Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
Montaż światłowodu led w przednich boczkach drzwi - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: DZIAŁ TECHNICZNY (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Sharan Alhambra MKII 2010 - (/forumdisplay.php?fid=7)
+---- Dział: Ogólno techniczny (/forumdisplay.php?fid=102)
+---- Wątek: Montaż światłowodu led w przednich boczkach drzwi (/showthread.php?tid=12974)



Montaż światłowodu led w przednich boczkach drzwi - michal_turek - 09-01-2021 16:23

Wykorzystując wolny czas i trochę z ciekawości jaki będzie efekt końcowy zamontowałem oświetlenie led pod listwą ozdobną w przednich boczkach drzwi. Takie rozwiązanie w oryginalnym wydaniu widziałem w innych autach VW jak Golf 7, Tiguan II, Passat B7, B8 itp. Listwy zakupiłem na znanym portalu aukcyjnym, koszt listew wraz z przesyłką to 32 pln (potrzebne dwa paski led po 1m).
Prosty montaż - zdjęcie boczków, osadzenie paska led w dolnej części wnęki na listwę (ja to zrobiłem na cienką taśmę dwustronną), podłączenie pod podświetlenie przycisków, dzięki czemu możemy regulować ich jasność świecenia wraz z innymi przyciskami i podświetleniem w aucie. Według mnie wyszło całkiem fajnie i raczej zostawię to podświetlenie póki mi się nie znudzi Smile. Jedyny minus jaki zauważyłem to delikatne piszczenie przetwornic napięcia, które są w zestawie z paskami led.
Poniżej kilka zdjęć z efektu prac.

[attachment=7749]

[attachment=7750]

[attachment=7751]


RE: Montaż światłowodu led w przednich boczkach drzwi - Maciej_F - 09-01-2021 21:00

Exclamation
Brawa , jeszcze ci chce coś robić . Dla uściślenia powiadasz : paski led i przetwornica napięcia .? To na pewno są ledy czy raczej taśma neonowa okrągła 2-3 mm . Można ją odcinać . Takie cudo położyłem na listwach czołowych na kokpicie . Zrobiłem na czerwono tak mi pasowało . Boczki sobie odpuściłem . Poszła wersja " bieda edyszyn " czyli paski bez podświetlenia . Hmmm ale jak u ciebie to oglądam . To może zainwestuje 10 zeta od paska na znanym i dalekim serwisie aukcyjnym też na A .Big Grin

P.S. jeszcze jedno pytanie lenia . Podświetlenie wziąłeś z klamek , czy z paneli otwierania szyb . Ściągałeś boczki ? Bo wygląda mi to na możliwe bez ściągania bloczków.


RE: Montaż światłowodu led w przednich boczkach drzwi - michal_turek - 09-01-2021 21:31

To jest taśma led jak na poniższym zdjęciu. Można odcinać bez problemu.
Bez ściągania boczków ciężko równo ułożyć, podpiąć elektrycznie i kabelki ładnie poukładać. Podświetlenie brałem z przycisków podnoszenia szyb.

[attachment=7753]


RE: Montaż światłowodu led w przednich boczkach drzwi - koleś - 09-01-2021 22:35

Robiłem to w Octavii II. Inwerter szybko padł w tylnych prawych drzwiach. Przy kolejnej wizycie wyciągałem z wszystkich drzwi. Było to kilka lat temu. Może teraz lepsze to robią.
Efekt fajny za nieiwelkie pieniądze.


RE: Montaż światłowodu led w przednich boczkach drzwi - Maciej_F - 10-01-2021 13:45

(09-01-2021 21:31)michal_turek napisał(a):  To jest taśma led jak na poniższym zdjęciu. Można odcinać bez problemu.
Dobra identyczną mam na kokpicie . Jednak dla technicznego porządku to jest taśma neonowa .

(09-01-2021 22:35)koleś napisał(a):  Robiłem to w Octavii II. Inwerter szybko padł w tylnych prawych drzwiach. Było to kilka lat temu. Może teraz lepsze to robią.
Może chińczyki się poprawili . Moje podświetlenie działa już ze 4 lata .


RE: Montaż światłowodu led w przednich boczkach drzwi - DDiablo - 10-01-2021 19:37

Ostatnio na forum passata komuś po roku sfajczył się inwerter i zasmrodził cały samochód, na szczęście nie zjarał się samochód, ale miał facet pewne problemy. Ja bym tego nie instalował.


RE: Montaż światłowodu led w przednich boczkach drzwi - Maciej_F - 07-04-2021 23:00

Znudzony nierobotą przy samochodzie dołożyłem te paski neonowe we wszystkich drzwiach Tongue . A co z tyłu niech też mają Big Grin
Drzwi przednie zrobiłem na lenia . Nie ściągnąłem tapicerki . Ale trzeba było się nieźle nagimnastykować by przełożyć kabelki . Podłączenie identyko jak pokazał przedmówca .

Na tył jest nawet prościej . Wystarczy zdemontować przycisk otwierania szyb . I ściągnąć osłonę klamki (4 zatrzaski) . I można rzeźbić .


RE: Montaż światłowodu led w przednich boczkach drzwi - Maciej_F - 08-04-2021 11:55

Tak to wygląda na desce przedniej .
[attachment=7803]
[attachment=7804]
Co do montażu na tył to całość się trzyma osłony klamki .

[attachment=7805]
[attachment=7806]
[attachment=7807]