Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
Tylna wycieraczka - problemy - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: DZIAŁ TECHNICZNY (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-DZIA%C5%81-TECHNICZNY)
+--- Dział: Sharan Alhambra 1995-2009, Galaxy 1995-2005 (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-Sharan-Alhambra-1995-2009-Galaxy-1995-2005)
+---- Dział: Ogólno techniczny (http://www.vw-sharan.pl/forum/Forum-Og%C3%B3lno-techniczny)
+---- Wątek: Tylna wycieraczka - problemy (/Thread-Tylna-wycieraczka-problemy)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Padnięta tylna wycieraczka - goozik - 09-01-2014

Przekaźnik steruje,,,nie jest aż taki drogi chyba ;żeby się wieszać od razu?


RE: Padnięta tylna wycieraczka - moherydz - 10-01-2014

Czemu te kable z bezpieczników masz tak powyciągane?
Sprawdź bezpieczniki nr.12 i 28 i napięcie na ich gniazdach.
Tak sygnał na silniczek idzie z modułu, z wtyczek P7 styk 18 oraz P5 styk 2.

Schemat:

.pdf   wycieraczka_spryskiwacz_tył.pdf (Rozmiar: 22.62 KB / Pobrań: 84)


RE: Padnięta tylna wycieraczka - mamwi - 11-01-2014

Te dodatkowe przewody to zasilanie sterownika do ogrzewania oraz podłączenie sygnalizacji włączenia pieca pilotem przez prawe kierunki. Normalnie są ładnie upięte, ale wyciągałem moduł i tak zostały Tongue


RE: Padnięta tylna wycieraczka - mamwi - 13-01-2014

Sprawdziłem wtyczkę w prawym boczku i jest OK. Tylko nie ma prądu. Na zasilaniu stałym silniczka (czarny z żółtym paskiem) jest 7,89V, a na sygnałowym (zielony z czarnym paskiem) 0,12V. Po zadziałaniu włącznikiem przy kierownicy nic się nie zmienia. Na bezpiecznikach 12 i 28 jest normalnie 12V. Na styku 2 we wtyczce P5 jest 0V, styku 18 w P7 nie sprawdzę, bo jest zabudowana.
I co jeszcze, spryskiwacz w położeniu "tył" rzęzi, powoli zdychając, i nie podaje płynu, a w położeniu "przód" działa normalnie. Gdy włączyłem go po chwili drugi raz już nie zadziałał wcale.
Moim zdaniem padło sterowanie w module. Ciekawe czy da się go rozebrać i coś pogrzebać Tongue


RE: Padnięta tylna wycieraczka - rodzynek - 13-01-2014

Moduł da się rozebrać, a sprawny elektronik pewnie też i pogrzebie Wink


RE: Padnięta tylna wycieraczka - mamwi - 13-01-2014

Taaaa, sprawny elektronik. Ciekawe gdzie ja takiego znajdę. Pewnie skończy się na tym, że kupię tradycyjny przekaźnik z Sharana i do niego podłączę tylną wycieraczkę.
Jakby jeszcze ktoś wiedział, który przewód z modułu uruchamia pompkę na mycie tylnej szyby i który jest od włącznika (z pająka) to by była bajka Big Grin Najlepiej to kolorem, bo już przekonałem się że numery pinów nie zawsze się zgadzają. Zależy od wersji.
Na razie nie będę wymieniać modułu. jak popieprzy się więcej rzeczy to dopiero.


RE: Padnięta tylna wycieraczka - mamwi - 15-01-2014

Taaa, jak mówi stare indiański przysłowie: "chujnia z grzybnią i motolotnia". Padł moduł BSI, a konkretnie część odpowiedzialna za tylną wycieraczkę i spryskiwacz Sad
Odpiąłem wtyczki P7 i P5, jak podpowiedział mi moherydz, podłączyłem na lewo prąd do P7 pin 18 i po podaniu impulsu na P5 pin 2 tylna wycieraczka wykonała pełny cykl. Bez zacięć, zgrzytów itp.
Niestety naprawa BSI to kosmos, a oto dlaczego:
   

HuhHuhHuhHuhHuhHuh
Życzę powodzenie w szukaniu dziury w całym. Jedyne sensowne wyjście to albo wymiana BSI na sprawny, albo zrobienie tego na przekaźniku. Pierwsza opcja mało prawdopodobna ze względu na kryzys Tongue, więc zostaje mi druga. Wobec tego czy może mi ktoś podpowiedzieć, który przewód jest sygnałowy z włącznika wycieraczek przy kierownicy oraz który przewód wychodzący z BSI zasila pompkę spryskiwacza? Przyznam że myśl o rozbieraniu kolumny kierownicy i szukanie w tym pęku przewodów tego jednego przyprawia mnie o dreszcze.
Na podstawie przekaźników jest dużo miejsca, więc nawet tego dodatkowego nie byłoby widać
   


RE: Padnięta tylna wycieraczka - m-blue - 16-01-2014

ja na Twoim miejscu bym jednak poszukał kogoś z głową... procek czy co tam siedzi nie ma tylu wyjść tzn nie jest jedne układ odpowiedzialny za wszystko, ale są mniejsze kości , które są odpowiedzialne za wyjścia/ wejścia - miałem tak w alarmie samochodowym, jak przesadziłem z kombinacjami centralnegoSmile padły wyjścia właśnie od tego, scalak kosztował chyba 4zł. wymiana tego, to pikuś dla każdego serwisu komórkowego/ komputerowego gdzie mają hot air. Jeśli znasz pin na którym nie pojawia się sygnał, to połowa sukcesu - po ścieżce znajdziesz gdzie to idzie i co jest od tego, może jest zimny lut, wystarczy przegrzać, jest trochę opcji...


RE: Padnięta tylna wycieraczka - mamwi - 16-01-2014

Na 98% nikt się tego nie podejmie. Cala płytka jest na montażu powierzchniowym, tylko jeden kondensator jest tradycyjny. Jak lokalnie eksperci zaczną go naprawiać, to na sznurek będę musiał polatać samochód Big Grin Jedyne luty jakie można poprawić to na gniazdach i na przekaźnikach, ale tu jest raczej dobrze, wadliwy lut po lupą wygląda jakby był pęknięty.


RE: Padnięta tylna wycieraczka - mamwi - 20-01-2014

Lipa. Confused Wyjąłem dzisiaj BSI i chciałem przelutować styki, ale nie ma szans. Ścieżki mają po 0,2 - 0,3 mm, elementy są małe jak łebki od szpilki. Płytka dwustronna, nie połapie się co i jak.
Wczoraj rozebrałem pompkę spryskiwacza, bo myślałem że może to ona niedomaga i stąd problem, ale nie. Pompka jest jedna na przód i tył, sterowanie samoczynnym zaworkiem i zmianą kierunku obrotów silniczka. A zmiana kierunku obrotów realizowana jest przez BSI. Silnik na pewno jest dobry, bo podłączyłem go odwrotnie na kostce i włączyłem mycie przedniej szyby i daje jak szalony, A na tył stoi. Brak napięcia.
Przerobienie na przekaźnik też nie wchodzi w grę. Za dużo komplikacji. Trzeba by dać nową instalację, oddzielny włącznik, jak był np. w Polonezie a to będzie wieśniacko wyglądać, i wymienić zbiornik płynu na taki z dwoma pompkami, oddzielnie na tył i przód.
Nic nie poradzę, trzeba zbierać kasę na drugi BSI. Ciekawe, czy po wymianie BSI nie będzie potrzebne ponowne kodowanie kluczyka i immobilizera.