Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA

Pełna wersja: sharan 4x4 2001
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czy uszkodzony czujnik prędkości w skrzyni biegów może być przyczyna nie działania tylnej osi i braku 4x4? Przód ciągnie ale tył niestety nie szukam przyczyny. Niedawno był zmieniany czujnik może dlatego?
Olej i filtr w Haldexie kiedy był wymieniany ?Podłącz pod kompa,sprawdź błędy,zobacz czy pompa działa.
Pytam konkretnie o czujnik bo był zmieniany lecz majster bez konsultacji ze mną wstawił używkę która raz działa a raz nie. W chwili kiedy działa szybkościomierz testowałem i nie ma 4x4 stąd moje pytanie. Komputer nie pokazuje błędów to info od majstra.
To jak z tym czujnikiem, miał ktoś taki przypadek???
Z tego co się kiedyś doktoryzowałem w temacie haldexa to bierze on informacje z układu ABS i ESP + czujnik ręcznego.
Oczywiście pośrednio z czujnika położenia kierownicy...

Wejdź pod samochód (wcześniej go uruchom) i posłuchaj czy pracuje pompka haldexa. Będzie słychać jak się ten silniczek kręci. Jak pompka martwa to trzeba ją uruchomić - albo wtyczka zaśniedziała (ja tak miałem) albo zasilanie albo pompka padła.
Jak już pompka działa to możesz spróbować VAGiem zrobić test czy się włącza zawór - słychać...

Inna kwestia to sprawdzenie czy haldex działa w normalnych warunkach jest trochę upierdliwe. Robiąc różne testy wciąż miałem wrażenie, że haldex nie dołączał tyłu bo trawy nie rwało spod kół ale jak przyszło wjechać pod zaśnieżoną górkę gdzie wszystkie "zwykłe" samochody wymiękły, to sharan wdrapał się dzielnie i wtedy było czuć jak haldex "podpycha".
Ja sprawdzam bardzo proszto-wyłączam ESP(bo odcina mocsilnika) i ognia.Bączki można kręcić na śliskim,trawie i śniegu.Tył pięknie zamiata.
Dokładnie tak robiłem na wyłączonym ESP i pod górę na błocie przód mieli a tył nic.
Jak nie działa szybkościomierz to przy zmianie biegów ( manual ) czuć delikatny luz na napędzie, ale jak działa nic nie czuć - jest sztywno tak jakby tył też ciągnął ale tak jak pisałem wyżej test błota i [automat-usunięto wulgaryzm].
Według mnie pompka działa wchodziłem pod auto dotykałem ręka czuć drgania, podczas zapalania auta słychać pyknięcie.
Czujnik wariował kilka dni po wymianie tzn na zimnym działał ale po kilkunastu kilometrach padał. Teraz działa ciągle ale tyłu nie ma. Nowy to koszt ok 300 zł trochę szkoda experymenyować.
Dodam jeszcze że podczas jazdy padł szybkościomierz, zaczęły wariować wszelkie wskazniki, paliwo, oleju, ciągle pikała inspekcja itd potem podczas ciągnięcia campingu odkryłem że nie działa tył. Fachowcy długo szukali przyczyny ale po wymianie tego czujnika wszystko wróciło do normy.
Witam nie udało mi się ustalić czy używany czujnik prędkości miał wpływ na tylny napęd ale dobra wiadomość taka że 4x4 działa.
Przez rok nie działał szybkościomierz i pewnie zaciął się silniczek przy haldexie, poruszony wyczyszczony i teraz jest ok. Zdrowia.
Niestety 4x4 znów nie działa. Całe lato jeździłem z przekonaniem że jednak lecz zima zweryfikowała stan rzeczy. Tył raz ciągnie a raz nie! Szukam przyczyny - dam znać jak sytuacja.
Przekierowanie