Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
Co wstawić zamiast MFD-1? - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: CAR AUDIO -- CB-RADIO -- NAWIGACJE (/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Dział: Car Audio (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- Wątek: Co wstawić zamiast MFD-1? (/showthread.php?tid=12715)

Strony: 1 2 3


Co wstawić zamiast MFD-1? - trzewik - 23-05-2020 15:07

Cześć,

Szukam zamiennika za swój odtwarzacz. Chciałbym w tym wątku zbierać propozycje i pomysły, jakie urządzenia można wstawić jako zamiennik - na co Wy zmieniliście oryginalne grajki, jakie funkcje to ma, jakie udało się zachować, co odpuściliście.

Jestem niepocieszony tym, jak się zestarzał MFD-1 bo nie spełnia moich oczekiwań. Jeszcze dochodzi mi problem ze zmieniarkę, że czasem wykrywa płyty, czasem nie. Jest zawodna, dlatego rozglądam się, na co by tu podmienić? W wątkach były poruszane różne odtwarzacze, zbierzmy je do kupy.

Chcę zmienić swoje MFD na coś, co pozwoli mi zachować sterowanie z kierownicy (priorytet) i będzie współpracowało z FISem (chyba pełny na CAN, jeszcze nie jestem pewny), żeby pokazywało stacje radiowe, ale to niekoniecznie, zwłaszcza że raczej własnej muzyki słucham. Ważne żeby miało odtwarzacz MP3, może być na płycie (rozwiązanie z symulatorem CD/MP3 6x99 utworów to środek zastępczy, już prędzej wybiorę transmiter. Taniej i bardziej funkcjonalny). Coś mi się obiło o oczy na forum i rozważam RCD 200, jeżeli współgra z kierownicą i FISem.
Inne ficzery, jak nawigacja z MFD-1 są mi zbędne.


RE: Co wstawić zamiast MFD-1? - kalamb - 26-05-2020 09:55

RCD200 jest takim samym przeżytkiem jak MFD tyle, ze odtwarza mp3 z płyt. Problem tez jest z wersjami bo niektóre mają sloty CAN a niektóre nie. Wielu użytkowników forum miało problemy z uruchomieniem RCD 200 w Sharanie. Lepiej zainteresować się czymś nowszym ( niekoniecznie najnowszym), wiele sprzętów niefabrycznych ma możliwość podłączenia sterowania z kierownicy ( zazwyczaj potrzebny dodatkowy interfejs) z Bluetooth itp.


RE: Co wstawić zamiast MFD-1? - Stefano - 26-05-2020 12:19

Ja zamiast MFD z 10 lat temu wstawiłem chińczyka Kruger&Matz za około 1000 zl, serwis w Garwolinie. Super radyjko; ekran dotykowy 7cali, z nawigacją AutoMapa, zestawem głośnonówiącym, USB filmy, MP3, TV cyfr. kamerą cofania itd...super kombajn, polecam, Teraz takie cacko można kupić za mniejsze pieniądze, warto to mieć.


RE: Co wstawić zamiast MFD-1? - trzewik - 27-05-2020 13:20

(26-05-2020 12:19)Stefano napisał(a):  Ja zamiast MFD z 10 lat temu wstawiłem chińczyka Kruger&Matz za około 1000 zl, serwis w Garwolinie.

Montaż Plug and Play, czy bardzo przeróbki?
Integruje się z kierownicą i FISem? Pilot BT to nie to samo co przyciski na kierownicy. I ten 10 letni na jakim systemie był? Win CE podobno miał tendencję do drastycznego spowalniania po czasie i dziś jest archaicznym przeżytkiem, odradzany przez użytkowników. A jak Twoje wrażenia po latach, Stefano?


RE: Co wstawić zamiast MFD-1? - kalamb - 27-05-2020 14:50

BT nie służy jako pilot tylko do połączeń pomiędzy np. telefonem a stacją do bezprzewodowego przesyłu muzyki, wykonywania głośnomówiących połączeń tel. Mam Clarion NX 302E na Win CE 6.0 i nie ma żadnego problemu z muleniem. I wcale przeżytkiem nie jest bo Androidy jako systemy otwarte pozwalają na wkładanie do urządzenia tzw „przydasiów” ile tylko wlezie czyli aplikacji i gadżetów których i tak właściwie nikt nie używa ale fajnie jak są ;-) i wtedy to dopiero spowalnia ;-) Kierownicy nie mam multi ale wiem, ze są opcjonalne interfejsy tejże firmy dzięki którym można podłączyć się pod kierownice. Z FIS się nie integruje bo nie ma CAN. Wyższe i nowsze modele mają tyle ze w Sharanie ten protokół jest szczątkowo zaimplementowany, łączy tylko zegary ze sterownikiem silnika, ABSem, Airbagiem, fabrycznym radiem, złączem diagnostycznym i sterownikiem automatycznej skrzyni biegów jeśli jest.


RE: Co wstawić zamiast MFD-1? - Stefano - 27-05-2020 21:38

(27-05-2020 13:20)trzewik napisał(a):  
(26-05-2020 12:19)Stefano napisał(a):  Ja zamiast MFD z 10 lat temu wstawiłem chińczyka Kruger&Matz za około 1000 zl, serwis w Garwolinie.

