Forum VW SHARAN, FORD GALAXY, SEAT ALHAMBRA

Pełna wersja: 1.9 TDI AUY - sprzęgło przestało załączać
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie, to mój pierwszy post, choć czytuję forum od jakiegoś czasu.

Nie znalazłem w wyszukiwarce tematu z takimi objawami, więc założyłem nowy wątek.

Wczoraj moja Alhambra uległa awarii. Przy normalnej, nie agresywnej jeździe przez jakąś wioskę zredukowałem bieg i po puszczeniu pedału sprzęgła okazało się że samochód nie chce jechać - silnik nie napędza kół. Nie było przy tym żadnego hałasu, zgrzytu, tylko zwyczajna zmiana biegu. Wszystkie biegi nadal wchodzą normalnie, na pedale sprzęgła jest opór podobny jak przedtem. Przy włączonym silniku można zmieniać biegi zarówno z wciśniętym jak i puszczonym pedałem sprzęgła, nie ma przy tym żadnych niepokojących dźwięków, wygląda tak jakby "zniknęła" tarcza sprzęgła. Dotąd sprzęgło łapało normalnie, bez najmniejszego poślizgu.

Przedtem sporadycznie zdarzał się zapadający pedał sprzęgła (prawdopodobnie luz na wałku w skrzyni), ale to było tylko zimą, od pół roku spokój. Po wciśnięciu pedału sprzęgła słychać było lekki szum, najpewniej od łożyska oporowego, teraz tego nie ma. Układ mógł być trochę zapowietrzony. Silnik na wolnych obrotach chodził i nadal chodzi bez nadmiernych drgań.

Czy to wina tarczy sprzęgła, dwumasy, skrzyni, czy może jeszcze coś innego? Bo zgłupiałem, dziwny jest ten brak dźwięków przy awarii i teraz, bo jak mi w innym samochodzie pękł docisk sprzęgła, to hałas był okrutny, a mimo to dało się jechać.
Mi to wygląda na zerwane połączenie wielowypustowe na podporze i sprzęgło skrzynia chodzi a na koła nie idzie napęd.
Podniosłem jedną stronę, wrzuciłem bieg i koło daje się obracać, więc to może być to! Big Grin
Przeszło mi nawet przez myśl, że to może być przegub/półoś, bo kiedyś w Hondzie półośka mi wyleciała z przegubu zewnętrznego, gdy pękło zabezpieczenie. Ale zdziwiłem się, że można przełączać biegi przy włączonym silniku bez wciśniętego sprzęgła i nie daje to żadnych odgłosów, więc stawiałem bardziej na rozłączone sprzęgło.

Jutro obejrzę to dokładnie na kanale, dzięki! Wink
Przekierowanie