Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
Uchwyt stały anteny - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: CAR AUDIO -- CB-RADIO -- NAWIGACJE (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-CAR-AUDIO-CB-RADIO-NAWIGACJE)
+--- Dział: CB radio (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-CB-radio)
+--- Wątek: Uchwyt stały anteny (/Thread-Uchwyt-sta%C5%82y-anteny)

Strony: 1 2 3


RE: Uchwyt stały anteny - wojci - 13-07-2014

konstrukcyjnie prosty, zmierzyć reling było kiepsko.
mam w pracy wszystko co trzeba żeby to zrobić jak należy więc sobie zrobiłem.
Chyba trochę przegiąłem z grubością bo to blacha 2mm kwasówka ale przetestuję na szybkiej trasie jak się będzie zachowywać, na pewno nie będzie rdzewiało Smile
Co do SWR to pewnie jutro dopiero kabel będę prowadził to sąsiad Teścia mi antenę zestroi


RE: Uchwyt stały anteny - smok_wawelski - 13-07-2014

Daj znać, ciekawym jest wyników. W sumie jak się trochę popracuje to można zestroić w różnych dziwnych miejscach, pamiętam jak mordowałem ze 2 godziny ale w końcu na błotniku Mesia kaczki też się udało zestroić tak ca na 19-tce swr ok. 1,4 na skrajach 40-tki niestety pod 2,0 podchodził.
Reling wg "zasad sztuki" to tez nienajlepsze miejsce ale technika - techniką a praktyka czasem zaprzecza.
Blach gruba - moim zdaniem nie zaszkodzi to ma być stabilne, lepiej przewymiarowane niż niedowymiarowane, pozornie ant to cienki pręcik ale przy dużych prędkościach a jeszcze jak wiaterek w dziób to zupełnie spore siły na nią działają. 140-150km/h z halniakiem w dziób potrafi magnes fi 150 oderwać a wydawałoby się że trzyma jak diabeł.


RE: Uchwyt stały anteny - kisand - 13-07-2014

W moim pędzidle znana Ci antena jest zamocowana na relingu.Uchwyt z blachy 5 mm mojego wykonawstwa,dostępne w handlu uchwyty nie wytrzymywały wagi antenki .Reling umasowiony oczywiście,Swr-1,1/1,0/1,1,na podstawie oczywiście .Rolleyes



RE: Uchwyt stały anteny - smok_wawelski - 13-07-2014

Zobaczymy jak Kol. wójci pośmiga ostro co się będzie działo, w sumie 2-ka to już kawał blachy i z kaineru to też twarde - trzeba poobsewować z początku najlepiej przy wiaterku w dzióbek i większych prędkościach, mijanki z tirami, autobusami itp. też idzie strzał powietrza na ant. Zważywszy że to antena w zasadzie motażowa przeznaczona do dziury w dachu - masa konieczna, inaczej przy magnesówkach - tam sprzężenie inaczej jest zrobione magnes to załatwia.


Smile antena znana ale.... "Swr-1,1/1,0/1,1,na podstawie oczywiście " oczywiście na podstawie Smile
Po mojemu troszeczkę za ładny wynik - spoko wiadomo uchyb zależy też od klasy miernika - a tej danej nie znam więc nie mogę negować, sw-miarki za 30-50złociszy realnie mierza tak ca z uchybem 3 dych choć i gorsze się zdarzają, jak taki kupuję to zawsze weryfikuję go na sztucznym 50om bo raz swr-kwiatek przestawiony o ok. 0,8 mi się zdarzył. W sumie taka dokł. 02, 0,3 to jest to wystarczające a porządny krzyżowy miernik to już zupełnie inne ceny - nieopłacalne i nieuzasadnione jeśli ma być to tylko strojenie ant. do radia na "antymiśka".
Jak się dobrze popracuje to przy dobrej antenie mającej możliwość precyzyjnego strojenia faktycznie można się do tych wartości zbliżyć ale obstawiałbym tak ok. 1,3/1.1/1,3 - to i tak jest dobrze i nie ma się co dychę czy 2 spierać Smile ciekawym jakby było jakbyś zapiął sztuczne 50om na 19-tce próbowałeś może ? W sumie wg zasad fizyki powinno być tak samo ale nieraz mnie zaskakiwała taka próba