Montaż Plug and Play, czy bardzo przeróbki?
Integruje się z kierownicą i FISem? Pilot BT to nie to samo co przyciski na kierownicy. I ten 10 letni na jakim systemie był? Win CE podobno miał tendencję do drastycznego spowalniania po czasie i dziś jest archaicznym przeżytkiem, odradzany przez użytkowników. A jak Twoje wrażenia po latach, Stefano?
Może przesadziłem z czasem, ale z 8 lat już śmiga bez najmniejszej usterki. Radyjko ok, wtyczki ISO pasują, Navi podpiąłem pod orginalną antenę SAT z auta, chociaż była w zestawie, tutaj musiałem zastosować przejściówkę, TV działa wspaniale, chociaż mam do nadajnika na Świętym Krzyżu pod Kiecami ponad 100 km, antena TV naklejona na tylnej bocznej szybie, ekran dot. cacko, do tej pory nie zdjąłem z niego ochronnego szkła, czy folii, jakość dźwięku dla mnie ok, moc wzmacniacza 4 x 50 wat, BT działa z telefonem, w radyjku jest książka telefoniczna, jak w telefonie, wiem ze BT obsługuje sterowanie z dodatkowego panelu z kiery, tego nie mam, kamerka cofania ok, poprzez zbokowanie odpowiednich kabelków przy dodatkowej wtyczce, TV chodzi podczas jazdy, w USB co włożysz to działa, nawigacja idzie w tle podczas słuchania radia i odwrotnie na ekranie navi, a w tle radyjko... nie wiem co jeszcze cie interesuje.
Jestem z niego bardzo zadowolony.
Oglądałem na Ali takie radyjka, teraz dostaniesz takie za około 500 zl.


RE: Co wstawić zamiast MFD-1? - MichalKicek - 04-09-2020 10:13

Witam, od niedawna posiadam Sharana z końcowki 2005 r , zduzym fisem i multifunkcja w kierownicy . Mam tam fabrycznie radio MCD. Znalazlem w internetach dedykowany zamiennik do Golfa IV i Paska B5 radio RCN 210 z adapterem pod multifunkcje . Czy bedzie to chcialo wspolpracowac multifunkcja i CAN-em w moim Sharanie . Czy ktoś z Was ma jakies doswiadczenia z tym radiem z dalekiego wschodu ?


RE: Co wstawić zamiast MFD-1? - wesol - 04-09-2020 10:31

Nie jest to oryginał ale ma w sobie symulator can. W sga nie ma takiego typowego can jak w nowszych autach. Ale działać powinno.


RE: Co wstawić zamiast MFD-1? - trzewik - 16-09-2020 10:28

Moje rozwiązanie mojego problemu:
Proza życia sprowadziła mnie na ziemię. Big Grin
Do wszystkiego się człowiek może przyzwyczaić. Wink

Skończyło się u mnie na transmiterze FM w zapalniczkę (taki za 15 zł od chińczyka) z dwoma gniazdami USB.
Jedno gniazdo służy mi do zasilania wideorejestratora, drugie na pendrive. Fajny kompromis.

Z kierownicy mam sterowanie głośnością, przełączanie piosenek przy zapalniczce na panelu transmitera. Da się z tym żyć.

[spoiler]
Taka jeszcze dygresja i prywatne przemyślenia:
CAN i integracja z FISem? Zbytek łaski. Ot nazwa stacji wyświetla się między zegarami. Fajny gadżet, wg mnie zbędny. Sterowanie z kierownicy - troszkę tego brakuje, ale jak jest dobry set na karcie SD w transmiterze, to załatwia sprawę. Dużo tego sterowania nie ma. Dodatkowy komfort jest taki, że jak leci transmiter FM, to można szybko się przełączyć, czy jakieś lokalne stacje nie nadają czegoś ciekawego, wiadomości traffic, takie tam. Hobbystycznie można się bawić w szukanie dziury w całym, żeby tę dziurę załatać, ale pragmatycznie - transmiter FM. MFD jako urządzenie jest bardzo nienaczasie. Trasę oblicza długo, mapa stara. Jak to było nowe, to było coś. Teraz smartfon robi to lepiej. Jeszcze jak ktoś słucha z telefonu muzyki, to transmiter FM z bluetooth jest warty rozważenia. Ja w czasie jazdy nie gadam (zatrzymuję się. Zawsze) bo i tak to rozprasza uwagę. Zwłaszcza jak żona dzwonie z OPR. Poza tym słuchanie własnej muzyki ze smartfona wymaga załadowania go muzyką, a słuchanie online jest zawodne i niestabilne (przynajmniej z mojego doświadczenia). Więc jeszcze raz polecam budżetowe rozwiazanie trasmitera FM.

I zwracam honor koledze @Czerwony za informacje o zakłóceniach. Może faktycznie kiedyś miałem mocny transmiter, albo dobrze zgrany z anteną w aucie, że nie miałem zakłóceń, bo aktualnie posiadany transmiter strrrrrasznie zbiera sianie i jest czasem źle z jakością. Ale lepszy rydz niż nic.
[/spoiler]


RE: Co wstawić zamiast MFD-1? - Czerwony - 16-09-2020 11:28

To jeszcze podpowiem coś dziwnego, może Ci się przyda:
Jak używałem transmitera, to jakość dźwięku była mocno skorelowana z jakością połączenia anteny na tylnej szybie. Jak się wtyczka luzowała, albo rozpinała, to od razu było słychać po jakości muzyki. Wydaje mi się nawet, że przy transmiterze to było wyraźniejsze niż przy słuchaniu stacji radiowych.
Ot takie dziwadło.

PS. Potwierdzam zwrot honoru. Stan nienaruszony. Big Grin