Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
wymiana świec w ATM - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: DZIAŁ TECHNICZNY (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Sharan Alhambra 1995-2009, Galaxy 1995-2005 (/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Dział: Silnik Benzynowy (/forumdisplay.php?fid=64)
+---- Wątek: wymiana świec w ATM (/showthread.php?tid=3566)



wymiana świec w ATM - ciastek34 - 06-05-2013 22:23

Cześć wszystkim. Pytanie mam proste, czy do wymiany świeć zapłonowych w silniku ATM zachodzi konieczność zdemontowania kolektora. Czy też trzeba się po prostu nagimnastykować z użyciem jakichś specjalistycznych kluczy i szczypiec do sciągania kabli.
Pozdrawiam.


RE: wymiana świec w ATM - G.T. - 07-05-2013 22:40

chętnie bym się też dowiedział. U mnie na szczęście wymiana kabli i świec odbyła się podczas montażu LPG jak kolektor był ściągnięty Smile


RE: wymiana świec w ATM - ciastek34 - 08-05-2013 09:31

Widzę że chyba nikt nie przerabiał tematu, więc zabiorę się za niego sam, ale niestety dopiero za 2 tygodnie. Sprawy służbowe zmuszają mnie do wyjazdu. ale jak wrócę to się za to zabiorę i wówczas opiszę cały przebieg operacji.


RE: wymiana świec w ATM - ciastek34 - 24-05-2013 08:57

Witam ponownie. Świece wymienione. Do przeprowadzenia operacji użyłem: szczypce do ściągania nasadek przewodów zapłonowych, imbus nr 6, klucz płaski 27 no i klucz do świec 16. Na początek odkręciłem imbusem sześć śrub na przodzie kolektora dolotowego. Następnie odkręciłem od kolektora wszelkie trzymaczki kabli i jakichś przewodów by go niepotrzebnie nie blokowały. W dalszej kolejności odkręciłem sztywną metalową rurkę bodajże EGR kluczem 27. Stwierdziwszy, iż kolektor nadal twardo siedzi na swoim miejscu rozpocząłem poszukiwania kolejnych śrub. Wymacałem dwie z tyłu kolektora i je również odkręciłem za pomocą imbusa 6. Teraz już mogłem odsunąć kolektor na tyle by swobodnie ściągnąć kable za pomocą szczypiec. Reszta to już banał. Co ważne nie odczepiałem i nie wykręcałem przepustnicy, tak by uniknąć ewentualnych problemów z adaptacją. No to by było na tyle.
Pozdrawiam.


RE: wymiana świec w ATM - Rubin - 02-06-2013 01:32

Według mnie wymaga, ale jakimś specjalnym specem nie jestemSmile


RE: wymiana świec w ATM - Endriu Fakowski - 13-07-2019 10:25

Nie ma konieczności demontażu tego tam od góry . Wymieniałem świece razem z przewodami , dojście jest . Lekkiej gimnastyki wymaga ale obejdzie się bez dodatkowego rozbierania silnika . :D