Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
Czy warto zamienić Alhambte na Galaxy - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: DZIAŁ TECHNICZNY (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Kupujemy Samochód (/forumdisplay.php?fid=85)
+--- Wątek: Czy warto zamienić Alhambte na Galaxy (/showthread.php?tid=12217)



Czy warto zamienić Alhambte na Galaxy - go2-jacek - 15-07-2019 22:16

Czy warto?
Zamiana Alhambry 2005 1,9 TDI ASZ 130KM na Forda Galaxy 2009 2,0 TDCI 140KM Oba maja po 180 tyś pyzebiegu, przy czym Galaxy ma pewniejszy przebieg.


RE: Czy warto zamienić Alhambte na Galaxy - Czerwony - 16-07-2019 15:12

Kolego,
pytanie jest tak ogólne, że nikt nie odważy się słowa napisać. Trochę rozwiń temat.


RE: Czy warto zamienić Alhambte na Galaxy - wesol - 16-07-2019 17:32

Forge może troszkę nowszy, silnik nowoczesniejszy bo na CR ale to nadal auto na "F". Auto jak auto byle było sprawne nie psulo się itd to będzie dobrze.


RE: Czy warto zamienić Alhambre na Galaxy - go2-jacek - 16-07-2019 23:03

Galaxy od mojego brata ma najprawdopodobniej orginalny przebieg, bo był kupiony od lekarza, który nie kreci liczników . Miał przygodę i rdzewieje znacznie prawy tylni błotnik przy lampie. Moim zdaniem trzeba by to porządnie zrobic i na parę lat starczy. Potrzyłem filmik jak się zmienia filtr oleju i trzeba sporo odkręcić żeby go zmienić, a w Alhambrze idealny dostęp. To auto ma pewnie wiecej elektronik i to mnie martwi , ale wszędzie są informacje,że to jest bardzo dobry silnik. Nie wiem czy ma DPF.? Generalnie to ja w swojej Alhambrze blaharke dałem do zrobienia ale znów coś wychodzi i to w zasadzie mnie najbardziej martwi. Czuje drgania na budzie (siedzeniu ) i wydaje mi się, że to mogą być pompowtryski. Oczywiście Alhambra ma zaolejoną znacznie turbinę ale daje jeszcze ognia, że asfalt rwie. Nie wiem jak z diagnozowaniem i samodzielnymi naprawami Galaxy (Alhambre robie sam co mogę , a zbytnio się nie znam, i korzystam z tego forum i innych internetowych źródeł). W Alhambrze nie działa klima i dogrzewacz. W Galaxy raczej wszystko sprawne. Mam takie wrażenie ze G jest w lepszym stanie, nie jest eksploatowany i nie rdzewieje tak jak A. Jutro wejdę pod G i zobacze jak z rdzą. Bratu G nie szwankował, dbał jak o własne dziecko. Boję się silnika ,że jest skomplikowany, a do Alhambry cały drugi silnik to grosze. Zresztą rdza budy jest najgorsza, nie żeby jakoś żarło na potęgę , ale pewnie za 2 lata znów wszystko powyłazi (spawania progu i przednich blotnikow na dole, nad przednią szybą i w drwiach rogi, klapa, przerysowany porządnie cały bok).


RE: Czy warto zamienić Alhambte na Galaxy - wesol - 17-07-2019 07:03

Przebieg nie jest istotny. To tylko ludzie co nie mają kompletnego pojecia myślą że przebieg jest bardzo ważny.

DPF napewno ma i opinie są różne. Kreator Mocy twierdzi że jest problematyczny. Dogrzewacze i inne takie to są elementy do naprawy bo myślę że po 10 czy 14 latach to mają prawo się skończyć wręcz powinny. Kto powiedział ile co pochodzi i w tym Galaxy.


RE: Czy warto zamienić Alhambte na Galaxy - rodzynek - 17-07-2019 10:45

Galaxy ma bardzo dobre zawieszenie i świetne fotele, silnik jest mocny i dynamiczny, budowany w kooperacji z PSA, nie ma typowych słabych punktów. Wszystkie testy chwalą to auta za niezawodność (w porównaniu oczywiście do aut z tych lat).

