Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA

Pełna wersja: Montaż oświetlenia przestrzeni nóg.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Nie znalazłem podobnego tematu więc założyłem nowy. Proszę o usunięcie gdyby taki temat już był.

Zamontowałem u siebie oświetlenie przestrzeni nóg z przodu oraz pasażerów z tyłu i postanowiłem trochę to opisać dla osób które także chciałyby takie oświetlenie zamontować.

Tutorial na podstawie którego to robiłem, z dużą ilością zdjęć opisujacych krok po kroku jak zdemontować przednią tapicerkę znajduje sie tutaj, niestety jest on po niemiecku.

Kupiłem na Allegro lampki wraz z wtyczkami od VW Passat B5 (3b094741). Proponuję szukać lampek z czarnymi dekielkami zasłaniajacymi żarówke, zwłaszcza jak będą montowane z tyłu pod siedzeniem kierowcy i pasażera, gdyż żarówka mocno się nagrzewa.
[attachment=5045]
Wiązkę musimy wykonać sami, lampki połączyłem równolegle i użyłem przewodów 0,5mm bo takie miałem. Pin 1 lampek łączymy z masą samochodu, natomiast pin 2 lampek z pinem 50 środkowej (białej) wtyczki sterownika. Sterownik znajduje sie nad bezpiecznikami (lewa strona pod kierownica) i najpierw musimy odkręcić dwie śrubki mocujące gniazdo bezpieczników aby można było wyciągnąć wtyczkę ze sterownika.
[attachment=5046]
Kabel z masą przykręciłem po lewej stronie deski rozdzielczej. Pin który pasuje do wtyczki sterownika ma nr 000979025e.
[attachment=5047]

Miejsca na lampki z przodu są już uformowane, trzeba tylko wyłamać plastiki zaślepiające.
[attachment=5048]
[attachment=5049]
Z tyłu pod siedzeniami znajdują się fabrycznie przygotowane miejsca na lampki, musiałem tylko wyciąć na szerokość lampek kawałek plastikowej listwy przyszytej do tapicerki foteli (wersja Comfortline). Wycięcie zrobilem na glebokosc ok. 3 mm od szwu biegnacego wzdłuż listwy. Jeżeli wytniemy za dużo nie będzie można wcisnąć listwy pod lampkę i będzie ona górą lekko zasłaniać padające światło. Plastikowa listwa jest zahaczona pod fotelem za 4 metalowe uchwyty, można ją bez problemu ściągnąć w celu wycięcia.
[attachment=5050]
[attachment=5051]
Po zamontowaniu wszystkiego musimy jeszcze wykonać kodowanie. U mnie pierwsze kodowanie było już fabrycznie zrobione i lampki świeciły od razu.
09-Cent. Elekt. > 07-Coding > long coding helper > Byte 20 > Bit 0 (Footwell Lights installed)
[attachment=5052]
Jeżeli chcemy aby lampki świeciły także podczas jazdy to ustawiamy: 09-Cent. Elekt. > 07-Coding > long coding helper > Byte 12 > Bit 5 (Footwell Lights with Terminal 58d active).
[attachment=5053]
Intensywność światła podczas jazdy możemy ustawić w przedziale 20%-100% w komputerze samochodu. U mnie jest niemieckie menu, ale ustawienia są obok ustawień Coming/Leaving Home.
[attachment=5055]

Niestety wszystkie lampki są ze soba połączone i po otwarciu których kolwiek z drzwi wszystkie lampki zapalają sie jednocześnie (przód i tył). Nie wiem, ale myślę że w wersji Highline jest podobnie.
(26-10-2016 13:59)wiesiek napisał(a): [ -> ]Niestety wszystkie lampki są ze soba połączone i po otwarciu którychkolwiek z drzwi wszystkie lampki zapalają sie jednocześnie (przód i tył). Nie wiem, ale myślę że w wersji Highline jest podobnie.

Potwierdzam ten typ tak ma (Fabryczny Highline )
zresztą to samo było w Touranie .

Może by czas było odkurzyć tradycje i tutaj napisać parę manuali jak w Touran Klub Polska
np :
http://www.vw-sharan.pl/forum/showthread.php?tid=8309
Jak świecić to świecić . Przyglądam się fotelom 2-go rzędu tak aby dodać może footweel do oświetlenia 3-go rzędu .
Wiesiek odnośnie oświetlenia przestrzeni pod nogi pasażerów z tylu widać na zdjęciu owalny (jeśli perspektywa nie przekłamuje) otwór. Są lampki o takim kształcie gdyby przypasowało można uniknąć cięcia listwy
(31-10-2016 16:19)kalamb napisał(a): [ -> ]Wiesiek odnośnie oświetlenia przestrzeni pod nogi pasażerów z tylu widać na zdjęciu owalny (jeśli perspektywa nie przekłamuje) otwór. Są lampki o takim kształcie gdyby przypasowało można uniknąć cięcia listwy

Lampki pasują idealnie w otwór w stelażu siedzenia więc myślę że są odpowiednie, a cięcia listwy raczej nie unikniesz. Z resztą najlepiej zaglądnij pod siedzenie i zobaczysz że listwa zasłania połowę otworu. Lampkę byś tam raczej wcisną ale listwa zasłaniała by większość światła.
Znalazłem takie foto ale nie wiem czy to jest oryginalny Highline
[attachment=5095]
(02-11-2016 00:30)wiesiek napisał(a): [ -> ]Znalazłem takie foto ale nie wiem czy to jest oryginalny Highline

A ostatnio zaglądnąłem do mojego fabrycznego oryginału .
Tak jest . Listwa plastikowa wycięta na szerokość lampki . Tapicerka podcięta i obszyta tak aby nie zasłaniać światła .
Napiszę jak jest w Octavii II, w której robiłem podświetlenie nóg. Fabrycznie nie da się tego zamówić przy konfiguracji. Po prostu Skoda do tego modelu nie oferowała tego. Mimo to w sterowniku da się to zakodować i w fotelach jest taki otwór jak tu na zdjęciach. Z przodu nie ma miejsca na lampki. Trzeba rzeźbić.

To jako ciekawostka bo właściwie to chciałem napisać, że mam piny do sterownika z kawałkiem kabelka. Jakby ktoś chciał sobie dołożyć lampeczki i nie miał pinu to proszę pisać. Pin kosztuje 1 zł + wysyłka listem lub odbiór osobisty.

Można też kupić gotowy zestaw na Aliexpress. Taki właśnie zakładałem w Octaviach. Jest wersja z żarówkami i ledami.

Podświetlenie nóg led:
https://pl.aliexpress.com/item/Original-...=200002003

Podświetlenie nóg żarówki:
https://pl.aliexpress.com/item/OEM-Origi...=200002003
Lamki, które dołożyłem świecą po otwarciu drzwi. Nie świecą podczas jazdy pomimo, że jest zaznaczony bit 5 w bajcie 12.

W adaptacjach sterownika niby mogę wybrać:
Footwell lighting dimming ( with terminal 58d)
jednak po kliknięciu kanał 35 jest niedostępny.

W liczniku też tego nie mogę ustawić bo to nie jest maxi-dot.

Ktoś wie czy lampki powinny świecić podczas jazdy?
Mi sie wydaje ze nie powinny.
Nie, powinny gasnąć razem z oświetleniem sufitu.
Stron: 1 2
Przekierowanie