Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
Alternator regulator napięcia naprawa - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: DZIAŁ TECHNICZNY (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Sharan Alhambra 1995-2009, Galaxy 1995-2005 (/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Dział: Elektryka auta (/forumdisplay.php?fid=75)
+---- Wątek: Alternator regulator napięcia naprawa (/showthread.php?tid=12759)



Alternator regulator napięcia naprawa - szwarc - 19-06-2020 18:51

Witam.

Panowie kolejny problemik z autkiem Seat Alhambra 1.9 TDI 115 km 2007 r..

Dzisiaj ku mojemu zdziwieniu, po odpaleniu samochodu (stał kilka dni nieruszany) zaświeciła się kontrolka ładowania alternatora, auto zaczęło też nierówno chodzić (delikatnie).

Sprawdziłem bezpieczniki obok akumulatora wszystko ok.

Zdarzyło się, że kontrolka ładowania zgasła ale tylko na kilka minut.

Wyświecił się też komunikat, że problem z alternatorem.

Alternator był robiony około 3,5 roku temu. Były wymieniane łożyska, regulator i do tej pory chodził bezproblemowo - pamiętam, że za tą naprawę zapłaciłem 450 zł więc chyba trochę dużo.

Nie chciałbym teraz znowu bulić więc zastanawiam się czy nie podjąć samodzielnej próby naprawy. Ale zanim coś zacznę rozbierać wolę się skonsultować. Na tą chwilę zdemontowałem alternator.

[Obrazek: alternator.jpg]

Teraz mam pytanie. Czy takie objawy to regulator napięcia w alternatorze czy może być coś innego ?

Czy jeśli to regulator to wymiana tak jak na tym filmiku ?

Wymiana regulatora napięcia.

Jaki regulator (ewentualnie) zakupić ?
Na allegro znalazłem coś takiego:
Regulator napięcia BOSH

Proszę koledzy o poradę.


RE: Alternator regulator napięcia naprawa - wesol - 20-06-2020 07:50

O alternatorach trochę już było. Może też być już przepuszczające sprzegielko (rolka alternatora). To ile ktoś dał nie odzwierciedla naprawy. Sam altek to prosty sprzęt. Tam są dwa łożyska jeśli mnie pamięć nie myli to 6303 i 6202. Te łożyska można kupić po 8 czy 10 zł a lepsze po 20-30 zł więc to nie jest jakiś mega wydatek. Regulator można z zamiennika zapodac za 50 zł lub ori Boscha właśnie za 120 zl. Pierścienie ślizgowe można też wymienić i to koszt około 10 zł. Diody po kilka zł za sztukę a jest ich 6.

Sprawdź sorzegielko czyli ta rolkę a potem pomierz miernikiem altek i pewnie regulator do wymiany chyba że się szczotki skończyły.


RE: Alternator regulator napięcia naprawa - szwarc - 20-06-2020 20:11

Okazało się, że padnięty regulator napięcia, jego wymiana usunęła problem. Zastanawia mnie tylko, czy to nie za szybko - jakieś 40 k km.

Było to regulator BOSH


RE: Alternator regulator napięcia naprawa - wesol - 21-06-2020 03:38

Jak Bosh to nawet długo wytrzymał. Ale jak Bosch to trochę szybko.