Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: CAR AUDIO -- CB-RADIO -- NAWIGACJE (/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Dział: CB radio (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie (/showthread.php?tid=88)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


RE: Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie - smok_wawelski - 04-03-2014 01:54

OK. z mojej strony nie ma problemu możemy dyskutować tutaj.
Temat wątku jest " Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie" a moja pisanina nieco szerzej mówi o sprawach ogólno-radiowych.
Co prawda w regulaminie forum nie znalazłem sztywnego nakazu trzymania się tematu wątku ani zakazu lekkiego off topic'u ale też nie chciałbym debiutując na tym forum zarobić bana :-)
Moderator pewnie tu zagląda zatem może poprosimy o interpretację :-)
Radio radiem, pasja pasją a porządek na forum jednak powinien być :-)
A jeśli ta moja pisanina zostanie uznana za przydatną albo komuś się przyda toi bardzo mnie to ucieszy :-)


RE: Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie - smok_wawelski - 05-03-2014 16:29

Cytat:kolego nie pewność w pisaniu ?? ale wiesz każdy od czegoś zawsze zaczyna [ ....ciach.... ] tu kolego jest właśnie ta twoja pomoc bardzo przydatna dzięki i pozdrawiam

Dzięki bardzo za uznanie ale naprawdę nie ma za co :-) na radiu już tak jest ktoś dał Ci pomoc na początku jak zaczynałeś, później to Ty dajesz innym.
To nie prawo czy przepis, choć można by to określić mianem "prawa zwyczajowego", które jest często silniejsze niż to pisane :-)

Moja niepewność dotyczyła jedynie zgodności szerszej treści moich postów z tematem wątku (wiele regulaminów for tak nakazuje), myślę że off topic w tym przypadku jest umiarkowany bo zahacza o temat wyboru radia do auta :-)

Przeczytałem wątek od dechy do dechy - nie chciałbym absolutnie nikogo krytykować, wszystkie rady i opinie są jak najbardziej wartościowe i cenne, nie chciałbym absolutnie mienić się jakimś radiowym guru bo jestem tylko amatorem samoukiem w dodatku tylko z b. małą wiedzą z zakresu elektroniki (technik-mechanik z zawodu).

Po dokładnym przeczytaniu całego wątku nasunęły mi się nast. przemyślenia:
- brak opisu jak właściwie podłączyć zasilanie radia a często jest poruszany jest temat zakłóceń radioelektrycznych w aucie - nie chodzi mi o biegunowość (a jeśli już to np. o zastosowanie rozwiązań wykluczających przypadkową zmianę biegunowości i temat zabezp.), miejsce podłączenia i ew. ofiltrowanie urz. siejących zakłócenia.
- opisywane są doświadczenia forumowiczów z różnymi radyjkami - i bardzo dobrze, daje to informację i wiedzę (najcenniejszą bo praktyczna) jak się różne radia sprawdzają w aucie - chodzi mi jednak o to że nie można porównywać słabo ekranowanego i ofiltrowanego radia ręcznego, czy małego radia mobilowego z radiem typowo mobilowym wyższej klasy np. klasy Jacksona czy idąc dalej mobilowych radii krótkofalarskich - bo to tak jakbyśmy porównywali Malucha lub Seicento z Sharanem, Alhambrą czy Galaxy :-) wiadomo od razu jak takie porównanie wyjdzie aczkolwiek wszystko to samochody :-)

- podobny temat to anteny, jest wymieniane i opisywane jest wiele anten a b. mało informacji na temat ich dostrojenia a to naprawdę są proste czynności.

- ostatni temat to bardzo dobrze że "wyszedł" w dyskusji z Tobą Stasio59 - nie wspomniano w wątku że należałoby sobie najpierw zadać pytanie do jakich celów ma służyć radio - inne kryteria wyboru będą dla radyjka tylko "antymiśkowego" a inne gdy ktoś zechce prowadzić dalekie łączności z samochodu czy mieć uniwersalne radio do auta i na bazówkę - nie wozi się przecież chipsów tirem cysterną :-)).

