Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA

Pełna wersja: Jakie opony do SGA- nośność, rozmiar
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Masz rację że nośność 91 wytrzymuje w SGA ale w razie kolizji możesz mieć problem z uzyskaniem odszkodowania jeśli sprawdzą indeks nośności opon w aucie. Wierz mi że to sprawdzają. Wink
Było juz wielokrotnie ale niektórzy bagatelizują, nie przyjmują do wiadomości itd.

Rozmiar homologowany a zamienniki opon

Dopuszcza się niewielkie odstępstwo od rozmiaru homologowanego przez producenta poprzez stosowanie tzw. "zamienników". Zamiennik to rozmiar opony lub koła, którego całkowita wysokość nie przekracza 2 procent różnicy w porównaniu do wysokości rozmiaru opon homologowanych. Dla przykładu: homologowany rozmiar to 185/65R15, stosując oponę szerszą 195/60R15, otrzymujemy zamiennik, którego różnica w wysokości koła wynosi 1,07 procenta, co mieści się w granicach normy. Inny przykład: rozmiar homologowany to 205/55R16 - zamiennikiem może być np 195/65R15 - całkowita różnica w wysokości wynosi 0,58 procent. Takie odchylenia mieszczą się w granicach normy i nie powodują negatywnych konsekwencji dla trakcji pojazdu. Pamiętajmy, że stosowanie rozmiarów opon zamiennych może powodować przekłamania na liczniku oraz zwiększone zużycie paliwa (w przypadku opon szerszych od zalecanych). Jeśli nie wiesz, jakie zamienniki możesz zastosować sprawdź zamienniki opon:
http://www.oponeo.pl/narzedzia/m/124/zam...opon.htmlx

Czy można stosować inny indeks prędkości i nośności niż zalecany?

W przypadku indeksów nośności i prędkości dla opon letnich nie wolno stosować indeksów niższych od homologowanych. Stosowanie opon z indeksem prędkości bądź nośności niższym od zalecanego jest niedozwolone i karalne w naszym kraju. Opony z niższymi indeksami znacząco obniżają bezpieczeństwo pojazdu, zwiększają ryzyko przedwczesnego zużycia opony bądź jej niekontrolowanego zachowania. Pamiętajmy też, że jeśli dojdzie do wypadku czy kolizji drogowej, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, gdy opony nie spełniają wymogów producenta.
Można natomiast stosować opony o wyższym indeksie prędkości, jednakże poza zwiększeniem stabilności przy jeździe na wprost, nie przyniesie nam to wymiernych korzyści, wręcz przeciwnie: zwiększymy opory toczenia, zużycie paliwa oraz pogorszymy komfort podróżowania (opona o wyższym indeksie prędkości od zalecanego jest twardsza, cięższa i głośniejsza).
Można również stosować opony o wyższym indeksie nośności od zalecanego, ale jedynym uzasadnieniem powinna być większa moc pojazdu lub posiadanie auta typu kombi. W przeciwnym razie, podobnie jak w przypadku podwyższonego indeksu prędkości, nie zyskamy zbyt wiele

Na podstawie ROZPORZĄDZENIA
MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)
Na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, z późn. zm.2)
Nie spotkałem takich wnikliwych analiz opon. Unas nie ma ze opona nie może mieć jakiegoś tam wieku itp. Opona może być i 10 letnia. A zamienników w innym rozmiarze nie może być. Spróbuj to zrobić w turze albo taxi gdzie jest od kilometra i prędkości są ograniczanie tscho itd. W de brief podaje jakie opony mogą być i nie można zrobić odstępstwa od żadnego z tych rozmiarów. Dla jednego podobne jest to a dla drugiego tamto. Ja tez podobny jestem do swojego ojca ale bliźniakiem nie jestem.
Wesol podyskutuj w ministerstwie a i z urzędnikami niższego szczebla tez mozesz. Polskie liberum veto i kazdy robi co chce ;-) ja tylko podaje co na ten temat mówi prawo i jakie konsekwencje z tego płynąć mogą. To wszystko
Żaden policjant nie przyczepi się jak będę miał opony np 205/65 /16 czy 17 mimo że nie są homologowane do sga jak będą nowe lub prawie nowe z bieżnikiem 7 czy mm. Pytałem policjantów przy każdej okazji a nawet raz byłem unas na komendzie. Zresztą wtedy gadałem to się dziwili ze oto pytam. Mówili że to nie Ameryka. Są pewne rzeczy co trzeba i co można. Chipowanie auta i rasowanie tez nie jest raczej dozwolone co nie. Tez nie mam w aucie ani katalizatora ani tłumika środkowego tylko końcowy i wiadomo przy większej mocy to lekkiego kopciucha zostawi a nikt się nie czepia. Codziennie ładuje auta a mają po dwa piora dowolne a auta mają po 20 lat niekiedy.
Na początku chciałbym się przywitać jako nowy członek.
Proszę o pomoc.
Z góry dziękuję za komentarze typu: o 75kg nie przyjdzie, ja jeżdżę na 91 i jest ok...
Na tabliczce wlewu paliwa jest naklejka z dopuszczalnymi oponami, innej info w aucie czy książce nie znalazłem. Opony jakie chce kupić to 205/55/16
i teraz zagadka na klapce jest 205/55/ R16 C 98/96 w internecie poza jednymi zimówkami i oponami C jako dostawcze nie znalazłem...Jakie kupić opony, żeby w razie W nie walczyć po sądach, że opona była zła, nie wspomnę o moim bezpieczeństwie na drodze...
Na innym forum znalazłem podobne info :http://vw-clubpolska.pl/index.php?topic=3072.0
Jakie oznaczenie ma mieć prawidłowa opona, bo może od 2004 coś się zmieniło, doszły inne Indeksy Nośności itp...?
Całkiem niedawno poruszałem ten temat, bo miałem ten sam kłopot: https://goo.gl/tPFBjn

Podsumowując: Szukaj opon 215/55 i wtedy znajdziesz indeks 97. Przypuszczam, że na klapce masz więcej niż 1 rozmiar podany? U mnie w książce (i tak samo na naklejce w samochodzie) jest tak:
[Obrazek: instr.jpg]
W oponeo proponują taki produkt, nie maja w ofercie większej nośności niż 94, dla mnie abstrakcyjna sytuacja.
http://www.oponeo.pl/dane-opony/nokian-l...#132556725
Co o nich sądzicie? Ew. Gdzie zadzwonić napisać żeby się dowiedzieć, urząd itp?
Urzędowo z nośnością 94 się mieścisz w normie na styk z minimalnym zapasem. Dopuszczalny nacisk na oś to o ile dobrze pamietam 1280 kg, rozkładając na dwa koła 670 jest ok. To wystarcza tyle ze na drogi Europy zachodniej. Przy naszych "kulfonach" dobrze by było zastosować większy zapas.
Chcesz się upewnić zadzwoń do "swojego" Wydzialu Komunikacji.
Na Oponeo dziś szukałem i też nie mogło znaleźć opon, które jeszcze wczoraj były. Wyczyściłem cookies z przeglądarki - pomogło. Chyba to problem tej strony. Tak, jak pisałem, szukaj 215 - wtedy znajdziesz całkiem sporo opon w z indeksem 97. Podobnie na IC.
Przekierowanie