Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
wentylator chłodnicy - męcząca usterka - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: DZIAŁ TECHNICZNY (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-DZIA%C5%81-TECHNICZNY)
+--- Dział: Sharan Alhambra 1995-2009, Galaxy 1995-2005 (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-Sharan-Alhambra-1995-2009-Galaxy-1995-2005)
+---- Dział: Silnik Diesela (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-Silnik-Diesela--63)
+---- Wątek: wentylator chłodnicy - męcząca usterka (/Thread-wentylator-ch%C5%82odnicy-m%C4%99cz%C4%85ca-usterka)

Strony: 1 2


wentylator chłodnicy - męcząca usterka - bobas61 - 21-08-2014

Witam, auto to sharan 1.9 110KM 1999r. Było już o tym ale nie mogę znaleźć rozwiązania. Problem polega na tym, że wentylator chłodnicy włącza się zaraz po przekręceniu kluczyka i nie wyłącza się nawet na chwilę przez cały czas pracy silnika, po wyłączeniu zapłonu chodzi jeszcze ok.5 sekund i stop. W aucie jest klimatronic ale czy z włączoną klimą czy nie wentylator chodzi cały czas chyba tak jakby na pierwszym biegu. Zdejmowałem wtyczkę z czujnika na chłodnicy, na wężu gumowym (4 piny brązowy), z przekaźników przy aku, i z czujnika ciśnienia klimatyzacji a on dalej pracuje, z czujnika temp. na króćcu też ale po jego zdjęciu i tak chyba w normalnym trybie powinien wtedy ruszyć awaryjnie więc jego pomijam tym bardziej że temperaturę pokazuje dobrą wg zegarów i cdif2 się pokrywa. Błędów nie ma poza 'kontrolą położenia pedału hamulca" ale to chyba wina przetartych przewodów w tylnej klapie... ale najpierw pomóżcie mi proszę z tym wentylatorem...


RE: wentylator chłodnicy - męcząca usterka - moherydz - 22-08-2014

Masz dwa wentylatory czy jeden?
Znajdź czujnik na chłodnicy wypnij wtyczkę i zobacz czy dalej będzie pracował.


RE: wentylator chłodnicy - męcząca usterka - K9Darek - 23-08-2014

Jeśli ma klimę to powinny być dwa wiatraki


RE: wentylator chłodnicy - męcząca usterka - Stefano - 23-08-2014

(21-08-2014, 23:18)bobas61 napisał(a): Witam, auto to sharan 1.9 110KM 1999r. Było już o tym ale nie mogę znaleźć rozwiązania. Problem polega na tym, że wentylator chłodnicy włącza się zaraz po przekręceniu kluczyka i nie wyłącza się nawet na chwilę przez cały czas pracy silnika, po wyłączeniu zapłonu chodzi jeszcze ok.5 sekund i stop. W aucie jest klimatronic ale czy z włączoną klimą czy nie wentylator chodzi cały czas chyba tak jakby na pierwszym biegu. Zdejmowałem wtyczkę z czujnika na chłodnicy, na wężu gumowym (4 piny brązowy), z przekaźników przy aku, i z czujnika ciśnienia klimatyzacji a on dalej pracuje, z czujnika temp. na króćcu też ale po jego zdjęciu i tak chyba w normalnym trybie powinien wtedy ruszyć awaryjnie więc jego pomijam tym bardziej że temperaturę pokazuje dobrą wg zegarów i cdif2 się pokrywa. Błędów nie ma poza 'kontrolą położenia pedału hamulca" ale to chyba wina przetartych przewodów w tylnej klapie... ale najpierw pomóżcie mi proszę z tym wentylatorem...

Masz zdaje się walnięty przekażnik wentylatorów. Szukaj go po grubych kablach zasilających wiatraki.


(23-08-2014, 00:40)K9Darek napisał(a): Jeśli ma klimę to powinny być dwa wiatraki

Z tego co wiem nie było modeli SGA bez klimy...