Pojeździłem trochę S-maxem i zostałem przy Sharanie - lepiej spełnia moje potrzeby - obszerniejszy w środku (brak wysokiego tunelu, zintegrowane foteliki dziecięce nie zajmują miejsca), natomiast frajda z jazdy lepsza była w S-maxie.

Jeżeli chcesz młodsze - bierz, bo auto solidne. Jeżeli nie zależy Ci na tym, a Alhambrę masz pewną, to po co zmieniać?


RE: Czy warto zamienić Alhambte na Galaxy - Czerwony - 17-07-2019 11:17

W zasadzie jestem z moim Galaxy w podobnym miejscu, co Ty z Alhambrą. Wszystko robione na bieżąco i na bogato, wszystko 100% sprawne oprócz jednego banalnego problemu: korozji... To, co piszesz: "blacharkę dałem do zrobienia ale znów coś wychodzi" to mnie martwi bardzo. Zastanawiam się, czy da się (nawet nie oszczędzając) zatrzymać rdzę w SAG?

Pytanie do Kolegów: czy ktoś ma rozeznanie jak wygląda TRWAŁOŚĆ Sharana 7N w porównaniu do Galaxy MK2/3? O inne elementy nie pytam.


RE: Czy warto zamienić Alhambte na Galaxy - go2-jacek - 17-07-2019 13:03

(17-07-2019 10:45)rodzynek napisał(a):  Galaxy ma bardzo dobre zawieszenie i świetne fotele, silnik jest mocny i dynamiczny, budowany w kooperacji z PSA, nie ma typowych słabych punktów. Wszystkie testy chwalą to auta za niezawodność (w porównaniu oczywiście do aut z tych lat).

Pojeździłem trochę S-maxem i zostałem przy Sharanie - lepiej spełnia moje potrzeby - obszerniejszy w środku (brak wysokiego tunelu, zintegrowane foteliki dziecięce nie zajmują miejsca), natomiast frajda z jazdy lepsza była w S-maxie.

Jeżeli chcesz młodsze - bierz, bo auto solidne. Jeżeli nie zależy Ci na tym, a Alhambrę masz pewną, to po co zmieniać?

Galaxy nie ma rdzy, oprócz stłuczonego poważnie błotnika tylniego i wtryski jeszcze zapewne wytrzymają długo bo przebieg pewny . Moja Alhambra jest super tylko nie wiem jaki ma przebieg i mogę mieć pompowtyski do robienia, pisałem o drganiach budy wczesniej. Poszukuję porad bo może się okazać, że coś walnie w Galaxy i [automat-usunięto [automat-usunięto wulgaryzm].html]wulgaryzm][/color] -> koszty. Alhambry z TDI 1,9 wytrzymują wiele lat. Przez 2,5 roku jeszcze nic się nie zepsuło, oleju nie bierze - tyko 2-3 kzł na naprawy i będzie idealna poza rdzą. Alhambra jest moim zdaniem łatwiejsza w diagnozowaniu (CZY TO PRAWDA?) i ten DPF w Galaxy (nie wiem czy już wycięty). I jeszcze jedna sprawa, trzeba sporo dopłacić za Galaxy, że Alhambrę bym za to "odnowił". Może mam wątpliwości bo moje auto znam i marka Ford generalnie mają gorszą opinie. Trzeba może iść do przodu bo za parę lat i tak będzie trzeba kupić te nowsze z DPF-ami i elektrycznymi sterownikami/silniczkami do wszystkiego.
(17-07-2019 13:03)go2-jacek napisał(a):  
(17-07-2019 10:45)rodzynek napisał(a):  Galaxy ma bardzo dobre zawieszenie i świetne fotele, silnik jest mocny i dynamiczny, budowany w kooperacji z PSA, nie ma typowych słabych punktów. Wszystkie testy chwalą to auta za niezawodność (w porównaniu oczywiście do aut z tych lat).

