Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA

Pełna wersja: Płyn do chłodnicy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam.
Mam Alhambrę 1.9 TDI AUY 2001r.

Z racji prac przewidzianych na weekend potrzebował będę spuścić i sprawdzić płyn chłodniczy. Z tego co czytałem jest kilka płynów - ja mam zielony (pewno G11 albo jakąś tanioche po poprzednim właścicielu). Z tego co naczytalem na forum nie moge tego mieszać z G12. Znalazlem natomiast G13 który to ponoć można mieszać z każdym G. Jest koloru liliowego. I moje pytania:
1. Ile pojemności ma mój układ chłodzenia?
2. Jak spuścić na wszelki wypadek cały płyn?
3. Czy taki G13 będzie dobry dla auta jak moje?
G13 to to samo co G12++ jest zamiennikiem. Możesz śmiało lać najlepiej rozrobić 1 do 1 czyli mamy na - 38*C. Oczywiście rozrób to wodą destylowaną abyś nie miał kamienia potem w układzie.

Co do spuszczenia - spuszczasz z najniższego punktu w układzie czyli odpinasz dolny wąż chłodnicy lub kurek na dole przy chłodnicy. Oczywiście spuszczasz przy nagrzanym samochodzie i włączonym ogrzewaniu aby wszystko dobrze zleciało. oczywiście zawsze coś zostanie ale najważniejsze aby termostat się otworzył i obieg nagrzewnicy.
jeszcze pod autem rozłącz przewód gumowy prowadzący płyn do tylnej nagrzewnicy na połączeniu z rurką metalową na wysokości tylnych drzwi od strony kierowcy
a to spokojnie - po prostu szykuje mi się robota grubsza - m. in. wyciągnięcie na stół ebera i wymiana czujnika temperatury cieczy chłodzącej, więc przy okazji chcę i płyn wymienić - i tak zalać od nowa go będzie trzeba. Czyi jasno i prosto Alhambra 1,9 TDI AUY z 2001 roku będzie zgodna z G13, tak ? A może jest jakiś lepszy płyn ? Ile tego zajzajeru potrzebuję (w jednym poście czytałem o pojemności instalacji 6.8l , a w innym ponad 10l)?
u mnie na pusty układ wesżło 8 litrów
badgerman G13 będzie zgodny jak napisałem wyżej działa zamiennie z G12 , G12+ i G12++ to wszystko są koncentraty o różnych stężeniach.
Zresztą moge się założyć że na zbiorniku wyrównawczym jak byk pisze g12.
na korku nic nie pisało - może pod osłoną - tylko dlaczego w takim razie płyn jest zielony jak seria G12 jest czerwona - pewno właściciel poprzedni zalał co miał i tyla :/ Do dobrze - czyli min 4l koncentratu G13 - znalazłem w Szczecinie bańkę 5l za 105 PLN - znośnie ?
To nie pisze na korku, tylko na zbiorniczku (w okolicach kresek min i max)
badgerman przecież napisałem wyżej że na zbiorniku Idea a nie na korku -Czytaj posty Exclamation
kolor tez nie jest taki istotny. Kiedys byly niebeieski na bazie krzemianu a czerwone to glikole ale teraz to mozna spokojnie zakupic koloru zielonego koncentrat i dodac do takiego czerownego. Sam tak robilem i bylo okej.
Stron: 1 2
Przekierowanie