RE: wentylator chłodnicy - męcząca usterka - bobas61 - 23-08-2014

Są dwa wiatraki, 1 po stronie kierowcy od klimy który włącza się razem z klimą i z nim jest ok. a drugi ten felerny. Przekaźnik wentylatora... ale który to bo ten przy akumulatorze czarny (dwie duże wtyczki i jedna mała) rozbierałem i czysto jak w nowym, chyba że jest jeszcze jeden o który nie wiem. Tak jak pisałem wyżej zdejmowałem wtyczki ze wszystkich czujników po kolei i na raz i żadnej reakcji, cały czas chodzi. Dziś nawet pomimo dobrych wskazań temp. silnika zapiąłem nowy czujnik i też nic nie dało.



RE: wentylator chłodnicy - męcząca usterka - moherydz - 24-08-2014

Sprawdź przekaźnik nr. 404. w gnieździe nr 18. Wyjmij go i zobacz czy wentylator przestanie pracować.
[Obrazek: attachment.php?thumbnail=2987]


RE: wentylator chłodnicy - męcząca usterka - bobas61 - 24-08-2014

dzięki moherydz , jutro dopiero ok. 16stej będę mógł sprawdzić bo żona nim jeździ, oby się udało bo już tracę nadzieje a do tego w sobotę po południu okazało się że wentylator tego nie wytrzymał i zaliczył zgona więc jest założony już nowy i szkoda żeby podzielił los poprzednika.

Witam, i przepraszam że tak długo ale miałem wyjazd służbowy. Więc po wyjęciu tego przekaźnika wentylator się wyłącza. Obok jest taki sam więc podmieniłem ale też zaczyna pracować więc przekaźnik jest dobry. Nie miałem już dziś czasu obejrzeć bo się ściemnia, skąd dostaje napięcie ten przekaźnik bo pewnie przyczyna będzie w tym kierunku czy się mylę?


RE: wentylator chłodnicy - męcząca usterka - moherydz - 28-08-2014

No właśnie i tu natykamy się na problem. Ponieważ ze schematów wynika że obwód zamyka ECU i zapewne to on na zasadzie sterowania masą uruchamia ten przekaźnik. No chyba że przewód idący do sterownika ma zwarcie (brązowo-biały 5/85--> J284 T68/3).
[Obrazek: attachment.php?thumbnail=3004]


RE: wentylator chłodnicy - męcząca usterka - bobas61 - 28-08-2014

A czy miałoby to znaczenie że przed tą awarią miałem założone nowe kości do ecu ze zmienionymi mapami paliw? chociaż bezpośrednio po tym zabiegu było wszystko w porządku. Mianowicie miałem sytuację że ciężko palił na ciepłym i po zmianie kości jednorazowego zapisu na kości wielokrotnego zapisu i po korekcie tylko dawek startowych ecu nie odczytywał tych kości więc kolega zamówił kości jednokrotnego zapisu, skopiował na nie dane z poprawionymi dawkami i też tych kości ecu "nie czytał" więc wgrał ostatecznie całe oprogramowanie całkowicie zmienione od innego afn które miał wcześniej obrobione z tym że lekko podniesione były parametry że jest odczuwalnie mocniejszy. Potem powiedział że musiałem coś mieć w moim oprogramowaniu uszkodzone że nie przyswajał poprawek. Ale problem z wentylatorem pojawił się jakieś 4 dni po tym. Awaryjnie mam stare kości z oryginalnym softem i mogę jeszcze je zamienić tyle że dopiero w sobotę bo czasu za mało po pracy żeby się dobrać do ecu.


RE: wentylator chłodnicy - męcząca usterka - moherydz - 28-08-2014

Nie mam niestety pojęcia. Ale jak będziesz dobierał się do ECU to zdejmij wtyczkę, wyjmij przekaźnik i sprawdź czy ten przewód nie ma zwarcia do masy. Może podczas montażu przyciąłeś gdzieś kable?