Pojeździłem trochę S-maxem i zostałem przy Sharanie - lepiej spełnia moje potrzeby - obszerniejszy w środku (brak wysokiego tunelu, zintegrowane foteliki dziecięce nie zajmują miejsca), natomiast frajda z jazdy lepsza była w S-maxie.

Jeżeli chcesz młodsze - bierz, bo auto solidne. Jeżeli nie zależy Ci na tym, a Alhambrę masz pewną, to po co zmieniać?

Galaxy nie ma rdzy, oprócz stłuczonego poważnie błotnika tylniego i wtryski jeszcze zapewne wytrzymają długo bo przebieg pewny . Moja Alhambra jest super tylko nie wiem jaki ma przebieg i mogę mieć pompowtyski do robienia, pisałem o drganiach budy wczesniej. Poszukuję porad bo może się okazać, że coś walnie w Galaxy i [automat-usunięto [automat-usunięto [automat-usunięto [url=http://sjp.pwn.pl/szukaj/dupa.html]wulgaryzm].html]wulgaryzm][/color].html]wulgaryzm[/url]][/color] -> koszty. Alhambry z TDI 1,9 wytrzymują wiele lat. Przez 2,5 roku jeszcze nic się nie zepsuło, oleju nie bierze - tyko 2-3 kzł na naprawy i będzie idealna poza rdzą. Alhambra jest moim zdaniem łatwiejsza w diagnozowaniu (CZY TO PRAWDA?) i ten DPF w Galaxy (nie wiem czy już wycięty). I jeszcze jedna sprawa, trzeba sporo dopłacić za Galaxy, że Alhambrę bym za to "odnowił". Może mam wątpliwości bo moje auto znam i marka Ford generalnie mają gorszą opinie. Trzeba może iść do przodu bo za parę lat i tak będzie trzeba kupić te nowsze z DPF-ami i elektrycznymi sterownikami/silniczkami do wszystkiego.

Przepraszam nie wiedziałem że d... (tylna część ciała) to wulgaryzm,.. hmmm, właściwie sam teściowej zakazuje używania tego słowa przy dzieciach... Wink


RE: Czy warto zamienić Alhambte na Galaxy - rodzynek - 17-07-2019 23:15

Galaxy to nie mondeo z 95 roku, nie sypie się tak i nie jest takie tandetne. Twój wybór, nikt nie jest w stanie zdecydować za Ciebie i tylko Ty znasz swoje auto, a o Galaxy masz z kolei info z pierwszej ręki.

Ja też kiedyś mówiłem, że nie sprzedam swojego Galaxy 2,3 z 99 roku, bo nie ma sensu - spełniał moje wszystkie oczekiwania i miał "ful wypas". A jednak wymieniłem go na raptem dwa lata młodszego Sharana 1,8, całe szczęście też w "ful wypasie" Smile. I czasem się zastanawiam, czy to był dobry pomysł Big Grin


RE: Czy warto zamienić Alhambte na Galaxy - go2-jacek - 18-07-2019 00:37

Dziś ogladalem Galaxy, silnik klepie z gory przy głowicy, a słychać to niej więcej tak
https://youtu.be/j4Ygbg7Sf5c
Co to może być?
Brzydko już szumi przy alternatorze czy sprężarce.
Nie są to fajne dzwięki i tutaj stary 1,9 wypada o niebo lepiej. Galaxy pod spodem ok, wymoenione niedawno amortyzatory i dwie duże gumy/tuleje belki tylniej. Rdzy prawie nie ma, niezmaczme ilości za tylną belką. Nowy wydach za katalizatorem , DPFu nie widać. Przy silniku pod ukosem jest chyba katalizator a potem do tlumika tylko rura, chyba że ta banka to dpf a nie katalizator. Auto wypasione w środku i bardziej skąplikowane od Sharana z tamtych lat. Bardzo gośno a nawet dziwnie przełączaja się/trzeszczą klapki od nawiewów po środku deski rozdzielczej, w żadnym samochodzie czegoś takiego nie slyszałem