Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA
Proste przepisy kulinarne - Wersja do druku

+- Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA (http://www.vw-sharan.pl/forum)
+-- Dział: FORUM OGÓLNE (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Off topic (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: Proste przepisy kulinarne (/showthread.php?tid=10751)



Proste przepisy kulinarne - alec - 27-08-2017 09:54

Jestem totalnym kulinarnym laikiem. Może doradzicie jakieś proste przepisy, z którymi bym sobie poradził?


RE: Proste przepisy kulinarne - koleś - 27-08-2017 14:23

(27-08-2017 09:54)alec napisał(a):  Jestem totalnym kulinarnym laikiem. Może doradzicie jakieś proste przepisy, z którymi bym sobie poradził?
Pół garnka wody. Zagotować. Pół łyżeczki soli. Wsypać makaron i gotować wg. zaleceń na opakowaniu (przeważnie kilka minut).
Po ugotowaniu odcedzić. Podawać z cynamonem, białym serem i cukrem.

Tak ja potrafię nakarmić rodzinę jak żona jest w pracy Smile


RE: Proste przepisy kulinarne - Czerwony - 27-08-2017 17:34

Pizza
Pizza = proste ciasto + prosty sos + proste składniki. Tego się nie da zepsuć. Jakakolwiek wyjdzie, to robisz minę "tak miało być" i rodzina ogłasza cię królem wioski. Samo robienie co prawda chwilę zajmuje, ale jest bardzo proste i przyjemne. Ja mógłbym osiem dni w tygodniu to lepić.

Ilość na jedną dużą blachę. Przepis w miarę możliwości uproszczony.

Sos:
najlepiej robić dzień przed, żeby się przegryzł. Najprostszy: Duży koncentrat pomidorowy + łyżka oliwy + płaska łyżeczka cukru + szczypta soli + przyprawy jakie lubisz (u mnie oregano, pieprz, cząber). Opcjonalnie czosnek (przeciśnięty, max 2 ząbki) i chili (drobno pokrojona, max. połówka) - jak kto lubi.
Wymieszać, odstawić i podłączyć do prądu, żeby dzieci nie wyżerały Wink
Można sos robić drogą smażenia pomidorów lub na bazie pomidorów z puszki, ale miało być prosto.

Ciasto:
ugniatasz w łapach, więc konsystencję czujesz. Jak czegoś jest za mało to dodajesz. Prościej się nie da.

a) Drożdże do ciasta:
pół kostki drożdży + pół szklanki płynu + płaska łyżeczka cukru. Wymieszać i postawić w cieple w naczyniu "z zapasem", bo piana urośnie. Jak zaczną "bąbelkować" - można lepić.

b) Ciasto właściwe
Pół kilo przesianej mąki + te drożdże, co urosły + płyn (ciepła woda lub mleko - dzbanek stawiasz pod ręką). Jak tylko drożdże zaczną "bąbelkować" - wlewasz je do mąki, dolewasz na początek trochę płynu i zaczynasz wyrabianie. Płyn dodajesz małymi porcjami do uzyskania pożądanej konsystencji (elastyczne, nie lejące, ale i nie za twarde). Bez strachu: jak dasz za dużo płynu, to możesz sobie dosypać troszeczkę mąki. Gdy konsystencja jest ok. to jeszcze trochę trzeba powyrabiać. Jak już jest dobrze wymiętolone, to dodajesz ok. łyżkę-dwie oliwy czy zwykłego oleju i wyrabiasz już tylko chwilkę.

Stawiasz do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Nasze babcie się pierniczyły z ciastem drożdżowym jak matka z łobuzem (okien nie otwierać, głośno nie gadać i takie tam), ale jak się ma piekarnik elektryczny, to nie ma z tym żadnych problemów: nastawiasz na 30 stopni i sobie rośnie elegancko. Gdy ciasto mniej-więcej podwoi objętość:
1. wyjmujesz je z pieca,
2. piec (pusty) nastawiasz na max. temp.
3. zaczynasz robić placek.

Montaż końcowy:
rozciągasz, uklepujesz, formujesz do rozmiarów blachy. Ma być w miarę cienko - to nie tort. Układasz co chcesz, zaczynając od sosu. Cokolwiek położysz w jakiejkolwiek kolejności - uda się*, byle z sensem i umiarem. Moja propozycja:
1. sos,
2. cienko krojony boczek,
3. sery (najchętniej mozarella + trochę jakiegoś ostrego, ale każdy się nada)
4. czerwona cebula, pomidory, oliwki, ew. kilka (mało) pieczarek.
5. oprószyć oregano.

* Co się może nie udać:
- Za dużo składników mokrych, jak pomidory - wyjdzie zupa.
- Za dużo sera - zrobi się "czapa"

Wkładasz do rozgrzanego pieca na ok. 20 minut. Pieczesz do momentu aż ser będzie ciemnobrązowy. Jeżeli masz wątpliwości, to lepiej piec chwilę dłużej niż krócej.

Łojeju - napisałem powieść. Nic to - uwierz, że choć trochę to trwa, to jest to proste danie i fajna zabawa przy robieniu.


RE: Proste przepisy kulinarne - jester - 01-09-2017 11:07

Proste są naleśniki. Ciasto na naleśniki kazdy zna, ewentualnie w sieci można sobie podpatrzeć odpowiednie proporcje ( polecam równiez sprobować sobie któregoś dnia z dodatkiem mąki razowej - takie ciasto jest jeszcze bardziej sycące).
Niezłe są naleśniki w wersji wytrawnej z kurczakiem czy szpinakiem: https://www.przepisy.pl/przepis/nalesniki-z-kurczakiem-i-szpinakiem


RE: Proste przepisy kulinarne - PabloLG - 01-09-2017 17:49

Ryz na gesto Smile podane z cukrem cynamonem.
Gofry to jak nalesniki prawie. Tongue
Sos na spaghetti tez mysle ze prosty a makaron koledY wyzej opisali.
Jajecznica z czym dusza zapragnie.


RE: Proste przepisy kulinarne - Czerwony - 01-09-2017 18:03

No i omlet. Szybki do zrobienia i do najedzenia się.
___

Prostym, smacznym i efektownym daniem "na winie" (co się nawinie to do gara) jest też gazpacho - chłodnik z pomidorów.
Podstawa to pomidory bez skóry + sok pomidorowy + papryka bez skóry. Zmiksować, doprawić, ochłodzić. Podawać z czym kto chce, jajfajniej z kolorowymi warzywami pokrojonymi w kostkę (ogórki, żółta i zielona papryka) oraz grzankami.

Danie jest dosyć szybkie, jedyne (trochę) czasochłonne czynności to obieranie papryki*, a potem chłodzenie całości - ale to drugie już bez żadnej roboty.

* Po przerobieniu rożnych "super-hiper sposobów" z Internetu, chrzanię te cuda i obieram ostrym obierakiem - szybko i czysto.


RE: Proste przepisy kulinarne - jester - 30-10-2017 11:17

A wołowinę? Lubicie wołowinę Smile
Wg mnie jest to najlepsze mięso jakie stworzyła matka natura Smile


RE: Proste przepisy kulinarne - andrzejloskot3 - 22-11-2017 19:55

Muszę powiedzieć, że bardzo ciekawy wątek z mojej perspektywy. Też jestem laikiem. Różnica jednak polega na tym, że dla mnie żaden przepis nie pomoże. Zapewne nie powinno się tak mówić, ale totalne zero ze mnie.


RE: Proste przepisy kulinarne - vvoitek - 16-12-2017 15:07

Ja się całkowicie zgadzam z moim poprzednikiem... Nic dodać oraz nic ująć...