RE: Uchwyt stały anteny - kisand - 13-07-2014

Mierniczek mam może nie taki ostatni,mam go ładnych pare lat i naprawde się sprawdza .
http://allegro.pl/cb-master-swr-digit-cyfrowy-miernik-mocy-swr-nowy-i4416380619.html


RE: Uchwyt stały anteny - smok_wawelski - 13-07-2014

Skoro rozmawiamy w tym wątku o antenach, mocowaniach itp - myślę że nie popełnię dużej gafy cytując moim zdaniem bardzo istotny temat z tego co pisaliśmy na PW.

kisand - "Antenka raz na rok jest konserwowana i sprawdzana"
smok - "Dokładnie - te czynności robią swoje a są często zaniedbywane."

To bardzo istotna czynność dla anten na mobilu - pracują w dość trudnych warunkach, podlegając znacznym obciążeniom połączenia czasem się luzują, korodują itp. - zatem taka kontrola i konserwacja jest bezwzględnie konieczna.

Absolutnie nie twierdziłem że ostatni cyt: "a tej danej nie znam więc nie mogę negować" bardzo Cię przepraszam jeśli to tak zabrzmiało, chodziło mi przede wszystkim o to żeby przestrzec mniej doświadczonych operatorów przed wierzeniem miernikom niskiej klasy.
Zacna sw-miarka i jeszcze PWR-miarka tylko ciiii.. bo się wyda na focie trochę pokazuje wacików no spoko freq nie ma to może tam wolno Smile
Na pewno układy cyfrowe mają swoje plusy i są dokładniejsze niż analog - odczyt bezpośredni wiadomo też ułatwia.
Ja jakoś tak jak odpisałem na PW pozostałem wierny analogom, oczywiście weryfikowanym na sztucznym obciążeniu Smile


RE: Uchwyt stały anteny - wojci - 16-07-2014

nie znam się na parametrach ale stroil mi antenę sąsiad Teścia stary spec od anten. swr 1.18 wzmocnienie 22 częstotliwości nie pamiętam
nie znam się na parametrach ale stroil mi antenę sąsiad Teścia stary spec od anten. swr 1.18 wzmocnienie 22 częstotliwości nie pamiętam


RE: Uchwyt stały anteny - smok_wawelski - 16-07-2014

Trudno mi się wypowiedzieć - coś trochę zamieszałeś Smile tego wzmocnienia nie rozumiem.
Najważniejsze że swr niski 1,18 przypuszczam że mierzony w środku pasma jak na reling - ładnie.
Skąd taka dokładność - też cyfrowy miernik ?



RE: Uchwyt stały anteny - wojci - 16-07-2014

wiesz co napisałem to co mi powiedział.
Stroił czymś takim:
[Obrazek: strojenie-anteny-cb-sklep-serwis-cb-w-wa-1578921153.jpg]
mniej więcej, bez podpinania radia tylko sama antena.

antena to President ML-145
[Obrazek: president_ml_145_2.jpg]
oczywiście bez podstawy magnetycznej


RE: Uchwyt stały anteny - smok_wawelski - 16-07-2014

Kosmiczna technologia jeszcze chyba z kompem sprzężona bo wykresiki rysuje - sorry to ja zacofany jestem, bo na etapie analogowych mierników, co najwyżej cyfraków takich jak wcześniej kolega kisand pisał i dlatego nie zrozumiałem. Zaciekawiła mnie dokładność do 2-giego miejsca po przecinku, sądziłem że cyfrowym mierzył podobnym jak ma kol. kisand. Antenka oczywiście znana.

Masz może większe zdjęcie tego ustrojstwa albo jakiś link (byłem na str. MikarAudio ale pół linków ślepe niestety) chętnie bym o tym zaawansowanym mierniku coś poczytał i się dokształcił.