Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
Paliwa co tankować, czego unikać - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: DZIAŁ TECHNICZNY (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-DZIA%C5%81-TECHNICZNY)
+--- Dział: Sharan Alhambra 1995-2009, Galaxy 1995-2005 (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-Sharan-Alhambra-1995-2009-Galaxy-1995-2005)
+---- Dział: Ogólno techniczny (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-Og%C3%B3lno-techniczny)
+---- Wątek: Paliwa co tankować, czego unikać (/Thread-Paliwa-co-tankowa%C4%87-czego-unika%C4%87)

Strony: 1 2 3


RE: Paliwa co tankować, czego unikać - fotofloresy - 10-02-2016

Kilka lat temu kolega pracujący przy serwisowaniu cystern orlen dostał za zadanie zrywanie naklejek ORLEN z cystern które jeździły do Auchan. Nie wiem czy się coś zmieniło ale w tamtych czasach było to dokładnie to samo paliwo.
Co więcej drugi kolega pracuje w bazie magazynującej paliwa dla różnych firm i potwierdził że na większość stacji (różnych marek) idą paliwa z tych samych zbiorników.
Więc jeżeli gdzieś po drodze lub na stacji nie będzie kombinacji, nie powinno być różnic w paliwach. A wiadomo Pan Heniu ma możliwość i chęć kombinowania a Auchan zarabia na dużej ilości sprzedawanych paliw i kombinacje koncernu od razu by wyciekły. Ale wiadomo wszędzie pracują ludzie... wszystko jest możliwe


RE: Paliwa co tankować, czego unikać - wesol - 10-02-2016

nie wiem jak na innych auchanach ale tu w SZczecinie na auchan Kolbaskowo to taki przemial jest ze czasami to trzeba si wystac w tej kolejce dosc dlugo a jest tam spora ilosc dystrybutorow bo 10 szt. Bydek kasujacych chyba 4 albo 5. Tam jest jak z akomuny. Wczoraj bylem tam o 11 rano to bylo znosnie i ropa po 3.57 zl.


RE: Paliwa co tankować, czego unikać - Czerwony - 10-02-2016

(10-02-2016, 12:34)fotofloresy napisał(a): [...] na większość stacji (różnych marek) idą paliwa z tych samych zbiorników. [...]

Tak, ale paliwo ma też swoją datę przydatności do spożycia. Paliwo starsze (więc gorsze) bywa kupowane taniej.


RE: Paliwa co tankować, czego unikać - dmusek - 10-02-2016

I daty i różne klasy paliwa.I jeszcze wiele, wiele innych czynników. Na każdej stacji klient ma prawo wglądu do karty charakterystyki paliwa z ostatniej dostawy. Każdy może sobie porównać i zobaczyć z jakiego terminala paliwo przyjechało.


RE: Paliwa co tankować, czego unikać - billykrakow - 10-02-2016

(10-02-2016, 22:34)dmusek napisał(a): I daty i różne klasy paliwa.I jeszcze wiele, wiele innych czynników. Na każdej stacji klient ma prawo wglądu do karty charakterystyki paliwa z ostatniej dostawy. Każdy może sobie porównać i zobaczyć z jakiego terminala paliwo przyjechało.


Przyznam że mnie zaskoczyłeś, nie wiedziałem że coś takiego istnieje, moje blade pojęcie to taki schemat:

większość stacji w Polsce bierze od Orlen, bo blisko i taki jest schemat i umowy, nikt nie będzie gonił cysterny 1000 km dalej bo koszty może nie są gigantyczne ale marże na paliwie tak marne że trza oszczedzać. jak już coś się zmienia z paliwem to jakaś tam stacja mająca w ofercie "super/uper/extra" paliwo, dolewa coś tam do głównego zbiornika, nawet nie żeby coś zmienić w składzie ale żeby nie być posądzona o oszustwo i sprzedaje to jako "super/uperr/extra"

generalnie myślę że wszystko co kupujemy i nie jest zmieniane przez stacje ( oszykujące i wręcz przeciwnie(choć dyskusyjne)/zmieniające paliwo w "super/uper...." to to samo płynące z głównej rury w orlenie.

PS
kiedyś byłem w Płocku i trochę się zdziwiłem bo tam najdroższe paliwo w Polsce,


RE: Paliwa co tankować, czego unikać - kerad - 09-03-2019

To odświeżę wątek. Mieszkam w Czechach i jest tu parę dużych sieci. Nie spotkałem się ze złą jakością i jakoś nie widzę różnic w zachowaniu mojego Sharanka. Tu sieć Benzina to polski Orlen i ma naprawdę bardzo dobre opinie. Verva cieszy się dużą popularnością. Jedną z gorszych opinii i potwierdzoną testem ma Shell. Ciekawą opcją jest EuroOil (Cerpo-czyt czerpo) - jako jedyna sieć sprzedaje olej bez rzepaku. Nafta rozprowadzana jest chyba z dwóch rafinerii i częściowo z Austrii - OMV oraz z Niemiec ONO (nie cieszy się dobrą opinią ale lałem i nie było żadnych problemów.
Tu Verva ma liczbę cetanową ok. 60. Dopuszczalne minimum w Czechach to 51 ale standarty mają podobno ok. 55cet.
Mają bardzo dobry dodatek do ropy i benzyny VIF w wersji letniej i zimowej. Podnosi cet o 5, czyści i polepsza smarność.
Prawie w ogóle nie dolewają oleji 2T do ropy.


RE: Paliwa co tankować, czego unikać - wesol - 09-03-2019

Cetan to nie smarownosc to zdolność do samozapłonu.


RE: Paliwa co tankować, czego unikać - kerad - 09-03-2019

Shy to wiem, podałem to jako drugą cechę.