinowego. Bendiks to potoczna, trochę przestarzała nazwa "zespołu sprzęgającego".

Składa się ze sprzęgła jednokierunkowego z zębnikiem i sprężyną. Rolą bendiksu jest połączenie rozrusznika z silnikiem spalinowym, poprzez zębate koło zamachowe, tak aby rozrusznik mógł obracać wałem korbowym silnika. Kiedy silnik spalinowy rozpocznie samodzielną pracę, bendiks uniemożliwia przeniesienie napędu z silnika na rozrusznik, co groziłoby uszkodzeniem rozrusznika,pozatym musisz go wyjac sprawdzic moze sam usuniesz usterke sam automat boscha kosztuje 65 zł ja swojego dałem do regeneracji bo tez raz działał raz nie


RE: rozrusznik - moherydz - 15-04-2012 15:06

Mi od czasu wymiany elektrowłącznika, rozrusznik się nie przycina.