- mało poruszany temat bezpieczeństwa, wygody i ergonomii używania CB w aucie a zwłaszcza ten 1-szy wydaje mi się b. istotny, grucha stosunkowo mało absorbuje choć jedna łapka jest zajęta a na drodze różnie bywa, ale zmiana kanału tu już można by się zastanowić na jakim radiu będzie mało absorbująca naszą uwagę - rzecz z reguły dzieje się w ruchu warto o tym chyba pomyśleć.

- drobny ale też trochę istotny temat praktycznie b. mało poruszany - wybór mikrofonu do auta i jego czułość

- jeszcze jeden temat - zasięg - w przypadku "drogowym" ten można by tylko porównywać przyjmując za constans - otwarta przestrzeń - każda górka czy zabudowa na drodze fali zafałszuje to porównanie, inna polka łączności DX na odbiciu od warstw jonosfery tu grają rolę i warunki propagacji i sprzęt.

Myślę że może warto by takie informacje troszkę uporządkować i byłoby to przydatne dla Koleżanek i Kolegów zaczynających przygodę z radiem, nie jestem tylko pewien czy nie np. w jakimś "technicznym" oddzielnym watku.


RE: Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie - smok_wawelski - 06-03-2014 01:55

Stasio ale Ty błyskawica jesteś :-) post wyżej napisałem "należałoby sobie najpierw zadać pytanie do jakich celów ma służyć radio - inne kryteria wyboru będą dla radyjka tylko "antymiśkowego" a inne gdy ktoś zechce prowadzić dalekie łączności ......" przepraszam ale bez uporządkowania odpowiedzi na to pytanie nie bardzo potrafię Ci sensownie doradzić.
To tak jakbyś powiedział "chcę auto" można powiedzieć kupuj Cinqecento super bo małe, Alhambrę bo duża i wygodna, autobus Neoplan bo jeszcze większy :-) .
Nawiasem mówiąc na radiu też dobrą zasadą jest cierpliwość słuchać, słuchać, słuchać ... i dopiero nadawać :-)
Zatem poproszę Cię najpierw o konkretne sprecyzowanie jakie ma być u Ciebie zastosowanie radia na dziś i na jutro, czy tylko autko czy również chcesz radio na bazówkę a może dalej planowana licencja i krótkofalarstwo :-) bo i te tematy dyskutowaliśmy.
Przepraszam że "zaglądam do kieszeni" ale nieźle byłoby też określić budżet jaki możesz na to przeznaczyć łatwiej byłoby doradzić - cóż tak to jest że kieszeń weryfikuje czasem bezwzględnie nasze zachcianki :-(.


RE: Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie - niebieski91 - 07-03-2014 01:07

[undefined=undefined]stasi i smoku[/undefined]

a może by tak ten temat pozostawić tematem CB jakich używaćie iz jakimi mieliście do czynienia .Opinie

a co do tematu porad radiowców utworzyć całkiem nowy

info tutaj będzie się trochę mieszać co do radyjek i sposobu ich używania strojenia, potrzeb
co prawda nowy temat nie zastąpi prawdziwego forum cb radiowców ale jednak - co kto by chciał, czemu po co i co z czym jeść w/g [undefined=undefined]mnie zasługuje na oddzielną odsłonę[/undefined]
\tym bardziej że mamy bądź co bądź między nami laikami fachowca który zauważył że nie on jeden tu jest

we właściwym temacie (nowym) mogłyby znaleźć się porady wszelkiej maści

oczywiście przy pomocy moderatorów posty z tego tematu z fachowymi poradami czyli konwersacją między Wami powinny się znaleźć w nowym właśnie temacie

to moja taka tylko dygresja
ale temat Nowy) uważam za jak najbardziej potrzebny chociażby po to aby nowi użytkownicy CB nie dali się naciągać na dziwne porady "fachowców" a i dowiedzieliby się co z czym jeść jak to ugryźć co to sqelsh i RFgain


RE: Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie - smok_wawelski - 07-03-2014 01:30

Masz rację, sugestia moim zdaniem jak najbardziej słuszna - też raczej widziałbym oddzielny wątek i jak zapewne zauważyłeś że kilka postów wyżej takie obawy o off topic i mieszanie napisałem.

Nie chce jednak chować głowy w piasek zatem muszę się ze skruchą przyznać że troszeczkę sprowokowany przez Stasia rozpisałem się chyba za dużo o temacie który dobrze znam od lat i bardzo lubię.
Moim zamiarem nie była chęć namieszania - po prostu trochę mnie moja pasja radiowa poniosła a za namieszanie przepraszam.

