Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
Słownik pojęć - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: DZIAŁ TECHNICZNY (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Kupujemy Samochód (/forumdisplay.php?fid=85)
+--- Wątek: Słownik pojęć (/showthread.php?tid=12714)



Słownik pojęć - trzewik - 23-05-2020 14:25

Cześć, wychodzę z propozycją i inicjalizacją stworzenia słownika pojęć i skrótów spotykanych przy SGA.

Co to jest SGA!?

Od dwóch tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem Sharana '05. Ciągle go poznaję, uczę się, odkrywam nowe rzeczy. Posiłkuję się forumem, ale w wątkach często spotykam pojęcia, których nie znam. Szukanie wyjaśnienia zajmuje trochę czasu, czasem jest niejednoznacznie coś opisane, a i tak nie wiem czy mam FIS czy 1/2 FIS, oraz CAN mimo że mam MFD-1. Tylko jesczeni nie wiem, w jakiej wersji. Są pomysły, że najlepiej podpiąć się pod VAG i sprawdzić VCDSem, to wszystko będzie jasne.

Słownik będziemy rozbudowywać. W poście nr 2 będę dodawał nowe hasła, rozwijał je. Wątpliwości, niejasności, propozycje wrzucajmy w kolejnych postach. A ja mój #2 będę edytował.

Mile wskazane doczepanie do haseł linków do wątków na forum.

Słownik pojęć - globalny, rozbudowywany, edytowany.


A
ABS - System zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania.
Zazwyczaj każdy współczesny samochód to ma.

B
C
CAN - Magistrala CAN,
Centralna szyna komunikacyjna, protokół do przesyłania i wymieniania informacji między modułami, komponentami auta. Na przykład informacje z radioodbiornika pokazywane na wyświetlaczu komputera pokładowego (FIS) są przesyłane po szynie CAN.
Szyna CAN występowała ... rozbudować
Pełna obsługa, częściowa ... rozbudować
>gdzie to jest? Czy ja to mam?
D
E
EBD - złącze diagnostyczne
ESP - kontrola trakcji, żeby koła nie mieszały np podczas ruszania.
F
FIS - Fahrer Information System
https://pl.wikipedia.org/wiki/FIS_(motoryzacja)
Komputer pokładowy z wyświetlaczem między zegarami
Występują (co najmniej) 2 odmiany. Jak sprawdzić, jaką mam ja?
> pełny FIS - po czym poznać, czym się różni?
> FIS 1/2 - po czym poznać, czym się różni?
G
H
I
ISO - standard obejmujący wiele różnych dziedzin; w autach najczęściej dotyczy kostek podłączeniowych radioodtwarzaczy, kostki opracowane w standardzie ISO to dwie wtyczki po 8 pinów. W odróżnieniu od innych standardów, jak w autach japońskich, amerykańskich, czy kostek DIN
> Sprawdź też DIN
Czym się zajmuje organizacja ISO https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowa_Organizacja_Normalizacyjna


J
K
L
M

MCD - radio/nawigacja z monochromatycznym wyświetlaczem
MFD - radio/nawigacja z kolorowym wyświetlaczem ; jak sprawdzić?
> wersja A
> D
> G
> F
N
O
P
Q
R
S
SGA - Sharan Galaxy Alhambra; często instrukcje, opisy schematy pasują do siebie zamiennie między tymi pojazdami. Różnice najczęściej są kosmetyczne, wizualne; z grubsza pasuje, ale trzeba być czujnym!

T
U
V
VAG - Volkswagen auto group - koncern produkujący VW, Seat, współpracujący z Fordem przy tworzeniu pojazdów SGA
albo
(do poprawy)
Protokół diagnostyczny diagnostyczny
Czy każdy ma VAG, czy każdy powinien mieć VAG? Kto ma VAG?

VCDS - oprogramowanie diagnostyczne do odczytywania komunikatów z VAG
VAG-COM Diagnostic System ; oprogramowanie diagnostyczne VW / Seat / Audi / Skoda
W
Webasto, dogrzewacz, ogrzewanie postojowe
> Czy ja to mam?
> Po czym poznać jaką mam opcję?
> jak sprawdzić czy działa prawidłowo?

X
Y
Z


RE: Słownik pojęć - kalamb - 25-05-2020 11:11

Złącze diagnostyczne to OBDII