Posty sugerowałbym może nawet ciachnąć, nie ma sensu zaczynać od dalekich łączności dopóki nie omówi się podstaw i taki nowy wątek pociągnąć w sposób bardziej uporządkowany właśnie od podstaw.


RE: Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie - niebieski91 - 07-03-2014 01:41

[undefined=undefined]"wawelku"[/undefined]drogi
nie chodziło mi o to że spowodowałeś zamieszanie broń cie ................ (niech se tu kto wpisze co chce)

jak najbardziej Twoja dysputa ze stasiem jest ok i daje dużo (kiedyś jako młody użytkownik CB siedziałem na forum CB radia (interesowało mnie co z czym i jak jeść i gotować - mimo że antymiśka potrzebowałem ewentualnie GPS-a i naprowadzacza

to co poruszyliście w/g mnie potrzebuje Nowego Tematu wielkimi literami bo będąc użytkownikiem tych for (CB) zdaje sobie sprawę jak to jest ważne
chociażby sama kultura rozmów, wybór kanału do prywaty do GPS, tak aby innym nie przeszkadzać

Nic nie miałem złego na myśli i mimo że można to wszystko potraktować jako off topica to nim nie jest a jeszcze raz powtarzam - pomysł ten zrodził mi się własnie po Twoich i stasia postach -

ten tema jak najbardziej potrzeBuje NOWEGO TEMATU


RE: Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie - smok_wawelski - 07-03-2014 01:49

Nie ma sprawy - jest właśnie dokładnie tak jak piszesz i dokładnie tak też zrozumiałem Twoją sugestię.
W pełni się z tym zgadzam i też uważam że technika, operatorka i łączności DX powinny znaleźć się dla porządku i łatwiejszego odnalezienia w nowym wątku o ile nawet nie w kilku nowych podzielonych np. 1/ technika, 2/podst. operatorki, 3/ łaczności dx bo jeśli wrzucimy te tematy w jeden garnek (choć te tematy są powiązane) to nie kotlet a bigos nam wyjdzie :-) a w bigosie no cóż trudno znaleźć ten kawałek mięska które nam najbardziej chodzi :-)


RE: Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie - niebieski91 - 07-03-2014 01:56

myślę żena początek jeden wątek będzie dość
nie jest to forum CB radiowców a autobusiarzy

najważniejsze będzie tu
nie podejrzewam ay ludzie wchodzili w
koncesje
"dalekobiegi"
itp
ale podstawy łączności, strojenia doboru sprzętu, jak najbardziej
używam Unidena 520 i sirio as 100 czasami i tak za dużo zbiera
mało kto wie żenawet ustawienie anteny na środku dachu już powoduje lepszy odbiór (działanie)
ustawianie na krawędziach dachu, słaba masa, "kładzenie" anteny która nawet jest w :dziurze", cięcie lub dokładanie kabla bez właściwych pomiarów też kładzie optymalność działania i o tym miałby być ten temat
myślę że więcej info to raczej privy albo odpowiednie fora


RE: Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie - smok_wawelski - 07-03-2014 02:08

Tak chyba właśnie dla "autobusiarzy" jak piszesz to najpotrzebniejsze na początku są wiadomości jaki sprzęt wybrać jak go prawidłowo podłączyć, zestroić i podstawy prowadzenia łączności - dalej jak kogoś temat radia wessie to doszuka sobie więcej info.
Myślę że warto jednak zasygnalizować choćby bardzo krótko temat że w paśmie CB można też zrobić ciekawe łączności a nie tylko utożsamiać CB tylko i wyłącznie z antymiśkiem :-)

A propos Unidenek 520 całkiem fajna zabawka, a metrówka antena prawidłowo usytuowana i zestrojona często jest "aż za dość" tu Ameryki nie odkryję, wiadomo skuteczny RF-gain pomaga, a wspomniany wcześniej squelch no cóż sprawdza się też bardzo dobrze tyle że w FM :-)


RE: Jakich używacie CB z jakimi mieliście do czynienia .Opinie - toma126 - 13-04-2014 21:44

Może ktoś używa lub używał Intek M-799 Plus ?